forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA SP 10 - Američki kinez
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

vukozec
Advanced Member



4864 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 05/05/2019 : 00:01:43  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Stvarno, tko bi osim američkih Kineza mogao prepoznati išta u stripu koji se zove Američki Kinez? A možda ipak u njemu nešto prepozna svatko tko je ikad bio Vlaj u Splitu, Dalmatinac u Zagrebu ili Hrvat u Zapadnoj Europi.
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1767 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 08/11/2020 : 11:18:24  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Ne znam ni zasto sam kupio ovaj strip... Verovatno me je dizajn korica privukao. Uzeh da citam jer sam hteo nesto opusteno posle dugackog dana i dobio sam jednu dosadnjikavo nabacinu pricu. Mada, nije tako lose ali procitati i zaboraviti, ali opet je nekako simpaticno. Brzo se cita pa nije zal za potrosenim vremenom.

4/10

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 08/11/2021 : 19:29:31  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Iako se u ovoj priči radi o američkom kinezu mislim da je tematika univerzalno prihvatljiva, a pošto dijaspora sa ovih prostora raste iz dana u dan jer ljudi sreću traže u nekim drugim zemljama cenim da nije teško poistovetiti se sa problemima mlađanog Jina prilikom integracije u američko, za njega tuđinsko društvo. Najupečatljiviji deo mi je metafora sa kraljem majmuna kojeg "kolege" iz panteona kraljeva i bogova ismevaju jer koliko god se trudio on neće nikada biti kao oni, uvek će biti različit od njih, on će u njihovim očima uvek ostati samo običan "majmun"

Iako strip teži da se bavi ozbiljnom tematikom ipak sebe ne shvata previše ozbiljno jer ima ovde solidne količine akcije i humora. Dobar je kinez, pobrao je moje simpatije


quote:
Originally posted by Deers

Dragon Ball!



Ovo Dečak-majmun koji se kao tuđin rodi iz kamena (kapsule), koji je majstor borilačkih veština i koji mukotrpnim treningom dostiže sledeći "nivo", koji putuje na oblaku (nimbusu) i koji koristi štap kao oružje. Kakarot
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 02/01/2022 : 16:20:17  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Tada kada se pojavio,pa ima tome skoro sedam godina,sećam se da me je privukao više nego simpatični kartunnetvrkovski crtež,a i zavir mi je bio ok,ali slabašni komentari su uradii svoje,a nakon toga je strip nekako pao u zaborav;čak i sada kada se pojavio na ekstra 50% popustu me,iz nekog razloga,nije privukao,ali srećom uze ga drugar,a ja ga pozajmih od njega,i avaj,kakvu bi grešku napravio da sam ga propustio.

Američki kinez je nepretencizni,ali inteligentan,originalan,duhovit i zabavan,i odlično leži nekom mom senzibilitetu.
Pratimo tri priče,koje takoreći nemaju velikih dodirnih tačaka - kralj majmuna koji želi da bude ravan sa bogovima,kineski dečkić koji se privikava na novu sredinu u američkoj školi,i jedan plavokosi tinejdžer koga do neba blamira rođak kinez - u jednom trenutku će se one stopiti u jednu priču.

Sam kraj mi je malo wtf (zato je i ocena sa odgovarajućim pridevom),ali definitivno me je Američki kinez kupio.
Još jedan od "neshvaćenih" Fibrinih naslova.

mlaka 5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 02/01/2022 20:02:42
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3132 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 02/01/2022 : 18:09:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Šta ti tačno nejasno?
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 02/01/2022 : 20:02:18  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
eh,kad pročitaš strip pa ostaviš komentar posle deset dana,nešto zajebeš - pogrešno sam se izrazio,ništa mi nije nejasno;nego mi je sam kraj malo votdfakizdis (što napisa dirs) - Jin i Čin-Ki sede i piju čaj sa mlekom i to bi bilo kao to.Očekivao sam nešto drugačiji epilog.O tome se radi ( i taman da se ispravim u osvrtu).

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3132 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 02/01/2022 : 22:07:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

eh,kad pročitaš strip pa ostaviš komentar posle deset dana,nešto zajebeš - pogrešno sam se izrazio,ništa mi nije nejasno;nego mi je sam kraj malo votdfakizdis (što napisa dirs) - Jin i Čin-Ki sede i piju čaj sa mlekom i to bi bilo kao to.Očekivao sam nešto drugačiji epilog.O tome se radi ( i taman da se ispravim u osvrtu).


Pa poenta je da je Danny ustvari Jinov alter ego, i da maska koji je pokušavao da nosi ne uspeva da stoji, uvek će biti tuđinac i neprilagođen i da mu ne vredi da beži od dela sebe, to jest Chinkee-ja. I da nema šta drugo, no da ga prihvati.
American Born Chinese je strip o transformaciji, o putu unutar sebe, i transformaciji ne u nešto novo, bolje, ili čak, ono opšte prihvaćeno, već ustvari o otkrivanju onoga što sami već jesmo. Chinkee je naravno, svet predrasuda, ono što nas tišti. Ono šta radi dominantna kultura manjini. Monkey King služi i kao vodič za nas ostale - one prilagođene, domaće, bele, kakogod, pripadnike te dominantne kulture.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 04/01/2022 : 17:18:54  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
obrnuću ga ponovo čim uhvatim vremena,pa ostavljam komentar

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 04/01/2022 : 17:39:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Probaj njegovog Supermana pročitati. Iako je dosta hvaljen, meni nije bio baš nešto, no možda se tebi svidi.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3132 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 04/01/2022 : 18:01:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Probaj njegovog Supermana pročitati. Iako je dosta hvaljen, meni nije bio baš nešto, no možda se tebi svidi.


Ja sam od tih kojima se njegov Sup svideo.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1729 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 04/01/2022 : 18:45:31  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Goku najbolji deo stripa.

Resistance is futile.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/01/2022 : 15:01:31  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by anto

eh,kad pročitaš strip pa ostaviš komentar posle deset dana,nešto zajebeš - pogrešno sam se izrazio,ništa mi nije nejasno;nego mi je sam kraj malo votdfakizdis (što napisa dirs) - Jin i Čin-Ki sede i piju čaj sa mlekom i to bi bilo kao to.Očekivao sam nešto drugačiji epilog.O tome se radi ( i taman da se ispravim u osvrtu).


Pa poenta je da je Danny ustvari Jinov alter ego, i da maska koji je pokušavao da nosi ne uspeva da stoji, uvek će biti tuđinac i neprilagođen i da mu ne vredi da beži od dela sebe, to jest Chinkee-ja. I da nema šta drugo, no da ga prihvati.
American Born Chinese je strip o transformaciji, o putu unutar sebe, i transformaciji ne u nešto novo, bolje, ili čak, ono opšte prihvaćeno, već ustvari o otkrivanju onoga što sami već jesmo. Chinkee je naravno, svet predrasuda, ono što nas tišti. Ono šta radi dominantna kultura manjini. Monkey King služi i kao vodič za nas ostale - one prilagođene, domaće, bele, kakogod, pripadnike te dominantne kulture.


pročitah ponovo Kineza (i na drugo čitanje mi je sjajan),i sve ovo stoji što si napisao.

ali ipak sam lepo rekao prvi put - nisam skapirao lepo završnicu,i evo ni sad mi nije sve jasno.

na stranu ovo što ti napisa,ali ima tu još nekih detalja:
sviđa mi se što se ubacuju elementi hrišćanstva,poput onda kad mu travareva žena kaže "lako je postati šta god zaželiš ako si zato spreman prodati dušu".
Ili detalj sa rođenjem Isusa.

Kako god,kad mu kralj majmuna objašnjava ko je i šta je,tu ima nekih i aluzija da su on i njegov sin neka vrsta anđela (poslanika),a da u jednom trenutku njegov sin,Vei-Čen,otpađuje se od Svevišnjeg a kralj će dolaziti da ga posećuje kroz Čin-Kija - nisam to lepo skapirao.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 07/01/2022 15:03:36
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1729 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 07/01/2022 : 15:35:51  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Pa kad nisi čitao DragonBall, ne možeš ni da skontaš sve oko kralja majmuna.

Resistance is futile.
Go to Top of Page

ivi skoj
Senior Member



Croatia
2120 Posts

Member since 07/12/2015

Posted - 19/06/2022 : 19:25:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ivi skoj a Private Message  Reply with Quote
Fora je strip, još bolji kad je na poniženju od pola.
Kralj majmuna je iako dio trilogije ipak daleko ispred ostatka družine.
Jednostavno je zabavniji i produhovljeniji, frajer je iako majmun kralj.
Priča ok, svi smo skontali prilagodbu i ne prihvaćanje okoline, ali malo dosadnjikavo.
Crtež i praznine na stranicama fora.
Gledao sam nešto po bespućima programa i shvatio koliko god rasizam bio u Americi spram crnaca izražen, ono što kosooki doživljavaju je ipak korak ispod.
Od izgradnje željeznice i teške šljake, logora i oduzimanja imovine u drugom svjetskom ratu, do toga iako je većina tu u Americi od stoljeća sedmog, uvijek ide pitanje, odakle si ti za stvarno.
Imam osjećaj da je Američki kinez na dnu poretka, daleko od domorodačkog indijanca i crnca.
Dobro da smiju nositi cipele.

samo još vjeverice, Pola i Slatea cekam
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000