forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Transmetropolitan 3, 4 i 5
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3130 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 07/06/2020 : 14:37:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Fascinantnije mi je da je 2020-a a on i Shaner još nisu čitali Transmetropolitan.
Moja procena je da će Shaner da dogura do 7/10 a Anto recimo 4 ili 4,5/5 što u prevodu će značiti da se strip više Shaneru dopao
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 07/06/2020 : 15:36:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Anto, uspoređivanje Skalpiranih i Plašta je miješanje krušaka i jabuka što se kaže.

Plašt (koji se ne mora svima sviđati) je originalan, maštovit i intrigantan strip, prepun zabavnih detalja (samo lik Eusebija mi je nevjerojatno zabavan zbog svoje apsurdnosti).

S druge strane Skalpirani su jedan proračunati tržišno sklepan projekt kakvih ima mnogo na američkom tržištu. Ne znam da li ih je autor zamislio kao crnu komediju (što bi malo diglo ocjenu), ali recimo ako bi ih uspoređivao, usporedio bi ih sa Spaghetti brothers koji su u tom žanru. Spaghetti su mi za čistu desetku, u njima se vidi Trillova vještina pisanja kada uspijeva da mi gad poput Ameriga izaziva sažaljenje i skoro simpatiju. U Skalpiranima nalazim manje vješto složenu priču gdje se samo nižu gadarije, a glavni lik je bolesni ubilački psihopat koji je valjda OK jer je kao na strani zakona. Najkomičnija mi je ljubavna priča sa nadrogiranom radodajkom koja se transormira maltene u časnu sestru i aktivisticu (dostojno Jerry Springer showa). Ostale već 1000 puta viđene sheme sa zlom CIA-om, korumpiranim policajcima i Indijancima koji su karikaturalna kopija najbešćutnijih mafioza me nimalo nisu impresionirale. Da sam klinac koji upija takvu literaturu možda bi. Skalpirani su za mene malo više nego osrednje napisani, i za mene je jedno čitanje dosta i pored predobrog Gere.

Ne treba vrijeđati (makar i u šali) bilo koga kome se ne sviđaju/ili sviđaju određeni stripovi, a pogotovo ih poimenično prozivati nema smisla. Svako neka uživa u onome što voli i gdje nalazi određene vrijednosti i kvalitetu. Poštujmo različitosti.

Da ne bude skroz off-topic, Transmetropolitan mi se nije svidio kroz preview/zavir, ali je provokativnošću i maštovitim, neočekivanim rješenjima od mene zaslužio visoku ocjenu. Razumijem i da ovakvi stripovi kod nekoga izazivaju gađenje ili iritaciju, odnosno da im nisu zanimljivi.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6929 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 07/06/2020 : 16:04:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Fascinantnije mi je da je 2020-a a on i Shaner još nisu čitali Transmetropolitan.


Amerikanci su mi uvijek zadnja rupa na svirali. Ali evo, dolazi i to pomalo na red.


quote:
Originally posted by Red Marquis


Moja procena je da će Shaner da dogura do 7/10 a Anto recimo 4 ili 4,5/5 što u prevodu će značiti da se strip više Shaneru dopao





http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3724 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 07/06/2020 : 19:08:09  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Sjećam se da sam paralelno čitao ovaj serijal Vaughanov Y:The Last Man. Transmet je imao stvarno sjajan start i privukao me na daljnje čitanje. S vremenom mislim da su ideje u stripu pomalo ishlapile i da je postao svojevrsna karikatura samog sebe prema kraju. Jednostavno previše jakog tempa u kratkom vremenu, previše neusmjerene gorčine u glavnom liku, imam osjećaj da se malo ispuhalo to sve prema kraju i nisam više imao toliko interesa. Za razliku od toga ovaj drugi serijal koji sam čitao, iako je imao generične ideje i bio puno blaži i "igrao na sigurno" je bolje završio, dovoljno zanimljivo da drži pažnju do kraja.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 09/06/2020 : 07:01:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Dok sam čiato Y, ne sjeam se koju knjigu, desilo se da nisam je ispustio iz ruku sve dok je nisam do 3 ujutro pročitao. Tako nešto ne pamtim od kada. Pa opet, ne mogu reći da je niti blizu Transmetu.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46535 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 09/06/2020 : 07:46:38  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
TransM je remek-djelo

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20714 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/07/2020 : 16:47:10  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Ellis&Robertson:Transmetropolitan 3 - Usamljeni grad (Fibra)

Dok su mi prve dve knjige imale glavu i rep,ovde se to već pomalo gubi,ili ja jednostavno počinjem gubiti strpljenje sa Transom;šteta što veći prostor nije dat Šenon i Jeleni,jer mi se strip dosta više sviđa kad su one u glavnoj ulozi.

Prva polovina,Usamljeni grad 3/5,drugu,Iskopaj mi oko,slabo sam skapirao pa i ne mogu da dam ocenu.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20714 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 16/07/2020 : 21:22:40  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Ellis&Robertson:Transmetropolitan 4 - Spiderovo smeće

Prikočio sam malo sa Transom,a i kad ga čitam,to je najviše jedna knjiga na dan - dal je zbog toga,ili mi četvorka zaista više leži,ali ovo mi je do sada najbolje od Transa;a pričica Posao mali masterpis;i dalje je to tematika koja mi je skroz antipatična,ali način na koji su je predstavili Elis i Robertson je originalna i prilično zanimljiva.

...

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20714 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/08/2020 : 15:45:20  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
pre mesec dana:
Prikočio sam malo sa Transom,a i kad ga čitam,to je najviše jedna knjiga na dan - dal je zbog toga,ili mi četvorka zaista više leži,ali ovo mi je do sada najbolje od Transa;a pričica Posao mali masterpis;i dalje je to tematika koja mi je skroz antipatična,ali način na koji su je predstavili Elis i Robertson je originalna i prilično zanimljiva.
Nakon jako dobrog Spiderovog smeća (4/5),ide Naricaljka,koja mi se nešto manje dopala,te za nju 3.5/5

Prvi deo pete knjige sam pročitao odmah nakon Naricaljke (pre nekih mesec i po dana),i tom trenutku,pretposlednja glava,Protuotrov mi je bila jako,jako dobra.


juče:
Napravih onda pauzu,malo podužu (mesec i nešto jače),i pre nego što sam "spičio" zadnji deo, Još jednom,podsetih se i prvog dela zadnje knjige,i nekako mi je to ovaj put sve to bilo nešto manje kvalitetno,a za ceo taj završetak obračuna Jerusalem Spajdera sa predsednikom Smajlerom mi je tek dobar (u stvari nešto malo preko) 3.5/5

Na kraju druženja sa Transom,nisam siguran ni šta tačno da napišem kao zaključak - da mi je neko dao u ruke strip,a da nisam čuo hvalospeve,rekao bih "e,ovo je baš dobro i opičeno;originalno je,zanimljivo,duhovito i ne da ti ga ga ispustiš iz ruku,mada nije sad ne znam koliko dobro;najgore u svemu što ova tematika je totalno van mog spektra intersovanja (politika u bliskoj budućnosti,novinarstvo...)".

Ovako,ne bih se složio sa onima koji ovo dižu na neke pijedastale devete umetnosti.Kad bih davao opštu ocenu,bila bi 3.75/5.
Plusevi su,kako rekoh,originalnost,opičenost,dobri dijalozi,strip drži pažnju...;sa druge strane,tematika me nije pogodila,a izvođenje i nema taj neki kvalitet poput nekih klasika DC i Vertiga kao što su Sendmen,Bajke,Skalpirani ....

Za sada imam prve dve knjige u kolekciji,možda nabavim i preostale tri,pa jednog dana zbudžim celog Transa ponovo,ali u cugu.

edit:nepravedno zaboravih da spomenem crtača,Derika Robertsona,koji je uradio lavovski posao na serijalu,i to neloše,čakštaviše i dapače jako,jako dobro.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 27/08/2020 00:28:48
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 26/08/2020 : 15:56:42  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto
(politika u bliskoj budućnosti danasnjice,novinarstvo...)



malo si omasi poentu
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20714 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/08/2020 : 00:34:13  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ma dobro - bliska,dalja,votdfak!

nego,kad se već dotičemo toga,podsetio si me na nešto što htedoh napisati,a prevideh:
Kod Transa mi se nisu nešto dopale dve stvari:
1.taj svet sutrašnjice,kako ga je čika Voren prikazao,me nije kupio;dobro,ima nekih detalja koje lajkujem,ali generalno,iz mog ugla viđenja,trebalo je bolje razraditi scenografiju,odnosno kompletan prikaz te daleke budućnosti;ovako je sve to nešto maglovito prezentovano.
2.Spajder Jerusalem - pa šta znam;ni on me nije kupio kako je predstavljen,sa svim karakternim crtama i osobinama.Više su mi se dopale obe pomoćnice,i scene sa njima su mi bolji deo stripa.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 27/08/2020 00:35:46
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 26/07/2021 : 11:09:47  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam svih 5.

Remek - djelo.

Ocjena:10/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 26/07/2021 : 12:09:39  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Zaboravih da dodam koliko Transmetropolitan duguje American Flagg! u vizuelnom smislu. Pohvalili smo Daricka Robertsona ali zapravo većina "njegovih" koncepata je samo preuzeta iz tog drugog stripa.

Da imam BAŠ izuzetno mnogo slobodnog vremena (ali plaćenog - samo plaćenog, gospodo!) zanosio bih se mišlju da ponovo pročitam oba i uporedim, pronađem sličnosti i razlike, i možda naudim nečijoj percepciji lepog i ružnog.

Ono što odmah mogu da kažem jer se vidi iz amaterske osmatračnice na Plutonu je da su glavni likovi potpuno različiti. Mešavina samog Ellisa i Huntera Thompsona protiv jevrejske kombinacije Henry-ja Fonde, Jamesa Garnera, i Williama Holdena? Jel nove generacije znaju uopšte ko su ovi ljudi?!?!

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1064 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 26/07/2021 : 12:26:24  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
Istina, fer bi bilo da ti plate.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46535 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 26/07/2021 : 12:27:21  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Pročitao sam svih 5.

Remek - djelo.

Ocjena:10/10



https://www.stripovi.com/index.asp?page=reviews-latest&Hero=TMP


Ko bi reka

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 26/07/2021 : 13:31:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by petarStripovi10

Istina, fer bi bilo da ti plate.



Jasno, valjda može neka kulturna institucija da toliko malo žrtvuje u ime kulture?

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000