forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SP 21 Piletina sa šljivama
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28946 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/03/2015 : 12:15:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Tragična priča prepuna melankolije i humora vodi nas u Teheran 1958. godine. Glavni junak, autoričin ujak Ali Naser kan, uživa slavu diljem Irana zahvaljujući svome nenadmašnom talentu za sviranje tara. Kada mu u jednoj od bezbrojnih svađa žena razbije njegov obožavani instrument, Ali Naser kan očajnički pokušava pronaći novi tar koji će mu vratiti užitak sviranja i želju za životom. Ali svi pokušaji su uzaludni i on odluči umrijeti. Kroz narednih osam dana, čekajući da mu Azriel, anđeo smrti, pokuca na vrata, Ali Naser kan kontemplira o svojoj tužnoj egzistenciji i prošlosti, te nas postupno vodi kroz svoju priču oca, muža, brata, glazbenika, ali i velikog egoista slomljena srca, otkrivajući nam pritom tajnu svoga glazbenog umijeća.

Orka Specijal 21 • Piletina sa šljivama • 88 stranica • C/B • 170 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Marjane Satrapi • Crtež Marjane Satrapi • Prijevod Petra Hrebac • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.3.2015. • Cijena 80 Kn

Trouble will find me

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 24/03/2015 : 16:48:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Piletinu sa šljivama smazat ću s ogromnim tekom, kao i Persepolis!


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 25/03/2015 : 10:05:29  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Piletinu sa šljivama smazat ću s ogromnim tekom, kao i Persepolis!



ja kad jedem piletinu a i knedle sa šljivama volim ih preliti sa vrhnjem i malo cimeta ... njamiiiii, fenomenalno legne ;o)))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Unngenant
Junior Member



Serbia
393 Posts

Member since 28/02/2012

Posted - 01/04/2015 : 09:28:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Unngenant a Private Message  Reply with Quote
Veoma simpatična minijatura. Ponekad se zapitam da li je dobro što postoji opis o stripu, međutim mene je upravo sam opis stripa privukao. Sada ne znam da li je ovo zaista iz života autorke i priče o njenom ujaku (verovatno jeste), ali mi se zaista svidela kompozicija priče back and forward, kao i te male pričice, anegdote ili pak komične situacije, iako kada bi osvetlili priču sa neke druge strane ovo bi mogla da bude jedna veoma mračna i sebična priča jednog čoveka. Ali...

Ima takvih života, možda ne iz istog razloga ali imam lični doživljaj osobe kojoj se slično dogodilo...

Jaka 4/5
Go to Top of Page

Ignus
Senior Member



1357 Posts

Member since 22/06/2009

Posted - 14/05/2015 : 13:20:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Ignus a Private Message  Reply with Quote
U moru razvikanih, poznatih i velikih stripova koje izdaje Fibra i ostali izdavači lako je previdjeti mali, nepoznati strip poput Piletine sa šlivama a to bi bila velika šteta jer bi čitalac ostao uskraćen za jedan predivan strip.Glavni junak je superegoist i patetični melankolk ali je zanimljiv toliko da mu čovjek skoro može oprostiti. Kraj daje smisao početku ali i cjelini, mada su naizgled nepovezani.

Ocjena 9/10

Zar nitko nece pomoci udovicinu sinu?

Edited by - Ignus on 14/05/2015 13:21:53
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3524 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 01/06/2015 : 02:20:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Odličan strip, na manje od sto strana, ali veoma sadržajan... Prvo sam pogledao film, doduše, ali strip je strip. Pomalo naginje ka McCloudovom novom grafičkom romanu, Skulptoru... Bilo bi lepo da Fibra i to objavi.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6921 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 06/08/2015 : 11:24:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Za razliku od "Perzepolisa", "Piletina" me nije uspjela toliko uvući u priču i izazvati emocije. Mislim da je glavni problem u tome što i ovdje Satrapi pripovijeda, no dok je u njenoj vlastitoj priči taj postupak približio čitatelja glavnom liku, u priči o ujaku njene mame istim postupkom se stvara distanca. Sama priča je izrazito melankolična pa čak i depresivna na trenutke, ali ni po čemu posebna. Ima tu zanimljivih trenutaka, no uglavnom je riječ o standardnoj priči o nesretnoj ljubavi. Crtež, jednostavan i nenametljiv kao i uvijek kod Satrapi, i ovdje lijepo pristaje, ali ne uspijeva prosječnu priču pretvoriti u nadprosječan strip.

6/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 06/08/2015 11:25:44
Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1955 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 16/11/2015 : 18:31:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
Odugovlacia sam sa citanjem ovog stripa a na kraju je ispa jedan od boljih stripova koje san u zivotu procita.
Go to Top of Page

Residents
New Member



Serbia
138 Posts

Member since 15/02/2015

Posted - 14/12/2015 : 13:04:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Residents a Private Message  Reply with Quote
Iako mali po broju strana i dimezija, stripcina u svakom smislu reci. Prica lagano klizi, cita se u jednom dahu, bez odlaganja. Crteza uproscenog do jednostavnosti, bez doterivanja i detalja. Uostalom kad je prica jaka, ko jos gubi vreme na crtez. Teheran 1958 i danas, mora da su se vratili bar 50 godina unazad. Prosto je neverovatno, koliko se promenilo drustvo, nagore, zaslugom jednog totalitarnog rezima. Jedina neobicnost koju sam primetio u ovom stripu je-isto prezime kod glavnog junaka i autora stripa. Ako joj je to ujak, onda bi trebalo da im budu razlicita prezimena? Ili je to uobicajeno u Iranu, ili mozda greska prevodilaca? Sitnica, koja ne menja moje odlicne impresije.
Ocena-9
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4117 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 14/12/2015 : 16:58:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Uf meni je ovo jedno od većih razočaranja ove godine. Nije me zabavilo niti dirnulo u ama baš nijednom segmentu i zapravo bih potpisao Shanerov post.
Zasada. Jer ostavljam mogućnost da je na taj dojam utjecalo to što sam istovremeno čitao više različitih stripova a i očekivanja su nakon Persepolisa bila velika.
Ali svejedno, loš je znak i to da uopće nemam želju za ponovnim čitanjem :(

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Residents
New Member



Serbia
138 Posts

Member since 15/02/2015

Posted - 14/12/2015 : 18:44:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Residents a Private Message  Reply with Quote
Ne vredi iznova citati Cromwelle. Ovo je strip ogoljen do kosti, nema tu nicega skrivenoga sto bi mogao propustiti na prvom citanju.Ili ti se svidja, ili ne. Ali to je normalno. Nenormalno bi bilo kad bi nam se svi stripovi svidjali. E to je onda za razmisljanje i brigu. Mada dosta zavisi i od trenutka i vremena citanja. Meni u zadnje vreme neobicno leze stripovi sa obicnim protagonistima,u normalnim zivotnim situacijama, kao npr.Negro Blanko,ceo Rabateov opus,Etel i Ernst, naravno Piletina...
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6921 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 14/12/2015 : 22:31:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Residents

Ne vredi iznova citati Cromwelle. Ovo je strip ogoljen do kosti, nema tu nicega skrivenoga sto bi mogao propustiti na prvom citanju.Ili ti se svidja, ili ne. Ali to je normalno. Nenormalno bi bilo kad bi nam se svi stripovi svidjali. E to je onda za razmisljanje i brigu. Mada dosta zavisi i od trenutka i vremena citanja. Meni u zadnje vreme neobicno leze stripovi sa obicnim protagonistima,u normalnim zivotnim situacijama, kao npr.Negro Blanko,ceo Rabateov opus,Etel i Ernst, naravno Piletina...



Ako već nisi, čitaj Fibrinu Trgovinu. Meni je prvi integral u vrhu pročitanog. Drugi će uskoro na red i sumnjam da je išta slabiji.

http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Residents
New Member



Serbia
138 Posts

Member since 15/02/2015

Posted - 15/12/2015 : 22:47:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Residents a Private Message  Reply with Quote
Jesam jedinicu, a kupiću i 2 u neko dogledno vreme. Nije mi Trgovina sam vrh, ali ga vredi pročitati i imati u kolekciji. Malo mi smetaju tamne nijanse boje u stripu, ali to je valjda zamisao autora na efektu metalik boje.
Go to Top of Page

Residents
New Member



Serbia
138 Posts

Member since 15/02/2015

Posted - 15/12/2015 : 23:34:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Residents a Private Message  Reply with Quote
Jesam jedinicu, a kupiću i 2 u neko dogledno vreme. Nije mi Trgovina sam vrh, ali ga vredi pročitati i imati u kolekciji. Malo mi smetaju tamne nijanse boje u stripu, ali to je valjda zamisao autora na efektu metalik boje.
Go to Top of Page

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 08/03/2016 : 09:31:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
Ovo treba prodavati uz kutiju antidepresiva... Sto reci. Vrhunski strip ali nije da mi se cita ponovo.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 06/01/2017 : 12:24:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Evo, danas sam se prihvatila citanja.
Satrapi je bas specificnog stila koji se moze opisati kao "ocekivanje neocekivanog". Iznenadili su me mnogi aspekti price (prica o trudnoci za loju nitko nije znao, primjerice), a drugi su mi opet bili tako klisejizirani. Malo je zapala u patos s tim prikazom vrlo stereotipnog "neshvacenog glazbenika" i s citiranjem Rumija i Hajjama. Ipak, lijepo je, zgodno, dopadljivo.
Srce joj je bilo na mjestu, a tema je vazna: mislim, svi se mi pitamo sto bi bilo da se Romeo i Julija nisu ubili; bi li Julija ispalila na zivce jer Romeo ostavlja svuda prljave carape?
Je li ljubav jedino velika dok boli, dok ostaje netaknuta iluzija savrsene osobe? I na kraju krajeva, je li "happily ever after" najveca prijevara u povijesti?
Satrapi je cak poznata po svojoj politickoj nekorektnosti (brat glavnom junaku kaze "Ja te razumijem! Mozda jest draga, ali je i dalje gabor!", kad ga ostali nagovaraju da ozeni zenu koju ne voli), gaji osobno ogorcenje prema islamu - i kako je rijec o "osobnom", to ju abolira za nekorektnost. Stovise, to je ono sto je zabavno! Samo udri po debelima, po ruznima, po glupima i malograđanima! Kod nekog drugog to mi se ne bi svidjelo (kod Chrisa Warea, recimo), ali ti sve smijes.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000