forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Omiljeni SF strip
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 15/04/2015 : 11:03:47  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
a gle Storm je ovdje dat tek kao primjer, u to da li se nekome sviđa ili ne sviđa nisam ulazio
Storm po meni potpada pod SFF - dakle: Science Fiction+Fantasy - jer ima i elemente toga u sebi
i Blade Runner je Science Fiction iako Dick to nigdje striktno ne naglašava ali i drama + triler + alternativna historija
Iz iskustva sa bezbroj rasprava o tom žanru znam da ono F na kraju SF zna i zbunjivat ljude a naročito jer se žanrovi i podžanrovi preklapaju, neki krivo misle da je F = Fantasy umjesto Fiction
[Sve to u književnosti potpada pod generalni žanr Fantastična književnost...]
Problem je tu i u samom jeziku Fiction je kao prijevod često i fikcija, nestvarno, izmaštano ali i - fantastično, pa i fantastika... Dok je Fantasy čisto "fantastika"
Dobar SF u sebi može i ne mora sadržavati i znanstvene utemeljenosti koje su točne, to mu je odavna prestala biti sama bit
... e da, Watchmen - ja bih ga postavio u žanr koji nazivam "ShF" - SuperHeroic Fiction, nekako sam izveo tu kovanicu pročitavši da Conan potpada pod Heroic Fantasy, ipak se dešava u paralelnom univerzumu od našega
LOEG bih svrstao pod SF koji uzima i elemente Fantasy književnih i sl. likova a u podžanru steampunka koji je zapravo alternativna historija kao žanr
a Baladu o Halo Jones pak svrstavam kao full čisti SF, točnije kao space operu....


Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 15/04/2015 : 11:09:37  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Storm je u početku odličan,posli malo pada.
triba spomenit Druunu ka sf/erotic

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8358 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 15/04/2015 : 11:13:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva


i Blade Runner je Science Fiction iako Dick to nigdje striktno ne naglašava ali i drama + triler + alternativna historija

LOEG bih svrstao pod SF koji uzima i elemente Fantasy književnih i sl. likova a u podžanru steampunka koji je zapravo alternativna historija kao žanr
a Baladu o Halo Jones pak svrstavam kao full čisti SF, točnije kao space operu....




Šta ne spada alternativna historija pod SF?

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 15/04/2015 : 11:15:41  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
točno i to lwoode: Druuna kao uspjela SF+erotic+postapokalipsa

ili da krenemo na ajmo reči i serije: Fringe koji je Sci-Fi + Mistery, pa X-Files i još masa

jedino što ja mogu reči kao zaključak dugogodišnjeg čitanja SF-a je da ponovim - da smatram da SF nije nikada uspio ako je bio samo SF kao žanr, inzistiranje na nekakvim tehnologijama, tehnici, znanosti, fizici itd... jedino gdje je on bio najuspjeliji je kada je u sebi preklapao žanrove, ubacivao društvene kritike itd itd - unači ono S iliti science7znanstveno je u njemu samo kao baza, temelj na kojem gradi kuću, zemlja na kojoj sadi bilje... ;o))


Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 15/04/2015 : 11:20:34  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro


Šta ne spada alternativna historija pod SF?
[/quote]

i spada, kako da ne ;o)) - ali ne pod Science nego pod običnu Fikciju
a gle ono ti možeš i napraviti i western a da bude u žanru alternativne historije (onaj sa Yul Brynerom...)
a opet možeš i dramu sa alternativnom historijom, triler itd itd
čista je fikcija jer alternativna historija ni ne mora biti znanstveno utemeljena

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7655 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 15/04/2015 : 11:32:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Ja bi postavio pitanje glede tih podžanrova i koliko te u kojoj mjeri to sve ima smisla... Danas prakticki u svemu ima pregršt raznih elemenata, ali elementi avanture, romanse, akcije itd. nisu dovoljni da bi dominirali pri određivanju žanra. Dok s druge strane i najmanje naznake znastvene fantastike su savim dovoljne da se djelo okarakterizra generalno kao sf. Bar je to nekakav moj dojam... i to mi se ne sviđa.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 15/04/2015 : 12:04:08  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
to ti je sada viječna mijena, Tonto ;o))
stvari idu i razvijaju se i onako kako nismo očekivali ili se njima nadali
sad ako uzmeš "Gulliverova putovanja" i još neka djela ona su se dosta vremena čitala isključivo kao štivo za odrasle a sada spadaju pod dječju književnost i lektiru....

al bez obzira zu si i u pravu, treba tu i mnogo, mnogo više nego baratanje žanrovima i podžanrovima da se napravi dobar SF u obliku knjige, stripa, filma... žanrovi su kao što sam iznio u svom mišljenju tek kao neki temelj, baza i sl.

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000