forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Darovi prirode
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 01/03/2018 : 13:02:30  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
U Sloveniji smo uvijek imali dovoljno meda, imamo čak neku našu posebnu "Kranjsku pčelicu" za koju kažu da je "kvalitetna, sposobna,...šta god) ali sada mislim da več dvije godine teško je palo pčelarima taj posao sa medom, zbog prirode....jednom je bio mraz, ali tek negdje u aprilu, prije toga toplo, pa so se pčele probudile i otišle "čebelarit" ali je onda stisnuo mraz i puno ih se nije vratilo, umrle su,...pa zbog toga je bilo jako malo meda napravljenog....onda su neku godinu imali nekakav "pomor pčela" znači da su umrle, ponestalo im je hrane ili nešto,...tako da mislim da su več dvije godine za redom neki problemi sa prirodom i meda ima sve manje i manje...ali sigurno če se to oporaviti pa čete ga svi opet moči kupovati.

Inače ima i jedan problem, jer je ova naša "Kranjska pčelica" na dosta dobrom glasu pa ima dosta stranaca koji kupuju ovaj med i plačaju više,...pa opet naši domači ljudi ostanu bez meda ili trebaju plačati više zbog stranaca jer oni plačaju više pa se diže cijena....a još jedan problem postoji, a to su ovi pčelari koji imaju satovje (oni ormariči u kojima su pčele) na kamionu pa onda oni dovuku svoje kamione na rub šume, jer šumski med je mislim da još cijenjeniji pa onda ove "pčele kamionđije" urušavaju floru i faunu te neke šume u kojem ima neki drugi pčelar svoje stacionarne satovje i onda dolazi do rata između pčelara i pčelica....
Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 01/03/2018 : 13:05:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message  Reply with Quote
Čitajući Okijev post, sjeti se jednog Njemca, ne mogu se više ni sjetiti gdje je to točno i bilo, okolica Hanaua....
u kući smo mu preuredili jednu prostoriju, za sastanke pčelara. Tako kroz priču, saznao sam neke stvari, pogotovo koja
sam "seljačina". Med, šećer... ma duga priča. Taj dedo me je upitao, da li sam ikad probao med, naravno da jesam, Rewe, Aldi, Lidl itd.
On mi na to reče, da ja ne znam što je pravi med. Eto, mogao sam kod njega uzeti... jbg.

+IN HOC SIGNO VINCES+


Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 01/03/2018 : 18:24:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Nikada ne kupujem med u trgovini, pa ni tada.

Uglavnom kupujem od istog pčelara, nešto dobijem i džabe.

Samo nema kod nas meda po 40 kn (10 km) već dugo.
Najniža cijena je 15 km (60 kn) ako se uopće može naći. Slaba godina.



Ja sam pred neke dvije ili tri godine išao dolje do Velike Kladuše poslati veću količinu stripova nekome dalje u Bosnu...to mi je nekih 50-tak kilometara, a troškove disela vratim kupovinom jedne gajbe karlovačke jer je skoro duplo jeftinija.
Nije mi vrag dao mira pa sam za probu kupio tri staklenke meda od nekog pčelara sa etiketom koji svoj med prodaje na tržnici i te tri staklenke mi je prodao za 50 kn koliko je kod nas u Hrvatskoj normalna cijena za jednu staklenku.
Jedna etiketa bagrem (agacija), druga cvijetni, a treća kesten.
Tri nijanse smeđe boje, a kada sam ih kod kuće išao probati sve tri potpuno isti umjetni ukus....uglavnom nejestivo.
Jednu je žena dala nekoj svojoj prijateljici za medicu, a ove dvije mi i dan danas stoje dolje u podrumu...neće ih nitko.
Zanimljivo je to da mi se smjesa u jednoj čak i ušećerila/ukrutila, a neki kažu da je to dokaz da je med pravi. Moje mišljenje je da to nije istina jer pravi med možeš prepoznati jedino po ukusu.
Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 23/03/2018 : 16:17:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message  Reply with Quote
U trgovinama nas varaju - med više nije med! (15.02.2018)


+IN HOC SIGNO VINCES+


Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000