forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 David Pridom: R E B E T I K O
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 30/12/2017 : 19:51:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
O rebetiku i Rebetiku>

http://pescanik.net/rebetiko-u-noci-diktatora/

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

Manny
Average Member



568 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 21/02/2021 : 23:08:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
Žao mi što u ovoj diskusiji Vuk nije stavio slike iz Grafita do pre godinu-dve.
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 21/02/2021 : 23:16:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Manny

Žao mi što u ovoj diskusiji Vuk nije stavio slike iz Grafita do pre godinu-dve.



Rebetiko je bila najupečatljivija postavka u Grafitima.
Sada je Dolazak Šona Tana, i on je na 2. mestu, in maj buk.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

Manny
Average Member



568 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 21/02/2021 : 23:31:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KOMIKO
Rebetiko je bila najupečatljivija postavka u Grafitima.



Uistinu jeste. Mogao bih reći da sam strip pre čitanja dobro poznavao sa lustera u Grafitima. :)
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 26/07/2021 : 01:59:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Priča o rebetiku, muzici koja je nalik Grčkom bluzu. Priča obiluje 'opštim mestima' rebetiko žanra: buzuki, hašiš, momci na rubu zakona... pa ipak ne deluje izveštačeno. Kroz strip se oseti duh tog minulog vremena. Priča nas vodi kroz jedan jedini dan buzuki umetnika, od jutra do sledećeg jutra. Priča je pitka i svaki od likova je dobro profilisan, a završnica govori o tome kako se rebetiko kao proizvod 'prodao', isto kao i grčka kultura (što vidimo u pretposlednjem kadru, pre završne pesme). Svaki od likova donosi neku svoju brigu: Stavros koji se susreće sa protivnikom, Markos koji se nije 'prodao', 'ubica' Pas koji se prodao, mlađani Artemis, zaljubljeni matori Batis... Svaki od likova ove grupe ima neku svoju priču... a kroz celu priču se provlači istorijski kontekst stupanja na vlasti fašiste koji želi da zabrani rebetikose i njihovu muziku, te osmanski uticaj u Grčkoj (u vidu hašiša, muzike, bunta...). Stoga naši momci sviraju možda svoju poslednju tezgu. Koliko je iskreno Pridom predstavio priču o Grčkoj i njenom bluzu je najviše na Grcima da prosude, ali po meni ovo je bila milina čitati, i jedan od najboljih stripova 2009. godine, tim pre što sam ljubitelj Grčke i njene muzike.

Uz ovaj strip kao soundtrack obavezno poslušati 12-delni rembetika album:




Edited by - Jocko on 26/07/2021 02:53:18
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 26/07/2021 : 08:13:44  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Odličan osvrt Jocko i tačno tako, čitanje Rebetika bez slušanja rebetika u pozadini baš i nema puno smisla jer ove emocije jednostavno moraju da se "osete". Ako je ikada postojao strip koji se trebao izdati uz CD koji bi išao zajedno sa stripom onda bi to bio Rebetiko, samo mala napomena za Komiko i Fibru kada budu razmatrali novo izdanje ovog stripa

I ja prošle godine obnavljah gradivo i ovo mi je jedan od najdražih stripova jer budi emocije kao malo koji drugi, kopiraću ovde osvrt sa DW foruma nadam se da će nekome pomoći:

"Rebetiko je pesma o ljudima koji su izgubili svoje korenje, izgnani ljudi koji su tuđini gde god da odu i šta im drugo preostaje osim da sviraju, puše, piju, jebu, svađaju se i... pevaju
Helenska duša napaćena voli da peva o davno prohujalim vremenima kada je život bio drugačiji, a ne kakav je postao

Svaka pesma je bunt protiv sistema i peva se u inat diktaturi koja uništava naše pravo na život i na tako jedan setan način recituje tugu čoveka koji je ostao bez krova nad glavom
Izrazito tužno štivo o ljudima koji su prinudno iseljeni i odbačeni i čiji identitet je pregazilo vreme

Sam kraj stripa i epilog je jedan od najupečatljivijih završetaka na koje možete naići; bend se raspao i oni koji su ostali su kafane progutale dok onaj koji je otišao preko svira muziku bez duše publici koja ne može da je razume

Rebetiko je nešto najiskonskije što strip ima u svom repertoaru"

Mora se pohvaliti i izdanje jer kada vidim da se objašnjenje pojmova pregledno i sažeto nalazi na kraju stripa sve mi toplo oko srca Šteta što ovo nije učestala praksa u izdavaštvu
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 26/07/2021 : 12:31:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Za ljubitelje može i ovaj album kao muzička podloga (imam ovu ploču):




U stripu vidimo i ženski lik rebetosa, tj. rebetisice :D kako svira daire.

Ženske rebetiko izvođačice nisu bile retkost, a među njima se izdvaja najpoznatija rebetiko pevačica Sotiria Bellou (ΣΩΤΗΡΙΑ ΜΠΕΛΛΟΥ), koja je bila poznata kao opaka žena, prva javna biseksualka u Grčkoj koja je mužu nasilniku došla glave.


I naravno istočnjački Misirlou u rebetiko varijanti:



(ima kadar u stripu koji je očigledno inspirisan fotografijom linka iznad)

@Naker, dobra ideja za CD uz izdanje
+1 za osvrt



Edited by - Jocko on 26/07/2021 13:07:22
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 26/07/2021 : 13:00:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker


Sam kraj stripa i epilog je jedan od najupečatljivijih završetaka na koje možete naići; bend se raspao i oni koji su ostali su kafane progutale dok onaj koji je otišao preko svira muziku bez duše publici koja ne može da je razume

Rebetiko je nešto najiskonskije što strip ima u svom repertoaru"




Lepo rečeno. Trojica leže, jedan na drumu, jedan pred kućom, treći u krevet... četvrti ljubi karijatide, a peti odlazi da snimi ploču i sa njegovom sudbinom (i sudbinom svih koji su se, hteli to ili ne, prodali) roman završava.

Pribojavao sam se da jedan Francuz neće uspeti da dočara minuli duh toga vremena, ili da će to učiniti na izveštačen, preteran način (kao da Francuz uzme da piše o Đuri Jakšiću i skadarlijskim boemima), ali su moje sumnje bile neosnovane. Ovo jeste zaista iskonski strip. Autor mora da je dosta toga uložio da priču predoči na iskren i autentičan način. Francuzi imaju taj studiozni pristup stripu koji mi se sviđa, tako da i ova priča ima dušu. Kao što Murdoc kaže, imaš osećaj da si proveo 24 časa sa tom ekipom.


Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000