forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 48 -Diplomatske kronike
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 23/02/2022 : 12:31:12  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Netko je nedavno stavio na fejs simpa Blainov strip o kratkom susretu sa Mezieresom, crtačem Valeriana. Bio mi je lijep, duhovit i zabavan pa sam odlučio da želim još Blainea u svom životu i eto - ponovio Diplomatske kronike.

Vidim da se DK uspoređuju sa britanskim satiričko-političkim serijama kao što su Državnik novog kova i Da, ministre ali mene najviše podsjećaju na film Vrag nosi Pradu sa Meryl Streep i Annom Hateway - mladi pripravnik kreće raditi na intenzivnom radnom mjestu kod autoritatornog, karizmatičnog šefa i taj posao i to okruženje ga potpuno uvuče u svoj svijet i proguta mu privatni život. Jedino što ovdje fokus toliko na pripravniku, nakon što se postavi taj početni okvir, ne razvija se dalje nego se fokus prebacuje na lik ministra, funkcioniranje kambineta, diplomatske začkoljice.

Interesantno je što se nije išlo na satiru i ismijavanje politike - vidi se da su autori imali poštovanja za ulogu Francuske, da su bili zadovoljni kako se tada, u vrijeme krize u Iraku suprotstavila Americi i ovo je zapravo romantizirana verzija tog suprotstavljanja, kad je možda Francuska zadnji put bila važna. Lik ministra je smiješan ali i dostojanstven, na neki način smijeh izlazi iz njegove različitosti, on je taj koji ima velike ideje, koji vidi širu sliku, koji se zanosi antičkim tekstovima i humanističkim idealima, a humor se gradi u nastojanjima ostalih da tu njegove vizije stave u neki smisleni, publici prihvatljivi kalup.

Ne sjećam se kako je to tada bilo i kako su se stvarno ponašali Francuzi, ali kad danas vidim malenog Macrona na kraju onog golemog stola s Putinom, čini mi se da se njihova diplomacija prilično srozala

U svakom slučaju, uživao sam čitajući strip. Lik ministra ali i ostalih iz kambineta je tako dobro dočaran, pokreti, grimase, dinamika. Pravi gušt je gledati kako ti likovi žive na tabli, kako je jednostavan, a opet izražajan i elegantan Blaineov crtež. On mi je oduvijek jedan od najvećih, ovdje je briljirao ali i priča je dobra, nekako svi likovi dođu do izražaja, svijet diplomacije je predstavljen interesantno, životno, radnja je opuštena pa nekad pređe u drugi plan dok likovi zabavljaju čitatelja ali opet na kraju ima i zadovoljavajući zaključak - sve skupa, baš zadovoljavajuće
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 23/02/2022 : 12:51:41  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro



Ne sjećam se kako je to tada bilo i kako su se stvarno ponašali Francuzi, ali kad danas vidim malenog Macrona na kraju onog golemog stola s Putinom, čini mi se da se njihova diplomacija prilično srozala




Francuska diplomacija je predmet sprdnje od Napoleona naovamo.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 23/02/2022 : 14:58:58  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Možda u stvarnosti ali u stripu dominira Pomalo me začudilo da u današnje ironično doba nema odmaka nego je lik ministra prikazan kao faca, vođa, a njegova ekipa kao ljudi koji ga slijede radi ideala. Svi oni žrtvuju svoj privatni život jer rade za veliku stvar. I onda, kad konačno ministar održi moćan govor i doživi pljesak na otvorenoj sceni, na licu im budu suze ponosa jer su obranili principe i osvjetlali obraz Francuske!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 23/02/2022 : 15:08:37  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
I to govor koji su mu drugi pisali.
Ništa se nije promijenilo, još je i gore. Nesposobni su, imaju na desetke savjetnika koje plaćaju stotine milijuna eura. Naravno iz državnog proračuna.

Dobro je to prikazano.

Have mercy
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 23/02/2022 : 22:23:33  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ali nije baš tako prikazano. Ok, prikazano je kako drugi pišu govore, ismijan je diplomatski riječnik ali je slavljena francuska diplomacija. Na početku i ministar kaže - amerikanaca ima puno, na desetke, a nas ovdje koliko stane u čamac ili splav - nekoliko izabranih. A ti izabrani su odani svom ministru, zaljubljeni u njega (u nekoliko scena su i nacrtana srca). Ok, ministar ponekad izgleda izgubljen i totalno nerealan u svojim govorancijama koje non stop mijenja, ali ipak, u odnosu na ljigavog digića i prepredene amere, francuz je prikazan kao jedini koji drži do ideala revolucije - slobode, jednakosti, bratstva. U DK su Francuzi zapravo savjest svijeta - ako i nisu najmoćniji, ako i nisu ništa napravili, bar su digli glas protiv sile i nepravde, nisu šutjeli.

Interesantno mi je to, kako oni sami sebe vide - a u Čovjeku koji je ubio Chrisa Kylea je onda suprotnost, kako gledaju Amere.

Također, kolika je razlika između još jednog stripa koji se bavi vanjskom politikom - Svi moji ratovi, od Ennisa, tamo je vanjska politika čisti oportunizam, u službi love i nasilja. Valjda zato jer je pisao Irac, a ne Amerikanac.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 23/02/2022 : 22:49:28  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Lik ministra dozivljava promenu u stripu ali ne menja se on sam, vec percepcija autora o njemu. Od totalnog pompeznog idiota kakav je prikazan u prvom albumu u drugom albumu poprima i neke pozitivne osobine jer jedini pokusava da spreci Americku intervenciju u Luzistanu i zove sve zive drzave i trudi se na svaki nacin da to zaustavi.
Ne znam da li je ta promena i blagonaklonost prema ministru bila zamisljena od samog pocetka stripa ili su autori razvili neka osecanja prema njemu tokom rada na stripu pa su onda odlucili u drugom albumu da ga ,,iskupe" i prikazu kao jedinog na medjunarodnoj pozornici koji je spreman da se usprotivi Americi diplomatski.

Edited by - going going on 23/02/2022 22:50:11
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 24/02/2022 : 08:10:14  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ima i u prvom albumu scena kad se brod u plamenu pun opasnog tereta približava obalama neke "zadrte" zemlje i može bit velika frka i puno mrtvih i međunarodni incident ali diplomacija ministarstva to sve riješi i spasi svijet iako su izgledi bili mali i sve je bilo protiv njih
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 24/02/2022 : 09:46:12  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
hm, francusko vrsljanje po svetu? pa imaju azrayen, zaboravljeni iz amama, katanga itd. dobri su franci, pride ima stripova gde im je istorija teski realizam. vrh su franci
a vrh su i hronike naravno
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 26/09/2022 : 08:15:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Uzeo zbog Blaina ali poprilično slabašno je ovo. Nakon nekog vremena se sve počinje ponavljati. Govor se prepravlja, telefoni zvone, lobira se na sve strane, love se zadnje sekunde i na kraju se nekako sve riješi, i onda opet sve ispočetka. Prvi album zabavan i bio bi dovoljan sam po sebi.

VLON!

Bond.James Bond.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000