forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 33 - Solitudinis morbus
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 04/06/2022 : 01:55:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Aioranguaq (1988)

Jedna od boljih priča u ovom omnibusu. Priču otvara ''prepirka'' indigenous (Eskimske?) žene i muškarca, ona ga tera u lov. Njemu se sticajem okolnosti za koje je sam kriv, ukaže božanstvo koje mu oduzme ime. Od tog trenutka mu lov ne ide, a onda sreće i jednog vikinga koji mu priča o svom putešestviju. Jedan u potrazi za imenom, drugi za osvetom. Jako lepa priča, sa odlično ubačenim fantastičnim elementima.


Pribiloff 1898 (1979)

Iako vizuelno upečatljiva (pre svega zahvaljujući krupnim kadrovima foka), ova priča mi se možda i najmanje dojmila u celom omnibusu. Možda bih je nazvao i najslabijom. Jednostavna je, da se prepričati u jednoj rečenici, i iako takođe kombinuje istorijsku pozadinu i fantastične elemente, ipak ostavlja utisak filera. Ta kulminacija, odnosno obrt, da lik biva proklet i pretvoren u foku, da bi završio na meti svojih domalopređašnjih kolega... nije mi nešto.


Niže božanstvo (1993)

U sklopu ovog ''severnjačkog'' albuma u ovom omnibusu, ova priča, čija naslovnica krasi koricu integrala, je svakako najbolja, i jedna od najboljih u omnibusu. Kao što priču Gljive krasi neobičan narator, to je slučaj i ovde, jer priča nam je data iz ugla jednog minornog Boga, u nekoj severnoj zapizdini. Ubrzo shvatamo da taj bog ne samo da nema pravu predstavu o svojoj veličini, već ima i kompleks više vrednosti, a njegovoj maloj idili staje na put jedan neobičan došljak, koji preispituje sve ono za šta se ovaj bogić zalaže. Priču zatvara neuobičajena završnica, svojevrstan (crno)humorni epilog. Što kaže naslov onog filma, Bogovi su pali na teme. To je slučaj i ovde, jedan niži bog je pao dovoljno nisko da postane preopterećen čovekom, spustio se na nivo čoveka i to mu je došlo glave. Odlična i sveža ideja, sa primesom humora i satire, naravno super vizuelno dočarana.


Još dve priče do kraja...





Edited by - Jocko on 04/06/2022 02:06:00
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 18/10/2022 : 16:47:53  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Nastavlja se odiseja s Toppijevim djelima u izdanju Fibre. Ovo je ujedno i najvoluminoznija zbirka do sada objavljena. Više je ovdje ujedno i bolje jer se radi o fenomenalnoj kolekciji priča. Suvišno je napominjati kako je Toppi genij crteža, ali kreacije dosežu razinu pravog umjetničkog djela. Držeći ovaj strip ispred sebe osjećam se kao da listam zbirku iz neke galerije jer likovna rješenja i postignuća ovdje su nevjerojatna. Ono što je najveća blagodat ove kolekcije je što priča, odnosno materija po kvaliteti vjerno slijedi crtež. Toppi ovdje obuhvaća širok geografski i kulturološki opseg i razne vremenske periode. U svim tim situacijama se sjajno snalazi i kroz fantaziju, mistiku, katakada ironiju, donosi moćne simboličke priče. Njegovi motivi fasciniraju, privlače i oduševe. Ovo je vrlo vjerojatno definicija perfektne zbirke kratkih priča u formatu devete umjetnosti. Fascinantno je da s nemalih 570 stranica Solitudinis morbus uspijeva cijelo vrijeme biti ta definicija. Hats off.
5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 21/12/2022 : 01:15:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Warramunga 1856

Warramunga je naziv za jedno od aboridžinskih plemena, a ujedno i naziv mesta u koje se jedan od dvojice negativaca ove priče uputio. Vestern (southern?) na australijsko-topijevski način, naravno sa dozom fantastike oličene u liku starog Aboridžina. Priča o pohlepi. Genijalan i neočekivan kraj sa onim drvcetom, znam da to nije bila Topiju namera i da ovo nije humoristični strip, ali ta scena mi je izmamila osmeh.


M'Felewzi

I za kraj još jedna priča sa istom tematikom kao prethodna - pravda je spora ali dostižna (i neminovna). Ovoga puta je glavni lik naizgled priglupi mali crnac M'Felewzi, sluga jednog Bura-Afrikanera u Transvalu, koga posećuje izvesni lovac simboličnog imena Bloodthirst. Dve godine nakon "incidenta" sa M'Felewzijevim bratom on se upućuje sa pomenutim dvojcem u safari. Iako ova priča nema vidno fantazi elemente kao mnoge prethodne, jedini fantazi element je činjenica da dečak M'Felewzi u više navrata priča sa pokojnim bratom. I još jednom su, sa punim pravom, belci ti koji su u Topijevim pričama prikazani kao glupi i oholi tlačitelji, a domoroci kao tek naizgled primitivni i poslušni, ali zapravo lukavi i pravični, i ova priča, kao i Momotaro, ima hepi end, ali i duhoviti poslednji kadar. Na pretposlednjoj strani uvodi novi lik poglavice, koji, što se da zaključiti iz dijaloga, nije manje pohlepan od one dvojice belaca, samo je njegova pohlepa uvijena u oblande, a Felewzi nije uopšte naivan kako se tokom najvećeg dela priče činio. M'Felewziju se život baš posrećio (biće puno unuka hehe), a njegov pokojni brat je osvećen.










Edited by - Jocko on 21/12/2022 07:18:12
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 22/12/2022 : 15:51:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Mojih 12 favorita (od ukupno 28), poređani redom kako su objavljeni u omnibusu:

Solitudinis morbus, Blues, Dosje Kokombo, Gljive, Kralj i gavran, Ogoniok, Kas-Cej, Myetzko, Tanka, Aioranguaq, Niže božanstvo, M'Felewzi.

Preostale tri japanske priče, Sato, Kimura i Ogari ni malo ne zaostaju za Tankom, a kad bi im se dodale još dve japanske priče van ovog omnibusa (melanholična The Return of Ishi i bajkovita Momotaro), to bi mi bio po kvalitetu ubedljivo najbolji album.

Pored pomenutih 12 i ovih japanskih priča, još su sjajne i one dve iz Velikog rata (Razjareni medvjed i Saint-Acheul), zatim Hortruge, Gostoljubiv otok, Bwuma, Warramunga...

Jedina priča koja je na mene ostavila mlak utisak je Pribiloff, dok većina drugih kratkih pričica poput Black & Tans, Šuma Brocelan, Krull, Puppenherstellerstr služe kao simpatični intermeco-fileri jednostavne premise i zapleta, koji svojim šarolikim temama, lokacijama i likovima, obogaćuju ovaj ionako prebogat omnibus magijskog realizma.

Na Solitudinis morbus me podsetio film The Lighthouse iz 2019., oba su majstorije o izolovanosti i ludilu.
Gljive su možda i najkraća priča pa je mnogi ne bi svrstali u favorite, no meni je to neverovatno majstorstvo kratke forme, sa nesvakidašnjim izborom likova i odsustvom prave radnje/zapleta/akcije, sa akcentom na dijalozima. Slično važi i za priču Kralj i gavran, koja nosi jaku poruku.

O crtežu šta reći, zaljubio sam se na prvi pogled još kad sam kupio ovaj omnibus pre više godina. Jedina mala zamerka je što se u nekoliko priča (Transsibirska željeznica) vide tragovi olovke i deluje nekako nedovršeno.
Iako mi je crtež za nesumnjivu desetku, a priče variraju od dobrih do odličnih, ipak mi se sviđa i Topijev stil pripovedanja, sa čestim arhaičnim govorom i poetičnim didaskalijama, uz povremeni suptilni humor (završnice priča Aioranguaq i M'Felewzi) ili gorku ironiju (Niže božanstvo, Ogari, Warramunga), kao i provejavajuću melanholiju (Tanka, Myetzko, Blues, Hortruge). Obožavam spoj magije, fantastike, natprirodnog i mitološkog sa brojnim stvarnim lokacijama i epohama u koje Topi smešta svoje šarolike likove: belce, domoroce i natprirodna bića.

Ovom integralnom izdanju dodatno povećava vrednost to što, ma koliko svaka od priča za sebe bila odlična, ovako na jednom mestu, unutar jednih korica, kao celina to deluje zaista impozantno i impresivno.





Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 31/01/2024 : 22:27:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Salkan u impresivnoj recenziji boemski opisuje emocije povezane s temom recenzije :

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-orka-33-solitudinis-morbus/3170/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 31/01/2024 : 22:32:04  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Nadamo se uskoro i reprintu ovog kapitalnog izdanja (inace jedini Toppi koji mi nedostaje u kolekciji )
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 01/02/2024 : 08:17:31  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
I tata bi, sine
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1189 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 01/02/2024 : 08:59:54  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Nadamo se uskoro i reprintu ovog kapitalnog izdanja (inace jedini Toppi koji mi nedostaje u kolekciji )


+1

Under construction.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.07 seconds. Snitz Forums 2000