forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Čudovište iz močvare 5 i 6
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 09/09/2022 : 09:03:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Šta je slično uradio kod Miraclemana? Kraj Mooreovog runa je fantastičan, bez ikakve greške.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 09/09/2022 : 09:15:22  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Šta je slično uradio kod Miraclemana? Kraj Mooreovog runa je fantastičan, bez ikakve greške.



vise mi odgovara jednostavniji pristup kojeg je imao na pocetku cudotvorca. strip mi je super dok nije doslo do prekida. kad se vratio, posebno u olimpu, uslozio je naraciju, svakako da to ima svoje vrednosti i visine - ali me to nesto i ne iteresuje (osim petog poglavlja kad dolazi do sukoba). razlika za mocvkarkom je, gde je isto uslozio naraciju, je ta da je u mocvarku meni to ispalo krs.

Edited by - kasper on 09/09/2022 09:16:51
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 09/09/2022 : 09:38:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Po meni to i jest jedna od najjačih stavki Miraclemana i savršeno odgovara konceptu kojeg je Moore prikazao. Običan čovjek postaje bog.
Naravno da se sve uzdiže na jedan viši nivo... Osoba na koju praktički nitko ne obraća pažnju, jedan od nas običnih ljudi polako postaje najmoćnije biće na svijetu, netko tko mijenja tijek povijesti i način na koji cjelokupno društvo funkcionira. Za očekivati je da će naracija malo po malo postajati kompleksnija, složenija i "uzvišenija", jer bog ne može razmišljati na isti način kao i čovjek. Mislim da to ide sasvim odmjerenim i pristojnim tempom. Scene kada Miraclemana sahranjuje Michaela Morana na planini i oprašta se od supruge su trenutak kada Miracleman u potpunosti prestaje biti ljudsko biće, u potpunosti se uzdiže iznad svih ostalih i postaje nešto drugo, nešto veće. Način na koji razmišlja, govori i ponaša se postaje drugačiji, stoga nije ni čudo što Mooreov tekst postaje kompleksniji. Smatram da je to gotovo savršeno odrađeno. Drugačije (jednostavnije) ne bi funkcioniralo.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 09/09/2022 : 09:52:33  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
pa, slozio bih se sa tobom posle prvog citanja, cak takav komentar i imam na dw forumu. al prosto na drugo citanje taj deo me nije interesovao toliko (osim cuvenog petog dela), prosto je tako. al postujem, visine stripa jesu u pitanju. dok mi iz pakla top topova topova , tu mi ta naracija stoji.
Go to Top of Page

dapazin
Starting Member



51 Posts

Member since 23/11/2022

Posted - 16/08/2023 : 10:08:02  Show Profile Show Extended Profile  Send dapazin a Private Message  Reply with Quote
Da ne pisem sad osvrt na svaku knjigu u njihove teme, skucat ću ovdje kratki osvrt na cijeli run.

Sve u svemu - preporuka za čitanje, pogotovo po ovim smiješnim cijenama koje su trenutno na fibrinom sajtu. Prvi broj sam uzeo TPB na engleskom, brijem da je isti đir, dodatak tu i tamo, ali nemojte plakati kad se sve ovo rasproda jelte.

Puno je stvari na kojima se ovdje mora Mooreu čestitati. Prva je svakako način na koji je zakopao prošli run i stvorio svoj univerzum i svoja pravila. Prva knjiga počinje sa krajem, koji je odrađen solidno, ali Anatomy Lessons je toliko briljantan i postavlja toliko pitanja koja se dotiču puno većih tema - poanta postojanja, što znači biti svjesno biće i slično. Briljantan broj, jedan od najgenijalnijih postavki koje sam vidio. Cijeli broj je toliko dobro napisan, tempiran, napet, ma 10/10. Nažalost, iduće priče u prvoj knjizi se malo gube i nisu toliko dramatične i "velike", ali svejedno zanimljive i dobro napisane.

Druga knjiga je zrno bolja od prve, price su interesantnije, tempo je brži. Treća knjiga, čini mi se, prva je koja ima opsežniji koncept koji povezuje sve priče i tu sam počeo biti oduševljavan iznova i iznova inovativnošću, spajanjem trasha i high concept trenutaka. Briljantno. Constantine je super lik - malo je onaj tipični "jako sam kul, pričam u šiframa, jesam dobar, jesam zao heheh, malo sam siv, al zapravo sam dobar" kalup, ali u Mooreovim zlatnim rukama postane stvarno pun života.

Četvrta knjiga je svojevrsni vrhunac treće knjige i opet, podosta bolja od prijašnje knjige. Moore, čini mi se, ide u puno veću apstrakciju s pisanjem likova koji nisu ni toliko likovi koliko amorfne misli. Vrhunac knjige je onako, malo stripovski, ali sve skupa briljantna knjiga.

Peta knjiga me uhvatila posve nespremnog jer nisam iskreno znao gdje uopce Moore može ići poslije toliko visokih uloga? Odgovor je briljantan - idemo smanjiti doživljaj i dodati puno osobniji štih. Briljantno, opet - bolja od četvrte knjige, točno se osjeti to vrijeme dodavanja edgynessa u stripove, a Moore je to doktorirao. Kraj knjige čudesan, jeziv.

E sad. Šesta knjiga. Uh. Ajmo reći da sam oduševljen, ali ajmo reći da su dobri brojevi neki od najboljih brojeva ikad napisanih a loši brojevi vjerojatno najlošiji u runu. Dio sa Adamom Strangeom mi je li-la, možda mi fali kontekst tog lika, ali nije ostavio dojam. Dio sa planetom biljki je bio bezveze. Ali zato - Ljubeći stranca.... Što reći? Meni osobno jedan od najboljih brojeva koje sam u životu pročitao, zadnji put mi je takav dojam ostavio također gospon Moore u Paklu. Nestvarno osmišljen broj, ingeniozno napisan i izveden. Ma fantazija. Nakon toga dolazi potpuni kaos sa Darkseidom koji se komotno može izbaciti i ne bi se nista izgubio osim predivnog arta. I na kraju - kako zavrsiti cijeli run? Osvetom i potpunim mirom. Zaslužen kraj, lijep kraj, zadovoljavajuć kraj. Nasrecu, nije Moore otišao predaleko, na što je mirisalo kroz cijelu šestu knjigu. Kraj je ljudski i dosta zanimljivo se igra s idejom Boga. Super. U ovoj knjizi je Mooreovo pisanje otišlo najdalje što sam vidio, doslovno mi je trebao rječnik za sve te sulude analogije, stvarno Moore nije morao ići toliko daleko u flexanju svojih mišića, ali je išao i na tome mu hvala.

Sve skupa kao run - super. Nije najbolje od Moorea, ali je uz bok najboljem. Volio bih Miraclemana u Fibrinom omnibusu!
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 16/08/2023 : 13:34:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Baš kao što je dapazin napisao, u genijalnom Čudovištu iz močvare, Ljubeći stranca je vjerojatno najbolja priča!
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000