forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Povrće, voće i cvijeće
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11677 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 29/08/2016 : 16:41:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message  Reply with Quote
Kucak, lepe stvari

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!
Go to Top of Page

kucak
Average Member



Niue
757 Posts

Member since 03/02/2011

Posted - 29/08/2016 : 22:14:06  Show Profile Show Extended Profile  Send kucak a Private Message  Reply with Quote
Hvala Risar!!! Cvijeće je lijepo, ali sa slika i uzivo najkorisnije su rajcice. Cvijece ne mozes servirati na tanjur. Haha. Šalim se malo, trudim se i jedno i drugo zadovoljiti. Evo sljedecih dana, neka prodju malo vrucine, treba krenuti sa jesenskom sjetvom - blitva, rikula, matovilac, radic, zimski luk, zimska salata itd.

Ispravljeno! Dok ne smislim nešto bolje..
Go to Top of Page

kucak
Average Member



Niue
757 Posts

Member since 03/02/2011

Posted - 29/08/2016 : 22:29:21  Show Profile Show Extended Profile  Send kucak a Private Message  Reply with Quote
Od voća u vrtu imam sljedeće: Smokvu, Naranču, Limun, Šljivu, Šipak, Grožđe, Krušku, Jabuku, Kupinu, Borovnicu, Ribizle, Goji, Aroniju, Jostu, Jagode, Pasji trn, Mandarine i mislim da je to to.
Ako nekome trebaju savjeti za uzgoj nekih od ovih voćaka neka slobodno pita.

Ispravljeno! Dok ne smislim nešto bolje..
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/08/2016 : 19:49:21  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
palo mi napamet da san davno otvorija topic o maslinarstvu ali je slabo bija posječivan.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 30/08/2016 : 20:07:22  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Nije ni čudo, s obzirom koliko ih ima neobranih.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2996 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 30/08/2016 : 20:26:40  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

palo mi napamet da san davno otvorija topic o maslinarstvu ali je slabo bija posječivan.



To je bas bilo davno!?

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2996 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 30/08/2016 : 20:31:19  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kucak

Od voća u vrtu imam sljedeće: Smokvu, Naranču, Limun, Šljivu, Šipak, Grožđe, Krušku, Jabuku, Kupinu, Borovnicu, Ribizle, Goji, Aroniju, Jostu, Jagode, Pasji trn, Mandarine i mislim da je to to.
Ako nekome trebaju savjeti za uzgoj nekih od ovih voćaka neka slobodno pita.


Ne budu ti tesko pa stavi koju sliku od agruma.Ja se bavim dosta s time,ka i dosta ostalih vrsta voca i povrca,vecinom za sebe,ali i komercijalno.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

kucak
Average Member



Niue
757 Posts

Member since 03/02/2011

Posted - 30/08/2016 : 21:08:28  Show Profile Show Extended Profile  Send kucak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by roby05

quote:
Originally posted by kucak

Od voća u vrtu imam sljedeće: Smokvu, Naranču, Limun, Šljivu, Šipak, Grožđe, Krušku, Jabuku, Kupinu, Borovnicu, Ribizle, Goji, Aroniju, Jostu, Jagode, Pasji trn, Mandarine i mislim da je to to.
Ako nekome trebaju savjeti za uzgoj nekih od ovih voćaka neka slobodno pita.


Ne budu ti tesko pa stavi koju sliku od agruma.Ja se bavim dosta s time,ka i dosta ostalih vrsta voca i povrca,vecinom za sebe,ali i komercijalno.



Naravno da ću postaviti koju sliku. Nema toga mnogo, jer je sve isključivo za naše potrebe i nije velika površina da bih mogao krenuti s komercijalnim uzgojem. To je vrt ispred kuće. Slikat ću sutra i postaviti svježe slike voćaka.
Imam 1 šljivu, posadio prije dvije godine dvije smokve (smokva koliko je bogata može biti i ručak!!!), jedan šipak, jednu krušku a prošlo proljeće posadio sam još dvije, jednu naranču, dva stabla mandarina, dva stabla limuna, dvije mlade jabuke, zaboravio sam napisati da sam posadio trešnju prošlo proljeće, tri staaaaaareeee loze s bogatim urodom svake godine i debelim hladom, ovo ostalo je sve bobičasto voće (borovnice, josta, goji, ribizl, pasji trn, kupina, aronija).. Volio bih još jedan bajam imati, ali nedostaje mjesta..
Što se tiče agruma, lani sam preporodio naranču. Jedno stablo (prosječne veličine) rodilo je preko 100 plodova, sve su grane sezale do poda. Ovčji gnoj ih je potjerao i to u stvarno velikoj količini, naravno okopao sam oko nje, ali sam mislio i na ostalih 10-12 m2 gdje joj seže korijenje. Treba zrak, ne previše naprezanja, zato sam se po vlastitoj nekoj logici riješio središnje veće grane koja je gušila stablo i lijepo mi se sada formirala krošnja, odnosno ljepše nego kako je bila, jer je u pitanju starije stablo, koje nije dobro održavano. Nisam neki stručnjak, ali svi moji preci su bili seljaci, i majka i otac pokojni su sa sela došli u grad, te imam vjerujem usađenu prirodnu logiku za poljoprivredu. Ali, malo znam, a dosta još treba naučiti.

Ispravljeno! Dok ne smislim nešto bolje..
Go to Top of Page

kucak
Average Member



Niue
757 Posts

Member since 03/02/2011

Posted - 30/08/2016 : 21:19:51  Show Profile Show Extended Profile  Send kucak a Private Message  Reply with Quote
Inače, cijela moja poljoprivreda, kao i kod svih tradicionalnih uzgajača, bazirana je na dobroj gnojidbi zemlje. Svake godine (gdje ide povrće) u jesen na 5m2 bacim jednu vreću ovčjeg gnoja. To je sasvim dovoljno kad se razbaca i okrene zemlja, da se obogati, te na proljeće malo prekopam radi prozračnosti. Tisuće glista su mi uvijek na 20cm i niže u zemlji. To je znak da nema kemikalija i da je bogata zemlja. To je temelj od čega sve kreće.
Cvijeće zahtijeva individualni pristup. Koristim blaži ovčji gnoj, koji je malo više odstajao i zemlju uzetu iz škrapa ispod stabla česmine (živa muka uzeti jednu vreću zemlje, ali to je jaaaako bogati humus - raspadnute grane, žirevi, lišće, to trune godinama i malo tko to uzima.. Taj recept sam naslijedio od majke, i vjerujte cvijeće trostruko bolje cvjeta)

Ispravljeno! Dok ne smislim nešto bolje..
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2996 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 30/08/2016 : 21:29:11  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
Da,organsko gnojivo je jako dobro,samo sto ga triba pomno rasporedit,pogotovo ovcji,zavisno od njegovog stanja ka i stanja ili starosti biljke.
Te narance sta spominjes,to su velike narance tipa Washingtonke,Jaffe ili mislis na neku drugu sortu?

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

kucak
Average Member



Niue
757 Posts

Member since 03/02/2011

Posted - 31/08/2016 : 00:34:07  Show Profile Show Extended Profile  Send kucak a Private Message  Reply with Quote
U pravu si, ovčje gnojivo jest jako, jače je samo svinjsko i kokošje, samo treba dobro odležati i nisam primijetio nikakav problem. Naravno staviti svježe ovčje nedozrelo gnojivo bi "spržilo" biljku. Pazim na to. Uzimam od osobe sa sela koju poznam.
Tri godine ga već koristim i stvarno sam zadovoljan. Prije toga sam koristio kravlje, ali nije mi imalo onu tzv. forcu u najvažnijoj fazi razvoja biljke od cvijeta do ploda, tu se vidi snaga gnojiva, odnosno kvaliteta zemlje. Po nekim gradacijama, nisam uzimao stručnu literaturu, govore da je konjsko gnojivo najkvalitetnije. Ali mi nije dostupno.
Inače, stari ljudi su govorili, špinat je ogledalo zemlje. On dosta traži, jako je zahtjevan, puno crpi iz zemlje. Ako ti je špinat dobar - zemlja ti je dobra.
Svako povrće, svaki cvijet ima neki svoj zahtjev. Svaka voćka. I zato je sve to jako zanimljivo, traži puno brige, vremena.. I čak, nekome nešto uspije na ovaj način, nekome na drugi.
Ja osobno najviše volim učiti iz svog iskustva, kao i velika većina vrtlara, jer s vremenom osjećaš "što se događa".. Naravno, poslušati savjet iskusnijih je zlata vrijedno, jer ne postoji čovjek koji sve zna.. Jedan sitni primjer - jednoj mojoj susjedi luk nije uspijevao 7-8 godina, koliko se i bavi vrtlarstvom.. Pitam ja jeste li gnojili zemlju neposredno prije sadnje. Kaže - jesam. Greška!! Luk to ne trpi. Kao ni mrkva npr. Česan donekle. Luk treba posaditi, pričekati da zadeblja na promjer olovke i onda pognojiti i malo prekopati okolo njega. Naravno - luk joj je uspio. Sve "podzemne biljke" ili vrlo velika većina ne trpi rano gnojenje, jer onda ode sva snaga u stabljiku, a ispod zemlje - ćorak. Mene je recimo jedan čovjek naučio uzgoju česna, koji je dosta zahtjevan i nisam ga sam uspio savladati.
A jesam se raspisao, sorry, mogu o vrtlarstvu pričati cijeli dan i ne bi mi dosadilo.
Imaš li ti kakav dobar savjet za mandarine? Rano mi ih napadne mušica i pola plodova propadne. Inače radi se o dosta starim stablima cca 30 god, ne znam ima li to kakve veze. Žao mi ih je dignuti, dugo su tu s nama.

Ispravljeno! Dok ne smislim nešto bolje..
Go to Top of Page

kucak
Average Member



Niue
757 Posts

Member since 03/02/2011

Posted - 31/08/2016 : 00:52:38  Show Profile Show Extended Profile  Send kucak a Private Message  Reply with Quote
Roby znači uspiješ i komercijalno odraditi, tj. prodati višak ili ciljano veću sadnju, ne znam.
Pretpostavljam da onda imaš dosta veliku površinu za obradu i veliki posao, trud i novac za uložiti. Svaka čast kada uspijevaš sve to.
Ja 90% sam odradim i ne mogu stići više, imam posao, dvoje male djece kojima posvećujem punu pažnju skupa sa ženom naravno.
Koristim jednu staru vrtlarsku knjigu za pripomoć i naišao sam na podatak da se pokazalo da je površina od 100m2 povrtnjaka dovoljna za zadovoljiti cjelokupnu potrebu četveročlane obitelji za povrćem.
E sad, naravno da nije lako obraditi ni tih 100 m2, a kamoli 500, 1000, itd...
Ljudi, prvi ja, puno gube na "raširivanju" plodoreda, prostora između biljaka, tu se gubi jako puno obradive površine. Hoću reći - povrće se po nekim pravilima i držanju koncepta plodoreda može dosta zbiti i maksimizirati prinos. Pričam li gluposti ili si i ti o tome nekad razmišljao? Naravno, nećeš ugušiti povrće pa posadit npr. pomidoru na razmak od 20 cm. Ja osobno osjećam da gubim prostor, da previše širim i od ove jeseni (planiram uobičajenu sjetvu u rujnu) potrudit ću se maksimalno iskoristiti prostor. Ali treba to znati. Nije to tek tako.

Ispravljeno! Dok ne smislim nešto bolje..
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2996 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 03/09/2016 : 11:58:25  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote

Evo jedan dio mandarina,srednje rane sorte "cahara",starih 16 godina.Tu ima 130 komada,u prosjeku oko 50-60 kg po stablu.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2996 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 03/09/2016 : 12:04:43  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote

Ovdi je nasad od isto 130 komada,sorte "okicu",ali starih 5 godina.Tu ce biti oko 20-ak kg po stablu.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 03/09/2016 : 14:08:27  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
di si ovo posadia?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2996 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 03/09/2016 : 14:29:36  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

di si ovo posadia?


Dolina Neretve,vlastita zemlja,par km udaljeno od Opuzena.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 24/03/2017 : 19:35:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
Evo još jednog našeg hobija osim izrade stripova i ukrštenih reči.
Baš nedavno smo pravili jedan mali katalog našeg kućne botanike, pa evo da to iskoristimo i damo doprinos ovoj temi.
A ukoliko nekome zatreba pelcer neke od biljaka priloženih na slikama, neka nam se sobodno javi putem PM-a.







Edited by - Tata i sin on 24/03/2017 19:40:10
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 24/03/2017 : 19:35:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote





Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 24/03/2017 : 19:37:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote





Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000