forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Zagor 255 - Cangaceirosi udaraju
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 16/12/2016 : 12:03:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Bilo bi smiješno da nije toliko nepismeno dodavanje prijevodne množine na već postojeću množinu u izvorniku.
Imenica Cangaceiros je već u množini, a u prijevodu se dodaje i množina "i", tj. Cangaceirosi.
Kao opravdanje bi se mogao uzeti primjer Beatles(a), odnosno da se izvorna množina Beatles kod nas odavno uvriježila kao Beatlesi.
Ali Beatlesi su ne samo pojam iz opće nego i iz pop-kulture, pa je to razumljivo, dok za Cangaceirose nije.


Johnny, sve si ti lepo objasnio, ali ne nudiš nikakvo rešenje kako bi trebalo da glasi naslov?
Zaboravio si da spomeneš i reč commandos, jel' se tako u hrvatskom piše ili komandosi? Ili možda komandi, komandoi...
Svaka čast Ludensu što su ostavili tradicionalno "cangaceirosi"!
Iz ovog rešenja koje Curunir nudi nije jasno da li je "cangaceira" jednina ili množina?

I u srpskom prevodu u stripovima je prisutno to menjanje tradicionalnog izgovora množine ovakvih reči.
Barem znam za Navahoi u VČ izdanjima, ne sećam se da li sam naleteo na komandose, ali ne verujem da će tu
reč menjati u komandoi - dakle, dvostruki aršini!
Nema veze što "s" predstavlja množinu, valjda bi reči trebalo da se prilagođavaju domaćem jeziku,
lakše je izgovoriti Navahosi nego Navahoi...
A tu je i tradicija prisutna - godinama su bili Indiosi, Hivarosi, Navahosi, Meskalerosi,
bandolerosi, kangaseirosi, čiklerosi, lagarterosi, garimpejrosi, vakejrosi, hangadeirosi, dijamanterosi...
...isto kao što je tradicionalno Bitlsi, Stonsi, komandosi...
...a onda se neko seti da mrsomudi kako to "s" predstavlja množinu.




Da je netko tamo pismen, kao što nije, bilo bi Cangaceiri udaraju, ili kao što Curunir napisa Pobuna Cangaceira. Ili Napad Cangaceira, recimo.




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20632 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 16/12/2016 : 12:08:18  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

quote:
Originally posted by anto

jel se to samo meni čini ili je ova naslovnica kao delo desetogodišnjeg deteta?



Čini ti se. Crtački je naslovnica dobra, a tebi se, pretpostavljam, ne sviđa izražajna kvaliteta linije, što je Ferrijev osobni nedostatak poznih godina. No, postava crteža i osobito, u anatomskom smislu, Zagor u složenoj fizičkoj pozi te luk iznad vrata u perspektivnoj prikrati (u prijelazu kružnog oblika u odgovarajuću elipsu), vrlo dobro su nacrtani. Ne i iscrtani, a to je stvar izraza i ukusa.


Zagor mi je na ovoj slici uglavnom korektno nacrtan;ali ostatak,a posebno tip sa mačem su mi totalno amaterski urađeni, i tu niko ne može da me ubedi da to realno izgleda kao kvalitetan crtež.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10746 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 16/12/2016 : 15:13:38  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by adriano

mene naslovnica podsjeća na jednu naslovnicu Mister noa, ali ne znam koju.



http://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/mister-no-mn-sr-149-la-notte-dei-machetes/687/1/

http://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/mister-no-mn-sr-203-segni-diabolici/741/1/

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"

Edited by - emirem on 16/12/2016 15:14:34
Go to Top of Page

Džedson
Average Member



532 Posts

Member since 29/04/2008

Posted - 16/12/2016 : 18:32:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Džedson a Private Message  Reply with Quote
the boss u rijetkim nemegalomanskim pokušajima. nema pomicanja divizija niti sudbonosnih pothvata, ovo su sitne čarke, ko da je rauch pisao. naravno, i dalje je to pitko i glatko, i dalje je zagor po sposobnostima konkurent batmanu. crtež bombončić.
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1552 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 16/12/2016 : 21:30:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool
Da je netko tamo pismen, kao što nije, bilo bi Cangaceiri udaraju, ili kao što Curunir napisa Pobuna Cangaceira. Ili Napad Cangaceira, recimo.



Da, velika je to pismenost prilagođavati svoj jezik stranim jezicima i njihovim pravilima...

A za komandose nemaš komentar? Staro je pravilo da kad se nešto ne uklapa u pravila bolje da se prećuti, je li?

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000