forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Prvo sunce
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 27/07/2017 : 16:18:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
Iako je tek poluzavršena, tabla odlično izgleda. Sa toliko studioznim pristupom poslu i sa toliko uložene perfekcije u svaki detalj, u svojoj konačnici ovaj strip će predstavljati jedinstveno umetničko delo.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 31/07/2017 : 23:01:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
@Beva i Tata i Sin: puno hvala na podrsci!

@ CV

CV, tebi posebno hvala. Zaista. Cijenim vrijeme i trud koji si odvojio da ukazes na nacine na koje bi se ovo moglo poboljsati.
Ja mislim da svaki autor negdje duboko u sebi zna gdje je slab. Ponekad je kritika poput tvoje potrebna da to osvijesti.
S druge strane, ovo je rad koji mi je do sad najdrazi od svega sto sam uradio u zivotu bas zato sto imam vremena da pokusam osvijestiti sve ono sto me godinama tistilo, sve moje autorske (scenaristicke, crtacke i koloristicke) prednosti i mane.
Buduci da mi je trebalo toliko dugo da neke stvari pohvatam o sebi, moram priznati da sam se VRLO iznenadio kad si ti, koji me, naravno, nimalo ne poznajes, neke od tih stvari vrlo konkretno i ukratko ogolio.
Prije svega, kolor.
Ja sam po zanimanju slikar. Usudio bih se reci da je kolor moj najjaci adut. Ja jednostavno zivim boje. Meni boje nesto govore. I sad, dodjes ti i kazes "pesanti e volgari" (teske i vulgarne boje, za forumase koji ne poznaju italijanski).
I potpuno si u pravu.
To je stvar koju uopste nisam trebao osvjestavati, to je i meni potpuno jasno. Jer, kao sto rekoh, mogu tvrditi za sebe da jako dobro znam kontrolisati boje.
Recimo da sam za pocetak namjeravao izbjeci ove neke "moderne" sheme boja, gdje se svi nesto "boje boja", pa sve izlazi pomalo tenue e slavato. Ovo je strip o zaljubljenosti u proslost i rock'n'rollu, tako da sam UZIVAO da malo pretjeram.
Iskreno (i potpuno nadmeno!), u nekoj vrsti sigurnosti u svoje baratanje bojom i u cinjenicu da ce trebati malo veci senzibilitet da bi se uopste primijetilo da pretjerujem.
Ali, eto, ti si to vrlo dobro primijetio.
I sam sam planirao nakon zavrsetka tabli proci sve jos jednom kroz PS i MOZDA malo smanjiti dozivljaj, ali sad kad si to napisao, mislim da cu SIGURNO krenuti ka malo sofisticiranijim harmonijama.
Dakle, da rezimiram, ta prva kritika mi nije bas prava, jer je pomalo udarila na nadmenost kojom sam radio kolor, ali je itekako korisna prije nego sto posaljem verziju 2 izdavacu.
E sad, kritika broj dva.
Suvremeni vitraj.
To je toliko precizno receno da cu dozvoliti sebi da upravo tako opisem ovaj stil u novoj prezentaciji izdavacu.
Naime, cijeli (graficki) point ovog stripa je da se napravi jasna razlika izmedju momenata kad su likovi "ograniceni" konturama i plosnim bojama i momenata kad su "skicirani" i bez kontura. To je sve u funkciji zavrsne scene, kad se glavni zenski lik, nakon sto smo ga 160 stranica vidjeli nacrtanog "teskim" konturama i sve u svemu plosnim bojama, vrati kuci bez kontura.
Dakle, s jedne strane to tvoje je korisna definicija za samo OBJASNJENJE izdavacu, a s druge strane me tjera da razmislim sta raditi sa tim DRUGIM stilom, kako bih ga sto je moguce vise odvojio od te impresije "modernog vitraja". Zato i kasnim s odgovorom, jer si me natjerao da malo vise promislim cemu je ovaj stil kontrast. Jos radim na tome i, odmah da kazem, jos nisam zadovoljan.
U svakom slucaju, cijela ta prica nimalo nije u kontrastu sa tvojom sugestijom da apliciram malo jace bacene sjene. To bi mogla biti neka vrsta kompromisa, s tim da jos trebam vidjeti kakvu bi pricu pricale te jace sjene.
Razmisljao sam puno o svjetlu, recimo na prvoj probnoj tabli (koja je prisutna na ovom topicu) gdje je izvor svjetla prisutan ali zaklonjen, i planiram nastaviti razmisljati na taj nacin: sta govori svjetlo?
Naslovnicu cu svakako maknuti, jer mislim da PRAVA naslovnica treba rezimirati upravo ovo o cemu sam gore pisao: kontrast stilova na kojem se DRAMATURSKI bazira cijela prica. Odatle sam, prije jedno godinu dana, i poceo, kad su mi se prve ideje provrzmale glavom.
Generalno, kad sam dobio prvi feedback, toliko sam se bio sasrao od straha da ga uopste nisam dobro razumio.
Ono sto mi je receno je prica interesantna a da je nacin pripovijedanja "hrabar".
Mana (koju sam ja pogresno razumio na pocetku kao kritiku STILU crteza, toliko da sam bio kontaktirao jednog prijatelja poznatog crtaca da on preuzme crtez) je jednostavno bila ta da nisam izabrao najbitniji momenat u prici da ga prikazem kroz table.
Sto, onako uopsteno, znaci da svi moji "reziserski tripovi" bas i nisu bili primijeceni.
Nakon sto sam jos detaljnije pregledao zadnje originalne stripove koje su objavili, shvatio sam da je ovoj izdavackoj kuci od osnovnog znacaja neka vrsta sofisticirane estetike koja moze ici i naustrb pripovijedanju.
I iz te tacke gledista (mada se ne zelim odvajati do kraja od svog senzibiliteta, jer mislim da i njima ne trebaju potpuni klonovi) smatram da su mi tvoje kritike pomogle da sve to dodatno osvijestim.
Dakle, ITEKAKO si pomogao.

Edited by - Zox on 31/07/2017 23:09:16
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1394 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 01/08/2017 : 09:56:44  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zox

Prije svega, kolor.
Ja sam po zanimanju slikar. Usudio bih se reci da je kolor moj najjaci adut. Ja jednostavno zivim boje. Meni boje nesto govore.


Znam, zato sam si i dozvolio da ti bez uvijanja kazem svoje misljenje. Da si neki strkljavi pocetnik, nesiguran u sebe, ne bih nista komentirao, pustio bih te da s vremenom i radom sam prokljuvis sto valja. Ali profesionalcu, koji zna sto radi, najcesce mozes otvoreno reci svoj iskreni sud, jer, ako si u pravu, sva je prilika da i on sam to misli... I da ce, ako se slozi, kao od sale popraviti te neke sitnice i stvoriti nesto sto nije samo dobro, nego i odlicno.

quote:
Recimo da sam za pocetak namjeravao izbjeci ove neke "moderne" sheme boja, gdje se svi nesto "boje boja", pa sve izlazi pomalo tenue e slavato. Ovo je strip o zaljubljenosti u proslost i rock'n'rollu, tako da sam UZIVAO da malo pretjeram.


Da, uzivanje u bojanju se vidi, dapace, izbija iz tabli. A i dijelim te tvoje antipatije prema "modernom" koloritu. Ja mislim da je problem nastao zato sto radis na kompu. Ne znam za tebe, ali meni je na ekranu puno teze pogoditi boje nego na papiru/platnu, iz prostog razloga sto ih biram gotove iz palete, a ne zamijesam ih iz 3 osnovne, pa nikad ne dobijem ono sto zelim.

quote:

Suvremeni vitraj.
To je toliko precizno receno da cu dozvoliti sebi da upravo tako opisem ovaj stil u novoj prezentaciji izdavacu.
Naime, cijeli (graficki) point ovog stripa je da se napravi jasna razlika izmedju momenata kad su likovi "ograniceni" konturama i plosnim bojama i momenata kad su "skicirani" i bez kontura. To je sve u funkciji zavrsne scene, kad se glavni zenski lik, nakon sto smo ga 160 stranica vidjeli nacrtanog "teskim" konturama i sve u svemu plosnim bojama, vrati kuci bez kontura.


Zanimljiv koncept, bas me zanima kako ce finalna verzija izgledati.
Drzim palceve da se i izdavacu svidi.


Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 26/09/2017 : 20:16:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Dobro vece svima!
Nije me bilo neko vrijeme zbog nevjerovatnog spleta okolnosti, zbog kojeg sam u jednom trenutku pomislio da svemir ne zeli da ja zavrsim ovaj proposal. Ali, eto, nekako privodim kraju i nadam se da cu do kraja sedmice uspjeti poslati sve izdavacu.
Ovo sto slijedi su table koje ce zavrsiti u novom proposalu. Nisu jos skroz zavrsene (npr, na tabli tri treba popraviti ovaj wave da se uklopi s prethodnom tablom), a i sve ste ih vec vidjeli u prethodnim verzijama (osim zadnje).
U svakom slucaju, zamolio bih vas za bilo kakav komentar vezano za bilo sta sto vam zapadne za oko jer, kao sto sam vec rekao, sve mi je bitno.
Za ove nove verzije bih zahvalio na pomoci Bevi koji je ukazao na anatomsku gresku i, posebno, Culture Vulture-u. Njegov komentar me natjerao da razmislim kakvim se uopste konceptom bavim, i cemu je kontrast prvi od dva stila koje koristim u stripu, onaj sa izrazito jakim konturama. To je dovelo do toga da iz temelja preuredim drugi stil. Jos pokusavam do kraja ovladati tim drugim stilom ali, imajuci u vidu da ga razvijam tek nesto vise od mjesec dana, mogu reci da sam zadovoljan.
Takodjer, razmisljao sam o nazivu stripa, i mislim da mu fali razlog zasto bi ga neko kupio. Trenutno razmatram opciju "Kontura Sarajeva", jer je dobar dio price vezan za to zarobljavanje u konture i oslobadnjanje od istih, a s druge strane, nevjerovatno mnogo ljudi u Italiji je na neki nacin vezano za Sarajevo.
Na kraju, nevezano, postoji velika mogucnost da mi jedan veliki italijanski kantautor, mozda najpoznatiji od svoje generacije, napise predgovor, sto bi dosta povecalo sanse za objavljivanje. Jer, ono sto bi moglo dosta zakociti cijelu stvar je cinjenica da je Sarajevo danas manje zanimljivo (ocima izdavaca, je li) u odnosu na neke druge "emergency" dijelove svijeta. Ovaj kantautor, s kojim sam se sprijateljio, smatra da je "kulturoloski pejzaz" Sarajeva bitan za cijelu njegovu generaciju. Sto je, iz moje tacke gledista, naravno, odlicno. Jer ja govorim o kulturi, a ne o ratu.



Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1394 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 26/09/2017 : 20:27:44  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Svidja mi se i ne sumnjam da ce to proci kod tog izdavaca.
Ako bih bas isao traziti mane, na prvoj tabli je lijeva ruka ovog s brcicima u malo cudnom polozaju (ali koga briga), a na 3. tabli su ti "kapnule" dvije mrljice tirkizne boje... i malo skrati lijevu nogu na Einsturzende tetovazi, da ne prelazi preko narukvice. Inace sve super, bravo!

EDIT: kad se bolje zagledam, i na drugoj tabli imas nekoliko "kapljica" za pobrisati.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 26/09/2017 20:31:42
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 26/09/2017 : 20:33:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Uuuh, hvala puno!
Jos jednom, hvala i na prethodnom komentaru, koji me doveo do ovog novog stila.
Kapljice ce nestati, to sam vidio, a nogu tetovaze nisam :)
Mislim da cu ruku na prvoj tabli ostaviti, to sam vec ispravio po savjetu Beve, i bolja je nego sto je bila, a da je sad ispravljam, vjerovatno bih dobio na anatomskoj ispravnosti ali bih izgubio na kvaliteti poteza koja mi se svidja.
Mozda sam dosadan, ali jos jednom, hvala! :)

https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1394 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 26/09/2017 : 20:57:29  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Nemas mi na cemu zahvaljivati, jedino sto mi je na svijetu draze nego pomoci nekome tko voli crtati jest pomoci nekome tko to i zna. Ako ti je moj mali savjet nesto pomogao - nitko sretniji od mene.

Prije nego sto posaljes izdavacu, prodji pazljivo svaki komadic svake table i pobrisi te kapljice (ima ih i na drugim tablama), popravi ove okvire kadrova na zadnjoj tabli itsl. Inace se, ponavljam, nema sto kritizirati i nema sumnje da ce im se svidjeti.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 26/09/2017 : 22:09:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Sviđa mi se novi stil, druga tabla mi je sad puno bolja nego verzija koju si prethodno okačio.

Ako bih išta mijenjao, to bi bio zadnji kadar na prvoj tabli. Nekako mi ova "para" što simbolizira glazbu previše ravna. Više bi mi se sviđalo da je valovita, kao na trećoj tabli, s različitim debljinama. Na svim drugim mjestima je slobodnija, kao da teče, samo tu nekako pravocrtno. Ne znam, odmah mi je na tom kadru nešto "zasmetalo". Pa vidi ima li ti smisla to što govorim...

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 27/09/2017 : 14:22:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
@CV: a znam, na ovom tabletu ne radi nikako dobro palm rejection, sto je razlog sto svuda ostaju ove tackice. Procisticu svakako prije slanja, samo da mi je doci u tu zavrsnu fazu "tehnickog" posla. Jos uvijek se mucim s par kadrova s kojim sam nezadovoljan.

@Beva: mislio sam da krene polako pa da se onda rasplamsa, ali mislim da imas pravo, taj dio odudara. Malo cu ga zavijugati kad stavim tekst i vidim kako izgleda.
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000