forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Điro Taniguči: ČUVARI LUVRA
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 10/06/2017 : 00:48:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote

Prikaz Čuvara Luvra u najnovijem broju Vremena. Napisao Nikola Dragomirović


www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

www2
Senior Member



Croatia
1040 Posts

Member since 11/02/2009

Posted - 12/08/2017 : 08:24:49  Show Profile Show Extended Profile  Send www2 a Private Message  Reply with Quote
Hmmmmm evo upravo pročitao iiiiiiiii.....ne znam......jako čudan strip.

Kao da nije Jiro, barem mi se tako čini u odnosu na ovo šta sam od njega pročitao (sve od Fibre). Malo onako petodnevni slice of life promiješan sa fantasyem/snovima/maštanjem.

Ništa ludo i nezaboravno...nedavno sam napisao da su mi slatke godine možda najlošijii (ne i loš) Jiro do sada ali mislim da ga Čuvari sada maknuo sa tog mjesta. Da se razumijemo strip nije loš ali opet imam dojam kao da je autor dobio neku veliku želju da se malo opusti u akvarelu i smislio "blesavi" scenarij da si da gušta.

CRTEŽ.....hmmmmmmm....kad je riječ o Jiru onda ne treba napominjati da je to u svjetskom vrhu. Prvi put gledam njegov akvarel koji je fantastičan, njbolji u stripu koji sam ikada vidio, ali kao i uvijek ima jedan ALI, ovaj puta čisto subjektivan.

Naime s obzirom da mi je Jiro možda i najbolji "crtač" od svih strip autora na svijetu mislim da mi ipak puno više paše u olovci/tušu nego u akvarelu. Kao da se ona njegova "bolesna" detaljnost gubi malo u akvarelu/boji......ne znam možda mi se samo čini jer je veći format.

U svakom slučaju onima koji vole Jira i predivne stripove svakako preporuka, onima kojima te dve stvari nisu bitne možda (ne vjerujem da ću ovo reći za jedan Taniguchijev strip) ipak da preskoče.

Go to Top of Page

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4199 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 13/08/2017 : 17:13:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message  Reply with Quote
u Japanu je u ovom trenutku 14.8.
Taniguchi bi slavio rodjus da je ziv
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 19/05/2018 : 15:15:15  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Nakon brutalno dobrih Vrha,Susedstva&Spomenara,te itekako_vrednih_pažnje Zoo vrta i Slatkih godina,Taniguči je kod mene dobio bezgranično poverenje.Šetač mi je bio ispod nivoa pomenutih naslova,ali ni on nije bio loš. Stoga sam toplo pozdravio odluku Komika da izda poslednje delo sjajnog strip autora iz zemlje izlazećeg sunca - iako sam iz aviona video da mi tematika verovatno neće leći kao u slučaju pobrojanog minus Voker.

Otprilike,nisam ni pogrešio - strip autor koji je pre izvesnog vremena izgubio voljenu ženu,dolazi turistički u Pariz sa namerom da poseti gradske muzeje - kreće od Luvra,i tu doživljava nekakve halucinacije koje će ga odvesti u neobične doživljaje.Kroz njih će se između ostalog pomiriti sa svojom tragedijom (barem sam ja to tako ukapirao).Mada sam strip posmatram pre svega kao omaž umetnosti,slikarstvu,Luvru...
Sve u svemu tematika meni ne toliko interesantna + malo nekakvih apstraktnih dešavanja,simbolike,...odnosno motiva koji mi nisu omiljeni,ali sve to je urađeno na Tanigučiju svojstven način,opuštajući i pozitivan,te mi se strip definitivno dopao,i svakako ga preporučujem Đirovim fanovima!
Veliki format je pun pogodak,a samo izdanje je iznenađujuće dobro sa obzirom da je AMD-ovih ruku i strojeva delo.

3.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 08/01/2021 : 22:36:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Jiro Taniguci mi je jedan od omiljenih autora.
Vrh bogova, Spomenar mog oca, Daleko susedstvo su izuzetni stripovi.
Zbog svega toga nabavio sam i Čuvare Luvra, iako mi je iz samog preview-a bilo jasno da je ovo tema sa kojom se nisam sretao, a koja me iskreno nešto posebno i ne interesuje.

Izdanje je inače kvalitetno, a format sa kojim se prvi put susrećem kada su mange u pitanje je zanimljivo rešenje.
Šta reći za boju?
Navikao sam na Tanigucijev tuš, tako da mi je ovo bilo baš neobično.
Svideo mi se način na koja su predstavljena umetnička dela, i tu se vidi kakav je majstor sam autor. Ali ipak meni puno više odgovaraju njegovi c/b stripoovi.

Što se samog sadržaja i scenarija tiče, opet bih upotrebio izraz neobično.
Po meni ovo je Jirov omaž likovnoj umetnosti i njegovim omiljenim slikarima prikazan kroz petodnevni boravak u Parizu i posetu Luvru.
Uz dosta apstrakcije koja je njemu svojstvena dočarava nam svu grandioznost Luvra i pojedinih umetnika.
Ono što se meni posebno svidelo je deo u kome opisuje spasavnje umetničkog blaga tokom II svetskog rata, kao i poslednji deo u kome se autor susreće sa duhom svoje preminule supruge.

Još jednom, ovo je vrlo neobičan strip.
Obavezna literatura za sve zaljubljenike u mangu i Jirov rad.
Za ostale, pa recimo da o ukusima ne treba raspravljati...

Carpe diem

Edited by - DzekDenijels on 08/01/2021 22:47:49
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 11/07/2023 : 23:12:06  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Moram priznati da sam bio veoma skeptičan povodom ovog stripa jer me ni slikarstvo ni muzeji preterano ne zanimaju. Početak stripa isto nije obećavao pošto se stiče utisak da je Taniguči pisao strip za svoje Japance pošto se kroz dijaloge sa Van Gogom i ostalim slikarima konstantno naglašava koliko su ovi evropski autori "pozajmljivali" od japanskih impresionističkih umetnika.

Ali druga polovina stripa je u skroz drugačijem ruhu. Grozote WWII nisu zaobišle umetnost i ovde pratimo titanske napore kustosa Luvra da spreči da svetska bogatstva koja se ne mogu izmeriti novcem ne dospeju u prljave ruke nacista. Zaista hvale vredan projekat da neko ima prisebnost da razmišlja o umetnosti dok se skoro cela Evropa lomi pod čizmom Adolfa tokom prvih godina rata... Tematika o kojoj sam zaista veoma malo znao i o kojoj bi trebalo da se zna više. Veoma edukativan strip.

Poslednje poglavlje je ono što uzdiže ovaj strip jednu stepenicu više, jer Điro ovde na sebičan način odlučuje da strip posveti sebi i svojoj izgubljenoj ljubavi koju ima problem da prežali. Ovaj strip je u neku ruku omaž njoj, svojoj jedinoj ljubavi, ovde se ljubav prema umetnosti diže na jedan viši nivo, najviši..

Lep strip, i lepo izdanje, ovaj format je pun pogodak za potpuno uživanje u Tanigučijevom crtežu koji je i sam zaslužio mesto u muzeju. Strip koji se može čitati više puta i kojem se uvek možemo vraćati. Mislim da je ovo najpotcenjeniji Tanigučijev rad.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000