forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Bonelli: zasto ga volim i ne volim
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 02/01/2020 : 15:27:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Što se crteža tiče, istina, crtač bi trebao znati dobro crtati životinje, ali to očito nije baš lako. Pa netko uspije, netko baš i ne. Zagor je zamišljen tako kako je, nije to neko prezahtjevno štivo, a i nitko se neće zamarati sa nedostatkom realističnih detalja. A što se tiče samih crtača o njima bi se dalo pričati. Čiko prije svega nije odvratan tip, a to što mu nekad Zagor kaže prljavi Meksikanče spada u nekakvo prepucavanje. Općenito u Zagora ima tih drastičnih oscilacija teškog prijateljstva do teškog rivaliteta, inata, svađe i čega već ne.

Crteži su ti O.K., no ti si to, pretpostavljam, radio u nekakvom miru. Crtači serijskog stripa tipa Boneli nemaju baš previše vremena obraćati pažnju na razno razne detalje. Čak štoviše oni crtači koji brzo crtaju su, barem nekad, cjenjeniji, a i nekada nije bilo toliko puno crtača na jednom junaku. Nije to baš bio lak posao.
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 02/01/2020 : 17:25:44  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
nema potrebe da relativizujes ili opravdavas
covek je totalno u pravu za sve sto je naveo
treba biti glup ili lud i sve to ne videti
pa jos uzdizati u nebesa

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 03/01/2020 : 13:38:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Mislim da se to uvijek svodi na to ili jesi za Zagora ili nisi. Ima opravdanih kritika, ali ima i neopravdanih. Mene bi zanimalo ono u vezi crtača, to jest koji su dobri, a koji su loši. Iako i sam imam neki svoj kriterij ili sud volio bih čuti druga mišljenja.
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 03/01/2020 : 16:39:41  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by etmgosa

U svom prvom postu u ovoj temi napisao sam:
"Teks Viler, Dokazivanje optuzbe, Veseli Cetvrtak 48
Ovaj strip me prijatno iznenadio. Odlicna prica i vrlo profesionalan crtez. Nisam ni znao da Bonelli jos uvijek posjeduje i ovakve bisere."
Nakon mnogo vremena procitam i drugi dio price, Teks Viler, Vojni sud, Veseli Cetvrtak 49.

Izuzetan strip, prica nesvakidasnja, crtez fantastican. U ovom stripu Venturi je pokazao da zna sve: anatomiju muskaraca, zena, djece, konja, pustinjske pejzaze, predjele pokrivene snijegom, kompoziciju crteza, kadriranje, dobar balans crnih i bijelih povrsina i nadasve izgleda da on to radi brzo i sa lakocom, jer linije su odvazne i precizne upravo koliko i treba da budu, bez ulaska u suvisne detalje, a ipak sasvim dovoljno da se opise atmosfera.
Pogledao sam na internetu, Andrea Venturi je studirao na Akedemiji likovne umjetsnosti u Bolonji (vidi se da je skolovan crtac, ali nekima je dzaba skola).
Zivio Venturi, dajte covjeku tus i papir i najbolje price rezervisite za njega!



Ako prodjes kroz ovu temu od pocetka, vidjeces da sam s vremena na vrijeme pohvalio nekog crtaca. Na primjer, ovaj Venturi je car, 100%.

Ko je jos znao ili zna da crta: Alex Raymond, Alberto Breccia, Ivo Milazzo (pa da pomenem jos jednog iz Parkera, Giorgio Trevisan), Domingo Mandrafina, Miguelanxo Prado, Jacques Tardi, Jean Giraud Moebius, Goseki Kojima.
Ovi mi prvi padaju na pamet, bez gledanja u neke liste ili preturanja po mojoj biblioteci.
Sta krasi ove autore? Prije svega, originalnost. Nijedan od ovih autora nimalo ne lici ne nekog od ostalih nabrojanih. Cim mi poturite neki od njihovih crteza, u milisekundi cu znati koji od njih je to uradio. Ali originalnost sama po sebi nije dovoljna, nacin na koji oni razliju tus (ili boje) po papiru je fantastican, njihovi crtezi inspirisu da se i sam latis crtanja i bojenja. Ugodni su oku, nisu dosadni, na neki nacin su im likovi zivi i ubjedljivi, neki od njih pravi majstori u crtanju arhitekture.

Necu da nabrajam koji mi se crtaci gade (neki od njih cak izvikani i u nekim krugovima popularni). Lista je mnogo duza...

A najduza je lista onih u sredini, koji covjeku ne izvuku bas nikakva osjecanja, osim mozda sazaljenja, jer se jadni toliko trude, a rezultat isprazan, dosadan, nespretan i vec vidjen.
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 03/01/2020 : 16:45:38  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by morski


covek je totalno u pravu za sve sto je naveo
treba biti glup ili lud i sve to ne videti
pa jos uzdizati u nebesa



Znam da sam u pravu, ali uvijek je lijepo kad to i neko drugi potvrdi.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 04/01/2020 : 11:43:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Nisu ti sve ovo Boneli crtači. Milazo je i meni drag, no dosta su ga kritizirali na temi Ken Parker ( Trevisana mislim da nisu ). To što se tebi i meni sviđa ne znači da si upravu. Vila je recimo odličan, Alesandrini je dosta dobar. Feri ne briljira što se tiče anatomije i nekih detalja, ali je svakako jedan od izvrsnih crtača čiji su likovi živahni, udahnjuje im dušu.
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 04/01/2020 : 17:02:47  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Skinem danas sa hrpe sljedeci strip za citanje i prijatno se iznenadim.

Teks, Ludens 147, Dugo putovanje.

Ortiz je jako lijepo nacrtao ovaj strip. Posebno se to dobro vidi u uvodnim stranicama, kad je samo izvlacio linije i nije sjencio cetkicom, ali i ostatak stripa je nacrtan bas kako treba. Vidi se da zna sta treba da bude sasvim crno. Detalja ni previse ni premalo, dobar osjecaj za prostor i svjetlo. Linije su sigurne, cini mi se da je ovo jako brzo radio, sto je isto za pohvalu. Sad moram da nadjem nastavak ove price.
Ovakvi crtaci drze paznju. Zbog ovakvih crtaca kupuju se stripovi.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 05/01/2020 : 02:41:03  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Jose Ortiz je maestro!
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 11/01/2020 : 11:37:35  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Ludens Zagor klasik 49 Hellingen

Na strani 344 (od 420 - obozavam debele stripove!) Hellingen se obraca kolegi vanzemaljcu (objasnjavajuci mu kako su Indijanci primitivni u odnosu na njih dvojicu):
"HAHAHA! VIDJET CES, SVE CE BITI LAKO! MI SMO LJUDI VELIKE INTELIGENCIJE, ZA RAZLIKU OD NJIH!"
Akkronijanac na to samo promrmlja: "MMM..." (vjerovatno se pitao otkad je on degradiran u covjeka).

Inace, kad se u ovom stripu pojavi vise od jednog Mohawka, prevodilac ih naziva Mohawki.
Cudo se nisu pojavili i neki seljaki.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 11/01/2020 : 12:46:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Bah, pa to je Zagor. S čime si ti opterećuješ!!?
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 11/01/2020 : 15:05:46  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
u vc izdanju ta recenica zvuci drugacije, ne spominju se ljudi. al zagor klasik ionako ima izuzetno los prevod pa se ovo uklapa.
ha ha ha. videces dajmone... videces kako ce sve biti lako za one koji su, kao mi, obdareni visom inteligencijom
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 11/01/2020 : 15:07:38  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
treba izbegavati ludens poluproizvode, tamo gde se moze naravno
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 13/01/2020 : 20:15:20  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Uvijek mi je bilo cudno sto Zagor uopste moze da hoda u onako tijesnim pantalonama, a kamoli da skace po granama ili udari nekoga nogom u glavu. Na stranu to sto se radnja stripa odvija u prvoj polovini 19. vijeka (1820. do 1840.), Levi Strauss je trazio od svog krojaca da mu sasije pantalone od satorskog platna tek 1853. a blue jeans je nastao tek 1873. https://www.levistrauss.com/levis-history/).
Osim toga, platno u to doba nije sadrzavalo elasten, znaci prilicno kruto dok je novo, a kad se razvuce, ne vraca se vise u prvobitni oblik. Oni stariji na forumu ce se sjetiti kako je to bilo prije tridesetak i vise godina.
Znaci, Zagor je nekad izgledao kao u dugim gacama. Ali na ovoj novijoj naslovnici izgleda kao u stramplicama. Jos samo da navuce kratke gace preko njih.

Jos mi nije jasno, crtaci se trude da mu iscrtaju butne misice, listove i casicu koljena do tancina, a preskoce mu polne organe. Ili mu nacrtaj muda ili ga obuci u komotnije pantalone, ovako ne znas je li u pitanju baletan ili (nabildana) balerina.

Ali, nema samo Zagor problem sa oblacenjem. Ovako su izgledali teksaski rendzeri.




E sad, otkud Italijanima ideja da im pod suncem Teksasa i Arizone crtaju one traperske kozne kosulje sa resama...

Edited by - etmgosa on 14/01/2020 13:22:06
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 17/01/2020 : 21:46:20  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Uslikao sam na preskok kamerom na telefonu slike u jednom stripu Zagora (i dodao jednu iz Malog Rendzera) i napravio moj remix: nova i interesantna prica...
Kvalitet je namjerno los da ne bi neko izdao piratsko izdanje. :D














Izmedju ostalog, zbog ovakvih stvari volim Bonelli stripove.
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 23/01/2020 : 09:02:09  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Imam pitanje za nekog ko govori italijanski.
U stripovima Malog Rendzera vrlo cesto nailazimo da se neko (pogrdno) naziva rakom: rak, racina, racic, cak i pridjev rakast.
I mi upotrebljavamo neke zivotinje pri (vecinom pogrdnom) opisu ljudi: konj, kobila, svinja, pas, magarac, krava, guska, zmija. Iz nekog razloga riba i macka oznacavaju zgodnu djevojku.
Ali rak nema nikakvu asocijaciju, osim na onu gadnu bolestinu.

Da li u italijanskom jeziku rijec rak ima neku posebnu upotrebu? Nekoga pogrdno nazvati rakom stvarno je bez veze, kao da ga zoves olovka, trava ili oblak. Niti smrdi niti mirise.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 23/01/2020 : 09:19:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Ovaj tvoj remix tek sada vidim - i fenomenalan je!

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000