forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Diskusije o crtežu, pitanja, savjeti...
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 23/08/2017 : 11:02:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Da ne bih spamao topic kolege crtača, otvaram novi za potencijalne diskusije o crtežu ako bude zanimanja.

Za početak, uvjeren sam da imam poprilično siguran i slobodan potez prilikom crtanja, pa prilažem video na koji molim komentare. Crtež kao crtež nije bitan jer sam ga našvrljao bezveze bez olovke, zanima me samo komentar na brzinu crtanja. Crta li većina crtača tako ili pak sporije i studioznije. Koji način daje bolji rezultat ili to previše ovisi o stilu?

Crtanje:



Rezultat:


Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213

Crtac
Average Member

658 Posts

Member since 20/11/2016

Posted - 23/08/2017 : 11:40:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Crtac a Private Message  Reply with Quote
Govorim za sebe,crtam sporije ,zavisi od toga sta treba za kadar ,kako su likovi postavljeni u prostoru ,koliko njih treba nacrtati a tu je i pozadina.Profi crtaci rade daleko brze zato sto znaju posao.Imas na YouTube kako crta Hermann Marini Onaj Kinez koji razvaljuje Kim Jung GI...Ovo sto si nacrtao nije merilo ,suvise staticno kao bista .Nacrtaj nekoliko osobe koje skacu ili jako zure nekud u nekom prostoru tu se vidi kako Beva radi radnju..
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik



Argentina
720 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 23/08/2017 : 12:22:26  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
Beva ovaj crtez ti uopce nije los ako ga gledamo u okvirima tvog stila. Npr da crtas na nekom strip festivalu i ovakav crtez bi ti bio sasvim dobar.

Brzina ti nebi trebala biti bitna ako ne radis profesionalno za izdavaca sa rokovima. Radis kad i koliko god mozes. Brzina sa vremenom dolazi. Ja sam prije znao da kopiram crteze koje bi mi crtali crtaci po festivalima i trebalo mi je puno vise vremena nego njima dok sam ih gledao kako crtaju.

Jos jedan primjer da brzina varira od crteza do crteza je Gera na mafestu kad je bio nacrtao je svega 2,3 crteza u sat vremena pa onda njih 6,7 u nekih dvadesetak minuta. Jasno, oni su bili liseni detalja ali svejedno izgledaju jako dobro.

Edited by - doom on 23/08/2017 12:24:01
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 23/08/2017 : 13:00:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Crtac

Ovo sto si nacrtao nije merilo ,suvise staticno kao bista .


Pustio sam ruku i nacrtao prvo što mi je došlo, a to je obično neki lik u profilu :)

quote:
Originally posted by Crtac

Nacrtaj nekoliko osobe koje skacu ili jako zure nekud u nekom prostoru tu se vidi kako Beva radi radnju..



Poze je teško pogoditi bez olovke, može se s iskustvom ali meni uglavnom ispadnu neprirodni položaji tijela. No i ovo sam crtao na poslu, tako da eventualno probam nešto kući kad uhvatim vremena, ne smijem baš toliko zabušavati :)

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 23/08/2017 : 13:03:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by doom

Brzina ti nebi trebala biti bitna ako ne radis profesionalno za izdavaca sa rokovima.



To stoji, ali linije mi uglavnom ispdanu puno bolje kad crtam brže. Sporije crtanje daje (u mom slučaju) statičniji rezultat. Ali kad radim nešto ozbiljnije, brzina izvlačenja linija je ista, ali pravim malo veću pauzu između samih linija.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 23/08/2017 : 13:16:49  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Kao i sa svim drugim vjestinama, ruka se u crtanju nakon odredjenog vremena oslobodi i stvari teku brzo, prirodno i glatko. Ali nemoj imati fetis na ruku, jer nije to uvijek dobra stvar. Kao iskusni vozaci koji ulijecu u glupe situacije u prometu jer se pretjerano pouzdaju u svoju voznju, i crtaci se ponekad pretjerano pouzdaju u vjestinu svojih ruku pa cesto ne promisle dovoljno (ili uopce) sto rade. Gennady Spirin je moj omiljeni primjer za to. On ima fantasticnu tehniku koja na prvi pogled ocarava. Ali na treci se vidi da on najcesce uopce nista ne razmislja - motoricki ispucava slike koje su tehnicki super, ali koncipirane bez imalo smisla. Kadrovi mu djeluju kao da su nasumce izrezani iz vecih kompozicija, osvjetljenje kao na losoj fotomontazi (npr. klinac stoji u mraku i trebao bi biti osvijetljen jedino sjajem nekakvih sitnih luminesknih bica nalik na krijesnice... ali posve je osvijetljen i to mekim, difuznim svjetlom, kao stoji na otvorenom u poluoblacno podne). Da sam mu ja bio ucitelj crtanja, zabranio bih mu bio da crta desnom rukom, jer mu preglatko ide pa, paradoksalno, ne valja nista.

---

Sto se tvojeg poteza tice, ako te smijem pitati: imas li neki oblik disleksije? Pitam zbog nacina kako drzis flomaster i kako vuces linije (mislim pogotovo na to da neke vuces prema gore)?

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 23/08/2017 13:18:10
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 23/08/2017 : 13:42:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Sto se tvojeg poteza tice, ako te smijem pitati: imas li neki oblik disleksije? Pitam zbog nacina kako drzis flomaster i kako vuces linije (mislim pogotovo na to da neke vuces prema gore)?



Koliko znam, ne :)

Flomaster držim s tri prsta, zar je to pogrešno?

Linije izvlačim iz najbliže pozicije, ne pazim puno je li prema gore ili dolje. Kažem, formalnog obrazovanja u crtanju nemam pa mi svaka sugestija može biti korisna.

Jedini 'problem' koji bi mogao s time imati veze je činjenica da mi je desno oko izrazito dominantno (lijevo ponekad odluta :D) pa nisam siguran da mi je percepcija dubine najbolja, ali čitao sam negdje da u crtanju to može čak biti prednost.


Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 23/08/2017 : 14:02:28  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Koliko vidim na videu, drzis ga dosta pri vrhu i dosta uspravno, a linije povlacis u smjeru u koji meni nije prirodan. A to su neke stvari koje sam znao primjecivati kod ljudi s disleksijom.
O pogresnosti, naravno, nema govora, a disleksija je mnogima, dapace, u nekim stvarima ogromna prednost (koliko god ih inkapacitirala u drugima).
Za flomaster to i nije toliko bitno, ali ako ces crtati perom ili kistom, bilo bi dobro da poteze ne izvlacis toliko iz zgloba (zglavka), nego iz citave ruke.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 23/08/2017 : 14:11:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Ako imam, živim u neznanju :)

Sad sam guglao simptome disleksije (valjda su to glavni):

- teškoće pri čitanju – slovkanje, nepovezivanje riječi
- teškoće pri pisanju – izostavljanje slova u pisanju, zamjena slova ili slogova
- neuredan rukopis
- teškoće u pronalaženju primjerenog značenja riječi
- teškoće u razumijevanju teksta
- teškoće pri izražavanju misli u pisanom obliku
- poteškoće pri upotrebi zamjenica i priloških oznaka
- zabune u orijentaciji “ lijevo-desno” ili “ gore-dolje”
- neprecizno i pogrešno ponavljanje onog što čuje
- teškoće u matematici, vezane uz nizove brojeva ili redoslijed matematičkih operacija
- teškoće u orijentaciji „jučer – danas – sutra“ (šta je bilo juče, šta je danas, a šta će biti sutra), te pri orijentaciji na satu

Jedino mi je rukopis neuredan. Čitati sam naučio s tri godine i završio sam tehnički fakultet gdje je skoro sve povezano s matematikom, tako da bih rekao da je kod mene čisto pitanje navike.

Ovakvi flomasteri (pogotovo manje veličine) ne daju dobre rezultate kad ih se drži ukoso, može biti da sam se i nesvjesno prilagodio tome. Doduše, dok sam ovo crtao, u lijevoj ruci sam držao mobitel pa ni to nije pomoglo :)

Pokušat ću kad stignem nacrtati nešto i u olovci pa okačiti.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 23/08/2017 : 15:26:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
I ja tako drzim olovku. Nemam disleksiju.
quote:
Originally posted by Beva

Crta li većina crtača tako ili pak sporije i studioznije. Koji način daje bolji rezultat ili to previše ovisi o stilu?

Vecina crta na osnovu skice. Na festivalima crtaju iz glave, ali uglavnom crteze koje su vec radili vise puta. Brzina tusiranja zavisi od iskustva i stila.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 23/08/2017 : 21:03:19  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
OK, pitao sam iz puke znatizelje (zanimljiv mi je duktus crtanja i pisanja kao takav i kako na njega utjecu razne psiholoske osobine).

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 23/08/2017 : 22:43:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Da proširim malo temu, može li netko upućeniji objasniti promjenu Giraudovog stila kad je crtao kao Moebius. Kod Blueberryja je koristio klasičniji crtež, s različitim vrijednostima linija, dok je kao Moebius uglavnom crtao 'žicu' kako je to nazvao Kerac.

Primjeri, Blueberry:




Moebius:




Ima li neki poseban razlog za to? Promjena pribora, brzina crtanja ili što? Pa ako je netko upućen...

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 23/08/2017 : 23:09:18  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Promjena pribora, svakako, poput Hermanna, nakon Bernarda Princea prema Jeremiahu. Ali ne samo to... Široka je tema razloga za takvu promjenu stila.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 24/08/2017 : 04:34:04  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Giraud i Hermann su mjenjali stilove crtanja zato sto su prvenstveno, preveliki majstori pa su stoga prevazisli nekakav stil i krenuli nekim drugim putem, koji je u nihovim ocima u tom trenutku bio bolji, zanimljiviji ili cak njima zabavniji. Radili su to prvenstveno, stoga sto su to mogli i znali. Rijetko ce itko ponoviti i priblizno umjece koje su koristila ta dvojica.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 24/08/2017 : 11:19:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Meni je ostalo u sjecanju da je Moebius u jednom intervjuu pricao kako je na Blueberryju prinudjen da vise promislja crtez i da nekad "mora CAK i olovku koristiti" ¨:D
Toliko je bio dobar.
A opet, Moebius je takodjer vrlo utjesan za nas crtace, jer su mu prvi objavljeni radovi dosta losi, a uspio se uzdici do gotovo nedostiznog nivoa.
Go to Top of Page

Crtac
Average Member

658 Posts

Member since 20/11/2016

Posted - 25/08/2017 : 08:12:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Crtac a Private Message  Reply with Quote
Za napredak u stripu najvažniji je rad, vježbanje. Čitanje i proučavanje drugih autora je, u nedostatku formalnog obrazovanja, izvor znanja. Razmjenjivanje iskustva s vršnjacima i podrška starijih kolega pomažu u “otkrivanju tople vode”, ali ništa od toga ne vrijedi bez vježbanja, vježbanja i vježbanja – ističe Sudžuka.

Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000