forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Strip - Šugavi petak - odustao sam
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Nicko
Starting Member

40 Posts

Member since 06/10/2017

Posted - 19/10/2017 : 14:10:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Nicko a Private Message  Reply with Quote
Sorry, dečki, odustao sam od ove ideje. Odoh u druge vode.

Edited by - Nicko on 22/10/2017 13:58:40

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 20/10/2017 : 14:15:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
Nije mi najjasnije pitanje autorskih prava a i "udio 50:50", mislis na eventualni novac ili? Jer nisi naveo sta zapravo planiras sa stripom generalno, negdje ga objaviti ponuditi pa kako prodje?

Edited by - MisterYES on 20/10/2017 14:15:31
Go to Top of Page

Nicko
Starting Member

40 Posts

Member since 06/10/2017

Posted - 22/10/2017 : 12:21:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Nicko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlladimir

quote:
Originally posted by Nicko


Vrijeme radnje: sadašnjost
Mjesto radnje: Sacramento i San Francisko
Žanr: Krimić
Glavni likovi: detektivi Peter (60) i Josh (61)
Broj stranica: 30-40
Dimenzija: 215 x 290 mm



PRVA TABLA - 5 panela

quote:
Panel 1
Opis kadra: Peter je prekaljeni detektiv u stilu ostarjelog Clinta Eastwooda ili Charlesa Bronsona, u dobi od 60 godina (pred mirovinom). Prosijed, obučen u sako i hlače te s pištoljem ispod sakoa. Bez brkova i brade. Ljutit je. Prilazi mu njegov kolega detektiv Josh (61), slično odijeven, s capuccinom u obje ruke. Josh je proćelav, nešto viši i punašniji (s vidljivim trbušćićem) od Petera, oštrijih crta lica. Opasniji prema izgledu od Petera koji prema karakteru djeluje smirenije i trezvenije.

Naracija: Izašao sam zajapurena lica iz ureda državnog tužitelja. Josh mi je upravo prilazio s našim prvim jutarnjim cappuccinom u rukama.


Panel 1 ili ti, kadar 1, nismo stranci.
U prvom kadru imas delove opisa za sinopsis... drugo, kazes da je peter ljutit-cenim ima neku grimasu na licu...
onda, upada josh, koji opasnije izgleda od petera koji je po karakteru smireniji i trezveniji od Josha. Pojasni. Kako to mislis da crtac predstavi, ako on ima ljutitu facu of herr Peter?

quote:
Panel 2
Opis scene: Josh zamijećuje Peterovi narogušenu facu, pa mu usne zadrhtaše. Namreškao je svoje guste obrve, te pružio Peteru plastičnu čašu s capuccinom.

Josh: Eddie?


Ovde imas bar tri kadra.
Da crtac predstavi sve ovo u jednom kadru, nenormalno je.

1. kadar / Josh gleda, vidi namrgodjenog Petera

2. kadar/ krupan kadar na joshovu facu i usne, koje vidno podrhtavaju, znaci grc, neki cvokot... da se to vidi.

3. kadar/ namreskane obrve, ok/ i pruza kapucino... mada namreskane obrve mogu da se smeste i u drugi kadar sa cvokotavim usnama.

quote:
Panel 3
Peter: Da, moramo opet u Frisco. (ispija gutljajčić capuccina)

Josh (ljutito): Kvragu! A obećao sam Abigail da ću danas doći doma na vrijeme.
Josh: Giggy večeras glumi u školskoj predstavi.


Peter moze da prinosi casu ustima i da prica, al ne da pije i prica.


quote:
Panel 4:
Opis scene: Dva detektiva jedan pored drugoga. Peter srće capuccino, a Josh je vidno srdit i neervozan te nervozno prođe rukom kroz prorijeđenu kosu.


prolazak ruke kroz kosu je suvisan. kako ces to da prikazes uostalom, a da ne ispadne da se cupa ili samo-mazi. dovoljan je samo Joshov ljutit izraz lica.


Kad pises scenario, moras da razsmisljas o sceni i o onome sta likovi rade u njoj. akcije/reakcije likova moraju biti jasno definisane, lisene tricarija, tipa, drapanje za bulju, ceskanje, smrkljanje itd. to je strip, nije realnost. bitna je sustina i da data scena jasno oslikava ono o cemu likovi pricaju ili sta rade.




Hvala ti na odgovoru i interesu, no, ono što ti je čini se promaklo jest da sam u uvodu napisao sljedeće glede izmjena na tabli - "fleksibilan sam, pa dajem odrješene ruke crtaču glede izmjena". Dakle, ove sam okvirne panele samo na brzinu izvukao iz priče što je više nego očito pa sam radi potpunijeg dojma crtaču objavio i cijelu priču. Dakle, na prvoj tabli može biti i više ili manje panela (4, 5, 7...), nije bitno - neka ih crtač slobodno prilagodi prema želji u skladu sa svojim viđenjem - tu mu dajem odrješene ruke. U ovoj fazi mene zanima prva tabla više radi odabira kvalitete crteža i boje, i kako crtač vizualno vidi moju priču. O tijeku priče ću naknadno, panel po panel, detaljnije raditi s crtačem nakon odabira. Za sada prva tabla je prvenstveno audicija. Nadam se da sam pojasnio i željno čekam tu prvu tablu.
Go to Top of Page

Nicko
Starting Member

40 Posts

Member since 06/10/2017

Posted - 22/10/2017 : 12:45:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Nicko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by MisterYES

Nije mi najjasnije pitanje autorskih prava a i "udio 50:50", mislis na eventualni novac ili? Jer nisi naveo sta zapravo planiras sa stripom generalno, negdje ga objaviti ponuditi pa kako prodje?



Naravno da radimo za novac, pa previše smo odrasli da radimo za pikule. "Od slave žive budale, a normalni ljudi od plaće", zar ne? Konkretno bih ga ponudio Strip reviji Večernjeg lista pa je dimenzija upravo takva 215 x 290 mm. No, obojica, i ja kao (1) scenarist i autor priče i (2) crtač snosimo isti omjer rizika 50:50%, a u istom omjeru dijelimo i netto zaradu ako je bude. Iskreno, ne gajim neke velike iluzije što se tiče Hrvatske, u kojoj praktički nitko ne uspijeva jer se ovdje domaći strip autori vrednuju onako kako je svima vama poznato (pri tome mislim na to da strip autori rade i žive od svog rada u ovoj zemlji, ili zemljama bivše Jugoslavije). A pogotovo oni novi i nepoznati. Dakle, vjerojatnija je solucija da ćemo scenarij morati prevesti na neki od stranih jezika (što uključuje trećeg čovjeka i smanjuje prvobitni omjer zarade) i pokušati s njime vani. Zato sam za svaki slučaj radnju smjestio u Kaliforniju (inače, moj moto je "živi lokalno, stvaraj globalno"). Hoćemo li s njime uspjeti ili nećemo, nažalost, nema nikakvog jamstva. Ali, bez rizika nema ni profita! Dakle, ostaje veliko pitanje - vrijedi li to uopće naše krvi i znoja?

Edited by - Nicko on 22/10/2017 12:54:09
Go to Top of Page

kriticni
New Member



Serbia
279 Posts

Member since 04/12/2009

Posted - 22/10/2017 : 13:48:36  Show Profile Show Extended Profile  Send kriticni a Private Message  Reply with Quote
Hej Nicko,

nisam zlonamjeran samo bih ti rekao nesto iz ugla crtaca, ako stvarno zelis naci nekoga ko ce s tobom uci u neizvjesni projekat za pocetak moraces promjeniti odnos 50:50.

Cjenim da jesi ulozio trud u svoju pricu, ali realno postoje nepisana pravila ko uzima koliki dio kolaca.

www.deviantart.com/kriticni
Go to Top of Page

Nicko
Starting Member

40 Posts

Member since 06/10/2017

Posted - 22/10/2017 : 13:54:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Nicko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kriticni

Hej Nicko,

nisam zlonamjeran samo bih ti rekao nesto iz ugla crtaca, ako stvarno zelis naci nekoga ko ce s tobom uci u neizvjesni projekat za pocetak moraces promjeniti odnos 50:50.

Cjenim da jesi ulozio trud u svoju pricu, ali realno postoje nepisana pravila ko uzima koliki dio kolaca.



A to je - ?
Go to Top of Page

kriticni
New Member



Serbia
279 Posts

Member since 04/12/2009

Posted - 22/10/2017 : 13:57:42  Show Profile Show Extended Profile  Send kriticni a Private Message  Reply with Quote
Ne gledaj cifre, samo izracunaj omjer raspodjele kolaca.

https://fairpagerates.com


www.deviantart.com/kriticni
Go to Top of Page

kriticni
New Member



Serbia
279 Posts

Member since 04/12/2009

Posted - 22/10/2017 : 13:59:46  Show Profile Show Extended Profile  Send kriticni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Nicko

Sorry, dečki, odustao sam od ove ideje. Odoh u druge vode.



Nema od tebe nista sefe, neozbiljan si!

www.deviantart.com/kriticni
Go to Top of Page

Nicko
Starting Member

40 Posts

Member since 06/10/2017

Posted - 22/10/2017 : 14:03:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Nicko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kriticni

quote:
Originally posted by Nicko

Sorry, dečki, odustao sam od ove ideje. Odoh u druge vode.



Nema od tebe nista sefe, neozbiljan si!



Šta ćeš, kritični, ljudi se imaju pravo predomisliti.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000