forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 92 - Come prima
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

oscar
Starting Member



Serbia
48 Posts

Member since 15/04/2016

Posted - 24/12/2017 : 23:19:31  Show Profile Show Extended Profile  Send oscar a Private Message  Reply with Quote
Odlican,emotivan strip, sa autenticnim I u odgovarajucim momentima ekspresivnim crtezom. Ja sam uzivao
Go to Top of Page

ivke80
New Member



198 Posts

Member since 24/06/2017

Posted - 18/01/2018 : 01:33:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ivke80 a Private Message  Reply with Quote
Dobar strip, prica ima dosta zanimljivih trenutaka, životno realnih situacija i bas dobro ispričanih, daju razmišljati. Ok, tu je i trenutak-dva patetike, ali ne dominira, može se izgurati. malo mi nije sjeo crtež kad se vraća priča u prošlost ali kužim da je to autorski izraz. Strip koji sam pročitao iz knjižnice ali vjerujem da ću si ga i nabavit za doma, dobra je stvar.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 25/01/2018 : 14:39:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Odlican strip, Alfred je strasan.


Poslije one puno mucnije price (Zasto sam ubio...), ova ipak nije toliko teska. Ako uopste.
Sjeta, emocije, nostalgija, mladost i izbori...



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 07/12/2019 : 14:06:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Tek sad sam pročitao ovaj strip koji je po meni zasluženo dobio nagradu Alfred.
U biti sve je već rečeno:
quote:
Originally posted by anto
Nakon odličnog Zašto sam ubio Pjera, u ovoj godini smo dobili još dva albuma iz pera Alfreda - Neću umreti kao lovina i Come prima. I dok sa prvim albumom iz nekog razloga nisam bio najzadovoljniji (u stvari strip mi je jako dobar, ali jedan je od onih za koje nemate želju da ga ikad više pročitate ...), Come prima/As before/Kao nekad je već druga priča.
.... U pitanju je jedan hvalevredan "road slice of life", naslov koji ću sa uživanjem (za razliku od prethodno pomenutog) čitati još dosta puta.
.... Crtež,kadriranje...sve za 5 (i opet za razliku od Lovine).
... nema tu autorovog foliranja, patetike ili nečeg sličnog, ....
Ali u svakom slučaju, apsolutno preporučujem strip!


+1

quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Markos

I meni, ali "klasičnoj" strip-publici to baš i nije tako...


Ponekad mi padne napamet da ja zapravo i ne volim stripove na pravi način (a skupa sa mnom i sva takva "moderna" publika), odnosno da od njih tražimo da budu nešto drugo, sličniji filmu ili literaturi. A onda opet, neki stripovi koje ubrajam u vrh osobnih favorita, a koji profilom odgovaraju upravo stripu poput ovoga, mislim da ne mogu biti ništa drugo doli strip. Asterios Polyp naprimjer, da dalje ne nabrajam.


Sličnu tezu sam svojedobno postavio, ali samo za one koji isključivo vole stripove koji su zapravo više ilustrirana literatura i koji pretendiraju da budu više od obične („klasične“?) lake zabave.

Ali isto to bih mogao reći i za one koji čitaju isključivo klasične stripove, jednostavnijih zapleta sa bum/tras začinima i crno bijelim likovima u svrhu lake zabave/razbibrige.

Nema ničeg lošeg u tome ni kod jednih ni kod drugih, svako neka uživa u onom što voli. S druge strane po meni je ljubitelj stripa (ne znam da li je izraz pravi valjan pa ga neću napisati) onaj koji voli i jednu i drugu vrstu stripova .

Ima stripova koji se ne mogu staviti u jednu ili drugu grupu budući da posjeduju ponešto od obje i takvi su mi često najdraži. Tu bih stavio npr. Comanche, Sedam života kopca i zašto da ne i Come prima? A našlo bi se još mnogo drugih primjera.

Ne razumijem za što u najavi stripa piše da je to komedija? Nisam ovaj strip tako doživio.

Sviđa mi se što u njemu nema patetike. Ima i nekoliko neočekivanih situacija/iznenađenja što mi se svidjelo, a povremeno me ugođajem podsjeća i na meni drago Coseyovo Putovanje u Italiju. Kada bih mu tražio neku manu rekao bih da mi se scenarij čini možda malo proračunat, kao kad masterchef koji ciljano teži nagradi dodaje sastojke s kojima zna da neće pogriješiti (a u sastojcima nema nečeg nedoživljenog, već kušanog).

Sviđa mi se ovaj minimalistički crtež. Kolor je odličan.

Dakle kao zaključak: Meni je ovo odličan strip, za svaku preporuku.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 07/12/2019 : 14:31:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo


Dakle kao zaključak: Meni je ovo odličan strip, za svaku preporuku.



Slažem se. Što se proračunatosti tiče, moguće da je ima, no ja ju nisam osjetio čitajući strip. Jedna od dražih mi Kolorki.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 25/07/2020 : 08:02:05  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Očekivao se lepo nacrtani nostalgični road trip strip u kojem će likovi do kraja puta doći do samospoznaje
Ali dobije se nešto malo više

Raskol u državi talijanskoj dovodi do raskola i u familiji kada se dva brata otuđe jedan od drugoga zbog različitih političkih ubeđenja
Da li se mogu zakopati ratne sekire i očistiti krv sa njih kako bi se ponovo uspostavila najvažnija institucija od svih - porodica?

Crtež, kadriranje i flešbek priča između celina - vrhunski odrađeno

Zanimljivo kako na početku stripa dva brata izgledaju različito ali kako sve više vremena provode zajedno i kako im brade rastu počinju da liče jedan na drugoga
Kao da autor želi nešto da poruči..

Sam kraj poprilično mlak doduše, šteta što nije bilo malo više oštrine

Uglavnom, život je u putovanju, a ne u odredištu
A sistem će te uvek slagati

A u kojem drugom stripu možemo gledati junake kako se svađaju i voze u jednom FIĆI, jako gotivna stvar
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1753 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 02/08/2020 : 17:12:05  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Alfredov cetez mi je uvek bio neprivlacan ali sam ipak vremenom uzeo sve tri kolorke koje je radio. Prvo sam citao Pjera koji mi je mnogo odbojan bio dok nisam malo usao u (sokantnu) pricu. Lovinu jos nisam citao jer mi jos nije stigla (zeljno se iscekuje!). Naslovnica za Come Prima mi se dopala ali mi je dugo trebalo da uzmem strip u ruke i procitam ga. Jako lepa i zanimljiva prica o dvojici brace. Kad sam poceo da citam, ctrez mi uopste nije delovao odbojno, uzivao sam u istom, kadriranju, bojama... Bas je nekako pogodio atmosferu puta koji braca prelaze. Takodje mi se dopalo sto je Fabio oslobodio kuce i poveo ga sa sobom. Emotivan i lep strip.

9.5/10

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 08/08/2020 : 16:47:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Baš sam pročitao. Spori ritam mi na nekim mjestima nije sjeo ali inače je dosta u redu. U stvari se ništa ne dešava dok se puno dešava ili fali mi nešto intrigantno za više dubine karaktera. Posebno mlađeg brata koji je više manje prazna embalaža.

Inaće Gipijeva škola naracije i crtanja. Ne znam ko je stilski otac i Alfredu i Gipiju, valjda neko treći i stariji.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/10/2020 : 17:26:10  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Procitao sinoc strip.
I stvarno mi je prijao. Alfred nam pripoveda intimnu pricu o dvojici brace koje je zivotni put razdvojio, o ljubavi, o politici, o porodici, o tome sta znaci vratiti se i biti kod kuce. To su ipak velike zivotne teme koje sve umeju da pogode ali ih Alfred prica na jednostavan, nenametljiv i poetican nacin.
Uzivao sam u citanju. Kadriranje, crtez i pogotovo boje su izvrsno pogodjene, bas mi je bilo lepo da gledam kroz koje sve to gradice, mostove, krivudave puteve pod prelepim nebom prolaze nasi likovi. Kadriranje je potpuno filmsko.

Prva polovina stripa mi je malo jaca i efektnija (do dolaska u manastir ukljucujuci tu i razgovor sa monahom koji je bio odlican), druga polovina putovanja sve do razgovora sa psom i nije toliko efeknta. Ono sto mi je zasmetalo jeste da se majka ne spominje ni u tragovima, malo je taj deo nedorecen, mogao je barem na neki nacin da i nju ubaci Alfred.

Izdanje je perfektno kao i svako Fibrino u kolorci, samo mi je zamsetao prevod u sceni kad Giovanni razgovara sa Marijom dok ona prostire carsave. Cudna konstrukcija recenice, bas mi je zaparalo usi i tako su postavljene reci da se ne zna na koga se misli dok govori Marija, cudna upotreba zamenica, ja mislim, govorim po sinocnjem secanju ne gledam u stripu trenutno. Naravno sve se to razume sta je ona htela da kaze, ali zamseta takva konstrukcija recenice.

Jedna od najdrazih mi Kolorki!
10/10

Edited by - going going on 20/10/2020 17:29:35
Go to Top of Page

Chui
Average Member



923 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 15/12/2020 : 16:27:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Odličan strip, već sam ga dva puta posudio u knjižnici, a kad iskemijam neku rupu na polici ide se u shoping.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 09/05/2021 : 13:38:16  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Alfreda sam upoznao do sada preko kontroverznog Neću umrijeti kao lovina. Pierrea sam propustio i još nisam siguran imam li ga želju čitati.
Ono što je bilo za očekivati je redukcionistički crtež i sjajan kolor. Izuzetno dobri kontrasti između prošlosti i sadašnjosti, mraka i sunčanih dana u ravnicama Mediterana. Crtež je toliko šarmantan i toliko je dobro dočarana atmosfera malih gradića i sela da se osjeti dašak te nostalgije, starih vremena i ljetnih putovanja.
Što se tiče priče ona nije nešto posebno kompleksna. U biti ovo je neki miks slice of life i romana ceste, pregršt dijaloga i prisjećanja događaja i sukoba iz prošlosti koji naviru u raznim situacijama i nevoljama po putu.
Ako je za uspoređivati ovo s lovinom, onda svakako tu stoji ta vještina kako stvoriti napete odnose unutar obitelji, dobro prikazana tematika otuđenosti i bijega od poznate sredine, ali Come prima je puno mirniji strip, bez toliko brutalnih tenzija i tempirane napetosti koje krase lovinu.
Ipak, Come prima nije besprijekorna. U cijeloj toj sentimentalnosti i jako dobro posloženim postavkama u priči, nedostajao je poneki začin, nešto zbog čega bi ovo bilo realnije i uvjerljivije. Usprkos dobroj dozi realističnosti, opet mi je na nekoliko mjesta sukob unutar radnje bio preolako scenaristički riješen. Istina je da format stripa i koncept radnje nisu dozvoljavali razbacivanje stranicama, ali falilo je još malo jer osjeti se da su ambicije s ovim stripom bile visoke.
Sviđa mi se što je Alfred napravio ovako nešto, u umjetnosti već puno puta obrađivana tema, ali nikad ne gubi na privlačnosti. Istina je da je nedostajala još pokoja finesa da ovo bude uistinu perfektan strip, ali i ovako uz prvoklasni stil i veoma dobro osmišljene likove i tijek radnje ovo je djelo vrijedno visoke ocjene.
4.5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 20/03/2022 : 12:47:08  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto



U pitanju je jedan hvalevredan "road slice of life",naslov koji ću sa uživanjem (za razliku od prethodno pomenutog) čitati još dosta puta.
Crtež,kadriranje...sve za 5 (i opet za razliku od Lovine).
Jedini minus koji bih naveo,je taj što mi Come prima ipak nije izmamio neki veće emocije - nema tu autorovog foliranja,patetike ili nečeg sličnog,jedostavno me nije baš gađao direktno u srce (kao što možda nekog jeste).Barem na na prvo čitanje.
Ali u svakom slučaju,apsolutno preporučujem strip!
4.5/5


1.kao što rekoh,strip za mnoga čitanja,evo sad ga drugi put obrnuh,i uživao sam kao i kod prvog.
2.ovaj put mu je strip ipak dirnuo - sa zadnjim kadrovima "tata!ajde!ajde tata!slikaj" - "klik!".
ocena ostaje ista.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 20/03/2022 12:49:03
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 20/03/2022 : 12:50:04  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
i čudim se kad vidim da se nije rasprodao (prošlo je skoro pet godina),a neke druge stvari iz edicije Kolorke jesu.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 20/03/2022 12:50:27
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1671 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 13/08/2022 : 19:34:12  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos



...Come prima, njegov novi samostalni album, hommage je talijanskom poslijeratnom filmu. Ova društvena komedija u obliku filma ceste, u jednakoj mjeri...




Za malo da zakasnim na ovo putovanje. Sve vreme mi strip pred okom, ali me ništa nešto nije vuklo čak ni da se udubim u zavir. Markos me malo pogurao sniženjem, pa se ipak odlučih da ga uzmem.
Dobar strip. Zabavan. Ozbiljan. Red komedije, red preispitivanja životnih odluka...

Na kraju kad pročitah ovaj gore citirani deo (na zadnjoj korici stripa), vrati mi se ceo strip u trenutku. I sve dobi svoj smisao. I onaj pijanac pajac, i sveštenik revolucionar i ćelavi, nabildovani koji igraju karte, onaj mehaničar sa lingvalnom dijarejom, urna iznenađenja... Bukvalno prekopiran fazon (nekih starijih) filmova.
(Što ni malo ne umanjuje lepotu priče, da me pogrešno ne razumete.)

Sve u svemu, strip lepo vozi. Zanimljiv za pročitati. Čak i crtež koji me je nešto odbijao još iz zavira, se sasvim lepo uklopio u pripovedanje. Boje su mu dale dodatni šmek.


Resistance is futile.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 13/08/2022 : 19:37:52  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
sad da se još izda Zamak od ovog autora,i svi srećni

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 21/03/2023 : 14:07:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Još jedan strip na rasprodaji pa reko da dam šansu. Nakon što sam ga pročitao, zbunilo me što na koricama piše da je to komedija jer nije.

Lagan, emotivan, ne i patetičan strip o susretu dvojice braće koja se nisu dugo vidjela nakon što se jedan od njih razisao sa svojom obitelji zbog političkih uvjerenja, premda kod izbjegle ovčica nisu prevagnula ideološki razlozi koliko želja za drugačijim životom. Sada njegov brat dolazi po njega da zajedno pokopaju oca i slijedi dugo putovanje iz francuske u Italiju gdje oba brata iskopavaju i pretresaju neraščišćene stvari iz prošlosti, sa twistom na kraju.

Vrlo ugodno iznenađenje, sa lijepo dočarati krajolicima kojima voze, jedino imam zamjerku na crtež koji predočava događaje iz prošlosti.
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 24/09/2023 : 19:52:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Jako dobro. Tko ima (samo jednog) brata, ovaj strip ostavlja posebno snažan utisak. Ono što mi se posebno sviđa je što (konačno) nema nikakve patetike, a i kraj je u neku ruku happy end,optimistički, što je rijetko.
Crtež skroz ok a kolor odličan. Posebno su lijepe stranice dok auto vrluda usred bogatog krajolika i scena kad Giovanni i Maria razgovaraju dok ona vjesa rublje.

Baš, baš dobar strip. Ugodno iznenađen.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1189 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 18/01/2024 : 21:00:26  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nika331

hvala bogu nema ni gejeva ni žena u stripu, već sam se zabrinula


Ma ima zena ne zavaravaj ljude :)
za gejeve ne bi znao reci moze biti da se usunjao koji ali to ne mozemo znati.

Odlican strip za provesti nekoliko sati sa njim a jos lepse je to sve islo uz slobodan suncani zimski dan (-10 C ).

Nisam bas naleteo na mnogo tema o fibrinim stripovima gde su ljudi pisali dugacko i toplo o stripu kao ovde tako da lepo da je tako.

Od Alfreda sam inace citao Pjera ali ne i lovinu.

Crtez mi je nekako bio Baruovski a jos ako se setimo da je Baru uradio road movie strip Autoput sunca (ama bas nista ga se secam sem da je citanje bilo ugodno) deja vu momenat nije daleko.

Lepe emotivne reci Markosa ovde i i i ..
u jednom trenutku mi se cinilo da sam ga "video" u ovom stripu :) tj u nekom kadru je. jedan od brace bas licio na Marka :)

Nakon svih hvalospeva pa ukljucujuci i od mene bolje da neko ipak nema prevelika ocekivanja kad krene citanjem jer daleko je ovo od remek dela, no svakako odlican strip koji je dobio manje paznje nego sto je zasluzio ali sto se tice toga je daleko od jedini u fibrinom katalogu.

Under construction.

Edited by - matori paraliticar on 18/01/2024 21:01:04
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000