forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: TORPEDO 1936
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 30/05/2022 : 13:42:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
@ Peyo

Sad znaš kako je ljudima koji vole modernije nasilne stripove koji tebi ne pašu :D

P.S. Ograđujem se unaprijed ako sam pogrešno zapamtio, čini mi se da nisi blagonaklono pisao o takvim stripovima, ali uz moje pamćenje ni u što ne smijem biti siguran :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 30/05/2022 : 14:24:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

@ Peyo

Sad znaš kako je ljudima koji vole modernije nasilne stripove koji tebi ne pašu :D

P.S. Ograđujem se unaprijed ako sam pogrešno zapamtio, čini mi se da nisi blagonaklono pisao o takvim stripovima, ali uz moje pamćenje ni u što ne smijem biti siguran :D



Torpeda sam čitao još 80-ih prije više od 30 godina, tako da on teško da spada u modernije stripove.

Evo što o njemu piše ovdje:

https://www.fibra.hr/autori/jordi-bernet/10/

"... Torpedo je doživio gotovo planetarnu popularnost (postoji čak i crtić), objavljen je u više Europskih zemalja i u Americi, a i kod nas vrijedi za jedan od najpopularnijih stripova svih vremena, a Luca Torelli jedan od najomiljenijih junaka. Abuli je pekao zanat uređivajući i prevodeći kriminalističke romane, pa su tako njegovi scenariji prepuni britkih dijaloga, erotike, crnog humora i nasilja u kombinaciji sa Bernetovim jednostavnim, ali itekako izražajnim crtežom postali dobitna kombinacija koja je obojici donijela svjetsku slavu. Za rad na Torpedu, Bernet je dobio mnoge domaće i inozemne nagrade, među kojima vrijedi istaknuti nagradu u Angoulemu te Yellow kid (jedna od najprestižnijih talijanskih nagrada)."

Već sam pisao što mislim o glavnom liku da se ne ponavljam. Njegovo ponašanje i postupke nimalo ne odobravam.

Ali to ne znači da ne mogu prepoznati kvalitetu ovog stripa, cijeniti njegovu izvedbu, kvalitetu crteža i scenarija i zabaviti se ovim crnohumornim stripom koji nemilosrdno demaskira kako degeneričnost samih mafijaša i dekoracije koja ih prati ("zaštitnici" zajednice, pobožni ljudi, cool frajeri okruženi atraktivnim ženama, puni love, za razliku od bezveznih beskičmenjaka koji rade za mjesečnu plaću kojom jedva uzdržavaju obitelj) i licemjerstvo i nesposobnost establishmenta kojem zapravo odgovara postojanje takve organizacije.

Što se tiče ovih modernijih stripova koje spominješ za koje sam pisao da mi se izrazito ne sviđaju, riječ je o stripovima u kojima se samo nižu gadarija za gadarijom, nasilje radi nasilja zbog bolje prodaje stripova jer očito postoji publika kojima je što brutalnije i gadnije "mljac" i užitak. Tu se čak i "pozitivni" likovi (kad ih ima) ni po čemu ne razlikuju od ostalih likova, osim što su kao pravednici, a služe se u biti istim metodama u uklanjanju negativaca što za mene nije prihvatljivo. Tko voli neka izvoli.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 30/05/2022 : 15:01:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Što se tiče ovih modernijih stripova koje spominješ za koje sam pisao da mi se izrazito ne sviđaju, riječ je o stripovima u kojima se samo nižu gadarija za gadarijom, nasilje radi nasilja zbog bolje prodaje stripova jer očito postoji publika kojima je što brutalnije i gadnije "mljac" i užitak. Tu se čak i "pozitivni" likovi (kad ih ima) ni po čemu ne razlikuju od ostalih likova, osim što su kao pravednici, a služe se u biti istim metodama u uklanjanju negativaca što za mene nije prihvatljivo. Tko voli neka izvoli.



E na to sam i ciljao, nemam ništa ni protiv Torpeda ni protiv novijih stripova u kojima prevladava nasilje.

Poanta mi je bila da logo isto što ti zamjeraš tim stripovima - zamjera Torpedu.

Bez ljutnje i potrebe za dokazivanjem ičega ikome ;)

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 30/05/2022 : 15:10:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Torpedo je za te stripove kamilica.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 31/08/2023 : 09:27:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Torpedo je jako sočan, baš pravo guštanje u tekstu.
Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000