forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Klasični stripovi i oni koji odudaraju od kasike..
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 12/12/2017 : 18:55:11  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

bravo telleru


Slazem se. Iako, recimo, pod pojam klasicne glazbe, svi znamo na sto se odnosi, iako je meni I Judas Priest vec klasican, jer sviraju 50 godina...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2963 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 12/12/2017 : 19:30:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
prvo moramo znat što podrazumjevamo pod klasični strip? da je star, uobičajen, ili da je izvanredan? ili sve skupa.
po meni u klasike spadaju oni stripovi koji su postali svojevrsna lektira. i koji su za vrijeme u kojem su nastali na neki način bili revolucionarni ili jednostavno bolji od svega do tad. svaka zemlja ima svoje klasike. mislim da u svijetu stripa postoji puno više klasika nego u drugim granama umjetnosti. i u ovom trenutku sigurno nastaju neki klasici... ako ćemo tako gledati na to.

recimo ja mislim da je zagor klasični strip ali da nije klasik. dok recimo biukovićevi i macanovi grendeli nisu klasični strip ali su klasik.

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

Bachy
Senior Member



Croatia
1695 Posts

Member since 06/05/2009

Posted - 12/12/2017 : 20:04:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Bachy a Private Message  Reply with Quote
Kad govorimo o tim pojmovima klasik, klasičan i klasika...
Klasik je nešto općepriznato. Što se stripa tiče ovdje možemo ubrojiti; Asterixa, Lucky Lukea, Spiroua, Valerijana, Blueberryja, Comancheu, Riđobradog, masu drugih općepriznatih stripova koji dolaze iz FB škole, zatim ne treba zanemariti Marvelove i DC-ijeve junake koji su i više nego općepriznati i da ne idem previše u širinu ovdje ću se zaustaviti...

Klasičan je onaj koji je priznat kao uzoran, ako govorino o nečemu neodređenom, a uobičajen kada u razgovoru spominjemo tu riječ, što je ovdje slučaj.
Zagor je, zajedno sa svojom Bonelli škvadrom, na ovim našim prostorima itekako uobičajen i definitivno klasičan, ali ovdje slobodno možemo ubrojiti onda i sve ove prethodno navedene stripove...

Klasika je u ovim našim razgovorima ono što se uobičajilo, ono što se radi kao navika ili običaj. Najbolji primjer: ispijanje jutarnje kave u kafiću - klasika!

Što se stripova tiče klasika je kod nas Bonelli škvadra, nakon toga je slijedi FB škola, pa idu Marvelovci i DCijevci... Za mange bih se usudio reći da kod nas nisu klasika i da na naše tršište dolaze jako sramežljivo i da nikada i neće postati klasika kod nas.

Oj, budi svoj!
Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 12/12/2017 : 20:37:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Bachy

quote:
Originally posted by Tutta

Bachy,

kako bi ti nazvao ove stripove?






Švabama su to klassikeri (Klasični)


Oprosti ako griješim, jer nisam možda baš u toku, oko riječi "klasični".
U Hrvatskoj imate običaj, uzmete tuđu riječ, a značenje krojite po svome.



Nazvao bi ih strip adaptacije književnih dijela. Nikad ih ne bi nazvao "klasični".

Ne želim ulaziti u to što mi u Hrvatskoj uzimamo tuđe i krojimo po svome. To me ne zanima i nije tema o kojoj želim razgovarati na forumu o stripovima.

Jel sad kontaš na što sam mislio?

+IN HOC SIGNO VINCES+


Go to Top of Page

Bachy
Senior Member



Croatia
1695 Posts

Member since 06/05/2009

Posted - 12/12/2017 : 20:54:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Bachy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tutta

quote:
Originally posted by Bachy

quote:
Originally posted by Tutta

Bachy,

kako bi ti nazvao ove stripove?

Švabama su to klassikeri (Klasični)

Oprosti ako griješim, jer nisam možda baš u toku, oko riječi "klasični".
U Hrvatskoj imate običaj, uzmete tuđu riječ, a značenje krojite po svome.



Nazvao bi ih strip adaptacije književnih dijela. Nikad ih ne bi nazvao "klasični".

Ne želim ulaziti u to što mi u Hrvatskoj uzimamo tuđe i krojimo po svome. To me ne zanima i nije tema o kojoj želim razgovarati na forumu o stripovima.

Jel sad kontaš na što sam mislio?



Ne kontam...

Oj, budi svoj!
Go to Top of Page

Bachy
Senior Member



Croatia
1695 Posts

Member since 06/05/2009

Posted - 12/12/2017 : 20:58:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Bachy a Private Message  Reply with Quote
quote:
quote:
Originally posted by alexts

[quote]Originally posted by Bachy
Zanima me mišljenje stripoljubaca. Što je za vas klasični strip?


Može li svako da ima definiciju klasičnog stripa?



Naravno, zato sam i potaknuo ovu raspravu...

Oj, budi svoj!
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 13/12/2017 : 23:16:09  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Po meni su klasični stripovi svi oni koji izlaze 30+ godina i koji i dalje zanimaju određeni krug ljudi, valjda zato i izlaze. Ono kad kažemo "stara, dobra klasična epizoda tog i tog junaka..."
Svi ovi noviji stripovi trebaju poživjeti još dosta godina da steknu epitet "klasik".
Meni je to logično, ne obazirem se na kvalitetu stripa kada o tome razmišljam, niti koja mu je ciljana publika. Samo dugovječnost.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000