forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Ilustracija
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 21/01/2018 : 20:58:33  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Kao prvo da kazem da mi je doslovce nevjerojatno da topic o ilustraciji vec ne postoji. Ne vjerujem da barem vecina ljubitelja stripa ne dijeli podjednaku ljubav i prema tom mediju i ne ide mi u glavu da bas nitko to nije pokrenuo. Jednako tako ne shvacam ni zasto ja nisam.

U svakom slucaju...

Prije negoli su urednici bez ukusa, beskonacno stezanje pojasa u svim granama izdavastva, beskonacno kretenizarnje i autokretenizacija publike, postmoderna "smrt umjetnosti", digitalne tehnike, web i ostale sile zla ilustraciju sveli na ovakve abominacije:







u tom su mediju djelovali neki od najvecih likovnih umjetnika ikada. Nekolicina ih jos nekako prezivljava. Predstavljajmo ih ovdje i uzivajmo.

---

Ne bih mogao reci koji mi je ilustrator najdrazi, cak ni sastaviti listu od 10, cak ni 100 najdrazih, jednostavno ih je previse, tako da krecem bez ikakvog posebnog reda, kako mi budu padali na pamet, a da nisu ni pretjerano poznati, niti samo za okorijele fanove.

---

Heinrich Kley (1863. – 1945?)
Meni najbolji po crnuhumornim ilustracijama za Jugend i Simplicissimus. Joe Grant (scenarist i crtac animiranih filmova) predstavio je njegov rad Disneyju i po meni je to dosta utjecalo na njegove crtice.



































Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 21/01/2018 22:38:11

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 21/01/2018 : 22:33:11  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Frederic Rodrigo Gruger (1871.-1953.) poseban je po tome sto nije koristio nista osim olovke i skart papira iz tiskare. Tu i tamo bi dodao malo ugljena ili laviranog tusa, ali u biti je citavu karijeru izgradio slikajuci grafitom. Uzore je nalazio u Rembrandtu i Velasquezu i uspjesno ih slijedio...




















Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 22/01/2018 : 05:05:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Heinrich Kley
vau, koliko dinamike
quote:
nije koristio nista osim olovke i skart papira iz tiskare
crtam neki dan, nerviram se toliko da mi dodje da zafrljacim pero preko sobe, kad kaze neki lik u dokumentarcu sto je isao u pozadini: "u borbi umetnika sa materijalom radja se istinska vestina". Haha, pusi ga, mislim se...
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 01/05/2018 : 18:26:28  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Mary Petty (1899-1976), samouka ilustratorica koju je na to da se ozbiljno posveti crtanju nagovorio suprug - ilustrator Alan Dunn. Oboje su uglavnom radili za New Yorker, zivjeli skoro posve odvojeni od svijeta, bez djece, zatvoreni u svom stanu. Nekoliko godina prije smrti, nju je na ulici napao razbojnik i ona se od toga nije nikada oporavila. Vise nije mogla raditi i ubrzo je otisla za muzem na onaj svijet.
Najpoznatija je po ilustracijama koje su prikazivale zivot izmisljene ustirkane njujorske obitelji Peabody...



i njihove posluge.









Sluskinja Fay cesto radi ponizavajuce poslove, ali se zabavlja kad ima koji slobodan trenutak...

isprobavajuci gazdaricin plast od hermelina:



ili luk i strijelu:





Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 01/05/2018 18:27:03
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000