forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 106 - Makaroni!
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 13/11/2018 : 21:54:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Ima što supermark (i slični njemu) naučiti iz ovoga posta. A sve još i besplatno.




ovakvi komentari baš doprinose raspravi...
ako nemaš što pametno napisati onda nemoj ni to
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 13/11/2018 : 22:06:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

Peyo, tvoje viđenje je romantično, daješ smisao njegovom životu umjesto njega
svako zaključivanje ti je na temelju nečega što u stripu nema, dok se za sve suprotno lako nađu "dokazi"

ne znam, možda ću i ja imati jednog dana drugo viđenje, ali dotada je djed jadna osoba koja se nije slagala ni sa ženom, sinom, unukom, snahom, susjedima, osoba koja je radila posao koji nije podnosila i osoba koja se borila u tuđim ratovima
sve ostalo je zabluda



Gle, zanimljiva su mi i tvoja razmišljanja i viđenja, nadam se da ćemo imati prilike o tome popričati.

Mislim da si i ti izvlačio neke zaključke na temelju detalja koje si razradio kako su ti se činili logičnim, te koji su se na temelju stripovske nedorečenosti mogli i tako razumjeti.

U svakom slučaju mislim da je sjajno kada ti neko djelo ostavlja toliko prostora za različito doživljavanje i tumačenje i to je po mom mišljenju sjajno za ovaj vrlo dobar strip.

Što se mene tiče toliko i nemam namjeru dalje analizirati ovaj strip na ovom topicu.

Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 13/11/2018 : 22:16:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
sve pet
iznijeli smo svaki svoje mišljenje, a na ostalima ostaje da strip pročitaju i daju svoje
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 13/11/2018 : 22:42:20  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by Peyo

Uh, raspisao sam se da ti pojasnim svoje viđenje. Zato ne volim baš davati komentare jer onda se neki put treba dodatno obrazlagati.

Ti si kao mlađa osoba drugačijeg mišljenja, možda ćeš s vremenom i ti imati drugačije viđenje.






Peyo, tvoje viđenje je romantično, daješ smisao njegovom životu umjesto njega
svako zaključivanje ti je na temelju nečega što u stripu nema, dok se za sve suprotno lako nađu "dokazi"

ne znam, možda ću i ja imati jednog dana drugo viđenje, ali dotada je djed jadna osoba koja se nije slagala ni sa ženom, sinom, unukom, snahom, susjedima, osoba koja je radila posao koji nije podnosila i osoba koja se borila u tuđim ratovima
sve ostalo je zabluda


Prelako osuđuješ didu.
Sjebanin plućima i prston dida nije platija alkohol i kurve nego je sjebanin plućima i prston omogućija svome sinu a posljedično i unuku bolji život nego šta je on ima.
Je li uživa u svome životu i živija punin plućima?
Nije.
Je li protraćija život?
Nije.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11582 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 13/11/2018 : 22:43:43  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by izivko

Ima što supermark (i slični njemu) naučiti iz ovoga posta. A sve još i besplatno.




ovakvi komentari baš doprinose raspravi...
ako nemaš što pametno napisati onda nemoj ni to


Komentar nije vezan strip i ne doprinosi raspravi, nimalo. A nije ni pametan. Tu si u pravu.

A nije mi bila ni nakana. O ostalom razmisli!

Have mercy
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 13/11/2018 : 23:58:45  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Prelako osuđuješ didu.
Sjebanin plućima i prston dida nije platija alkohol i kurve nego je sjebanin plućima i prston omogućija svome sinu a posljedično i unuku bolji život nego šta je on ima.
Je li uživa u svome životu i živija punin plućima?
Nije.
Je li protraćija život?
Nije.




Nisam čitao strip i nemam pojma tko je u raspravi više ili manje u pravu, ali htio bih dodati da vjerujem kako ne treba brkati hedonizam sa životom koji ima smisla (dakle svidio mi se Nesvrstani komentar).
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7844 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 11/01/2019 : 00:15:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
ne samo da sam se uživio u ovaj strip tako duboko da sam ga osjetio i doživio vjerovatno intezivnije nego što sam htio i što sam bio spreman podnijeti
nego sam još sebi pustio i pjesme salvatorea adama, koje su mi poznate, čuo sam ih negdje
davno, na radiju

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 11/04/2020 : 18:43:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Uh, teška i mučna literatura za moj ukus. Iako jako emotivna, volim emotivne priče, ali kroz ovakvu vrstu sudbine baš i ne. Vrlo sugestivna priča o djedu, talijanskom migrantu u Belgiji nakon 2. svjetskog rata (nisam ni znao da je toliko Talijana otišlo u Belgiju tada) i njegovoj borbi s duhovima prošlosti punim gorčine koji su mu usmjerili život.
Tu je vrlo lijepo ukorporirana uloga unuka i njegovog oca kroz otkrivanje traumatične djedove sudbine koja je obilježila i sinov život, a sada se cijela obitelj mora suočiti s njihovim posljedicama.

Jako lijep crtež koji govori puno više od samog teksta. Ipak, ne volim kad se loše osjećam nakon pročitanog, jer ostavlja taj gorki dojam i nekakvu mučninu iako nema nikakvog prigovora niti na priču niti na crtež. Ipak sam ljubitelj opuštenijeg pristupa stripu.

7.7/10
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 27/02/2021 : 15:46:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Volim “slice of life” stripove.
Uvek se pojave tiho, nenametljivo, bez puno pompe i očekivanja, a gotovo uvek izazovu pregršt emocija i navedu nas na razmišljanje o onom najbitnijem – našem životu.
Iako su priče često “sasvim obične”, u sebi nose poruku za svakog od nas.

Ovo je upravo jedna takva.
Priča o ljubavi i porodici, snovima i razočarenjima, borbi za goli život ali i veri u onaj bolji, žrtvovanju i kajanju.
Kroz odnos mladog Romea i njegovog dede Ottavia, Zabus nam daje jednu kompleksnu sliku uspona i padova porodice italijanskih imigranata, odosa unutar nje, spoznaje i izgubljenih snova.
Romeo, pred kojim je čitav život, shvatiće kakav je zaista čovek njegov deda, veličinu njegove žrtve (prvenstveno zbog preteškog posla koji je radio celog života) i razloge neraspoloženja i kajanja.
Tu namrgođenu senku na licu Ottavia dok priča o prošlosti, povremeno će zameniti blag osmeh – ono što je Romeu i potrebno.

Iako po meni prekratka, ova priča ima toliko simbolike i pouka: svinja koju Ottavio zove Mussolini, najvredniji prst koji je odsekao da bi pomogao svom sinu, novac koji daje Romeu nakon završenog posla...
Nad svime se treba dobro zamisliti...
Kraj je nekako nedorečen, pomalo zbrzan.
Ali istovremeno kao da strip traži od nas da sami osmislimo kraj kakav nama odgovara, lep ili ružan, srećan ili tužan.
Na samom kraju, kroz prikaz putovanja u Italiju, autor nam daje ono što je svima potrebno – povratak kući (ma gde bila), veru u bolje sutra…

Campi-jev crtež mi se svideo.
Iako ne toliko detaljan, boje su ono što me je oduševilo.
Nekako tople, pastelne, daju pravu atmosferu celoj priči, donose neku laganu i mirnu emociju dok čitam. Kao da govore same za sebe.

Sve ukupno, ovaj strip je jedno prijatno iznenađenje za mene.
Posebno iz ugla jednog 45-ogodišnjaka, koji se povremeno osvrće za sobom, za nekog ko je imao dedu sličnog Ottaviu (bio imigrant, imao problema sa disanjem).
Nije remek delo, ali svakako ima svoje mesto u kolekciji.
Preporuka za čitanje, naravno…

Carpe diem
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6571 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 27/02/2021 : 19:49:30  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DzekDenijels


Volim “slice of life” stripove.



Postoje li “slice of life” stripovi? Ovde se gura to kao žanr (čini mi se da Anto prednjači u tome).

Kao nekakva narativna tehnika, u književnosti, pa i u stripu, verovatno postoji. U pozorištu i na filmu, samo su pojedinci pokušavali da to proguraju kao neki (super)žanr, ali mislim da se nije primilo.

Izuzev u mangama, gde Japanci verovatno imaju neki svoj sličan termin, ali za žanr koji odgovara melodrami. (Ne i u ostalim vrstama stripa)

Za narativnu tehniku kažu "often lacking plot development, conflict and exposition, as well as often having an open ending", pa kad DzekDenijels kaže "Kraj je nekako nedorečen, pomalo zbrzan. Ali istovremeno kao da strip traži od nas da sami osmislimo kraj kakav nama odgovara" liči da je to to.

Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/02/2021 : 20:19:47  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by DzekDenijels


Volim “slice of life” stripove.



Postoje li “slice of life” stripovi? Ovde se gura to kao žanr (čini mi se da Anto prednjači u tome).

Kao nekakva narativna tehnika, u književnosti, pa i u stripu, verovatno postoji. U pozorištu i na filmu, samo su pojedinci pokušavali da to proguraju kao neki (super)žanr, ali mislim da se nije primilo.

Izuzev u mangama, gde Japanci verovatno imaju neki svoj sličan termin, ali za žanr koji odgovara melodrami. (Ne i u ostalim vrstama stripa)

Za narativnu tehniku kažu "often lacking plot development, conflict and exposition, as well as often having an open ending", pa kad DzekDenijels kaže "Kraj je nekako nedorečen, pomalo zbrzan. Ali istovremeno kao da strip traži od nas da sami osmislimo kraj kakav nama odgovara" liči da je to to.





Eto postavio si pitanje i sam odgovorio na njega alexts.

Meni neki filmovi Dzima Dzarmusa imaju slice of life elemente.
Go to Top of Page

prop_ovednik
Senior Member



Croatia
1236 Posts

Member since 13/01/2008

Posted - 06/09/2021 : 10:54:00  Show Profile Show Extended Profile  Send prop_ovednik a Private Message  Reply with Quote
Pročitao za vikend. Prekrasan mi je strip, baš prekrasan. U jednom trenu mi se činilo da je prebrzo završio, da se imalo još toga za reći, ali kako sam razmišljao o njemu rekao sam si - ma kraj je odličan! Jedino ja baš ne pamtim kad sam bio mali da mi je bio toliki gušt raditi u svinjcu, ali valjda su to individualne stvari :)
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 16/12/2022 : 20:43:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Makaroni!

Zabus i Campi

Nevjerovatno emotivan strip, baš me ugodno iznenadio. Crtež jako lijep. Boje prekrasne i odličan kontrast zbilje i sjećanja.
Sviđa mi se što je ispričan samo djelić ali bez obzira na to možemo si stvoriti kompletnu priču.


"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 20/01/2023 : 20:27:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Prvo da se zahvalim igoru 12 zahvaljujući kojemu sam došao do stripa kad mi je prije dvije godine prepustio nagradu za recenziju mjeseca.

Volim stripove ovog tipa i obično ih kupim brzo po objavi, no "Makaroni!" su dosta čekali. Nije me opis radnje kupio, a kad sam ovo pročitao pomislio sam da sam dobro procijenio. Strip je dobar, potiče na razmišljanje o tematici, ali sam imao dojam da nešto nedostaje, da se prebrzo završilo. Međutim, vjerojatno je sve rečeno.
Autor nije imao lak zadatak. Cilj djela je ispričati nečiju sudbinu, životnu priču i malo je tu manevarskog prostora za zanimljiv scenarij. Ipak, smatram da je postignut uspjeh, pošto se djedova prošlost postupno sve više otkriva kako unuk uspijeva steći zanimanje za nju i, shodno tome, djedovu naklonost. Pozitivno je i to što je izbjegnuto korištenje flashbackova već se čitatelju zanimanje budi kroz neke nejasne sjene iz djedova sjećanja.
Djed je odlično okarakteriziran i svakako ga smatram junakom, s tim da je put do stjecanja tog statusa bio trnovit.

Crtež mi je pri početnim listanjima stripa djelovao čudno, nekako nedetaljno i slabašno, ali brzo sam se navikao i dojam je da odgovara priči, s tim da tome doprinose i boje. Dodaci zanimljivi, smatram da su, među svim tim prijedlozima, lik djeda i naslovnica odlično izabrani.

Da zaključim, strip je vrijedan čitanja, ali ne nužno zadržavanja u kolekciji.

P: 7, S: 7, C: 7, N: 9

loading...
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1049 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 21/01/2023 : 12:24:03  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
Meni je strip odličan. Sjećam se da je odlična priča. Davno sam ga čitao. Imam ga u kolekciji, a doslovce probirem što ću kupiti i zadržati od stripova.
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 10/03/2024 : 12:50:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Nije loše. Igrom slucaja ovaj je album dosao na red za čitanje odmah nakon Posvojenja i iste tema djed-unuk, i Makaroni su mi bolje legli. Nono i po stare dane nesretan i tužan. Unuk mu unosi malo radosti, zajedno sa radom u voćnjaku, ali gorčina ipak prevlada. Bude čovjeku žao nad sudbinom tog čovjeka te se i ja pridruzujem tezi da je imao težak i tužan život, protkan neimaštinom (odrezao si palac da bi dobio neku naknadu), teškim radom, svađom i životom u tuđoj zemlji. Nisam ni znao da je dosta Talijana emigriralo u Belgiju.
Crtez vuče na Gipija, tonovi su uglavnom tamni i depresivni, osim na kraju kad dolaze po prvi put u Italiju. Djelovi kad nono zamišlja da mu je žena tu u kući su posebno dojmljivi.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000