forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SPECIJAL 30 - Okrug Essex
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 30/07/2021 : 21:15:04  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Sjajan je Lemire. Ako voliš tu tematiku koliko nas zavičaj definiše kao jedinke onda je Royal City idealan izbor. A kao što je Marquis gore spominjao Roughneck ima sličnu atmosferu zimske idile kao Essex
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 17/08/2021 : 00:04:04  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Okrug Eseks je sjajan strip.
Kao sto je rekao Stiv Duin „Tiho, setno i zlokobno remek-delo.“ S tim sto bih izbacio ovo zlokobno (ne znam odakle mu ta rec) i ubacio neku drugu, naprimer oslobadjajuce, katarzicno remek-delo.
Stvarno svaka cast Dzefu Lemiru, kako koristi strip kao medijum, kao umetnicku formu, kako nagradjuje svoje citaoce kako strip odmice. Kako jednostavno i tiho (bez didaskalija, dijaloga i zvucnih efekata) prikazuje neverovatno silne i jake nalete raznih pomesanih emocija. Nije lako to preneti s papira na citaoca a Lemir to radi tako graciozno i bez imalo napora da je to neverovatno. Neverovatan pripovedacki dar, ali izrazito stripovski posto je celokupan autor i scenarista i crtac, ne bih mogao da kazem da je neverovatan samo kao scenarista ili samo kao crtac, jer on objedinjuje obe stvari u taj svoj pripovedacki dar sto je tako specificno izrazajno sredstvo moguce samo u stripu.
Bas je zasluzio svoj proboj u mejnstrim svet stripa i slavu koja ga sada prati.
I pokojni Darvin Kuk je napisao sjajan predgovor i analizu stripa koji preporucujem da se procita kao pogovor, jer se onda tacno vidi na sta je Kuk mislio dok je pisao. Sjajna analiza stripa bez spojlera. Veliki i neprazaljeni majstor je Darvin.

Takodje bih pohvalio bonus materijale, ja generalno volim sve dodatke u stripovima, ali ovo su mi mozda i najbolje iskoriscene te strane u bilo kojem stripu. Koliko je vec sam strip bio izrazito licno delo, toliko su i dodaci gde imamo prve skice, paper cut-outove koje je prodavao po festivalima o kojima Lemir pise s toliko ljubavi, zatim fotografije akcione figure Lestera koji je izradila njegova supruga, i izbacene stranice sa decakom Slonom, koje bih iskreno voleo da su nekako ipak uspele da budu deo glavne price treceg poglavlja, a ne kao dodatak. Onaj dodatni strip o bokserskom klubu mi je nepotreban, ali o slonu detetu je jako dobro i trebalo ga je nekako ubaciti u glavni strip, a ne ovako izdvojeno. Odlicna poveznica za tu pricu je bolnicarka koja ga obilazi, ne znam zasto je to Lemir izbacio.

Da sumiram zakljucke, aspolutna preporuka za ovaj strip!
Od mene 10/10
Komikovo izdanje je odlicno, jako mi se svijda miris papira u ovom izdanju, mada na par mesta je mogla crna da bude jace odstampana nego sto jeste.
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 27/11/2021 : 22:08:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Nisam pročitao puno Lemireovih stripova, no od ovih što jesam Essex County mi je definitivno ostavio najbolji dojam. Niti u jednom trenutku nisam imao dojam da je radnja razvučena više nego što je potrebno, za razliku od nekih kasnijih radova. Međusobno labavo povezane priče donose epizode iz života mahom običnih ljudi vezanih za specifičnu geografsku lokaciju i pritom nam pokazuju svakodnevnicu jednog dijela zemaljske kugle o kojem inače možda ne bi pretjerano razmišljali. Volim ovakve obične, nepretenciozne priče ispričane na jednostavan način i srećom Lemire se ovdje sasvim korektno iskazao i kao scenarist i kao crtač. Ima tu puno nijemih kadrova zbog kojih se može steći dojam da strip nema mnogo sadržaja i da se brzo čita, no na svakom od tih kadrova bi se trebalo zadržati malo duže kako bi se u potpunosti upila atmosfera koju nam strip prikazuje.



Paka je sve objasnio. Otprilike isti dojam i kod mene s tim da ja nisam imao nikakva velika očekivanja od ovog stripa. Dugo me je odbijao sami naslov i ne baš efektna naslovnica. Tek sam ove godine počeo mjerkati ovaj strip potaknut pozitivnim komentarima nekoliko forumaša. Na kraju sam dobio jedan odličan strip, ali stvarno odličan. Snažan, surov, nepretenciozan, inteligentan i nadasve emotivan kroz 3 snažne priče koje dobivaju svoj smisao u posljednjoj koja ih sve tako dobro povezuje.
Crtež u startu dosta odbija, ali se čitatelj lako privikne na nj. Pogotovo su nevjerovatne scene bez teksta uz koje treba stati i uvidjeti svu onu emociju koju Lemire stvara. Svakako velika preporuka i siguran sam da ću se ovom stripu često vraćati.

9,4/10
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
581 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 28/11/2021 : 00:01:23  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Vidiš mene baš naslovnica privukla. Jedna mi je od najdražih uopće
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 28/11/2021 : 09:16:30  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Ispod polomljenog drveta korenje se grana na svaku stranu, "polomljena" slika o našem rodnom mestu jer naš zavičaj je ostao isti ali mi više nismo isti, a gde god da odemo vučemo za sobom naše korene.. Odlična naslovnica
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 28/11/2021 : 09:59:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Sad kad malo bolje pogledam stvarno je metaforična. Ali ono što me je odbijalo je ovaj kričeći naslov koji je em neatraktivan em zauzima ogroman prostor na naslovnici pa je guši. Ali vjerojatno je tako i u originalu, pa je moralo biti ovako.
Go to Top of Page

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 26/11/2022 : 18:56:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
Druga prica je, izmedju ostaloga, maestralan prikaz samoce. Jak strip.

Edited by - Mord on 26/11/2022 18:57:00
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2422 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 16/10/2023 : 15:04:31  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
Ako sam dobro skontao, na CBC sajtu se moze pogledati serija!
Morate se registrovati, i opet, ako sam dobro skontao, moze gledanje za free ali cete imati reklame.

https://gem.cbc.ca/essex-county

Edited by - jagodanbg on 17/10/2023 00:35:22
Go to Top of Page

dapazin
Starting Member



51 Posts

Member since 23/11/2022

Posted - 16/10/2023 : 16:05:03  Show Profile Show Extended Profile  Send dapazin a Private Message  Reply with Quote
Jel netko vidio u nekoj od ZG knjižara koji primjerak? Znam da je bilo u Profilu kod trga, al nisam vidio zadnji put kad sam bio
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
28973 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 19/10/2023 : 10:25:41  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Pogledat ću prvom zgodom u Avenue mallu u Menartu, tamo ima puno toga, pa javim.

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/10/2023 : 13:26:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ne moraš. Nema na web shopu pa sigurno nema ni u knjižari.
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
28973 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 19/10/2023 : 15:05:58  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Ok. Znam da sam vidio negdje, a sad gdje? U bibliobusu ima sigurno!

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game

Edited by - tex2 on 19/10/2023 15:06:22
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000