forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 (i)jekavica
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 18/01/2019 : 12:03:01  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
Čisto zbog boljeg razumevanja, zanima me (iako sam u OŠ učio srpsko-hrvatski jezik) kako se pravilno u hrvatskom jeziku koristi (i)jekavski govor.
Zašto je lijepo, a ne ljepo, bijelo, a ne bjelo, mlijeko, a ne mljeko i kada je svijet, a kada svet npr, itd.
Pitam jer je (i)jekavica zastupljenija u hrvatskom nego u srpskom jeziku iako je uz ekavicu prihvaćena u standardnom jeziku za razliku od ikavice koja nije.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17661 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 18/01/2019 : 12:19:46  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
nisam stručnjak ali taj famozni prastari glas JAT je zamijenjen s
E i IJE
te
I koji je je neknjiževni

eh sad to JE umjesto IJE
je zbog jezičke ekonomije i također je neknjiževan i uličarski žargon

dugo E = ije
kratko E = je

dijete ... deeete
djeca ... deca

osobno mi ovo najviše stvara problema u hrvatskom jeziku
dok sam specijalac za č i ć :D te jotovanje i sibiralizaciju futur treći i tome slično

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16365 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 18/01/2019 : 12:21:46  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by morski

Čisto zbog boljeg razumevanja, zanima me (iako sam u OŠ učio srpsko-hrvatski jezik) kako se pravilno u hrvatskom jeziku koristi (i)jekavski govor.
Zašto je lijepo, a ne ljepo, bijelo, a ne bjelo, mlijeko, a ne mljeko i kada je svijet, a kada svet npr, itd.


Pa zato što je takav refleks jata, da li je bilo dugo ili kratko jat. Što se tiče svijet i svet, bile su dvije riječi, u prvoj je bio glas jat, u drugoj nije, pa je odatle svijet, a u drugoj je svet, svetac (i nikako ne može biti svještenik i svještanje kako su pokušali da izmisle u Crnoj Gori). Postoje i neki izuzeci, npr. u riječi mreža je bio glas jat, ali i u ekavskom i u ijekavskom to jat je dalo e, dok je u ikavskom dalo i.

quote:

Pitam jer je (i)jekavica zastupljenija u hrvatskom nego u srpskom jeziku iako je uz ekavicu prihvaćena u standardnom jeziku za razliku od ikavice koja nije.


Na šta misliš, na govorni ili književni jezik? Ako misliš na književni, onda u procentima sigurno jeste, ali u svakodnevnom govoru nisam baš siguran. Računajući i dijasporu, bar trećina ljudi kojima je srpski maternji govori ijekavski.

Edited by - delboj on 18/01/2019 12:24:17
Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 18/01/2019 : 12:48:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by morski

Zašto je lijepo, a ne ljepo, bijelo, a ne bjelo, mlijeko, a ne mljeko i kada je svijet, a kada svet npr, itd.




Zato jer su zaključili da tako bolje zvuči i uvrstili u standard.

Ali to lijepo, mlijeko u žargonu se često skrati, pa više ispadne ljepo i mljeko ili nešto između mlijeko i mljeko, tj. taj. 'i' nekako sakrijemo ispod jezika da nije baš 'lj', ali niti 'liiije'.

Ne znam, muljam, nisam pravi poznavalac gramatike i pravopisa, iako sam davno u školi imao 5.

Uglavnom, znam da treba napisati mlijeko, ali u (mojem) govoru više zvuči kao mljeko.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17661 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 18/01/2019 : 13:16:17  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
inače gramatika ako se ne uči studira i ponavlja zakržlja kao i strani jezik

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 18/01/2019 : 14:07:26  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Kao i kita

Have mercy
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17661 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 18/01/2019 : 14:09:00  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
e ne baš
što je manje koristiš
ona se brže diže

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29191 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 18/01/2019 : 15:11:21  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
ije je č ć nije da znam baš to kak spada, pogotovo jer imam zagorskih gena

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15679 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/01/2019 : 16:29:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tex2

ije je č ć nije da znam baš to kak spada, pogotovo jer imam zagorskih gena


Onda nisi Tex2 već Zagor2...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29191 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 18/01/2019 : 16:47:49  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Zagorec2

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46520 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/01/2019 : 19:37:00  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
ikavica je najpravilnija

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17661 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 18/01/2019 : 22:11:22  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
najpravilnije pričaju ljudi oko Trebinja

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 18/01/2019 : 22:19:04  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

ikavica je najpravilnija



e nije lwoode ;o))
znaš li da imamo u HR jedan jedini otok gdje dijalektom stoljećima več ne koriste ikavicu - nego čistu ijekavicu

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46520 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/01/2019 : 23:25:45  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Samo se ti tješi

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 19/01/2019 : 09:37:30  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Samo se ti tješi




Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 20/01/2019 : 10:37:03  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
priča o gramatici sa stripoljupcima()
a toliko se čita, i čita, i čita, i čita...
bože, kako li se razume pročitano, pitam se
dođe mu kao ono: učio si - ali nisi naučio, sinak

s druge strane
hvala @zeljko, @delboj, @Windwalker
dali ste mi neka fina objašnjenja

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10116 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 20/01/2019 : 10:59:24  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Windwalker

[quote]

Ali to lijepo, mlijeko u žargonu se često skrati, pa više ispadne ljepo i mljeko ili nešto između mlijeko i mljeko, tj. taj. 'i' nekako sakrijemo ispod jezika da nije baš 'lj', ali niti 'liiije'.





Ne radi se o kratkom ili dugom "i" kako ti pišeš jer "ije" ne znači da se izgovara dugo "i" nego dugo "e" , i "je" ne znači "lj" nego u izgovoru kratko "e".

Izgovori u sebi "lijepo, bijelo, mlijeko", i obrati pažnju koliko je dugo "e" u izgovoru, a onda izgovori "ljepilo, ljestve, ljetnikovac" i obrati pažnju koliko je kratko "e" u izgovoru.

Možda dobar primjer može bit glagol "svijetliti", u kojen imaš "ije" i dugo "e" u izgovoru, i imenica "svjetlost" u kojoj imaš "je" i kratko "e" u izgovoru.


Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 20/01/2019 11:07:16
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000