forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 134 - Šahist
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4700 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 16/06/2023 : 12:23:58  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
Volim šah, pratim tu i tamo što se događa među profesionalnim takmičenjima, iako osobno nisam neki igrač, ali to je bilo dovoljno da me zaintrigira za ovaj naslov kad ga je Fibra 2019. objavila. Nažalost, "pobjegao" mi je ispred nosa, pa sam se, s obzirom na to da je u međuvremenu prošlo 4 godine, bez previše stresa pomirio da ga vjerojatno nikad neću pročitati.
No baš jučer pri obisku Klagenfurta spojila nas je sudbina. Jedan kolega slovenac izrazio mi je želju da bi volio naučiti njemački pa sam mu obećao da ću mu nabaviti jedan strip na njemačkom da ga usput i zarazim s devetom umjetnošću. Austrijske knjižare su uglavnom obuhvaćale samo mange no negdje među svim tim japancima slučajno je zalutao Salin "Šahist" pa reko "e, ovo bi moglo biti adekvatno, i još ću ga ja ovjeriti da vidim jesam li možda što propustio 2019."

I doista, ostao sam relativno "paf" nakon čitanja. Vidi se zašto Stefan Zweig slovi za jednog od najvećih pisaca prve polovice dvadesetog stoljeća. Savršen spoj kritike nacističkog režima i šahovske tematike, dovoljno intrigantne za šah entuzijaste, ali i opet dovoljno razumljive za sve ostale. Naravno, David Sala i njegov crtež su posebna priča. Odbojan i ružan na prvi pogled, ali zapravo poprilično lijepo naslikan i kadriran sa jako puno zanimljivo i ekspermentalno postavljenih tabli. Moram priznati da već neko vrijeme nisam imao priliku čitati strip koji ovako vizualno odskače od standarda. Ne znam koje je mjesto Šahist zauzeo na Oscaru 2019. ali što se mene tiče mogao je komotno pobijediti. Uglavnom, kolega će se morati zadovoljiti s nekom mangom, ovo ostaje kod mene :D

9/10

Go kneel and weep
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6044 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 12/01/2024 : 17:50:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Od trenutka kad mazne knjigu, sve se mijenja i strip postaje zanimljiv i dobija smisao. Tko bi pomislio da partija šaha može biti super uzbudljiva ali eto izgleda da može. Kraj nekako baš nagao. Kao da nedostaju stranice. Valjda je autor to tako zamislio.

Vizualno lijepo ako pričamo o ilustracijama, ali problem je što sve skupa izgleda kao skup hladnih diapozitiva. Pojedine table (posebno kod unutarnje borbe glavnog lika) su spektakl, ali generalno fali tečnosti.

Sve u svemu - dobar strip.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000