forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SP 33 Sigurna zona Goražde
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 08/01/2020 : 09:05:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

E, bas to. Iako na prvi izgled jednostavan i (mozda) karikaturalan nacin crtanja, sadrzi puno vise realnosti nego kod nekih "realisticnih crtaca". Vidi se da si je uzeo vreme za crtanje pokrajina, gradova, opreme pa i ljudi (govorim opcenito za sve njegove stripove). I face su razlicite i nema toga da ne prepoznas "junaka" sto se cesto događa kod nekih "Bonellijevaca", pa i priznatih "Francuza" (Gibratova djevojka koja nastupa u svim njegovim stripovima itd.). Kada se navikne na njegov crtez (ako je nekome potrebno "navikavanje" - npr. ne predstavljam si tellera kako likuje Saccov crtez :D), moze ti puno toga dati. Upravo zbog toga i dalje razmisljam da nabavim njegov "strip" bez teksta The Great War... koji je mozda jedna slikovnica.


I mozda sam (ponovno) uzeo ovaj strip, sada u Fibrinom ruhu, i zbog dodatnih materijala na kraju. To trebam jos procitati/preletjeti, pa je pitanje samo da li da ponovno procitam strip ili se bacim samo na ove extra materijale. Ipak je dosta mucan strip.


Njegova 2 stripa Palestine i Footnotes in Gaza (meni osobno bolji od Palestine), koji se isto tako ticu rata, su dosta manje uzasniji, teski, recimo manje brutalni, plus nam nisu blizu koliko ovaj.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 08/01/2020 : 14:58:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Manny

Džo je u ovaj strip probao da ubaci i kratak istorijat sukoba u Bosni, i to je verovatno najslabiji deo jer je morao da pojednostavi stvari, ali taj deo je ujedno i najmanje bitan, jer kako se došlo do svega toga je mnogo manje bitno od onog šta se zaista događalo kada je već došlo do toga


Ne bih se ovde skroz složio. Koliko je on taj deo dobro uradio može biti stvar polemike, ali bez nekog uvida u pređašnje stanje stvari neki čitaoc van ovih prostora (ma ustvari i mnogi čitaoci odavde) može da ima pogrešnu sliku o događajima da su bili samo "Once in a lifetime"...i time se može izgubiti vrlo važna, možda i najvažnija poenta - da se takve stvari mogu ponovo javiti. To je kao pričanje o pojavi nacista u Nemačkoj bez spominjanja Prvog svetskog rata, inflacije i drugih stvari koji su itekako važni faktori bili za uspon nacizma. Stvari se ne dešavaju same od sebe, bacanjem sudbinskog novčića i pojavom niotkuda nekih koljača, ratnih zločinaca...

@Poli
Ne bih se složio da su manje užasni Palestina i Gaza, mene su izuzetno potresli, biće da je zato što su daleko od tebe. Pogotovo kad se zna da za razliku od Goražda, ovo sranje tamo traje decenijama i nema nade da će ikad stati.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 08/01/2020 : 16:36:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

quote:
Originally posted by Red Marquis

@Poli
Ne bih se složio da su manje užasni Palestina i Gaza, mene su izuzetno potresli, biće da je zato što su daleko od tebe. Pogotovo kad se zna da za razliku od Goražda, ovo sranje tamo traje decenijama i nema nade da će ikad stati.


To apsolutno stoji da tako traje vec decenijama, a zapravo su pogledi sve slabiji (sa jos mocnijim Zidovskim lobijem u Beloj kuci) i glupostima koje trajba Trump.

Ali mislio sam na neke konkretne stvari iz samog stripa (ovoga, Gorazde) koje se tamo (u Palestini) nisu desile, ali da ne spoilam citaocima. Tu je jos uzasnije to da je cesto bila rijec o susjedima i prijateljima, tamo u Gazi je toga manje. Zidovi su ilegalno naseljeni tamo sa svih strana sveta, ali je zato tamo drugaciji pritisak, mozda donekle primerljiviji sa Zidovima u Njemackoj prije samog rata (WW2) i za samog rata donekle. Plus apartheid sistem i sistematicno rusenje ljudskih prava u jednoj kvazi demokratski drzavi koja je i nije u ratu. Ono, nema fronti, barem ne pravih, ali su tu zidovi i strojnice ce da te pokose ako hoces doci do svoje baste koju su ti zaplijenili.


Ma je, obe 2 price su uzasne, ali kada kopam po sjecanju ova iz Gorazda mi se vise utisnula kao brutalna i neljudska, mada kako vec receno, Balkan nam je bliskiji.


Svakako mozemo teoretizirati i pricati o tome sta nam je tu Sacco ispripovijedao, ali mislim da se dosta dobro drzao "sa strane", ne navijajuci ili prikazivanje samo jedne strane istine. Naravno da nije isto vremena proveo na obe strane, nije ni mogao, ali zato tu postoji jos onaj strip Fixer sa Nevenom (ako sam dobro zapamtio ime - Fixer kao covjek koji ti moze sve srediti, ne drogeras - op. za one koji nisu citali).



Vec dugo nisam citao neki razgovor sa Saccom pa me zanima da li radi na necemu trenutno ili je dokonacno zavrsio sa ovakvim ratnim izvijescima/dnevnicima. Posljednje cega se sjecam je u vezi te "slikanice" vezane za WW1 i kako je razgovarao sa ocem i/ili jos sa djedom... ne sjecam se vise dobro.
Mada, nisu takve reportaze za svakoga pa ili je dobro odebelio kozu ili je dosao do granice i ne moze vise.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 08/01/2020 17:32:01
Go to Top of Page

Manny
Average Member



568 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 08/01/2020 : 17:06:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis
Ne bih se ovde skroz složio. Koliko je on taj deo dobro uradio može biti stvar polemike, ali bez nekog uvida u pređašnje stanje stvari neki čitaoc van ovih prostora (ma ustvari i mnogi čitaoci odavde) može da ima pogrešnu sliku o događajima da su bili samo "Once in a lifetime"...i time se može izgubiti vrlo važna, možda i najvažnija poenta - da se takve stvari mogu ponovo javiti.



Slažem se sa tim, čini mi se da Džo i u intervju na kraju knjige spominje da je morao da napiše neku kratku istoriju upravo za one koji su malo ili nimalo upoznati sa istorijom ovog regiona, moj komentar je samo bio da za užas koji je opisan u knjizi nema opravdanja (i u tom pogledu je najmanje bitno ko je kome prvi nešto, jer ništa od toga ne može da posluži kao opravdanje).

quote:
Originally posted by Red Marquis
To je kao pričanje o pojavi nacista u Nemačkoj bez spominjanja Prvog svetskog rata, inflacije i drugih stvari koji su itekako važni faktori bili za uspon nacizma. Stvari se ne dešavaju same od sebe, bacanjem sudbinskog novčića i pojavom niotkuda nekih koljača, ratnih zločinaca...



Iako tih delova ima, ne bih rekao ni da je Džo hteo a ni uspeo da se bavi genezom kako je došlo do rata. Naprotiv, mislim da je jedan leitmotiv u knjizi upravo zbunjenost i neverica stanovnika kako su se to mogle njihove dojučerašnje komšije okrenuti protiv njih. Na to pitanje se u stripu ne daje odgovor. U intervjuu na kraju knjige Džo to kratko i komentariše.
Go to Top of Page

Manny
Average Member



568 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 08/01/2020 : 17:34:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli
Svakako mozemo teoretizirati i pricati o tome sta nam je tu Sacco ispripovijedao, ali mislim da se dosta dobro drzao "sa strane", ne navijajuci ili prikazivanje samo jedne strane istine. Naravno da nije isto vremena proveo na obe strane, nije ni mogao, ali zato tu postoji jos onaj strip Fixer sa Nevenom (ako sam dobro zapamtio ime - Fixer kao covjek koji ti moze sve srediti, ne drogeras - op. za one koji nisu citali).



Upravo sam naručio Fiksera, javim utiske kada stigne i kada ga pročitam.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 08/01/2020 : 17:38:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Dosta krace djelo, zapravo (koliko me sjecanje sluzi) i nema neke linije ili (vece) price osim te da covjek prodaje svoje pricice zapadnim novinarima.
Davno sam ga procitao i veoma malo mi je ostalo u sjecanju. Tu negdje je sa War's End, koji mi je mozda malcice bolji od Fixera. Mozda bih trebao obnoviti citanku...



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 08/01/2020 : 18:59:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Fixer je sasvim dobar kao dodatak Goraždu. Nije klasično standalone delo. Ovo je priča o Sarajevu u doba rata, pod opsadom srpske vojske, i o Sarajevu nakon rata, gradu koji je sada samo svoja senka. Neki mrtvi, mnogi raseljeni, a melting pot kakav je Sarajevo bio nekad, i davao šmek i urbani stil gradu, sada je ostao samo u tragovima.
@Poli
https://121private.home.blog/2019/09/20/read-joe-saccos-bitumen-or-bust-a-harrowing-comic-on-climate-change/

Ovo je najnovije da je radio. Uzgred, jesi čitao Journalism njegov? To je isto vrlo dobro. Više reportaža iz raznih delova sveta, najbolja mi ona o novoj izbegličkoj krizi na Malti i ta mi je priča već sama dovoljna za preporučiti ovo delo, ima još o čečenskim ženama, Abu Ghraibu, krijumčarski tunelima Gaze, suđenje Milanu Kovačeviću...
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 08/01/2020 : 19:06:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Thanx, (pr)overicu ovo.

Journalism si me dobro sjetio, jos nisam citao, a izgledalo mi je obecavajuce. To jos moram uzeti. :)

War Junkie sam citao ali nije nesto posebno, dok za Notes from a Defeatist nisam siguran da ali sam citao i niceg se vise ne sjecam ili jos nisam.



Za one koji nisu citali jos nista od njega, svakako bih rekao da onome kome se Palestina (ili po meni jos bolja Footnotes in Gaza) i/ili Gorazde ne sviđaju, tesko da ce mu ista ostalog od Sacca puno bolje pasti. Dobro, teoretski mozda The Great War jer nema teksta ali sumnjam da razgovori odbijaju kod njega.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 08/01/2020 19:08:37
Go to Top of Page

Manny
Average Member



568 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 27/01/2020 : 00:14:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Fixer je sasvim dobar kao dodatak Goraždu.



Fixer je odličan (Tajm ga izabrao za jedan od najboljih stripova te godine), opet teška tema, ovog puta Sarajevo, ponajviše o paravojnim formacijama koje vladaju gradom i raspoređuju pravdu. Za razliku od Sigurne zone Goražde, u Fixeru pratimo samo jednog protagonistu, i kroz njegove oči gledamo događaje koji tište. Unapred se radujem Fibrinom izdanju jednog dana, jer Šahinpašić nisu stavili nikakav dodatan materijal, a Fixer, kao i Sigurno zona Goražde, vapi za dodatnim pričama i objašnjenjima.

Inače, kad smo kod novinara i rata, baš danas sam čitao jedan intervju sa sarajevskim (ratnim) fotografom Hidajetom Delićem. Između ostalog, ima i ovaj deo:

INTERVIEW.BA: Sjećate li se fotoreportera koji su vrebali na kritičnim tačkama kako bi dobili ekskluzivne fotografije žrtava u trenutku pogibije?

DELIĆ: Sjećam se, naprimjer, fotografije koja je kružila svijetom, one o ženi koja je sređena. Nju proglašavaju hit fotografijom. Čovjek je “ispucao” deset rolni filma – a rolna ima 36 snimaka – da bi snimio jednu fotografiju: nju sređenu kako prolazi pored vojnika. Mi smo te naše kolege zvali “lešinarima”, zato što su davali djeci čokoladu da trče preko snajperskih linija da bi možda bili pogođeni i ranjeni kako bi oni mogli napraviti fotografiju koju bi prodali.

Mislim da ću u narednim sedmicama moj mozak okrenuti neki drugim temama i dati mu pauzu, od ovih (istinitih) priča može da se rikne.

Edited by - manhunter on 01/03/2024 21:27:42
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 27/01/2020 : 14:10:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Shaner

Jako dobar, ali i jako mučan strip. Drago mi je da sam ga pročitao i mislim da bi svi to trebali napraviti, ali sigurno mu se neću vraćati.





Ovo kao da je moj tekst za Atentat.



Sada kada sam ovo pročitao mogu opet komentirati frenda Shanera.

Ovo kao da je moj tekst za Sigurna zona Goražde .

Ne vidim svrhu da se neko vraća ovome i ponovo proživljava ove traume makar (i hvala Bogu samo) kao čitatelj.

S obzirom da je isti komentar i za vrlo dobri Atentat samo se potvrđuje da je to jednokratna literatura, a to isto onda očekujem i od Palestine: Dobar, a mučan strip.
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 27/01/2020 : 15:37:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Meni je Sacco super crtač, i volim često da listam te stripove i uživam u nekim prenaglašenim ekspresijama lica ili kadrovima tih gradova kroz koje on prolazi pa mu se često vraćam. A Palestina je sjajan a ne dobar strip.
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
581 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 15/09/2020 : 18:42:59  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Jedno od mojih najmučnijih čitalačkih iskustava. Crtež, iako baca na karikaturalan u pojedinim trenucima je baš sjajan. Nakon čitanja Fotografa nisam očekivao da će me neki strip moći više "istraumatizirati", ali ovo je bilo jedno "strašno" iskustvo. Moguće da je razlog tome što je tema geografski bliska. Mislim da bi ovo svaka osoba trebala u jednom trenutku svog života pročitati.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 15/09/2020 : 18:58:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam ga u jednom dahu prije skoro 20 godina. Imam mekokorično izdanje Fantagraphicsa iz 2001. Vrlo snažan i potresan strip. Morao bi biti srednješkolska lektira.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 30/10/2020 : 13:12:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Strašno potresan strip koji je zahtjevao dosta pauza dok sam čitao, da mi se slegnu dojmovi. Saccov stil je pitak i odlično prenosi priče ljudi s kojima razgovara, no sama tematika je takva da mi ga je na momente bilo mučno čitati. Jednom kad sam krenuo, teško mi se bilo odlijepiti i tih par dana bi do kasno u noć ostao budan upijajući svaki kadar, svaku sliku i svaki oblačić teksta. Definitivno ostaje na polici iako tko zna kada ću mu se ponovno vratiti. Ne tako skoro, to je sigurno. Svakako, rekao bih da je Sigurna Zona Goražde obavezno štivo koje bi svatko trebao pročitati.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 30/10/2020 : 18:43:15  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Ja sam pročitao privju neki dan i ostao paf...
On je to baš jako jako kvalitetno prenio u strip, čak mi se i crtež sviđa, paše mi, a pričanje priče....tj realnosti, vrh.
Još se razmišljam da li da ga uzmem ili da ga pročitam iz knjižnice.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 02/10/2023 : 14:19:14  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Kupio sam Fibrino izdanje čim je izašlo i onda se dugo - par godina dugo izgleda - psihički pripremao na čitanje.
Bolje rečeno, čekao pravi trenutak da ga uzmem u ruke, jer uvijek je bilo i drugih stvari koje čekaju na čitanje, lakših stvari, koje su bila linija manjeg otpora za moj stalno na sto različitih strana fokusiran mozak.
Svjestan sam bio da ovo neće biti lako štivo.
No kad sam ga konačno uzeo u ruke, potpuno me uvukao unutra, druge stvari koje sam paralelno već počeo čitati su gurnute u drugi plan, činile su se gotovo trivijalnim u usporedbi sa Saccovim stripom,
sve su gurnute u red čekanja, sav fokus prebačen je na Goražde.

Sacco nas prvo uvodi u priču i likove. Stranac, strani novinar u Bosni tijekom rata, na prvu nešto već poznato, što smo već imali prilike vidjeti u filmovima, dokumentarcima, a bome i u stripovima.
Međutim, Sacco vrlo dobro zna što želi postići, njegov strip je vrlo pažljivo strukturiran tako kako je strukturiran - mi čitatelji shvatit ćemo to kasnije.
Nakon što se upoznamo sa likovima i zavolimo ih na način na koji ih je i autor zavolio, nakon što se i sami premijestimo u to vrijeme i mjesto, u opkoljeno Goražde '95. tijekom neizvjesnog primirja, Joe kaže:
"OK, sad je vrijeme da pristisnem prekidač".
A paljenje tog prekidača, taj prijelaz je možda najmoćniji, najrazorniji prijelaz koji sam vidio u stripu. Epizoda Prvi napad nas opali poput malja ravno posred čeljusti.
A to je tek početak.

Sacco dobro balansira između zoom-ina na pojedinca, na mikrokozmos i zoom-outa na širu sliku, na opis pozadine sukoba, povijesti naroda na tim (ovim) prostorima, uloge međunarodne zajednice u svemu tome...
Dan je kontekst iz kojeg se mogu izvući neki odgovori, no ovaj strip pita i ono na što unatoč svim objašnjenjima nema pravog odgovora i zato se to pitanje mora stalno pitati i na njega ne smije zaboraviti:
Kako je moguće da se dogodilo to što se dogodilo, i to na takav način?
Zato je važno da je Sacco inzistirao na svim detaljima, čak i kada je bilo jako mučno izvlačiti sve detalje iz intervjua ili ih kasnije satima crtati.
I zato Sigurna zona Goražde nije mogla biti ništa drugo nego strip, nijedan drugi medij ovu priču ne bi na isti način prenio.
Premda je priča najvažnija, ključno je i što je nacrtana apsolutno fantastično, korištenjem realističnog stila sa vrlo blagom crtom karikaturalnosti, te ogromnim obraćenjem pažnje na detalje.

Sigurna zona Goražde je rasprodan, naklada je bila 600 primjeraka.
Malo je to za strip koji bi trebao biti barem u svakoj knjižnici, ako već ne u svakoj kući.
Strip koji nimalo nije izgubio na relevantnosti preko 20 godina od svog nastanka ili skoro 30 od događaja koje opisuje, dapače.
Markos je rekao da će dok je Fibre držati nekolicu najvažnijih djela u svom katalogu konstantno u printu.
Sigurna zona Goražde je sigurno jedan od naslova za koje bi to trebalo vrijediti.
Otišao bih čak toliko daleko pa ću reći da, ako bi trebalo izabrati samo jedan naslov kojeg bi Fibra držala stalno u optjecaju kao društveno značajan, onda je Sigurna zona Goražde taj naslov.

Edited by - vukozec on 03/10/2023 14:06:28
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 02/10/2023 : 14:33:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Manny, daj editiraj post i makni code tabove. Ovako rastegnuto je cijela stranica nečitljiva. Ili netko od moderatora.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 02/10/2023 14:35:18
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 03/10/2023 : 10:24:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Manny, daj editiraj post i makni code tabove. Ovako rastegnuto je cijela stranica nečitljiva. Ili netko od moderatora.


Zadnji je post objavio prije šest mjeseci.

Neka moderatori to korigiraju.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 03/10/2023 : 14:06:58  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
U međuvremenu ja ću evo izaći Deersu u susret :)
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 03/10/2023 : 14:26:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

U međuvremenu ja ću evo izaći Deersu u susret :)



Hvala

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 11/03/2024 : 09:45:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Samo bih pitao manhuntera sta se ovde promenilo/moderiralo jer nema neku naznaku.
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=2&TOPIC_ID=50631#2298770


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 11/03/2024 : 10:07:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Ma, ako se ne varam, to je bilo vezano za moj upis, bio je u tekst u code tabovima i onda je to užasno rasteglo stranicu.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 11/03/2024 : 23:26:58  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Ja sam "kriv" jer hteo sam da ostavim osvrt na strip pa zamolio Manhuntera da ispravi te kodove jer su rastegli stranicu do granice nečitljivosti kao što su neki već ranije spominjali. I hvala mu za korekciju

Uglavnom, Sacco mi deluje kao čovek na mestu jer ga zanima tematika koja veliku većinu njegovih zemljaka uopšte ne dotiče niti ih zanima, iako njegov reporterski i žurnalistički pristup stripu je daleko od idealnog. Istorija ex-yu sukoba je prikazana na stranicu i po jer autor se od samog početka ograđuje da strip nije dekonstrukcija ex-yu sukoba već izveštavanje o počinjenim zločinima u Goraždi prikazano kroz razgovore sa bošnjačkom stranom. Strip je težak za čitanje i gledanje, jer ono što se desilo tamo je in memoriam, ali potrebni su radovi ove tematike jer rekao bih da i dan danas mnogi ljudi negiraju počinjene zločine ili odbijaju da pričaju o tome. Ima još nepokrivenih stvari iz istorije ex-yu sukoba o kojima bi se mogli praviti radovi. Izdanje odlično zbog opširnih propratnih tekstova koji pomažu da se razume kontekst dela, iako opet neke stvari oko Sacca znaju biti diskutabilne jer je u intervju rekao da je naivno muslimansku stranu prikazao kao previše dobru, dok se kroz razgovore sa ljudima sa srpske strane zbližio sa njima i ne smatra ih lošim koliko je prvobitno mislio. Sve ovo je došlo nakon izdavanja stripa, ali OK. Teško štivo, ali treba pročitati Goraždu.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000