forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Družba iznimne gospode 1 i 2
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 22/10/2021 : 20:33:39  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Iako visoko cenim lik i delo originalnog autora eto igrom slučaja tek sada po prvi put čitam džentlmene i stvarno nemam nijedno opravdanje zašto sam toliko dugo odlagao čitanje jer ovo je bar u ova prva dva toma potpuno opravdano hvaljen strip

Rekao bih da je reč o poprilično netipičnom stripu u odnosu na neke druge renomirane Moorove radove i koji je odrađen u avanturističkom fazonu sa obiljem, ali obiljem referenci iz književnosti i opšte kulture gde je praktički nemoguće pri prvom čitanju pohvatati sve moguće reference i ovo je tip stripa koji jednostavno vapi za ponovnim čitanjima, ali gde je sve tako odlično ukomponovano da super funkcioniše. Kada sam video da na naslovnici drugog toma umesto Jekylla stoji Hyde imao sam osećaj da bar u prva dva toma ovo neće biti priča o padu i usponu već priča o usponu i padu cenjene gospode i znao sam da ovde uživanja neće manjkati

Nemam praktički nijednu veliku zamerku na prva dva toma osim toga da radnja napreduje previše progresivno, nakon što se ekipa okupila i rešila par paranormalnih slučajeva već na kraju prvog toma se stiže do gigantske bitke koja određuje sudbinu Londona, da bi odmah potom usledila invazija vanzemaljaca i pretnja potpunog uništenja.. Šteta što je priča tako brzo napredovala do "makro" nivoa i nije bilo više prilika da se sredina produži i da malo više uživamo u paranormalnim avanturama naših voljenih džentlmena. Još jedna stvar, karakterizacija svih članova družbe je sjajno odrađena i očekivao sam da će Nemo biti obavijen velom misterije malo više od ostalih ali u ova prva dva toma on je kao lik ostao poprilično nedorečen

Koliko god gotivio šta je Moore scenaristički i idejno uradio sa ovim stripom toliko mi je ovo jedan od retkih njegovih radova gde je možda čak i zasenjen od strane crtača? Početak je bio malo mlak ali kasnije kada je pronašao sebe O'Neil je rasturio sa crtežom i milina mi je bila gledati njegove grafičke bravure, ovaj crtež zaslužuje najveći mogući format i to je jedan od glavnih razloga zašto sam se odlučio za Fibrino izdanje koje je fenomenalno odrađeno

Što se tiče obimnih propratnih tekstova oni nisu ništa strano kod Moora i npr kod Watchmena su esencijalni da bi se razumelo šta je autor hteo da uradi sa tim stripom, dok se kod From Hella čitanjem između redova može otkriti prava istina o Trboseku, ali šta reći za propratne tekstove za džentlmene? Nemam ništa protiv O'Neillovih ilustracija ali tekstualno ovo je po meni ozbiljan kandidat za najgore propratne tekstove ikada koliko je to dosadno, monotono i suvoparno napisano. Ni najgorem neprijatelju ne bih poželeo da proba da ih čita

Nadam se da nećemo dugo morati da čekamo na nastavke
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6062 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 23/10/2021 : 07:48:56  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Ha ha, te dodatke sam i ja nadobudno krenuo čitati jer mi je strip odličan, i nakon par stranica sam odustao. Stvarno su zamorni.
Ali sam strip baš odličan. ;)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 23/10/2021 : 10:14:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Ne znam šta tu ima od dodataka...? Družba je jedan od prvih stripova koji su imali "apsolutno izdanje", ako ne i prvi, gde su bili štampani Moore-ovi scenariji za njega.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 23/10/2021 : 10:23:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Ne znam šta tu ima od dodataka...? Družba je jedan od prvih stripova koji su imali "apsolutno izdanje", ako ne i prvi, gde su bili štampani Moore-ovi scenariji za njega.



Ma kao nekakvi putopisi, ali toliko monotono napisano i s toliko puno teksta da sam i ja jedva izdržao stranicu-dvije :D

Dok sam pokušavao to čitati, bilo mi je žao osobe koja je to sve prevodila :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 23/10/2021 : 11:24:17  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Prvi tom ima 20tak stranica kratkih Moorovih priča sa O'Neillovim ilustracijama (čitljivo ko voli jezovnik), dok drugi tom sadrži 40tak gusto napisanih stranica putničkog almanaha (praktički nečitljivo)
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 23/10/2021 : 11:26:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Jednom sam se natjerao sve to pročitati dok sam imao američka izdanja. Nikad više.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 23/10/2021 : 11:59:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Ah, dobro, to je standardni materijal. Nisam znao šta je Fibra stavila u knjige.

Meni je Moore mnogo manje interesantan kao prozni pisac. Doduše, ovde je imitirao stilove iz određenog perioda, ali ipak... Biće da me zato nikad nije privlačilo da pročitam Jerusalem.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000