forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Čitate li recenzije?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7845 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 21/11/2021 : 00:16:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by ken2

pa odluči se čovječe, želiš li da ljudi čitaju recenzije i komentare ili ne
inače, kao što sa već napisao, u zadnjih nekoliko godina tek povremeno pratim recenzije, tako da ne čitam sve što pišeš, pa ne zamjeri ako nisam otkrio sve finese tvog stila



To si spoimnjao stilove, ne ja. Ja nisam uspoređivao i omalovažavao nikoga.
Moj ti je stil ono kobasičarenje, kako ste ga nazvali dok je Hercule konkretniji i sažetiji.
Nego, di sam te nagazio u komentarima? Budući da ne čitaš puno recenzije u zadnje vrijeme sigurno si zapamtio.



nisi mene, odnosno, bar ja to nisam vidio
po ovom tvom pitanju je očito da jesi negdje - pogledat ću
vidio sam na drugim recenzijama da su tvoji komentari većinom podijeljeni na dopunu zanimljivosti i komentar

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 21/11/2021 : 00:20:31  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Hehehe, najčitanija recenzija je Druunina .



Znamo šta se najbolje prodaje.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 21/11/2021 : 00:25:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2

quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by ken2

pa odluči se čovječe, želiš li da ljudi čitaju recenzije i komentare ili ne
inače, kao što sa već napisao, u zadnjih nekoliko godina tek povremeno pratim recenzije, tako da ne čitam sve što pišeš, pa ne zamjeri ako nisam otkrio sve finese tvog stila



To si spoimnjao stilove, ne ja. Ja nisam uspoređivao i omalovažavao nikoga.
Moj ti je stil ono kobasičarenje, kako ste ga nazvali dok je Hercule konkretniji i sažetiji.
Nego, di sam te nagazio u komentarima? Budući da ne čitaš puno recenzije u zadnje vrijeme sigurno si zapamtio.



nisi mene, odnosno, bar ja to nisam vidio
po ovom tvom pitanju je očito da jesi negdje - pogledat ću
vidio sam na drugim recenzijama da su tvoji komentari većinom podijeljeni na dopunu zanimljivosti i komentar



Ma ipak mislim da nisam.
Nisam te primijetio po negativnom u recenzijima.
Po pitanju zanimljivosti, volim ih navesti ako ih autor recenzije nije primijetio, kao što očekujem i on onih koji primijete da sam ja nešto propustio.
Često mi ono što napišem u komentarima koristi za prisjećanje kasnije kod pisanja drugih komentara ili recenzija.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7845 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 21/11/2021 : 00:29:10  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
to je u biti ok
i ja sam par puta u komentarima nadopunio recenziju

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 22/11/2021 : 07:27:58  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by Deers

Hehehe, najčitanija recenzija je Druunina .



Znamo šta se najbolje prodaje.

Znamo šta jača desnicu jel

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 22/11/2021 : 07:59:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

quote:
Originally posted by Markos

Razmišljam da možda te svoje tekstove za Večernji prebacim i na stripovi.com, možda to ne bi bila loša ideja.

Nemaš što razmišljati nego stavljaj ovdje na sajt, gdje ćeš boljeg mjesta, a i drugi će vidjeti koji možda ne čitaju Večernjak (a ima nas sigurno).

-
-

Htio sam pitati ostale u vezi mene i mojih recenzija, moram priznati da sam se iznenadio jer nisam znao da je to toliko loše. Iskreno, bio sam uvjeren da radimo dobar posao s recenzijama.

Volim inače pisati o Nicku Raideru (Telleru također), iako sam svjestan da taj junak nije mnogima omiljen. Osobno uživam u njegovim pričama, zasad se vrtim tu oko početnih epizoda, još sam u fazi istraživanja.

Ako nije problem da mi ukažete u čemu griješim, jer zasad sam došao do neke točke gdje je to nešto bolje u odnosu na moje same početke. Obično mi je kod pisanja neki redoslijed:
+ uvod (ne uvijek, ali pokušavam nešto smisliti, kao uvesti čitatelja u tekst),
+ zatim recenzija (dotaknuti se radnje, većinom samo i isključivo zapleta, pokušati ukratko napisati odnose među likovima i da li scenaristu to sve polazi za rukom),
+ zatim nešto o crtežu (to je više moje subjektivno viđenje - pokušavam opisati što me dojmilo kod crteža ili zašto nisam zadovoljan nekim kadrovima - kod Nicka je mnogo crtača na početku serijala, puno različitih stilova pa je zgodno prokomentirati koliko u kojoj su se mjeri autori snašli u prikazivanju standarne ekipe, ali u urbanog okruženja u kojem se većinom odvija radnja, interijeri, likovi koji se pojavljuju, kako su prikazane njihove reakcije kroz različita raspoloženja itd..)
+ naslovnica
+ neki zaključak na kraju
+ naravno rubrika "zanimljivosti", za koju smatram da je važna i da bi se recenzent morao potruditi maks. isrpiti (koliko je moguće, naravno) sve trivijalne stvari vezano za neku ep. Volim tu rubriku kod recenzija, nekad mi je to prva stvar koju čitam u nečijoj recenziji.

(iako sve ovo može ići i drugim redoslijedom, može se krenuti i odmah o crtežu, bitno da to u cjelini kompaktno i povezano djeluje)

Evo svježi primjer, moja prva recenzija u 2021. godini: https://www.stripovi.com/recenzije/nick-raider-nr-lib-2b-umorstvo-u-central-parku/2550/

Pa ako možete baciti koju kritiku, što bi vi tu izbacili ili mijenjali, je li predugačka..smatrate li da previše toga otkriva..

Evo još jedna, iz veljače ove godine: https://www.stripovi.com/recenzije/nick-raider-nr-lib-7b-okrutni-grad/2585/

Ili ako želite neku drugu moju iskomentirati, ovdje je moj profil, samo kliknete na koju želite, ovdje je izlistano po datumima objave: https://www.stripovi.com/index.asp?page=reviews-latest&Hero=&Author=ReemCP&Title=

Nitko ne pozna više nekoga osim samoga sebe, a ja za sebe smatram da je ovo zasad vrhunac moga pisanja, volio bih da mogu dati više, zaista se trudim max. Ako bi se ocijenio od 1-5, neka dvojka možda u počecima, možda sam sad onda na nekoj trojci, ili možda -3.

Ako nije dovoljno za sajt i smatrate da je ovo možda puko prepričavanje, spojlerisanje i sl., možda je najbolje da zasad odustanem od pisanja recenzija (ne odustati za stalno, samo svoje recenzije stavim zasad na standby), mogu malo pričekati sa recenzijama, u međuvremenu ću vježbat pisanje u svoja 4 zida i stvarati si bilješke. Naravno, postavljanju recenzija i ostalog uredničkog posla, i dalje ću biti dostupan svakome kao i dosada, nastojati biti ustrajan i raditi oko toga što je bolje i kvalitetnije moguće, jer baš volim čitati tekstove na sajtu i ta neka draž kad možeš komentirati ispod njih, vidjeti na istom mjestu različita ili slična razmišljanja iste epizode poznatih i manje poznatih članova.



NIKAD ALI NIKAD NE ODUSTAJ OD ONOGA ŠTO RADIŠ I STVARAŠ! Ne dozvoljavaj drugima da ti ubijaju nadu. Svakodnevno traži inspiraciju u uspešnim ljudima i ne odustaj! Ja lično primam savete I slusam mišljenja samo onih ljudi koji su uspešni u meni bitnoj oblasti. Jer, ne može meni komšija koji je 3x okino razred (igrao flipera, cugo džibru i tako to za vreme nastave) da trtomuditi kako da se školujem. Slušaj svoje srce i veruj u to što radiš. I pogledaj svoj ''potpis'', i razmisli... Ne dozvoli da ti iko pokvari planove. Imaš dug put pred sobom 💪i ne zaboravi "Život je dug toliko koliko je i kratak "zato samo napred i nemoj gledati sa strane.

Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 22/11/2021 : 09:54:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
ReemCP, ja se ne bih uopće osvrtao na ove komentare. To jest jedna mudra glava mi je vrlo često znala govoriti: Svakog saslušaj, nikog ne poslušaj.
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 22/11/2021 : 10:23:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

ReemCP, ja se ne bih uopće osvrtao na ove komentare. To jest jedna mudra glava mi je vrlo često znala govoriti: Svakog saslušaj, nikog ne poslušaj.



Bravo Otto, pravo zboriš. Svaka ti bez upita dala.

Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

Stark
Average Member



Bosnia and Herzegovina
504 Posts

Member since 22/05/2018

Posted - 22/11/2021 : 10:24:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Stark a Private Message  Reply with Quote
ReemCP, sad sam pročitao nekoliko tvojih recenzija, do sada sam ih preskakao jer ne čitam te junake. Jako dobro radiš posao, sve je posloženo kako treba što se mene tiče. Samo guraj naprijed!
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 22/11/2021 : 10:41:49  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Joj, ReemCP, kakav standby, previše te njih par uzdrmalo. Ne dopusti da ti išta poljulja samopouzdanje.

Samopouzdanje je i dalje tu, na istoj razini :) Nego, nakon što je Vllad spomenuo ono na početku pa su se kasnije pridružili i ostali s, više-manje, istim mišljenjem, a kako se nije konkretno spomenulo ono "koje točno recenzije, koji točno recenzent", počeo sam malo propitivati svoje recenzije, išao ponovno čitati nekih zadnjih 10-ak čisto da vidim je li negdje griješim, što bi u njima promijenio, da sam mogao. Naravno, što je sad na sajtu, na sajtu je, to je gotovo, pravila su da ono što je objavljeno ostaje kako je, jedino smijemo mijenjati naknadno ako netko primjeti kakav tipfeler ili kad Delboj javi da ide nova naslovnica u recenziju.

quote:
Originally posted by vukozec

Reem, ja nigdje nisam rekao da su nečije recenzije "toliko loše", samo sam htio dati savjet kako se mogu poboljšati (mogu pričati samo u svoje ime, ali siguran sam da i su i neki drugi komentatori bili na istom tragu). Da budem iskren, nisam ni obraćao pažnju tko su autori recenzija, samo sam primjetio da ih ima predugih pa sam dao onaj komentar u svom prvom postu.

Tako da bih se opet vratio na taj komentar kao odgovor na ova pitanja koja si postavio: Moj savjet ti je da budeš sam svoje škare. Ne mora u tekst ući baš sve što si u početku imao u glavi i mislio da je bitno da se kaže. Probaj još dok pišeš dvaput razmisliti je li nešto nužno, a onda i tekst kad je gotov pročitaj bar jednom i probaj ga trimati. Ako iz teksta ništa nije izbačeno, to nije dobar tekst ;)

Drago mi je da si komentirao, odnosno svi, jer ako nešto nije toliko dobro koliko se mislilo, gledat' ćemo da onda nešto, barem postepeno, promijenimo :)

Mogu napisati kako to kod mene nastaje - nakon pročitane priče, ako vidim da u njoj ima potencijala da se o nečemu tu može napisati, ja je rezerviram za pisanje. Ali, pisanje ne ide odmah nakon čitanja epizode, pričeka se dan ili dva, dotad se razmišlja o njoj, o postupcima likova, o kompleksnosti same radnje i ostalome, te ja onda u neku teku (onako, oldschool, nešto kao što radi Louis van Gaal skoro svaku tekmu :D) zapisujem olovkom i stvaram si neke crtice koje će se kasnije razraditi u nešto više. Naravno, bude tu svega, pa brisanja pa nadodavanja, a kad se jednom završi i kad nakon barem 20 čitanja (najmanje, bez pretjerivanja) vidim da je to-to, onda javim da je recenzija gotova. Ali, ja nju opet gledam za nekih 10-ak dana kad se malo "odmorim" od nje jer nakon toliko čitanja, postane mi dosadna. Kao film "Smrtonosno oružje" koji mi je izvrstan, ali toliko je puta repriziran kod nas (možda je prestigao i film "Sam u kući" po tom pitanju) da sve scene, dijaloge, fraze već znaš napamet. Tako i ja sa svojom recenzijom, pročitam je nakon nekog vremenskog odmaka ponovno (kao neki test) i ako tada vidim da ništa ne treba mijenjati, ja onda znam da je ona 100% gotova, da je spremna za objavu, pa sad kad već dođe na red, dođe.

quote:
Originally posted by anto

i Spok i Riim su meni (verujem i velikoj većini drugih forumaša) sjajni likovi koji neizmerno doprinose kvalitetu foruma, i sajta u celini.
ali su,isto kao i solar,ko neke uvređene mlade - ma šta vas bre boli kurac ko vam šta zamera ili šta već - gurajte svoju priču,i mirna bačka.

Hoćeš reći da smo kao neke drama queen osobe, je li Hvala Anto :)

quote:
Originally posted by Vlladimir

NIKAD ALI NIKAD NE ODUSTAJ OD ONOGA ŠTO RADIŠ I STVARAŠ! Ne dozvoljavaj drugima da ti ubijaju nadu. Svakodnevno traži inspiraciju u uspešnim ljudima i ne odustaj! Ja lično primam savete I slusam mišljenja samo onih ljudi koji su uspešni u meni bitnoj oblasti. Jer, ne može meni komšija koji je 3x okino razred (igrao flipera, cugo džibru i tako to za vreme nastave) da trtomuditi kako da se školujem. Slušaj svoje srce i veruj u to što radiš. I pogledaj svoj ''potpis'', i razmisli... Ne dozvoli da ti iko pokvari planove. Imaš dug put pred sobom 💪i ne zaboravi "Život je dug toliko koliko je i kratak "zato samo napred i nemoj gledati sa strane.


Hvala Vllad, ma dobro da ste svi pisali, iako sam isprva pomislio da se piše možda u nekom drugom kontekstu.

Nisam mislio odustati, nego pisati recenzije i dalje, slagati ih u word u jedan folder pa samo pričekati neki protok vremena s njihovim objavama. Ove neke koje sam već završio, koje trenutno čekaju na objavu, nešto jesu duže, ali čitam ih sad i ako nešto pobrišem, izgubit će se ona nit koju sam zamislio. Možda da nakon njih gledam da to bude malo sažetije, zapravo to će mi i olakšati proces pisanja, a možda opet s druge strane i ubrza taj proces pokrivanja nerecenziranih epizoda.

Većinom pišem o Telleru i Nicku, junacima koji i nisu popularni na našim prostorima, imao sam samo dva izleta (Blek i Mister No recenzije).

Nick Raider - on je strip junak čije se epizode mogu čitati zasebno. Ali, opet je dobro ići nekim redom, dobije se puniji osjećaj i spoznaja o samom junaku i stalnim likovima koji žive u njegovom svijetu. Ja primjerice pišem trenutno epizodu 24, a vidio sam neke sličnosti s epizodom 3, ali i ep 16. Pišući o epizodi 24, ja ulazim sa spoznajom da su čitatelji te prijašnje epizode već odradili i da znaju gradivo i pretpostavljam da neće biti greška ako spomenem spoilere vezane isključivo za prijašnje epizode.

Ako ću koristiti spoilere vezane za epizodu 24, njih ću najaviti upozorenjem u tekstu za čitatelje koji još nisu upoznati s radnjom. Jer kod Nicka često imamo kraj epizode pun obrata (što je i karakteristika žanra), a kraj nekada zna biti poetičan, emotivan. I mislim si, pa sigurno oni čitatelji koji su pročitali priču, žele i jako ih zanima što recenzent misli o tom kraju priče, kako ga se dojmio? Kažem, ja to sve mogu zamaskirati u "spoiler dio" gdje će oni koji nisu čitali, moći lagano preskočiti taj dio i vratiti se u recenziju nakon čitanje priče, simple as that.

Kit Teller - kod ovog junaka je opet drugačije, zahtijeva drugačiji pristup pisanja. Ja obrađujem početne epizode serijala, one na koncu 50-ih i na početku 60-ih godina, priče za koje mnogi smatraju da su naivne, uglavnog infantilnog karaktera. No, ono što u tim početnim epizodama postoji je kontinuitet. Scenarist Lavezzolo je tada pisao praktički bez prestanka, mislim da ne moram objašnjavati što su striscie i kako se radnja u takvom formatu morala frenetično razvijati. Junak nakon završene pustolovine je bio gurnut odmah u sljedeće avanture, nema naglašenog "kraj epizode" već je to većinom bilo tada popularno "tri dana poslije" ili "nekoliko mjeseci kasnije".

Ali, mi smo, ili ponajviše Spock, rastavili te epizode na konkretne priče i njihovo trajanje: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=50119

Jer bez toga, ako kreneš čitati, može ti se desiti da pročitaš 400 stranica u komadu gdje će ti se sve živo izmiješati koliko se tu stvari izdogađalo (i moguće lako da zbog toga odustaneš od čitanja tog stip junaka). Ovako, imaš negdje 63 stranice trajanje, negdje 120, negdje 180, točno se zna i tako se obrađuju, recenziraju te priče.

Ja sam planirao za 12.mjesec objaviti svoju recenziju Tellera "Sivi Sokol", gdje sam, zbog spomenutog kontinuiteta, povezanosti svih priča, morao se u uvodu osloniti na prethodnu priču. Ali usput pojašnjavam na konkretnim primjerima čitateljima koji se možda po prvi put susreću s ovim serijalom, što zapravo mogu očekivati od serijala i tih priča, što je zapravo autorski pečat scenariste tih ranijih priča, koju poantu scenarist nastoji pružiti svojim čitateljima, pokušavam to predočiti iz svog kuta viđenja.

Ono, vidio sam pišući, da svaki strip junak zahtijeva drugačiji pristup, sad da ne govorim koliko su opet drugačiji i kompleksniji Dylan i Marty gdje opet moraš biti potkovan, znati nešto više i o povijesti i dr. stvarima.

quote:
Originally posted by Kruger

ReemCP, ja se ne bih uopće osvrtao na ove komentare. To jest jedna mudra glava mi je vrlo često znala govoriti: Svakog saslušaj, nikog ne poslušaj.

Ali ako su neki od njih dobronamjerne prirode, zašto onda ne

quote:
Originally posted by Stark

ReemCP, sad sam pročitao nekoliko tvojih recenzija, do sada sam ih preskakao jer ne čitam te junake. Jako dobro radiš posao, sve je posloženo kako treba što se mene tiče. Samo guraj naprijed!

Hvala Stark
A i moram biti svjestan, ma svi mi, ne možemo sad zadovoljiti svu publiku, nekima će se neke stvari svidjeti, nekima neće i to je je OK.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 22/11/2021 : 11:07:38  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP


...te ja onda u neku teku (onako, oldschool, nešto kao što radi Louis van Gaal skoro svaku tekmu :D) zapisujem olovkom i stvaram si neke crtice koje će se kasnije razraditi u nešto više.



Tako radim i ja (samo što to danas nije teka, nego mobitel). I onda kad zgotovim tekst često mi se desi da je neka od tih natuknica ostala neposmenuta, pa gledam gdje da je uguram. Nekad je na kraju uguram, a nekad kažem, "tko je šiša, nigdje ne paše u tekst, bolji je bez toga ovakav kakav je" ;)
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 22/11/2021 : 12:32:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP



Hvala Vllad, ma dobro da ste svi pisali, iako sam isprva pomislio da se piše možda u nekom drugom kontekstu.




Vidi, primer, vezan za recenziju: https://www.stripovi.com/recenzije/kit-teller-kt-vg-9-ugriz-zmije/2663/

Imaš ovsj deo (i slično tome ti se provlači u drugim recenzijama):
Kit se prisjeća u tom trenutku te iste epizode SR 2: „Bijeli Indijanac“ kad je slijedio dvojicu negativaca prema indijanskom groblju, a oni su ga isto htjeli spriječiti vatrom. Kit spominje da je on tada bio sa narednikom O'Harom, što zapravo nije istina, bio je sa Chin Laom i Indijancem Cambatangom u toj pustolovini. Kao što rekoh, nisu to neke velike scenarističke pogreške, nego me pedantni Lavezzolo malo iznenadio da je to smetnuo s uma.

Svedi takve stvari, kroz rečenicu dve. Dovoljno je navesti da se neki segment epizode oslanja na situaciju u ''toj i toj epizodi'' i to ti je sasvim dovoljno, ne treba ići u neki veći opis ili razvlačanje i citiranje.

---------------------------------------

Par stvari koje bi mogle da ti pomognu za dalje pisanje recenzija:

1. Pravi zabeleške dok čitaš i izdvajaj delove - To će ti pomoći da uočiš šta si izdvojio kao bitno, i šta smatraš najvećom vrednošću, koja bi mogla privući veći broj čitalaca/komentatora.

2. Pre finalne verzije: Napiši sažet prikaz recenzije.

3. Konstruktivan kritički osvrt u recenziji - jako bitna stvar ako strip ima slabu strukturu, očajan crtež i krš radnju. Tu si realno na dobroj kaldrmi, al izbrusi taj deo još malo.

Par sugestija:
- Analizu teme, motiva likova i naravita radi na nivou osvrta, bez preteranog raspisivanja.

- Sve rečenice koje zvuče klišeizirano i bajato, izbegavaj.

- U samom zaključku bitno je da izvučeš onu bitnu srž zbog koje upravo taj strip preporučuješ ili ne preporučuješ čitaocu.

- Objektivnu procenu uvek stavljaj pre subjektivne procene.



Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 22/11/2021 : 13:56:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Tako radim i ja (samo što to danas nije teka, nego mobitel). I onda kad zgotovim tekst često mi se desi da je neka od tih natuknica ostala neposmenuta, pa gledam gdje da je uguram. Nekad je na kraju uguram, a nekad kažem, "tko je šiša, nigdje ne paše u tekst, bolji je bez toga ovakav kakav je" ;)

Slažem se, ponekad nam je nešto suvišno i u većini slučajeva je možda bolje to izbaciti, ne treba uvijek slušati onu "od viška glava ne boli" :)

@Vllad - da sad ne citiram sve, hvala na ovim savjetima, ja sam si ovo sad kopirao u jedan word da imam pri ruci, da poslije ne tražim po forumu, dobro će doći. Ovo sam tražio ovdje u temi, konkretan primjer i da se ukaže na stvari koje bi bilo dobro možda izbjegavati, općeniti savjeti također su itekako dobrodošli.

Htio bih još nešto spomenuti što sam zaboravio u svom prethodnom postu, citirat ću sebe:

quote:
Originally posted by ReemCP

Jer kod Nicka često imamo kraj epizode pun obrata (što je i karakteristika žanra), a kraj nekada zna biti poetičan, emotivan. I mislim si, pa sigurno oni čitatelji koji su pročitali priču, žele i jako ih zanima što recenzent misli o tom kraju priče, kako ga se dojmio? Kažem, ja to sve mogu zamaskirati u "spoiler dio" gdje će oni koji nisu čitali, moći lagano preskočiti taj dio i vratiti se u recenziju nakon čitanje priče, simple as that.


Ovdje bi dao primjer jedne, po meni izvrsne, Herculeove recenzije Nicka: https://www.stripovi.com/recenzije/nick-raider-nr-lib-4c-paukova-mreza/2692/

Recenzija je tekstualno i vizualno lijepa, količinski također taman.
Tu imamo primjer na samom kraju recenzije kako su spoileri zamaskirani, znači svatko normalan tko nije čitao priču, to će zasad preskočiti.

Recenzija bez tog "spoiler dijela" bi i dalje bila lijepa, ali s tim "spoiler dijelom", barem u mojim očima, ona je dobila neku novu dimenziju. Samo taj mali dio, tih par rečenica ju je još više uzdiglo.
Zašto?

Kao prvo, mene kao u ulozi običnog komentatora, Hercule je natjerao da malo promislim o tom postupku glavnog junaka. Priča je inače OK, zadovoljava sve standarde krimića, jedino što taj kraj priče je malkice problematičan. Potom sam se sjetio odmah jedne epizode ranije (opet napominjem, dobro je ići redom čitati) gdje je glavni junak u sličnoj situaciji postupio po zakonu, dok je ovdje postupio kao samovoljni djelitelj pravde (a isti scenarist je radio obje priče). Onda se nakon mene nadovezao i član "prop_ovednik", zapravo dogodilo se to da je Hercule tim potezom ("spoiler dio") napravio interakciju njega kao recenzenta s nama komentatorima, što je po meni ključ recenzije i komentara ispod nje. Zato tvrdim da je njegova recezija tim potezom dobila novu dimenziju.

Svatko tko kasnije dođe da iskomentira dotičnu priču, vjerujem da će mu biti zanimljivo to sve pročitati, možda će mu i pomoći, i naravno, dati će svoje mišljenje kako je on to vidio. Netko tko možda ne čita dotičnog strip junaka ne može vidjeti taj genijalan potez iz Herculeove recenzije, ne može ga doživjeti kao recimo ja i ostali koji čitamo taj strip.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7845 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 22/11/2021 : 15:31:28  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
u ovih par dana sam pročitao više recenzija nego inače u godinu dana :)
i ima zaista dobrih, iako i dalje mislim da su recenzije općenito predugačke
čak i spock ima dobrih ;)
o trudu i količini koju izbacujete da i ne govorim
tako da, zajebite vi nas koji više ne pišemo ili nikad nismo, koji bi htjeli više ovoga, a manje onoga.... i terajte po svome

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/11/2021 : 22:26:12  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Sarkazam, anto, sarkazam....


nisam provalio

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/11/2021 : 22:27:22  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by anto

i Spok i Riim su meni (verujem i velikoj većini drugih forumaša) sjajni likovi koji neizmerno doprinose kvalitetu foruma, i sajta u celini.
ali su,isto kao i solar,ko neke uvređene mlade - ma šta vas bre boli kurac ko vam šta zamera ili šta već - gurajte svoju priču,i mirna bačka.
Iz mog ugla,trošite vreme,energiju i tastaturu,na neke nebitne naslove,pogotovu Spok - šta recenzirate nekog praistorijskog Teksa ili Telera Kita;dajte malo po nečem kvalitetnijem,nebitno da li je reč o boneliju,francuzu ili nečem trećem.
Spokova Recenzija Žeroma je zlata vredna.



Anto, ti si legenda!
Bit će ove zime recenzija treće knjige Jeromea, a nastavljam i s Kenom po planu i programu. Nova Kenova recenzija je već poslana.
Sorry, ali Teller je ipak prioritet. Moram i tebe navući na njega.


nisi me ukapirao - podržavam te za recke Kita Telera,ali nemoj bre one praistorijske epizode.Isto kao i za prepotopnog Teksa.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/11/2021 : 22:28:35  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by anto


moram da se ne složim - meni su ovde svi dobri likovi,i to sam pogotovu skapirao kad smo se igrali kviza svako veče, kad smo bili u kovid logoru;jedino što svako od nas ima svoje neke svoje bubice.



Misliš kad smo se mi igrali, a ti zaboravljao na kviz?




e to

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Deki86
Average Member



Croatia
842 Posts

Member since 07/02/2006

Posted - 29/11/2021 : 02:15:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Deki86 a Private Message  Reply with Quote
Meni je super kod ovog foruma kada netko napiše uvjetno rečeno manje kvalitetnu recenziju ili recimo proupusti u rubrici zanimljivosti naveti neki bitan podatak vezan uz strip, ispod recenzcije imamo sekciju komentara pa onda često tamo pročitam nešto novo, zanimljivo, pogled iz drugog kuta i tako dalje. Samo vi štancajte recenzije, uvijek me razveseli nova.
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 29/11/2021 : 07:50:59  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
scom ima recenzije?

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 29/11/2021 : 09:28:18  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Spock

Super mi je kada likovi kao Dosada ili Vukozec daju svoje stručno mišljenje o nečemu što ih uopće ne zanima kao što su recenzije u ovom slučaju.

To je kao da pitaš nekoga tko uopće ne čita stripove i koji smatra da je to gluparija za djecu što misli o nekoj pojedinačnoj epizodi nekog strip junaka. Odgovor se zna unaprijed, zar ne?

Da obrazložim svoju tvrdnju: Dosada nema niti jedan komentar na recenzijama, a nisam primijetio da uopće piše o stripovima, dok Vukozec ima čak dva komentara iz 2014.

Shodno tome, nije mi jasno zašto netko tko uopće ne ostavlja komentare na recenzijama ima potrebu komentirati kvalitetu istih?
Ne možete mi kazati da čitate recenzije, jer da čitate, onda bi nekad i bacili koji komentar.

Ovo što Logo kaže stoji. Vidi se prema broju pregleda što se čita, a Komandant Mark (davno sam ga bio prekrižio i da nije Herculeovih recenzija ne bih ni pomislio pročitati neku njegovu epizodu, a sad s guštom preko skena pročitam i prokomentiram svaku njegovu recenziju nakon objave) ima skoro najveći broj pregleda (odmah je iza Nathana i Zagora), a u odnosu na broj dana koliko je pojedina recenzija na sajtu.



Vukozec čita tekstove koji nešto recenziraju gotovo svakodnevno otkako zna za sebe, a i napisao ih je vjerojatno više nego što ih je većina pročitala, ali pustimo sad dokazivanje kredibiliteta, uopće mi nije do toga, više me zanima kad me već opet spominješ, što te to točno u mojim dosadašnjim postovima na ovom topicu toliko zasmetalo? Ja ne vidim ništa nerazumno ni zlonamjerno u tim postovima, pa ako mi možeš citirati što mi je to promaklo?

Također bih podsjetio da je tema topica pitanje "Čitate li recenzije?", pa smatram da topic nije rezerviran samo za one koji čitaju ili pišu (s.com) recenzije, već i da oni koji ne čitaju imaju pravo reći zašto ih ne čitaju, odnosno da je upravo to smisao topica, da svi slobodno kažu svoje viđenje.



Muzika.hr?

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 29/11/2021 : 11:10:29  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Btw već spomenuti Krljić aka Smiljanić je legenda i pravi popkulturološki polimat. Preporuka za njegov blog i s moje strane.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.48 seconds. Snitz Forums 2000