forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dnevnik čitanja: Nathan Never
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 26/11/2020 : 17:22:25  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Kako je jaka ova naslovnica za Zvijezde! Ovo cvijeće, pa onaj golemi baloner/plašt, superraskošniraskošni oblaci, pa ispod dvije nindže, sve u svemirskom kavezu i sve superprecizno iscrtano . Castellini se stvarno nije štedio



Meni je npr. ovdje puno bolja ova "zamjenska" od LL-a
Rijetko se dešava ali desi se

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3518 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 26/11/2020 : 19:35:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Kako je jaka ova naslovnica za Zvijezde! Ovo cvijeće, pa onaj golemi baloner/plašt, superraskošniraskošni oblaci, pa ispod dvije nindže, sve u svemirskom kavezu i sve superprecizno iscrtano . Castellini se stvarno nije štedio



Jeste, zaista. Možda i najlepša njegova... Nathan izgleda istovremeno i kao neko više biće i kao običan čovek...

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Mislim da je Jerry Lone prije svega Han Solo, makar je i Han Solo isti karakterni tip kao Mister No.



Odlično zapažanje! To mi ni na kraju pameti nije bilo... Zapitah se, uopšte, koliko su se i da li autori oslanjali na Star Wars? Što se dosad obnovljenog gradiva tiče, ne bih rekao... Više su to one čiste sci-fi priče...

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 03/12/2020 : 15:05:49  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote


ZABRANJENA ZONA (Serra, Mari 10,10,10,10 100%)

TKO TEBE SPOJLEROM TI NJEGA KRUHOM


Prava navlakuša na serijal. Stvari se počinju dodatno komplicirati jer se pojavljuju ljudi sjene. I stvarno su zagonetni. Na prvu djeluju kao neko klasično tajno društvo, skrivenih namjera, utjecajni, oportunistički, ali su me iznenadili na kraju kada su rekli nešto u stilu „Možda bi ubuduće trebali upotrebljavati miroljubljive metode.“ Oni svakako mute neku kašu, ali nisu klasika ko MM Ljudi u Crnom ili oni masoni iz Magičnog Vjetra. S tom rečenicom su me takli i zaintrigirali. Mislim da su prava konkurencija obitelji Skotos, ali ne po zločestoći.

Glavna radnja je zadatak u kojemu Nathan mora izvuči taoce iz Zabranjene Zone. Ta zona je neka vrsta karantene na otoku u gradu. Što meni odmah aludira da bi to mogao biti Manhattan. Zapravo, imam cijelo vrijeme feeling kako NN zapravo živi u nekadašnjem New Yorku. Valjda zbog tih zgradurina i cijelog tog meteža. Na tom otoku su nažalost ostali ljudi koji su osuđeni zaglaviti tamo, pandurija čuva sve izlaze, hrana im se baca u paketima i kao bonus dodatak, još im virus uzrokuje mutacije. Oni koje je Nathan tamo sreo ipak žive svoj život, pa i u takvim brutalnim uvjetima. Ipak su našli svoj put, kao maslačci koji izbiju u pukotini asfalta, smrdljivog, gdje auti non stop zagađuju. Kad se čudiš – gdje ti rasteš, kako si uspio... A i one smokve po Dalmaciji kada izbiju u nekoj kamenčugi. Tako su nekako i ovi ljudi uspjeli.

Prva skupina ljudi koje vidimo na otoku su mladići (valjda), poprilično deformirani u licu. Podsjećaju na likove koji su nekad znali sjediti po kvartovskim zidićima, jer ne znaju gdje bi od dosade. Tipični „visin po kvartu“. Ali ovi ne znaju kud bi sa sobom, jer zbilja nemaju gdje sa sobom. To je bitna razlika. Oni su na Nathana reagirali teritorijalno, pa su se čak fino i pomlatili. Ali fair play! Njima je jednostavno dosadno, a pojavio se neki novi lik i moraju malo. Ne dolaze njima takvi svaki dan. Nisu zli, da su oni zbilja podemonili od muke, oni bi Nathana željeli raskasapiti iste sekunde, bez rasprave. Onako izdeformirani, nikakvi, pa da im dođe lik iz svijeta koji ih je odbacio. Još k tome lijep u faci i tijelo koje se ne srami hodati okolo u ronilačkom odjelu. Crvena krpa pred nos!

Smog je jak lik. Lokalna sveznalica i mora mu se nešto dati za uslugu informacije. Sjedi na hrpi drangulija, koju čuva s pištoljom igračkom. Kao lik iz Malog Princa, na nekom svom planetu. To mu je đir. Želio je ono što mu Nathan nije mogao dati i ovaj ga nije uspio urazumiti riječima. Tu je N. malo pukao, pa ga je pošteno zgrabio i zdrmao, na što se ovaj ukakio ko grlica. Kada živci rade kako brzo nestane melankolije, odmah transformacija u Texa Willera.

Najzanimljiviji dio priče su ljudi koji izgledaju kao djeca. Dio s njima mi je poput neke horor bajke. Uspjeli su tako mali stvoriti dosta jaku zajednicu. Žive u velikoj skupini, druže se, pomažu jedni drugima. I slatko vjeruju u legendu kako će jedan dan doći Nathan i spasiti ih od zlog čudovišta. Ta legenda se temelji na stvarnim činjenicama, vezanim za događaje oko jednog njegovog bivšeg kolege. Nathan je obukao odijelo željeznog čovjeka i sredio zlo čudovište, tj. paukoliku mutaciju jednog negativca iz prošlosti.

Najluđa mutacija je tipičan Dylandogologija đir. Neki ogroman fetus koji raste u kanalizaciji, prikačen je s nekim cijevima, koje vode tko zna gdje, upravlja s krokodilima i „on sve zna, sve vidio, on je svijest mjesta, vi ljudi ste zločesti.“ On ulijeće onako, da bi objasnio što se uistinu dogodilo na otoku. Iz njegove perspektive ljudi zbilja jesu zli i tu je on u pravu. Kada sam ga ugledala sam jedno pet puta prevrnula očima, ali ipak kao lik ima funkciju deus ex machina i lika koji žrtvuje život da bi Nathan uspio pobjeći plaćenicima ljudi sjena.

Bila bih zbilja velika cjepidlaka ako bih ovom tražila neku manu jer mi je zbilja sjelo. Poanta mi se sviđa, ljudi uvijek nekako nađu načina i žive život. Čak malo te i navade da se okreneš oko sebe i pomisliš - pa i nije meni tako loše. Sviđa mi se i ona djevojka i kako se Nathan povezao s njim. Baš je bila kao neki anđelak, nevina, dobra. Čak mi je i crtež odličan, jer taj Mari stvarno zna stvoriti horor - bajkoviti ugođaj. Potomak Mister Noa je samo još šlag na torti. Od onog njegovog pajperića je u budućnosti nastala velika prijevozna firma s onakvim letjelicama. Mr. No djetelina, velika, sjaji se na letjelici. Odličan strip!
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 03/12/2020 : 15:06:57  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Mislim da će joj se svidjeti No 7/8 "Ljudi sjene". Bacam oklade...


Aj sad reci iskreno jel to bila ironija ili si gledao u čarobnu kuglu?
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4822 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 03/12/2020 : 15:40:44  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Sve ove epizode sam čitao, prije, puf, 20, 25 godina. Lito bez TV-a i klima uređaja i Nathan Never. Sad zima bez izlazaka iz kuće, ponoviti now or Never.

PS: Bijeg iz New Yorka, to je ovaj put bila inspiracija ;)
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6919 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 03/12/2020 : 18:03:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by Gil-galad

NN SR 13 - Oltre le stelle (SD #11 i LL #5)



Isti utisak kao kod prethodne epizode - korišćenje dosad izgrađene pozadine isto koliko i nadgradnja šire priče. Ovo je nastavak priče Zabranjena zona/Ljudi sjene, te se opet susrećemo s biodroidima, ali i dobijamo detaljniji uvid u to koja je njihova prava svrha. Naime, Ljudi senke moraju svoje duše smeštati uvek u nova tela kroz proces psihometabioze. A gde je nova tehnologija - tu je i porodica Skotos. Nikad direktna napetost između Nathana i Aristotela podseća na rivalstvo Conana i Thoth-Amona...

Iza zvijezda je još jedna potvrda odlične karakterizacije sporednih likova, odnosno toga kako ih autori koriste da naprosto izvuku ono najbolje iz samog Nathana. Čak i kada sa oklevanjem prihvati rad na nekom slučaju, čini to krajnje odgovorno... I koliki će samo kontrast uslediti kada za koju epizodu objasne šta se desilo kada je (možda samo) jednom ispao neodgovoran! To odsustvo statusa quo je jedan od razloga zašto je ovo tako dobar serijal, ali idemo redom.

Ovde se pojavljuje pilot Jerry Lone, koji i imenom i karakterom podseća na Mister Noa.



Mislim da je Jerry Lone prije svega Han Solo, makar je i Han Solo isti karakterni tip kao Mister No.



Ne, nego Mister No. Mister No je bio prije Hana Sola!

@Gil-galad i grofice: Samo naprijed. Zanimljivo je, kao i uvijek, čitati vaše osvrte.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 03/12/2020 18:06:12
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 03/12/2020 : 18:04:22  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
Vidila sam u recenziji da je to inspiraramo sa "Bijeg iz NY"

Ajde vukozečiću, kreni čitati NN, pa ćemo skupa pisati. Sad ili nikad. Da ja vidim jesi li ti jedan obični uglancani siliko... dama se tako ne izražava... Da mi vidimo koja si ti vrsta šparogice.
Ovo ti je ponuda koju ne smiješ odbiti.

Edit - prepravljam ć u č prije nego mu Curunir skuži. Ufff!

Edited by - grofica Varga on 03/12/2020 18:47:13
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4822 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 03/12/2020 : 18:42:21  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6980 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 03/12/2020 : 20:32:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

quote:
Originally posted by Jerry Krause

Mislim da će joj se svidjeti No 7/8 "Ljudi sjene". Bacam oklade...


Aj sad reci iskreno jel to bila ironija ili si gledao u čarobnu kuglu?


Nit ironija, nit čarobna kugla. Nije bilo teško zaključiti, jer prateći tvoje dojmove Nathanovih početnih epizoda nekako sam bio dojma da ideš na "pravi put", odnosno ideš prema putu da postaneš pravi NN fan.

Velika većina nas se upravo navukla na Nathana s ovom dvodijelnom epizodom. Mene recimo, prva epizoda nije uopće oduševila, ni tamo neki roboti niti Skotos. Ali s vremenom kad dođoh do ove epizode i Ljudi sjena oči su mi iskočile od uzbuđenja. Od tada je Nathan postao No1.
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6980 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 03/12/2020 : 20:45:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Sve ove epizode sam čitao, prije, puf, 20, 25 godina. Lito bez TV-a i klima uređaja i Nathan Never. Sad zima bez izlazaka iz kuće, ponoviti now or Never.


Now, now, not Never.

Ma Nathan je jedna velika radost čitanja. Jest ogroman i velik serijal, ali ne moraš sve čitati da bi uživao. Toliko je briljantnih epizoda da ćeš zaboraviti na Fibru na duže vrijeme. ;)

Od '94 pratim Nathana i ne sjećam se da mi je ikad došlo da mi se smučilo od serijala i da sam ga stavio na hlađenje. Uvijek se može pronaći nešto što ti zaokupi pažnju da ga moraš pratiti i upijati njegovu radnju i njegov kontinuitet.

Recimo upravo sad, zadnjih dana pišem recenziju jedne novije epizode objevljene prije 13 godina u Italiji i u njoj se Nathan čudom čudi:

Budućnost...
Baš i nije onakva kakvom smo je zamišljali kao djeca...
Bizarno... Na ovom trajektu vlada tolika gužva da ni igla ne bi mogla pasti na pod...
Ali dovoljno je da netko dobije običan napadaj kašlja pa da se čudom sve uokolo isprazni.
Prostor je veoma relativan pojam...
Činjenica je da je u zadnjih tjedan dana izbila psihoza zbog grysa, novog oblika virusa, inače posljednjeg u dugom nizu, koji napada bronhije i nagriza ih.
Oni koji su si to mogli priuštiti na vrijeme su se pobrinuli da ugrade proteze s mikrofiltrima u nosnice.
Ostali nose zaštitne maske. 
Kao da sudjelujem na nekom nadrealnom okupljanju ličilaca...


I sad recite da je NN serijal nerealan. Možda bi Nathan više bio zapanjen slikom našeg današnjeg svijeta nego što smo mi fascinirani njegovim futurističkim svijetom.
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1578 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 03/12/2020 : 21:19:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Ako se ne varam, ta dvodijelna prica je bila jedan od kandidata za otvaranje Nathanovog serijala. Sama prica odmah postavlja visoku letvicu ambiciozno pokrenuvsi jednu od zanimljivijih saga u NN svijetu (koju paradoksalno još ne znam cjelovito, i znam da će me Jerry naruziti zbog toga, ali strpljen-spasen ), uvodeci intrige na vise strana.

Nije bez mana ova prica, ali dok su mi prijašnje epizode vise fileri, s ovom kreće neko nabrijavanje, osjecaj kako se Nathan Never neće baviti samo stancanjem krimi prica, već se pomalo uobličuje jedna veća slika svijeta sa više antagonizirajucih strana a svaka sa svojim samo njima znanim ciljevima.
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 04/12/2020 : 15:56:19  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote


OČI NEZNANCA (Medda, Casini 8,9,9,9 86%)

SPOJLERI - TKO RANO RANI DVA SPOJLERA GRABI


Još jedna jako dobra epizoda. Glavna tema se vrti oko usamljenosti i udaljavanja među ljudima koje može doći s vremenom. Oko svakog čovjeka se treba malo potruditi misli li se održavati kontakt i prijateljstvo. Nitko nije baš toliko super da će mu se ljudi bacati pod noge. Svi mi moramo dati vrijeme i pažnju, obostrano, moramo dati na važnosti jedni drugima, ako nam je stalo. Ako nećemo, znači nije nam stalo i normalno da će se ljudi udaljiti jedni od drugih.

U centru epizode je jedan manijak koji zavodi i ubija usamljene žene. Nema pravi motiv, ali ima neki teški socijalni poremećaj. On je psihopat i takvom manijaku ni ne treba motiv tipa „želio je nasljedstvo“ i slično. To dolazi direktno iz njegove poremećenosti, jer u sklopu nema ono što drugi ljudi imaju. Ono što on ima, a drugi ljudi nemaju su ESP moći. Dakle ono što je normalnom čovjeku zapravo najteže je taj prvi dojam, gdje hendlamo tisuću i jednu stvar, što neverbalno, što verbalno. Moramo znati biti zainteresirani, a opet ne biti napadni, biti ljubazni, ali sa stavom, zaintrigirati temom, ali da ona bude neutralna, biti opušten, ali ne drzak. To je milijun sitnica, pogotovo još ako nam se ta osoba sviđa ili je razgovor za posao, ili je ta osoba na treći način važna, pa postoji dodatan pritisak ostavljanja dobrog dojma. Kod toga on zbog ESP moći ima veliku prednost nad običnim čovjekom, jer unaprijed zna što osoba kojoj pristupa želi čuti. Kako je on lijepo skuhao onu ženu to je bilo milina za čitati. Pogotovo što je Medda pisao sve njihove dijaloge i događaje s lijepim poetičnim i slikovitim načinom izražavanja. Tu gdje se normalni ljudi lome i znoje, tu ovaj točno zna kako s tom ženom, nema tu krivih riječi, neugodnjaka, on tu vlada cijelom situacijom.

Nakon tih nekoliko dejtova koji su imali, on pada, a normalan čovjek tek tu dolazi do točke – sad sam na konju. Normalan čovjek tu postaje opušteniji i počinje se ponašati prirodnije, pokazivati tko je i što je, od šala, humora, intimnih tema, razglabanja o stavovima, planovima... Normalan čovjek tu počinje biti blizak drugom, otvarati se i krene davati smisao odnosu. Ovaj manijak to nije u stanju jer je poremećen. Tu je on čudovišno hladan i prazan, njemu je dalje od toga sve besmisleno i on u svojoj budućnosti vidi jedan besmisleni odnos u kojem će on svojoj ženi biti stranac. I onda, umjesto da prekine ili poradi na sebi, on fino ubije tu ženu i idemo dalje do nove žrtve. To bi bio neki zakamuflirani „motiv“ u njegovim ubojstvima.

Mudrac sebi bira žrtve u usamljenim ženama, koje su otuđene, nemaju kontakte, a s druge strane su vrlo osjećajne, plahe i povučene dobrice, koje čeznu za ljubavlju i princom na bijelom konju. Prva prednost kod takvih je to što one jedva čekaju pasti na nekog tko će im doći poput princa na bjelom konju. A drugo, on ostaje igrač u sjeni, jer jedna otvorenija žena dijeli svoje događaje, ako ne nikom, barem prijateljici na kavama. Zato i imamo onu početnu scenu u kafiću gdje dvije ženske ćakulaju – to su te koje nisu profil žrtve, on sjedi sluša ih... Tada dođe ova nesigurna, usamljena, on je pročita – ona je ta i krene u spiku. Dobra stvar kod ovog manijaka je ta što se njemu ova djevojka ipak svidjela, ipak je on u jednoj točki uvidio da je on taj problem. Zato je odlučio napraviti samoubojstvo. Tada sam pomislila - ako ti je sinko već sve tako besmisleno i baš moraš nekog ubiti, a onda lijepo ubij sebe, ne nevine žene. Hahaha

Crtež mi je odličan. Jako atmosferičan, a face ljudi su pogođene. Manijak je nacrtan s tipičnom fačicom dobrog momka iz susjedstva. Njegova žrtva je tipična žena koja nije vamp, a bome nije ni neka rugoba. Može ona itekako dobro proći kad bi nabacila koji osmjeh i da se malo otvori ljudima. Sve u svemu, epizoda koju vrijedi pročitati.
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 04/12/2020 : 15:57:32  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause



Budućnost...
Baš i nije onakva kakvom smo je zamišljali kao djeca...
Bizarno... Na ovom trajektu vlada tolika gužva da ni igla ne bi mogla pasti na pod...
Ali dovoljno je da netko dobije običan napadaj kašlja pa da se čudom sve uokolo isprazni.
Prostor je veoma relativan pojam...
Činjenica je da je u zadnjih tjedan dana izbila psihoza zbog grysa, novog oblika virusa, inače posljednjeg u dugom nizu, koji napada bronhije i nagriza ih.
Oni koji su si to mogli priuštiti na vrijeme su se pobrinuli da ugrade proteze s mikrofiltrima u nosnice.
Ostali nose zaštitne maske. 
Kao da sudjelujem na nekom nadrealnom okupljanju ličilaca...




Hahaha
Nathan gleda u kuglu
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 04/12/2020 : 16:44:30  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Zabranjena zona ima jednu od najačih naslovnica, ne samo u Nathanu, nego i u Bonelliju uopće.
Da, to je jedna od najboljih NN epizoda, makar mislim da joj nisam dao prevelike ocjene.
Trebao bih to provjeriti (i korigirati:))

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3518 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 02/02/2021 : 22:32:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Speciale NN 1 - Cybermaster (LU SP #1/LL SP #1)



Ubaciću LU specijale ovde, jer mi se čini da sam negde pročitao da je drugi nastavak NN SR 13, koju sam poslednju pročitao.

Prvi specijal je uvođenje virtualne realnosti na velika vrata u NN svet. Opet je tu političar Hoenzoller, a pojavljuje se luckasta advokatica Olivia Olling. Cybermaster je veštačka inteligencija koja je u stanju da izazove nešto poput kratkog spoja u ljudskom organizmu, pa onda ljudi eksplodiraju. I voli to da radi na mestima gde ima mnogo ljudi, poput koncerata i sportskih dešavanja. (Zapravo, sasvim je solidna izvedba, koliko god glupo zvučalo.) Cybermaster ucenjuje gradske vlasti, a u pozadini je jedna mutantska teroristička organizacija...

Zanimljivo je da se ovde, baš kao u prvoj priči u redovnoj seriji, pojavljuje Alfa trio Never, Weaver i Baginov. U neku ruku, prvi brojevi pratećih serija su osmišljeni tako da se mogu čitati zasebno - almanasi, giganti, takođe - pa i specijali. Solidna priča, ali ništa wow... De Angelis vadi stvar crtežom.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3518 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 02/02/2021 : 23:50:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Speciale NN 2 - Dallo spazio profondo (LU SP #2/LL SP #2)



E, ovo je već nešto! Premda rekoh kako su početne epizode pratećih edicija uvod u serijal - #1 je #1, ja sam prvi tako ušetao u ovaj svet preko almanaha i giganata - one zapravo proširuju redovnu seriju, odnosno prepliću se s njom. (Nathanovci ovo znaju, ali je topic koncipiran tako da ga čitaju i NN rookies.)

Nathan odlazi u podvodnu bazu Brigman, jer se tamo nalazi terorista. Ali je tamo i Mary Mather - žena koja je deset godina pre ove priče imala susret za vanzemaljskim entitetom, dok se bavila uništavanjem otpada u svemiru... I žena koja će postati majka jednog od ključnih junaka u NN svetu; no, sve u svoje vreme.

Ovo je epizoda sa vrlo odmerenom radnjom, vuče da se pročita u dahu i dodatno zaokružuje, podvlači, bolje rečeno, činjenicu da je nakon desetak uvodnih epizoda NN svet postao jedno već izgrađeno mesto. To je realizovano kroz jasniju svrhu Nathana u vezi s Ljudima senkama, kao i naznaku da će ta narativna nit imati veze i s porodicom Skotos...

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3518 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 29/04/2021 : 01:38:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
NN SR 14/15 - Terra bruciata/I predoni del deserto (SD #12/13 i LL #5/6)



Baš sam veliku pauzu napravio s NN... A slede čak četiri Meddine priče zaredom objavljene, dve duple; ova, dve zasebne i onda ona najvažnija...

Prvi utisak je, još dok samo prelistate ovu epizodu - činjenica da su crtači čuvena braća Esposito. Oni na MM jednostavno kidaju i najbolji su kad crtaju sagu o heksagonima/Recagnovu sagu o mačevima. To mnogo liči na verziju Thora Johna Busceme, ali je opet i vrlo autentično. Međutim, kada je Nathan u pitanju, ovde kao da su zalutali...

Naime, crtež nije loš, ali previše odudara od stilova svih drugih crtača i nikako se ne uklapa, meni makar. Podseća me na Miyazakijevu Nausicaaju, a i nije tajna da su se oslanjali na ovo delo. Nathan mnogo duguje manga estetici; recimo, bio sam i više nego iznenađen kada je Darkwood objavio Ghost in the Shell... No, postoje elementi koji su odlično utkani u ovaj serijal, kao i oni koji nisu, što je slučaj sa crtežom Espositovih.

Pored toga, ovde prvi put zakoračujemo na pustu Teritoriju, koja je očito preuzeta iz Mad Maxa. E, ovo je već druga priča... Jako volim kada se u kasnijim pričama Nathan provoza do Teritorije, jer je to uvek upečatljivo...

Teritorija je gotovo napuštena, a nekad je bila mesto gde su izvođeni razni eksperimenti. Postoje naseobine ljudi koji bi da žive u skladu s prirodom, ali i oni koji bi do besvesti eksploatisali resurse poput nafte. Nije teško pogoditi na kojoj se strani našao Nathan, a između dve strane prodefilovaće i banda bajkera (da, opet Mad Max)...

Mnogo pozajmljivanja, ali svejedno zanimljiva priča.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3518 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 29/04/2021 : 01:54:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
NN SR 16 - Il Campione (SD #14 i LL #6)



Za koji fudbalski klub navija Medda? Što je najsmešnije, ima to u jednom intervjuu, ali ko zna kad sam to čitao... Ipak, rekao bih da je ova priča posveta periodu u kome je Napoli bio prvak Italije s Maradonom.

Nije fudbal, ali jeste fightball, koji sam spomenuo o osvrtu na prvi specijal koji post iznad ovog. A igrač, koji nosi broj 10, se takođe zove Diego. Diego je natprosečno dobar igrač, koji nosi tajnu koja uključuje Bratsvo senke, a pored toga - tu je i zavisnost od opasnog dopinga, da ne kažem droge... Sa ove vremenske distance, Medda možda nije ni bio svestan kakav hommage čini...

Crtež je bio poveren Casiniju. Ostaju prethodne ocene za ovog crtača, jer je ovo priča koja ima nezaboravnu atmosferu, ali će proći još vremena dok Casini savlada crtanje lica junaka. Svejedno, jedna od najboljih epizoda, koja se može čitati i mimo kontinuiteta!

(Nisam siguran da li u ovoj ili u prethodnoj priči - Nathan drugi put spominje da je udovac...)

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture

Edited by - Gil-galad on 29/04/2021 02:07:22
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3518 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 29/04/2021 : 02:04:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
NN SR 17 - Sopravvivenza zero (SD #15 i LL #6)



Eh, ovde baš imamo pad. Redak, ali i NN ih ipak ima... Toliko da je naslov potpuno promašen i ne govori ništa o ovoj priči, čak i kad unutar nje bude pojašnjen. Crtež Francesca Bastianonija prilično sterilan, baš onako odrađen...

Međutim, u eri covida, teoretičari zavere i antivakseri bi u ovoj priči mogli da pronađu dokaz svojih sumnji... Naime, jedna naučnica je u jednom vojnom kompleksu otkrila virus proizveden tokom pedesetih XX veka. Virus dugo može opstati u spoljašnjoj sredini, da ne izazove nikakav problem, ali onda mutira i napada respiratorni sistem kod ljudi i dovodi do smrti.

Nathan, na poziv devojke čija je porodica bukvalno nestala, istražuje slučaj... A kad bude uhvaćen, spomenuta naučnica veli kolegi, parafraziram, kako je dobio "dobrovoljca" za vakcinu... Moram još jednom: eh...

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture

Edited by - Gil-galad on 29/04/2021 02:07:26
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3518 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 12/05/2021 : 03:39:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
NN SR 17/18 - L´abisso delle memorie/L´undicesimo comandamento (SD #16/17 i LL #6)



Ovo je jedan od onih trenutaka zbog kojih čitam stripove; i zbog kojih se onim najboljima povremeno vraćam. Priče koje se dodatno otkrivaju na svako novo čitanje... Vredelo je krenuti otpočetka s NN makar samo zbog ove priče. Čitao sam je nekoliko puta, ali sada prvi put idem hronološki i ovako ima još veću težinu.

I odakle da počnem...?

Odakle uopšte da počnem...

Hajde malo o strukturi priče, jer sadržaj svi znate. U Bonelliju često i najbolje priče na neki način upropaste nemuštim flashbackovima, što je najprisutnije u MM. U desetak poslednjih stranica se samo nakalemi rasplet koji potpuno ubije prethodnih osamdesetak strana (isto i kod dvodelnih priča ili pojedinih giganata). Ako postoji SBE strip bez toga, to je U ponoru pamćenja/Jedanaesta zapovest.

Budući da se radi o origin priči, u kojoj otkrivamo kako se, pored ostalog - i zašto, jer nije ni imao izbor - Nathan našao u Agenciji Alfa, kako je stradala njegova žena, Laura, spomenuta samo dvaput u prethodnih 15 priča, što sam namerno istakao gde je trebalo, te ko je mala Ann, a ta priča je ispripovedana iz sadašnjosti, flashbackovi su bili neminovnost. Medda i ekipa su imali izbor da vrate Nathana u prošlost, ali je ovako ispalo savršeno. Naime, flashbackovi su postavljeni kao kontrapunkt radnji u sadašnjosti i to nigde u SBE stripovima ne funkcioniše kao ovde. Medda i Mari u punoj snazi...

I dobro je da je ovakvu emotivnu i razornu priču napisao baš Medda, majstor introspekcije. Uopšte, ovaj čovek s godinama sve više raste kao umetnik u mojim očima... Imao sam čast i da ga upoznam 2012. u Kragujevcu, kada mi je potpisao baš U ponoru pamćenja. Iznenađeno se nasmejao kad je video originalnu naslovnu. Vigna bi se rasplinuo s detaljima, koje je Medda odlično uklopio, dok bi Serra pažnju posvetio borbi Macea i Nathana...

Nathan je nekadašnji policajac, koji se našao na putu monstrumu Nedu Maceu, koji se podvrgao eksperimentima koji bi od njega načinili superzločinca. Iz osvete, Ned je ubio Lauru i oteo malu Ann, koja je s njim provela nekoliko godina i postala je autistična. Nathan je, o tome je bilo reči na ovom topicu, to vreme proveo na Tersicorei u šaolin hramu, sve dok ga Legs i Reiser nisu odatle izvukli, kako bi, kao specijalni agent, mogao da plaća Annino lečenje. Ispostavlja se da je devojčica i ESP-ovac...

I sve je to moćno, emotivno i, rekoh, potpuno razarajuće, ali ostaje još Nathanova afera sa Sarom McBain, javnom tužiteljkom, s kojom je proveo noć u kojoj je Laura nastradala... I ta afera nije nešto što bi promenilo Maceov put ka osveti, ali jeste nešto što dodatno pojačava Nathanovu krivicu, što će se provlačiti godinama kasnije u retkim trenucima kad se on i Sara sretnu...

Iz svega, Nathan je naučio da, šta god se čoveku desi, kakvu god grešku da napravi, uvek nakon toga može da bude bolji čovek; da pokuša makar. I da poštuje sopstveno dete ili decu, kako bi bio bolji otac. Ovakav momenat je prisutan u još samo jednom SBE serijalu, Kenu Parkeru, naravno, koji je sebe dugo krivio zbog smrti brata... I prošlo je punih osam godina dok nije posetio stare roditelje nakon toga. Zato ovo i jesu dva daleko najbolja SBE serijala, a i šire, jer ako se zadržimo u evropskom stripu makar, Francuzi uglavnom imaju odličan crtež, ali sterilne priče... No, to sad nije tema. Želim samo da kažem kako ljudi bespredmetno potcenjuju Bonelli.

Konačno, čitav serijal je u mnogome supostavljen u odnosu na baš ovu priču, što samo dodatno podvlači njenu važnost.

Za kraj, moguće da ovde stanem sa ovim osvrtima i hteo sam naslov topica da promenim u Uvod u serijal, ali nije moguće nakon 180 dana... Pisali smo za Magazin odavno o najboljim NN momentima, pa ću još ovo postaviti, zaključak iz jednog teksta...

quote:
U pozadini vidimo zavesu, jedan nezaboravan detalj, koja se vijori na promaji od trenutka kada Nathan ustane iz kreveta i otvara vrata terase, posmatra Lauru, a potom usnuli grad; zavesa-ruka kojom scenarista i crtač alegorijski odmahuju i otpozdravljaju Nathanovoj prošlosti. Zavesa, koja predstavlja i Laurine ruke, koje bi, da je njen voljeni još samo jednom dozvolio da ga zagrle, možda i ostale uz njega. (Zavesa, kao podsetnik na sve one zaboravljene prelomne trenutke u životima nas čitalaca, raskršća proistekla iz zagrljaja koje nismo prihvatili...)



PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 12/05/2021 : 11:28:24  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Kako to dobro zvuči:U ponoru pamćenja.
Kao da gledaš u ambis i onda se ambis zagleda u tebe.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 12/05/2021 : 11:30:16  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Tu Ničeovu poslovicu tumačim na način da tko dugo radi na poslovima u kojima gleda u ponor (ubojstva, manijaci, silovatelji...) znači tko dugo gleda u ponor, ponor onda počne gledati u njega, odnosno čovjek postane opterećen suludim mislima, sjećanjima, opsesijama...Drugim riječima, postane lud.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13353 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 15/05/2021 : 00:44:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Pričam pre koji mesec sa Androm kako bih opet čitao Natana pa mi preporučio da dođem ovde. Ok, malo kasnim

Neka ideja mi bila da vidim kako će mi leći strip posle desetak godina, tad bio sasvim zabavan. Doduše, nemam ni neki plan čitanja, kako naleti jelte niti neku želju sa velikim osvrtima.

Obrnuo prvih 5 do sad i utisci šteta što nije ozbiljniji strip, previše mi ovde sprdnje. Mislim, Skotos je presmešan kao pojava
I naravno da mi peta epizoda najbolja, fina obična priča o roditeljima koji traže svoju ćerku, bez glupiranja sa nekim opakim negativcima a nema ni mnogo Sigmunda sa kompjuterima.

Idemo dalje, baš me zanima kako će se razvijati.

Edited by - Imrahil on 15/05/2021 00:45:18
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000