forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 The New Gods
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 03/09/2020 : 14:46:04  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
I pod ovim naslovim mislim na čitavu sagu poznatu kao "Četvrti svet", koja obuhvata jedan prethodno postojeći serijal, Jimmy Olsen (modifikovan za Kirbijeve potrebe), i tri nova: Forever People, Mister Miracle, i The New Gods - ovo poslednje je kako je trebalo da se zove čitav skup, a taj posebni serijal bi se zvao Orion prema istom planu.

I, pošto imamo temu o seriji i brendu Eternals, red bi bio da imamo i o ovom. Kultura zahteva! Ovo je svakako veći i značajniji Kirbijev rad, po mnogima njegov najveći, a bogami, i umetnički (ako već ne komercijalno ili kulturno) najznačajniji - ovo drugo bi išlo na Marvelov račun.

Mnogi će hvaliti Kirbijev "crtež" u ovom dobu, ali malo njih će skrenuti pažnju na ono gde zaista treba da bude skrenuta - na konceptualno bogatstvo i poetsku vrednost ovog rada.

Moja večna teza: Kirby sam > Kirby + Lee

zato što je Lee imao drugačije zahteve i drugačiju viziju. Svakako je učinio Kirbija pristupačnijim za šire mase - a time i popularnijim - ali je trivijalizovao mnoge druge odlike. (Nisam računao i doprinose različitih tušera, da ne komplikujemo sad.)

Evo jednog teksta gde se objašnjava mesto i vrednost ovog dela u istoriji stripa:

How Jack Kirby's New Gods was (and is) a story about the world today

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 06/01/2022 14:30:52

jaki
Advanced Member



Croatia
25897 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 03/09/2020 : 18:05:07  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Nisam oduševljen.
Strip ipak treba imat više od koncepta i crteža.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 03/09/2020 : 22:48:40  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Pa, ima, naravno, ali drugo je pitanje da li će svako da voli to "više". Kirbijeva saga je - da napravimo analogiju sa književnošću - stilski više poput Starog zaveta nego poput modernih pisaca kao što su Markes ili Murakami. Ako neko voli književnost, nema nikakve garancije da će da mu se svidi nešto toliko arhaično. Ali ovo zato to nadoknađuje svojom primalnošću, svojom iskrenošću, svojim ubeđenjem, ali - u ovom slučaju - i svojom imaginacijom, jer Četvrti svet jeste "mitologija za naše vreme". I nikad nije bio za širu publiku, ali obično ga ljudi koji se bave formom i zanatom stripa izuzetno cene ili čak vole.

Tako da meni stil koji Kirbi koristi u tekstu nije problem, zapravo suprotno. Veliki deo snage bi nestao da je pisano drugačije. Sad, može se reći da bi Kirbi imao korist od dobrog urednika - ali ne scenariste! - umesto što je to radio sam, jer ima previše teksta, i dosta nedoslednosti, kao da je autor na jednom mestu zaboravio šta je radio na drugom. Ovo čak nije ni završeno - bar ne prvobitno, iako zvanično kao jeste (Hunger Dogs) - i ne treba očekivati kompletnu priču. Kirbi je svakako uvek bio bolji u započinjanju nego u završavanju.

Mogle bi se slične stvari zameriti i crtežu: arhaično i tehnički neuglađeno: Gle onu čudnu perspektivu! Gle kakva je anatomija onog lika! i slično, ali to bi jednako promašilo poentu. Kirbi je, i to posebno ovde, ono što je Gil Kane najlepše opisao: spoj sasvim modernog i sasvim primitivnog, kako je to u slikarstvu radio, recimo, Pikaso.

I, osim toga, ovo nije superherojski strip. Da, nominalno se događa u tom svetu, ali sve to je jedna velika i sveobuhvatna alegorija. Kao što reče McMillan u tekstu koji sam linkovao u uvodnoj poruci, "Četvrti svet je o svemu". U jednoj raspravi sa dobrim poznavaocem američkog stripa, na moj komentar da Kirbi nikad nije bio zainteresovan za superheroje onoliko mnogo koliko nam se to danas servira da jeste, njegov odgovor je bio u stilu "da, Kirbi je uvek bio žanr za sebe". Ko će ga znati, Marvelov univerzum bi možda ispao slično da ga Stan Lee nije superheroizovao.

Posledica svega toga je da, naravno, Četvrti svet - kao i drugi Kirbijevi "solo" radovi - nije ni ovde ni tamo što se tiče publike kojoj se obraća. Ljubiteljima superheroja će biti suviše čudan, a mrziteljima suviše superherojski.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 03/09/2020 23:34:59
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25897 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 16/06/2021 : 01:35:36  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
https://twomorrows.com/index.php?main_page=product_info&cPath=95_97&products_id=1554

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6849 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/06/2021 : 02:00:52  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Šta ima na tom linku? Ne volim iznenađenja.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25897 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 16/06/2021 : 02:31:27  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
sise i guzice.
Old Gods & New: A Companion To Jack Kirby's Fourth World -
$26.95


Ja sam fetišist papira!

Edited by - jaki on 16/06/2021 02:32:25
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 16/06/2021 : 19:50:11  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
To je zapravo samo dupli, jubilarni broj časopisa Jack Kirby Collector.

Sve je to rečeno na drugim mestima - ili bar uglavnom jeste, na primer, u starijim brojevima tog istog časopisa - ali ovde je lepo sistematizovano. Dvoumio sam se da li da prijavim, ali na kraju rekoh sebi "ma ne, to nikog ne zanima ovde sem mene".

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11347 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/06/2021 : 22:46:48  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Piši ridiculus, nešto si utanjio s porukama u poslednje vreme.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 17/06/2021 : 10:09:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Nemam slobodnog vremena kao nekoć, ali biće prilike.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 06/01/2022 : 14:28:26  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Objavljeno juče:



Znam za ovaj omnibus, ali nisam razmišljao o njemu zato što sam već prethodno bio pročitao Byrneove priče, i nisam bio ni sasvim zadovoljan, kamoli oduševljen.

Ali to nije bitno ovde. Simonson je u pravu - ne znam odakle ta ideja da naslovnice ne budu Byrneove ilustracije. Osim ako takve ne postoje (ne mogu da se setim iz prve) a on nije želeo da nacrta nove.

Ima toliko toga nelogičnog i pogrešnog u izdavačkim odlukama DC-ja da me ne bi iznenadila ni najgora varijanta u ovom konkretnom slučaju.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 06/01/2022 : 14:34:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Vidio sam to i pomislio isto što i Simke.

Osim ako je ideja da će to poboljšati prodaju u što sumnjam.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 06/01/2022 : 16:14:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Vidim da nisam ovde pisao o Byrneovom angažmanu na ovim Kirbijevim kreacijama, pa evo prilike da kažem nešto - barem o pristupu i vizuelnom aspektu.

Ovi stripovi, nažalost, spadaju u slabije Byrneove radove, iako - ovde bi takođe išlo "nažalost", ali na kvadrat! - nisam siguran da spadaju u slabije radove koji koriste Četvrti svet. Da, toliko je loša situacija!

Byrne polazi od Kirbyja, što je dobro. Ali suviše mnogo pokušava da liči na njega u nekom spoljašnjem, površnom smislu.

Kirby koristi mali broj velikih kadrova - Byrne ih koristi takođe. Ali Byrne ne prikazuje ništa zanimljivo u njima, oni zauzimaju prostor da bi ga zauzeli.

Kirby koristi kolaže koji sadrže fotografije - Byrne koristi kolaže... koji sadrže komjuterski generisane slike. Treba li reći koliko ovo izgleda dobro danas? CGI iz 90-ih? Probajte igrati Doom iz '93, možda naslutite.

Još jedna stvar: Byrne nikad nije bio svoj (ili ičiji) najbolji tušer. Sve što je radio sa Austinom, Giordanom, ili Simonsonom izgleda bogatije i sa više tekstura. Ali sve ovo rečeno važi i za Fantastic Four, strip koji je Byrne i crtao i pisao deceniju ranije, i koji iz nekog razloga ipak izgleda bolje. Možda zato što je Byrne bio mlađi ili puniji elena ili više inspirisan ili šta god. Njegovi novi, nekanonski radovi na X-Men pokazuju da još uvek ima veštinu, ali tu nema finiša, već se sve završava olovkom - to jest, bar ono što sam video.

A onda, zidovi i zidovi teksta. Ono što smo pričali na temi o Potrazi za Pticom vremena, ono je ništa, amaterska igrarija... Byrne ovde spaja balone koji bi u nekom normalnom ritmu zauzimali nekoliko kadrova u jedan, i dobijamo nešto ovako:



ali to se nadovezuje na prvu primedbu da je broj kadrova po strani bezrazložno smanjen. (Ali u gornjem primeru se to ne vidi; 4 kadra po strani je još i obilje. Često ih ima 2 ili 3.)

A Byrne je zapravo u isto, ili malo kasnije vreme, imao solidnih radova na istu temu. Konkretno, crtao je dve epizode Oriona, dok su Walter i žena mu bili na nekom putu u Australiju ili Novi Zeland. Ali

- tu mu je tušer bio Terry Austin;
- tekst je upisivao Workman, a ne on sam;
- ideja i scenario su mnogo jači nego u ovim njegovim pričama.

I dobili smo neke od najboljih scena u Orionu (spojler: kao ona gde se pokazuje da "NE UBI" kao apsolutna, Božja zapovest možda i nije najbolja ideja), iako bih, naravno, više voleo da je prometejskog diva crtao Simonson.

Što znači da verovatno imam problem, što bi rekao BeaGea, "sa njegovom vizijom", koji je verovatno taj da ni sam Byrne nije bio siguran koja mu je bila vizija dok je radio na Četvrtom svetu. Možda neka mutna ideja oko "nastavljanja Kirbijevim stopama"?

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000