forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 164 - Malaterre
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

lwood
Advanced Member



Colombia
46450 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/12/2020 : 06:19:58  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Jooj, otkad je lwood zamenia avatar svaki put pomislim da se nagor vratia pa moram proveriti tko pise.



(znam, nije ISTI avatar, ali tu su)



moj ima skrivenu poruku

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11285 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/12/2020 : 19:06:59  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Poli


Jooj, otkad je lwood zamenia avatar svaki put pomislim da se nagor vratia pa moram proveriti tko pise.



(znam, nije ISTI avatar, ali tu su)



moj ima skrivenu poruku



,,Bio sam drogiran!"
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3636 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 03/01/2021 : 20:04:53  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Budući Fibrin klasik? Još jedan frankofoni pogodak u Kolorki? Pretenciozni strip koji ne nudi previše?

Pa, odgovor pravi i nemam, ali sve stremi prema jednom velikom "da" na ovo drugo pitanje. S Gomontom se nisam do sada susretao i njegov zanimljiv crtež i mudro osmišljena paleta boja se dobro uklapa s dosta kreativnim i znakovitim pripovjedanjem. Sviđa mi se što strip često poseže za redukcijom dijaloga, pušta da pripovjedač odradi posao ili iz oblačića izviru emocije putem raznih simbola ili spektar boja kaže sasvim dovoljno. Uglavnom, strip koji od manjeg radi više.

Priča i glavni lik nisu baš za uživanciju i simpatije te strip ne skreće od toga da je tema mučna. Čak prigrli svu tu bizarnost i negativnost i prikaže to kao nešto uvriježeno. Na dosta trenutaka sam se podsjetio Arapina budućnosti i taj sukob odrasle i dječje percepcije je ovdje dosta dobro djelovao.

Strip je za svaku pohvalu, jedno od esencijalnijih djela u biblioteci Kolorka. No, od mene neće dobiti najvišu ocjenu. Ne mogu točno prstom uperiti u razlog, ali dojma sam da sam bio zakinut za neke snažnije emocije. Brzo se čita ovaj strip, ali pritom je u pitanju ozbiljna tema. Baš zato mi nedostaje neke emocionalne težine, par momenata za zamisliti se kao što bi to Larcenet, Maus ili neki drugi Fibrin "the klasik" odradio. Čak i Rocina Kuća efikasnije prenosi tu traumatičnost iskustva života s tvrdoglavim i svojeglavim ocem. No, bez daljnjega da je pristojna većina stvari u ovom stripu pogođena.
4/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

zare80
Average Member



Serbia
584 Posts

Member since 22/09/2008

Posted - 03/01/2021 : 23:52:59  Show Profile Show Extended Profile  Send zare80 an AOL message  Send zare80 a Yahoo! Message  Send zare80 a Private Message  Reply with Quote
Slazem se sa Donom, jako je ovo dobro delo, zanimljiv nacin pripovedanja, mucna tema, izuzetno prikazan negativan lik, ali imam slican utisak. Nesto i meni nedostaje da kazem da je fenomenalno. Prilicno je sve to uverljivo, deluje kao da se sve i moglo desiti, a crtez mi bas lezi i prenosi emociju.

Velika preporuka za citanje, definitivno odlican slice of life.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3388 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 20/01/2021 : 20:16:21  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Šteta što je autor insistirao da naracijom detaljno objašnjava kroz koje sve promene likovi prolaze tokom ove avanture, znalo je da zamara na momente i deluje suvišno jer su dijalozi i crtež dovoljno jaki da iznesu strip bez da se dotiče svaki mali detalj

Ovo na stranu zaista je reč o zanimljivom stripu. Porodična storija smeštena u srcu džungle gde zeleniš raste na sve strane, a takvi su i članovi porodice, svako "raste" na neku svoju stranu jer je baštovan odsutan, alfa mužjak porodice koji ne gasi cigaretu šetajući se vlažnom džunglom i samo se čeka varnica koja će da zapali bes koji već odavno tinja

Mnogi od nas imaju očeve koji sa entuzijazmom ulaze u biznis, a kada se to izjalovi ostaje na deci raščiste mnoge stvari i samim ovim činom vidimo svog oca u skroz nekom drugom ruhu, postajemo bliži njemu nego što smo to bili tokom života

Koliko god priča bila dobra ni crtež ne zaostaje i reklo bi se da često baca u senku i samu priču, samo reči hvale na konto kako je strip kolorisan, vedre i šarene boje se skladno uklapaju sa tonom stripa stvarajući tu vlažnu atmosferu koja kao da se lepi za čitaoca, kao što su raniji komentari već primetili

A i zanimljiv detalj da autor ponekad ne koristi tekst da objasni emocije likova ili njihove unutrašnje monologe već to radi sa mini ilustracijama unutar oblačića

Dobar strip, ako se poistovetite sa njim može biti i za klasu bolji
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2126 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 29/01/2021 : 13:03:34  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Sjećam se da je svojedobno u nekom broju Comicona izašla neka kraća Saudellijeva priča ispričana u prvom licu, a glavni lik je opisuje kao "priču koja jedva da zaslužuje biti ispričana". Ne u smislu da ta priča ne valja, nego da nije neki spektakl. Takav je otprilike i Malaterre. Fora je, lik oca je interesantan ali djeca su prilično bezlična. stari ih lako kupi i onda zatim prilično lagodno žive u Africi, nema nekog sukoba, drame. Zanimljivo je za čitati ali na kraju ne bude nekog oduševljenja.

Fora mi je kraj, kad na kraju stari umre i ispliva njegov zadnji zajeb pa njegov prijatelj odvjetnik objašnjava filozofiju starog. Fora je i što se na kraju ne inzistira na nekakvim traumama kako je danas pomodno nego sve bud u pomirljivom stilu tipa svi smo ljudi, svi griješimo, život ide dalje. To je lijepo. Ukratko, jedna klasično dobra Fibra, smještena u zanimljiv ambijent i lijepo nacrtana.

Ono gdje imam potrebu osporiti autora je kad se pri kraju knjige pita "ne bi li savršena obitelj zapravo bila najčudovišnija od svega?". Ja mislim da ne bi. To je kao da se zapitam da li i najsavršeniji muffin sa prhkim tijestom, preliven najfinijom čokoladom i s trešnjicom na vrhu bio čudovišan. Naravno da ne bi bio! Bio bi fin! Ali i nesavršeni muffin je isto dobar.

Što se tiče Zagor - te - nayeve primjerdbe da priča ne drži vodu jer bi ih u Africi sve pobili i/ili silovali.. ne znam. Možda i drži vodu ali nisam razmišljao o tome dok sam čitao strip, svidila mi se ova verzija Afrike, divlje ali privlačne i pristupačne.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2126 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 29/01/2021 : 13:06:32  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Zapravo sam se tijekom čitanja više zapitkivao bi li se djeca samo tako odrekla majke koja ih je sama dizala na noge, samo radi par krpice i malo više slobode? Nekako se nadam da ne bi, ali nisam siguran.. sličnu temu obrađuje i aktualna turska serija Gulperi.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11541 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 29/01/2021 : 13:44:18  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Zapravo sam se tijekom čitanja više zapitkivao bi li se djeca samo tako odrekla majke koja ih je sama dizala na noge, samo radi par krpice i malo više slobode? Nekako se nadam da ne bi, ali nisam siguran.. sličnu temu obrađuje i aktualna turska serija Gulperi.


Nemoj reći da pratiš seriju Gulperi!

Have mercy
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2126 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 29/01/2021 : 14:40:01  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ne pratim, ali doma često bude uključena televizija u to vrijeme pa sam nehoteć pohvatao konce
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11541 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 29/01/2021 : 15:31:49  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Gleda i moja hanuma a ja onako nekad komentiram. Nema dobrih žena u seriji pa nije zanimljiva.

Have mercy
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2126 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 29/01/2021 : 17:07:52  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Obicno u tim serijama glume prelijepe Turkinje velikih, tužnih očiju, vitka stasa i punih usana. Ajmo reć da je u Gulperi malo snižen standard, ali opet, to je i više nego dobro za onog ćelavog, neobrijanog odvjetnika.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



920 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 28/02/2021 : 10:02:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Upravo sam jutros uz kavu završio i posljednju stranicu ovog stripa. Evo friško pod usijanim dojmovima, meni je baš odlično sjeo, priča je jako zanimljivo ispričana, jako su mi dragi ti dodatni oblačići, tekstovi koji idu preko tesktova, crtež je genijalan, kolor savršen, čista uživancija za gledanje. A da, eh, na žalost puno paralela mogu povući i sa svojom obitelji, i svakom od njih bi najradije poklonio svoj primjerak stripa, al kako niš ne čitaju pitanje je dal bi opće pročitali više od prvih 5 stranica. U ovoj situaciji u kojoj su se dotična djeca našla, čak su imala priliku za get away nakon što su skužili u što su se uvalili, mama im je dala priliku, ali oni su izabrali ostati pa definitivno djele suodgovornost za sve što ih je na kraju snašlo, s tim da su u startu zapravo bili i u dobroj poziciji, s obzirom da su se roditelji već rastali i mama je bila neovisna od oca. Puno teže su situacije kad su roditelji kao još skupa i onda financijska sranja padaju na sve htjeli to ili ne htjeli.
Vjerovatno će objektivnijem čitatelju ocjena biti 9/10 al za mene zbog očitih razloga čista desetka. Hvala Markos :*

Edited by - Chui on 28/02/2021 10:03:26
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4824 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 10/08/2021 : 20:25:36  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Moje iskustvo s vlastitim ocem nema puno dodirnih točaka sa pričom ovog stripa, ali opet... Ima nemalo stvari koje bih mogao zamjeriti svom ocu, a ima bome i nemalo stvari koje bih mogao zamjeriti sebi u vezi svog odnosa prema familiji, tako da... Razumjeti ovu priču mogu i oni koji se ne prepoznaju na svakoj stranici.

No meni je ovdje ipak glavna zvijezda crtež i način na koji je priča ispričana, grafička rješenja, poigravanje sa formom i mogućnosti medija, volim takve stvari.

(ps: ovo je sad pomalo voda ispod mosta, ali evo komentar na raspravu s prethodne stranice: Imao sam kolegicu, zgodnu plavušu, koja je u svojim 20im par godina živjela u velikoj supsaharskoj afričkoj državi, nije imala tjelohranitelje ni oružanu pratnju, a u tih par godina nije joj pala vlas s te plave glave. Čitam da je ove godine jedna naša IT firma tamo otvorila podružnici, što reći, luđaci ;)
Pps: u jednom kadru se vidi da je pored zgrade u kojoj žive djeca visoki zid sa bodljikavom žicom. Zanimljiv mi je to bio detalj...)

Edited by - vukozec on 10/08/2021 20:27:11
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3316 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 13/11/2021 : 13:45:01  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Odličan naslov!

Ovoliko opipljivu atmosferu u stripu se rijetko viđa, a sam crtež je fantazija. S glavnim likom se u nekim potezima apsolutno slažem, možda baš iz razloga kaj je moj otac njegova čista suprotnost, a s njim se u dosta stvari ne slažem. Nema ovdje nikakvog moraliziranja, ovaj baš pravi komad stvarnog života.
Bravo Pierre-Henry Gomont!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3316 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 16/11/2021 : 16:12:10  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Markose ima li šanse za Pereira prétend?

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6919 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 18/03/2023 : 18:07:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Markosova recenzija još jedne Kolorke:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-kolorka-164-malaterre/2988/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1578 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 14/02/2024 : 09:09:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Nemam ali i ne treba imati nikakvih dodirnih točaka sa ovom obiteljskom dramom pa me opet nije priječilo da uživam u stripu o šupku čije su ambicije veće od života sa očekivanim krahom na kraju (ili na početku jer s tim počinje strip pa nije spoiler). Zvršni zaključak djeteta o neminovnom krahu svake obitelji ili paklu savršene obitelji mi je skroz pogrešan ali valjda to proizlazi iz njegovog osobnog iskustva koji ne zna za bolje.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000