forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 166 - Nikopol
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Ljuba XO
Starting Member



33 Posts

Member since 23/06/2017

Posted - 23/10/2021 : 09:55:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Ljuba XO a Private Message  Reply with Quote
Hoće li biti reprinta Fibrinog Nikopola, pošto vidim da je rasprodat?
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25726 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 23/10/2021 : 10:40:51  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Čini mi se da je šef reka da neće.?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1662 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 23/10/2021 : 12:04:50  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Nikopola će uvek biti. Kultni strip će se uvek naći na tržištu. Samo je pitanje pod čijom sve etiketom.
A i Markos ume često da nas trola. Ne verujem mu ja uvek.

Resistance is futile.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4085 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 03/12/2021 : 12:21:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Prvi dio me stvarno oduševio! Hladan i sumoran crtež koji stvara fenomenalnu otuđujuću atmosferu a scenarij usklađen s tim. Ne može biti loše nikako. Distopijske sf priče su unatoč klasično srodnim elementima često osebujne pa je tako i ova prijeteće militaristička, kao neka vrsta mračnijeg Inkala i Man in the High castle. I taman kad sam pomislio da se ne stigne niš pokvarit i da je riječ o još jednoj masthevuši početkom drugog dijela pomislim - ma kog ti jebeš Enče? Nejasna radnja, nejasni likovi i potpuni izostanak bilokakvog narativnog luka.
Moglo je ispasti masthevušasto ali ćorak, zanima me kako bi to izgledalo da se tu malo uplela urednička ruka Metal Hurlanta ili koga već. Izgleda da je za umjetnika dobro kad ima slobodu stvaranja, jer se tako lakše rješava vlastitih demona i strahova, no u nekim slučajevima nije dobro za čitatelje jer dobijemo ovakav čušpajz.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2407 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 03/12/2021 : 12:53:17  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ljuba XO

Hoće li biti reprinta Fibrinog Nikopola, pošto vidim da je rasprodat?



Nadam se da ce ČK to odraditi
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4822 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 06/12/2021 : 11:14:17  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
5 strana topica, puno komentara sa ocjenama tipa "11/10" i zaključaka da je riječ o klasiku (SF) stripa, no malo komentara u kojima piše bar jedna suvisla rečenica o tome zašto je to klasik i zašto zaslužuje tako visoke ocjene - moglo bi se reći da to govori dosta o tome kakav je Nikopol strip :)

Za početak, SF oznaku uz Nikopola treba uzeti sa rezervom, naročito ono "S" iz SF. Korištenje nadnaravnih elemanata i mitoloških bića ga jasno smješta u fantasy žanr. Međutim Nikopol jest futuristička distopija jako zainteresirana za raspravu o socio-političkoj sadašnjosti i budućnosti, što spada u ključ definicije SF-a. Dakle, riječ je o pomalo neobičnom križancu dva žanra.

Prvi dio ima dosta sličnosti sa Bilalovim diptihom "Kraj epohe", glavna tema je vječni sukob na bipolarnoj političkoj sceni. Socijalizam i fašizam. Raspadanje jednog, pervezna dekadencija drugog. Bilalov likovni stil pojačava taj dojam raspadajuće dekadentne perverzije, jake boje, jake linije, napučeni kadrovi, krupni izražajni likovi. U meni njegov crtež izaziva laganu mučninu, ne samo u ovom stripu, ali pogotovo u ovom: scenografija ali i likovi su u permanentnom stanju raspadanja, pukotine su posvuda, zahrđale cijevi, osjeća se plijesan, vlaga, također tu je i puno gorea, krvavih boja...

Već prvi album je bio trip, a drugi je potpuno halucinogen. To je priča ispričana od strane nepouzdanog naratora na teškim psihoaktivnim drogama. Čini mi se da u komentarima prevladava zaključak kako je to najslabiji dio trilogije, no meni se dopao. Jill je baš upečatljiv lik.

Uvjerljivo najaslabiji mi je treći dio. U njemu je natrpano puno međusobno nepovezanih ideja. Recikliraju se neki motivi iz prethodna dva dijela i ubacuju novi koji mahom ostaju nerazrađeni - Jillin sin, redatelj talijanskog imena, životinje koje se broje u populaciji ravopravno sa ljudima, led na ekvatoru, itd., itd. Puno je tu simbola i referenci na umjetnost i povijest ljudskog roda od antike naovamo, čije korištenje zasigurno ima svoje mjesto u autorovoj glavi, no nisam fan takve hermetične simbolike kojoj nedostaje konkretna naracija, pa djeluje random nabacano.

Edited by - vukozec on 06/12/2021 11:16:27
Go to Top of Page

Zula
Average Member

627 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 06/12/2021 : 13:15:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

...puno komentara sa ocjenama tipa "11/10"... no malo komentara u kojima piše bar jedna suvisla rečenica o tome zašto je to klasik i zašto zaslužuje tako visoke ocjene...


Nećemo se vrijeđati... samo sam ja dao 11/10

Meni je drago pročitati neke suvisle rečenice o bilo kojem stripu, u ovom slučaju tvoje, čak bez obzira slažem li se s njima ili ne.
Meni je dominantan dojam koji mi strip ostavi, a njega mi je ponekad teško pretvoriti u rečenice kojima bih objektivno analizirao pročitano.

Sva tri dijela ovog stripa su različita i svaki mi je na svoj način odličan. I ne bih ih uspoređivao.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4822 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 06/12/2021 : 15:17:25  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Naravno da se ne vrijeđamo. Tvoju ocjenu sam uzeo kao tipsku, a poanta je bila ono što sam spomenuo na kraju te uvodne opaske i što si također sam komentirao:
Zula: "Meni je dominantan dojam koji mi strip ostavi, a njega mi je ponekad teško pretvoriti u rečenice kojima bih objektivno analizirao pročitano."
Vukozec: "moglo bi se reći da to govori dosta o tome kakav je Nikopol strip :)"

Drugim riječima, Nikopol je strip koji na mnoge ostavlja snažan dojam, premda mnogi imaju problema da opišu zašto je tako.


Meni Nikopol nije ostavio apsoultno pozitivni dojam, ima i pluseva i minusa koje sam već spominjao. Dodao bih još da je vjerojatno bolje čitati tri priče sa vremenski razmakom između svake, a ne odjednom kao da su dio iste čvrsto povezane cijeline, te da mu se godište pomalo osjeti (bar sam ja osjetio). Primjeti se da je produkt svoje, khm, epohe koja je u međuvremenu završila.

Edited by - vukozec on 06/12/2021 15:18:17
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6487 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 06/12/2021 : 15:53:30  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ranije, kad se pisalo o ovim stripovma, pisalo se kao o pojedinačnim delima.

Posebno, kad drugi ili treći još nisu bili ni urađeni.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 06/12/2021 : 16:56:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Na mene je ostavio apsolutno pozitivan dojam a ne mogu se nazvati poznavaocem niti velikim fanom SF / distopijskog zanra.

Dakle ima nesto u samoj prici i u vizuelnom aspektu stripa sto me je skroz kupilo, cim se kunem u Nikopola.

S jedne strane crtez, koji se razlikuje u svakoj od prica jer su objavljene s puno godina razmaka (1980, 1986 i 1992). Lepo si uocio raspad koji crtez predocava. Mislim da mi je Bilal u ova tri albuma bolji u docaravanju SF/distopijskog okruzenja od Mebijusovih metalnih godina.

Kupili su me detalji, kao npr to sto se Jill preziva Bioskop, ili one scene sa njom pred ogledalom, krv u kupatilu... za pocetak, glavni lik je sakat i pada niotkuda. Super je kada u stripovima glavni junaci imaju falinke a ovde ih imaju i bogovi. Urnebesna mi je scena kada Nikopol pita onog boga s orlovskom glavom nesto, a ovaj mu odgovara nadobudnim tonom, sav se isprsivsi: "To sto me ti pitas, Nikopole, zalazi u...bla bla".
Ili ono u trecem delu kad sede na snegom zavejanoj terasi i pricaju.
Svidjaju mi se ovakve price gde su bogovi dekadentniji i gluplji od ljudi, gde ceo worldbuilding funkcionise kao neka groteska, otuzno, odvratno, ljigavo i vestacki poput sminke na faci onog odbojnog celavog lika iz prvog dela, koji od sva tri dela ima najvise primesa satire (uz treci deo). Drugi si lepo opisao kao psihodeliju i odlicno funkcionise kao poveznica izmedju ta dva, i neke od vizuelno najupecatljivijih scena su bas iz dvojke. Meni je ona uslovno receno najslabiji album, mozda zato sto se najlakse da prepricati radnja, i jer ima najmanje (crnohumornog, satiricnog) teksta (ali to nadoknadjuje odlicnim nemim kadrovima), pa stoga deluje kao da ima najmanje "mesa". Ali sva tri dela su mi tu negde, odlicna na svoj nacin.

Ovakav spoj dekadencije, poeticnosti, hermeticnosti i atmosfere sam osim kod Nikopola takodje doziveo slusajuci pesmu "Moja si" od Idola. Ne samo zbog tusa iz koga sibaju krvave kadine mirisne groznice, sto podseca na scene sa Jill Bioskop..vec..

Citalac biva bacen kao Nikopol u svet koji je toliko slican (odlicno upotrebljen motiv piramide - bez goriva i egipatskih bozanstava - bez mozga, recimo) a opet razlicit od naseg. Gde likovi umesto da samo bezglavo jure iz avanture u avanturu sede u nekoj trosnoj sobi i pricaju, a gde se akcija svodi na boks-o-sah, jos jedna satiricna spojka naizgled nespojivog. Bilal zna da bude i poetican, i satirican, i price u okviru ove trilogije mu imaju dobar tempo, dobar odnos akcije i mirovanja, nemustih scena i britkih dijaloga, a svet koji je stvorio je odbojan koliko i vizuelno upecatljiv. Ne znam sta bih drugo dodao u 'odbranu' ovog stripa al eto da pokrenemo temu malo. Mozda padne drugo citanje uskoro.





Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6022 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 27/12/2023 : 19:09:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Prvi album dobar, uvuče te u taj svijet,plus moćan , ali stvarno - moćan crtež. Onakvu silinu možda jedino Frank Miller ima u svojim najboljim danima.Ali nakon zanimljive postavke, priče ide u smjeru gdje sam malo toga shvatio. Očito nisam dovoljno inteligentan. Priznajem, od polovine 2.albuma dalje sam samo listao i gledao crtež. I to je ok. Jer stvarno se ima što vidjeti. Na prvi pogled prenatrpano sve i hladno, ali upravo ta hladnoća uz postavku likova u prostoru, taj neki 3D efekt koji crtež ima ,e to je stvarno super.

Partija lova ostaje (daleko) najbolje što sam pročitao od Bilala.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000