forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 169 #Novikontakt_
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 10/02/2021 : 11:15:55  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

Šta misliš zašto postoje memovi danas?



Zato što zbog povećane količine informacija koju non-stop primaju u odnosu na prijašnje generacije, prosječni ljudski raspon pažnje sve više i više opada (kažu da je već kraći od onog zlatne ribice).

To je globalni trend koji nam diktira vrijeme i stil života u kojem živimo, ali protiv kojega bi se (ako mene pitate) pojedinac trebao svjesno odupirati.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 10/02/2021 : 11:20:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by pcoro



Sulude tvrdnje! Ovdje ljudi dolaze baš čitat dugačke, nadahnute, iscrpne osvrte! Vidjet kako su drugi doživjeli strip i jesu li možda štogod prpustili. Razmijenit mišljenja. Meme moš dobit u svakom kutku internete. Idealni osvrt bi bio onaj koji je duži od samog stripa!




U potpunosti se slazem!



BUM!



Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 10/02/2021 : 11:25:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote


Memeovi nisu ništa različitiji od kratkih geg stripova u prošlosti.
"Far Side" Garyja Larsona mi prvi pada na pamet, ali definitivno nije jedini. Takav format je aktualan zasigurno još od početka 20. stoljeća (tj. vjerojatno i ranije, no nemam dovoljno znanja da pišem o tome), a memeovi su trenutno najaktualniji korak u toj evoluciji. Ništa čudno ni neobično.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 10/02/2021 11:26:12
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 10/02/2021 : 11:28:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Dobra Peyo, prava stripovska .

Vukozec - ...To je globalni trend koji nam diktira vrijeme i stil života u kojem živimo, ali protiv kojega bi se (ako mene pitate) pojedinac trebao svjesno odupirati...

Govorimo o američkoj superherojštini šta su nam je nametnuli izdavači ode u mitteleuropa?

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 10/02/2021 : 11:47:19  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01



Memeovi nisu ništa različitiji od kratkih geg stripova u prošlosti.
"Far Side" Garyja Larsona mi prvi pada na pamet, ali definitivno nije jedini. Takav format je aktualan zasigurno još od početka 20. stoljeća (tj. vjerojatno i ranije, no nemam dovoljno znanja da pišem o tome), a memeovi su trenutno najaktualniji korak u toj evoluciji. Ništa čudno ni neobično.



Jesu li u prošlosti ljudi komunicirali sa prijateljima tako da im dnevno šalju par desetaka takvih geg-stripova u poštanski sandučić (i ništa drugo)?
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 10/02/2021 : 12:27:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ne bih znao, malo sam mlađi
Šalim se malo, ali uglavnom mislim da poanta stoji. Ja ne osjećam nikakvo prezasićenje ičim, tako da ono možda i nisam mjerodavan (a i volim vrtiti memeove, ima odličnih, ima i loših, kao i u svemu drugome), samo nisam preveliki ljubitelj tih "prije je bilo bolje" govorancija. A ako ti netko šalje desetine memeova dnevno, onda je ta osoba problem, a ne sadržaj koji šalje.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 10/02/2021 : 12:43:02  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
primam desetine memova i raznih forvaduša dnevno, ne šalje ih samo jedna osoba - baš u tome i je problem, što nije pojedinačni slučaj, već masovni ;)

možemo malo prokomentirati recimo i na Letterboxd, koje "recenzije" obično budu najpopularnije, one sa više od pet rečenica, ili one koje se sastoje samo od one-line pošalice
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 10/02/2021 : 15:34:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Apsolutno mi ništa ne znači nečija ocena, kao ni komentar "svidelo mi se" "bezveze i dosadno". Samo pišite duže recenzije. Ima i nas koji ih i čitamo.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 10/02/2021 : 15:57:16  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
za vecinu vas ovde znam ko je kakav, stoga su kracu komentari pozeljni
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 10/02/2021 : 19:57:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Duže osvrte čitam jedino ako me strip jako zanima ili mi se izuzetno svidi/ne svidi nakon čitanja.
A 10 redova teksta je i više nego dovoljno da netko izrazi svoj doživljaj stripa bez da spojla radnju i uđe u neke dublje analize koje su primjerenije recenzijama nego forumskom osvrtu.
Memeovi su kul. Pogotovo s mačkama.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 14/02/2022 : 15:08:23  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

A o brojčanim ocjenama... cila je stvar u jednostavnosti. Ti stvarno misliš da ljudi čitaju nekakve eseje na običnom osvrtu o nekom stripu? Možda 5%. Di bi nas to dovelo? Šta misliš zašto postoje memovi danas? Kad netko vidi vic od 10 rečenica nitko ga ne želi čitat, predugo, previše vrimena, idemo dalje dalje, brže...Takva su vrimena. Zato brojevi brojevi brojevi, može i duži osvrt (koji malo tko čita), al na kraju obvezno mora bit ocjena ili ti je to sve rekla-kazala. Mislim da bi prije svega sporadični posjetitelji foruma bili informiraniji. Neman šta više reć.



Sulude tvrdnje! Ovdje ljudi dolaze baš čitat dugačke, nadahnute, iscrpne osvrte! Vidjet kako su drugi doživjeli strip i jesu li možda štogod prpustili. Razmijenit mišljenja. Meme moš dobit u svakom kutku internete. Idealni osvrt bi bio onaj koji je duži od samog stripa!

O tome na kraju krajeva govori i ovaj strip, o potrebi da se što prije stvori mišljenje o bilo kakvom fenomenu i da se zatim drži tog mišljenja kao pijan plota. Znači jedna aktualna tema, obrađena na malo površan ali lagan način i sa simpatičnim crtežom. Zaslužuje barem 6/10, a da je smješnija zasluživala bi i više.



Sad nakon pročitanog stripa da se složim sa pcorom. Boldano bi bila otrpilike i moja ocjena. Aktualna tema, sa još dosta sporednih tema nadovezanih na nju, sve to samo lagano zagrebano, sa simpatičnim crtežom.

A a propos rasprave o ocjenama: Ne, paralela sa ocjenama koje se daju u školi nije dobra. U školi kad učitelj ocjenjuje zadaćnice, on u prvom redu ocjenjuje tehničku izvedbu, je li gramatika pravila, je li struktura priče dobro izvedena (znate ono uvod-zaplet-razrada radnje-rasplet-epilog), stil pisanja, složenost rečenica, ritam čitanja itd. Sama priča (o čemu se u njoj radi) ga manje zanima. Na likovnom se također ocjenjuju tehnički aspekti, kompozicija, proporcije, sjenčenje, korištenje različitih tehnika slikanja. Dok nas kad ocjenjujemo neki strip upravo doživljaj priče više interesira. Općenito gledamo subjektivni dojam, ne objektivni, bitno nam je da je crtež po "našem guštu", a ne da je tehnički pravilno izveden. Bitno nam je i da je priča naš par postola, da nam titra interese, svjetonazor itd. Od stripa tražimo ono što se traži od umjetnosti: subjektivni doživljaj. U školi se ne ocjenjuje umjetnost, već se ocjenjuje u kolikoj su mjeri učenici usvojili znanja koja su im prenešena. Učitelju recimo neka zadaćnica može biti i dosadna, zilijun puta viđena, ali svejedno će joj dati peticu jer je tehnički besprijekorno izvedena. Mi čitatelji ne želimo dati peticu nečemu što nam je bilo dosadno, no ponekad možda smatramo da djelo ne zaslužuje ni negativnu ocjenu, da je stvar u našem subjektivnom doživljaju, a da bi nekome drugome to moglo biti vrh. Zato ostavljanje ocjena u komentarima čitatelja nije isto kao školsko ocjenjivanje i zato meni te ocjene čitatelja ne znače baš ništa, korisnije mi je puno pročitati nečiji komentar (koji uopće ne mora biti dugački esej, već par rečenica je dovoljno) kako bi iz njega izvukao neke zaključke koje su odlike stripa i koliko je to za mene.

Uglavnom, 3/5

Edited by - vukozec on 14/02/2022 15:09:02
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 14/02/2022 : 19:24:30  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
Uvijek kad posjećujem topice izdavačkog izloga da provjerim dojmove za neki strip koji me zanima automatski prvo čitam one postove koji sadrže mini-recenziju, jer to mi je u principu jedini relevantni faktor da uvažim nečije mišljenje kao vjerodostojno, da se netko zapravo potrudio ostaviti osvrt. One uobičajne jednofrazne komentare tipa "ovo je masthevuša" i "favorit za strip godine" pokušavam ignorirati. Što se ocijenjivanja tiče, shvaćam da nekima predstavlja diskomfor ostaviti broj koji opisuje njihovo mišljenje te im niti jedna skala ne odgovara (ni 1-5, ni 1-10), ali meni osobno ocjena upotpunjuje sam osvrt i služi kao neka vrsta potvrde onoga što sam napisao. Znalo mi se na homepage-u događati kada čitam recenziju da iz samog osvrta zaključim da je određeni strip dobar zbog recenzentovog blagog izražavanja, dok bi onda iz same ocjene vidio da je ipak riječ o sranju, tako da ocjena uvijek dobro dođe.

A što se tiče ovoga da neki ne ocijenjuju zbog pristojnosti i poštovanja, ljudi, pa neće vas Markos pojesti ako mu popljujete strip. To jedino ako opletete po prevoditeljima, onda ste najebali

Go kneel and weep
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 29/10/2022 : 11:48:40  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Nekako sam ovaj strip kad je izlazio ignorirao i stavio u zaborav. Tek kad je Markos najavio novi Duhamelov uradak i kad sam vidio preview sam malo se vratio unazad i odlučio dati ovome šansu.
Strip je vrlo kratak, ali podosta sadržajan. Monolozi i dijalozi su dovoljno dugi da na ovom kratkom broju stvore kvalitetan uvod, zaplet, vrhunac i rasplet. Strip na podosta šaljiv način govori o problemima modernog doba, poglavito društvenim mrežama i društvenu fasciniranost i opsesiju te podjele kakve se mogu zbog toga stvoriti.
Duhamel je sve ovo korektno odradio i nisam imao osjećaj da je strip trebao biti dulji. Jako dobro je ocrtao segmente i strane društva. Tematika je bliska većini čitatelja u današnjem dobu te je vrlo pitko štivo. Na svakoj stranici se nešto događa i ima pomaka u radnji, na momente je čak i pretjerano dinamično. Hoću reći, puno stvari i napredaka u radnji i situaciji se događa i ne stignu nekada ostaviti trag na radnju i čitatelja. No, to je možda i kompromis s obzirom na broj stranica stripa.
Ambiciozni uradak, vrlo šarmantno prikazan i vrlo relevantan. Ne donosi ništa revolucionarno, niti mu je to cilj, ali funkcionira kao vizualno zanimljiva i radnjom primjerena kritika modernom dobu. Ne treba imati velika očekivanja od ovog stripa, ali Duhamel je sasvim dobro ispunio ovih 60-ak stranica i ovom simpatičnom stripu se nadam vratiti u nekom budućem vremenu. Vjerojatno će i tada biti relevantan.
4/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 29/08/2023 : 10:35:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Otkacen i zabavan strip gdje sa vrlo malom broju stranica uspjela ugurati posvemašnja kritika ljudskog društva (ovisnost o društvenim mrežama, nedostatak privatnosti, licemjerje i sve jača antagonizacija različitih društvenih skupina) sa vrlo upečatljivom zadnjom rečenicom na kraju nebitno odakle čudovište, ono je bilo samo katalizator spomenutih pojava)

Strip me nasmijao ali i štrecnuo.

Edited by - Kerempir on 29/08/2023 10:37:21
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 02/01/2024 : 23:02:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Jako, jako dobro.

Simpatičan i topao crtež, dobro ispričana priča/kritika ovisnosti ljudi o drustvenim mrežama, simpa glavni junak i puno smijesnih scena samo su neki od aduta ovog stripa. Pitko, nekomplicirano i opuštajuće. Stvarno ugodno iznenađen.

Najjača scena je kad Doug ispali hitac upozorenja u zrak, a na sljedecem kadru patka padne s neba i onda krece lavina optuzbi na netu o zlostavljanju životinja. Da nije tužno bilo bi smiješno.

Vjerojatno ce ovaj strip proći ispod radara ali stvarno mislim da ga vrijedi pročitati.
Autor nepoznat, nadam se da cemo ga još koji put vidjeti u Kolorci.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1189 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 03/01/2024 : 19:58:11  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Prosao je malo ispod radara ali ipak se rasprodao nakon nekog razumnog roka Aco! :)
Fibra je inace prosle godine izdala i ovo izdanje ovog autora
https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-236-lazni-tragovi/822/
nazalost nisam jos nabavio ali je u nekom planu.
Inace novikontakt je strip koji sam pozeleo imati u dva primerka ali samo se ipak obuzdao ima toliko drugih stvari za nabaviti .

Under construction.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.36 seconds. Snitz Forums 2000