forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA SP 29 Svi moji ratovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Chui
Average Member



922 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 03/05/2021 : 10:09:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Chui


Kad je u pitanju depresija from hell i brodeckov izvještaj imaju toliko depresivni crtež da nisam uspio pročitati prvih 10 stranica
. A naj mućniji strip definitivno sigurna zona Goražde.A Parlov crta sve toliko light da teško može biti depresivan pa si me baš zaintrigirao za Furya


From Hell i Brodeck imaju, kao što reče Odoakar, izuzetan crtež koji stvara posebnu atmosferu i svakako bih ti preporučio da ih pročitaš do kraja. E sad, ta atmosfera jest depresivna, ali ja nemam neki problem s depresijom kao dijelom umjetničkog izričaja već s onom iz dnevnih vijesti, a ovaj Fury mi je upravo takav. Za Goražde se slažem.





Slažem se i ja da su to vrhunski crteži i upravo svojom depresijom savršeno dočaravaju težinu i tamu svojih priča. Već nakon par stranica odmah te obuzme takva depresija da ima dana i kad mi ih je teško za pratiti. Doslovce uranjaš u more depresije koja obuzima.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 07/07/2021 : 20:43:07  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote


Koja je fora sa izduženim facama na momente senatorova glava kao da je propuštena kroz mengele
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1671 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 07/07/2021 : 21:42:05  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Chui


Kad je u pitanju depresija from hell i brodeckov izvještaj imaju toliko depresivni crtež da nisam uspio pročitati prvih 10 stranica
. A naj mućniji strip definitivno sigurna zona Goražde.A Parlov crta sve toliko light da teško može biti depresivan pa si me baš zaintrigirao za Furya


From Hell i Brodeck imaju, kao što reče Odoakar, izuzetan crtež koji stvara posebnu atmosferu i svakako bih ti preporučio da ih pročitaš do kraja. E sad, ta atmosfera jest depresivna, ali ja nemam neki problem s depresijom kao dijelom umjetničkog izričaja već s onom iz dnevnih vijesti, a ovaj Fury mi je upravo takav. Za Goražde se slažem.





Slažem se i ja da su to vrhunski crteži i upravo svojom depresijom savršeno dočaravaju težinu i tamu svojih priča. Već nakon par stranica odmah te obuzme takva depresija da ima dana i kad mi ih je teško za pratiti. Doslovce uranjaš u more depresije koja obuzima.




Depresija u kliničkom smislu ili kozmetičkom?
Jel to mislite na žanr ili pravac u slikarstvu?

Resistance is futile.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 09/07/2021 : 20:34:16  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Ennis je iskoristio lik Fury-a da napravi jednu retrospektivu američkih ratova posle drugog svetskog rata i ovde pratimo njegove avanture po Indokini, Kubi, Vijetnamu, Nikaragvi gde se sa "oslobodilačkih ratova" ove nacije skida koprena i otkriva kako vojnici iz prvih redova po pravilu poslednji saznaju prave razloge zbog kojih se započinju ratovi

Pojavljuju se ovde i neke poznate face kao npr Panišer i Barakuda i iako ne bih ovo stavio u isti rang kao Punisher Max mogu reći da su mi se svidela neka Ennisova pragmatička promišljanja o ratu, starosti, izgubljenim ljubavima, izgubljenim idealima, kajanjima itd.. U hijerarhiji sveta uvek postoji neko iznad nas koji drži sve karte u svojim rukama i upravlja igrom kako njemu odgovara, mi obično shvatimo pravila igre tek kada bude kasno i onda ostaje samo kajanje, žal da sve što smo radili je u suštini bilo uzaludno, i kada misliš da pobeđuješ ti u stvari gubiš, zapravo sve vreme si gubio, svi ti izgubljeni životi, izgubljeni nizašta.. što se više primičemo epilogu poprilično mračno i depresivno je sve to na kraju ispalo, poslednja stranica ostavlja strašno jak utisak.. Čitajući neke druge Ennisove radove tipa Preacher, Punisher Max, Boys navikao sam na mnogo više oštrine od ludog irca ali prijatno me ovde iznenadio nisam očekivao da može da napiše toliko ljudsku priču, toliko tužnu priču..

Strip jeste lepo odrađen i iako nemam ništa protiv da domaći autori dobiju deluks tretman i uvećano izdanje jer moderna publika zahteva takve stvari iskreno meni je ovaj format overkill i ovom crtežu bi originalni američki format bio sasvim dovoljan
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 21/09/2021 : 20:55:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Sve je već rečeno. Sviđa mi se ovakav pristup gdje se ne vrti sve oko glavnog lika nego je Fury više kao jedno od zrna u žrvnju ratova i popratnih svinjarija.
Parlov genijalan! Toliko klasičan i pitak a opet toliko svoj. Ovo je blueprint kako bi akcijski stripovi trebali izgledati.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



922 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 07/12/2021 : 10:46:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Meni je dobar Fury, zanimljiviji od Ennisovog Punihsera, neke ratne priče bi mogli imati i bolji kraj umjesto malo šutanja nogama i zabijanja glavama u protivničke paralizirane statiste, al sam kraj svega nekako dobro zaokružuje sve od početka do kraja. Jedino što me zbilja živcira je ta naslovnica, ajd ako nije bilo bolje na izbor, al ova je onak blje, kad bolje razmislim najviše me ona odbijala na čitanje. Parlov je dobar i kolor isto, ugodno za čitanje i gledanje. A skužio sam jedan smiješan detalj tamo na Kubi, kad trojica junaka jure kroz kubance usret tog ratnog kaosa i govore kako ih neće skužiti jer izgledaju isto kao kubanci jaooo :)))) a kubanci svi izgledaju isto, svi imaju brade i brkove, neko malo više neko malo manje, al svi pokušavaju izgledati kao Castro, a ova trojica junaka dva golobrada i neobrijani Fury sa povezom preko oka, kao neće ih skužit jer izgledaju isto kao i oni hahaha.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 11/12/2021 : 13:27:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ako nekog zanima povijesna pozadina ovih priča preporučujem na Doku TV serijal Neispričana povijest Amerike/The Untold History of the United States (2012).

Počinje od srijede od 20 sati opet svih 10 epizoda koje obuhvaćaju period poslije WW2 do danas.

https://www.dokutv.net/hr/film/info/2285#.YbSWSNXMIz0

https://www.imdb.com/title/tt1494191/episodes?season=1&ref_=tt_eps_sn_1
Go to Top of Page

Chui
Average Member



922 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 11/12/2021 : 13:44:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Ako nekog zanima povijesna pozadina ovih priča preporučujem na Doku TV serijal Neispričana povijest Amerike/The Untold History of the United States (2012).

Počinje od srijede od 20 sati opet svih 10 epizoda koje obuhvaćaju period poslije WW2 do danas.

https://www.dokutv.net/hr/film/info/2285#.YbSWSNXMIz0

https://www.imdb.com/title/tt1494191/episodes?season=1&ref_=tt_eps_sn_1




super hvala
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 11/12/2021 : 15:57:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Topla preporuka i od mene za ovaj dokumentarac od Olivera Stonea.
Postoje i dve epizode prikveli, koje su izašle samo za dvd/bluray izdanje, mogu da se nađu na netu.
Prva je o periodu 1900-1920 i druga, 1920-1940. Vredi i to pogledati.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 11/12/2021 : 18:32:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Hm, steta sto nemam taj "DokuTV", sto bi znacilo da treba potraziti u bespucima taj i ostale Oliverove dokuje koje jos nisam gledao.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/12/2021 : 20:08:32  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ima toga da se nadje sigurno po internetu i na torrentima. Poslednja 10.epizoda o Busu i Obami je dostupna na jutjubu ja sam je gledao pre par meseci. Velika preporuka:

Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 16/12/2021 : 22:56:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Ennisa baš i ne volim, pa sam ovo kupio samo zbog Parlova. Nisam pogrešio, Parlov je odličan, a i Ennis je OK.

Nije baš da je to neispričana priča. Barbara Tuchman, dvostruka dobitnica Pulitzera za svoje knjige o povijesti je još sredinom 80-tih u knjizi "The March of Folly: From Troy to Vietnam" kritički pričala o ratu u Vijetnamu i ulozi CIA-e u jugoistočnoj Aziji. Teško da se može biti više mainstream od nje.
Nakon toga je napisano stotine knjiga recenziranih u najčitanijim novinama i časopisima.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 21/12/2021 : 23:59:49  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Furyjeva retrospektiva i doživljaji iz nekoliko post WW2 ratnih pothvata američke vojske prikazani kao kritika vanjske politike SAD-a.
Na sve se to nadovezuje Marvelova MAX etiketa, Parlovljev kvalitetan crtež te pojava par likova poznatih iz drugog Ennisovog serijala.
Dosta detaljno istraženo i gusto napisano, ovo odiše nekim klasičnim Ennisovim boljkama kao što su hrpa neusmjerene gorčine te prekomjerno nasilje koje nije u svrhu priče.
Suština svega toga je da u stripu je jako malo uistinu snažnih trenutaka koji će se urezati čitatelju u pamćenje, a tematika nudi takve mogućnosti. Umjesto toga, dosta tih događaja i zapleta je trivijalizirano i svedeno na pucačinu i pokazivanje mišića.
Tako sam ga ja barem doživio.
Parlovljev crtež pruža prostora za svakojake široke i potresne prizore, ali imam osjećaj da nije u skladu sa scenarijem i željama. Na momente je pretjeran, a likovi sa svojim jajolikim glavama djeluju kao karikature.
Sami završetak je jako dobro i mudro odrađen te nudi materijala za razmišljati. Prava je šteta što ostatak stripa ne nudi neku težinu i topi se u blatu prosjeka. Ispada na kraju da je ovo solidni ratni strip koji svoj potencijal ne razvija u potpunosti te puno puta skreće u irelevantnost. Moguće da ću ponovno probati s ovime, ali Ennis je mogao ovdje bolje te zanemariti neke svoje fetiše.
3/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Chui
Average Member



922 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 22/12/2021 : 09:24:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
meni je u stripu najbolje sve ono što se dešava van borbenih akcija.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 22/12/2021 : 09:30:40  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Istina, ali nedostaje Ennisu neke finoce u scenariju. Par dana prije sam citao Nuryjevu Katangu koja je isto geopoliticki triler, tu je sve nekako uvjerljivije i jasnije za pratiti, kod Ennisa nako 10.psovke i vulgarnosti postane zamorno.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 30/09/2022 : 13:22:26  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Pročitao zbog Parlova, a Ennis kao i inače naporan u svojim izdrkavanjima. Draper je ufino rekao da mu nedostaje scenarističke finoće, a ja bih rekao da je kao scenarist Ennis potpuno tone deaf, ne poznaje nijanse, takt ili suptilnost, nesposoban je pripremiti teren za klimaks ili uhvatiti čitatelja nespremnog. Pa onda ni taj shock value na kojem mu se cijeli opus temelji i nema neki value, Berardi ga, da uzmemo samo jedan staromodni mainstream primjer, po tom pitanju u probranim epizodama Kena Parkera pojede za doručak.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 30/09/2022 : 15:01:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Pročitao zbog Parlova, a Ennis kao i inače naporan u svojim izdrkavanjima. Draper je ufino rekao da mu nedostaje scenarističke finoće, a ja bih rekao da je kao scenarist Ennis potpuno tone deaf, ne poznaje nijanse, takt ili suptilnost, nesposoban je pripremiti teren za klimaks ili uhvatiti čitatelja nespremnog. Pa onda ni taj shock value na kojem mu se cijeli opus temelji i nema neki value, Berardi ga, da uzmemo samo jedan staromodni mainstream primjer, po tom pitanju u probranim epizodama Kena Parkera pojede za doručak.


Ennis je suptilan poput šake u oko, ali to nadoknađuje činjenicom da piše nevjerojatno dobre likove.

Štoviše, među stripovskim scenaristima je jako malo onih koji pišu tako dobre likove poput njega, po mom mišljenju.

Nego, baš me zanima kakva će biti reakcija na Saru.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 06/10/2022 : 08:17:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Evo opet moram spomenuti giapa, bilo ovdje bilo u punisheru, lik mi je super i baš podiže kvalitetu.
Go to Top of Page

mike
Senior Member

Slovenia
2803 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 06/10/2022 : 18:07:08  Show Profile Show Extended Profile  Send mike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by vukozec

Pročitao zbog Parlova, a Ennis kao i inače naporan u svojim izdrkavanjima. Draper je ufino rekao da mu nedostaje scenarističke finoće, a ja bih rekao da je kao scenarist Ennis potpuno tone deaf, ne poznaje nijanse, takt ili suptilnost, nesposoban je pripremiti teren za klimaks ili uhvatiti čitatelja nespremnog. Pa onda ni taj shock value na kojem mu se cijeli opus temelji i nema neki value, Berardi ga, da uzmemo samo jedan staromodni mainstream primjer, po tom pitanju u probranim epizodama Kena Parkera pojede za doručak.


Ennis je suptilan poput šake u oko, ali to nadoknađuje činjenicom da piše nevjerojatno dobre likove.

Štoviše, među stripovskim scenaristima je jako malo onih koji pišu tako dobre likove poput njega, po mom mišljenju.

Nego, baš me zanima kakva će biti reakcija na Saru.



Bravo bushy.

Jack the Black.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 31/10/2023 : 16:38:09  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Kako mi je dobro legao Fjuri. Vrhunski. Taman nakon iscitanje sedme knjige Enisovog Panisera u Darkvudovom izdanju, sinoc sam slistio svih 300 stranica pukovnika Fjurija u jednom citanju u Fibrinom izdanju. Gore ste spominjali Oliver Stounov dokumentarac Tajna istorija Sjedinjenih Drzava, vidi se da Gart Enis i Oliver Stoun imaju slicne, ako ne i iste poglede na americku spoljnu politiku. To je pogotovo uocljivo u poglavlju o Kubi i Nikaragvi.
Pored svih ratnih desavanja izuzetno je zanimljivo gledati razvoj odnosa izmedju Fjurija, Dzordza, senatora i Sirli kroz decenije. Odlicno legne ono trinaesto poglavlje kao tuzan i mracan epilog dvostruke tragedije Nika Fjurija i neuspeha dvojakog rata kog je vodio - onog za drzavu i onog privatnog. Ta pogubna spoljna politika i ratovi ih je izjela i na privatnom, ljudskom planu.
Sjajn mi je Enis kad je ovako malo mirniji i introspektivniji sa Fjurijevom reminiscencijom o starosti, izgubljenim ljubavima, izgubljenim idealima, kajanjima, zrtvovanju itd.
Susret s Paniserom i Barakudom je samo dodatni plus i odlicno uklapa ovu pricu u svet Paniser Maxa.
Parlovljev crtez je vrhunski, kao i kolor ko god da je radio. Stvarno je uzivanje gledati Parlovljev crtez na ovom velikom formatu, jos i vise nego u Starlightu. Stvarno imamo sjajne crtace u svetu Parlova, Perovica, Geru, Kerca, Subica, ali mislim da mi je Parlov cak i omiljeni.
10/10
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 31/10/2023 : 16:51:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Parlovljev crtez je vrhunski, kao i kolor ko god da je radio.


Lee Loughridge.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000