forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Inflacija
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 17/01/2021 : 17:26:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Čije dionice?

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 17/01/2021 : 18:46:23  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Štednja novaca u bankama i život od kamata već dugi niz godina ne postoji kao realna pojava (tipa uložiti ću milion kuna u banku, s kamatom od 7% imam čistih 70 000 godišnje, što je nekih 5 500 kn po mjesecu - ležim i ne raadim ništa, a pare samo idu) čak štoviše mnohe banke imaju NEGATIVNU stopu na dugoročnu štednju. Skužilo se da je bitno da se novac vrti/troši/investira...
Pa i ta zlatna poluga koju imate. Ok, imate zaltnu polugu. i što ćete s njom? Staviti je na zid i gledati je? Ok, ona predstavlja (kao i nekretnine neko psihološko obazbjeđenje ali dugoročno npr. sa polugom ti imaš kapital koji ti stoji u potpunosti neiskorišten, samo zbog tvoje (psihičke) sigurnosti, a kapital koji stoji je jako loša pojava za ekonomiju.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 17/01/2021 : 19:27:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
@Mladjo
Nije isto, mislim da s polugama nema inflacije, dok u gotovini gubiš.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 17/01/2021 : 19:49:48  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

@Mladjo
Nije isto, mislim da s polugama nema inflacije, dok u gotovini gubiš.



Ha gle, ovo sa novcima je ono kaj sam pričao na početku - uvijek postoji inflacija, negdje oko 2% godišnje, što znači da ako imaš npr. 100 000 kn u robi ili uslugama tih 100 000 kn 2% manje vrijedi svakig godinu dana. Ok, ovo je ultrapojednostavljeno ali to je to. A što se tiče zlatnih poluga - e vidiš, to ne znam. Znači one uvijek vrijede isto? Mislim, s obzirom na inflatorna kretanja i njihova cijena se onda mora povećavati ako uvijek vrijede isto u odnosu na količinu robe, odnonso pone i potražnje.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 17/01/2021 : 19:56:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Zlato stagnira s blagim rastom.
Problem je to pretvaranje novca i transport/smještaj istoga, ako ne želiš držati u domu, trebaš platiti sef u banci ( možda ima drugo " skladištenje " za koje ja još ne znam ).
Novac gubi na godišnjoj razini oko 2%, to je jasno.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Milac
Starting Member



Bosnia and Herzegovina
90 Posts

Member since 27/06/2003

Posted - 17/01/2021 : 19:58:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Milac a Private Message  Reply with Quote
Ekonomski najbolje je imati uspješan privatni biznis (proizvodnju, trgovinu, usluge, turistički djelatnost) sa velikim godišnjim profitom i dugoročnom stopom rasta. Šta kad krene nizbrdo ne tvojom krivicom? Evo npr. korona kriza i turizam ili avioprevoz u 2020. Ili dođe do sloma neke djelatnosti npr. stanogradnje a uložena je sva aktiva i velika kreditna sredstva u izgradnju bloka zgrada? Ili uložiš u izvoz neke robe u npr. Rusiju a krenu sankcije i ne može se realizovati? To su stvari koje se dešavaju, postoji osiguranje ali nekad ni ono ne može sve da predvidi i pokrije.

Zlatna poluga se ne može jesti, ne može se ni novac a ni nepokretnost. Aktiva je najbolja kada se obrće i donosi profit a šta raditi kada imaš aktivu a trenutni uslovi za biznis su totalno nepovoljni, rizik je prevelik. Onda pričekaš malo sem ako nisi kockar. Ili ako si izvukao novac i povukao se iz biznisa i nećeš više stres, nespavanje, rizike, neplanirane troškove i dr. Sačuvaš aktivu tako da ne izgubi na realnoj vrijednosti - može biti stan (trenutno je to upitno, ali opet je najsigurnije) ili staviti novac na banku (totalno nepovoljno u sadašnjim okolnostima), kupiti zlato (trenutno je povoljno, ima tendenciju rasta, možda mu naglo padne vrijednost, ko zna), dionice (kod nas još nejasno, nesigurno) ili nešto deseto.

U ekonomiji ništa nije potpuno sigurno, zato je prvo pravilo raspodjeliti kapital ili ako si baš siguran koncentrisati i onda dobro paziti na njega. Svako zna nekoga ko je imao kapital, novac, bio "gazda" pa je propao i došao u beznađe da li svojom krivicom ili spletom nepovoljnih okolnosti (gotovo se uvijek dešava da je propast nastupila zbog pohlepe i nezajažljivosti ili precjenjivanjem sebe). Nema "vječne istine" već samo poduzimanje u skladu sa okolnostima, otuda i naziv "poduzetnik". Najbitnije je dobro se informisati i u svakom momentu imati kontrolu nad svojim sredstvima. I to nekad nije dovoljno.

Znam jednog lika baš lika koji se obogatio preko noći zbog svog bezobrazluka i gluposti i to mu je u jednom momentu prošlo (nije ni svjestan, trebao je biti u zatvoru), a jedva je završio osnovnu školu (nikad nije mogao shvatiti negativne brojeve niti je savladao tablicu množenja bukvalno). Te pare je uložio u gradnju dvije zgrade jer je bio svjestan da ne može nikakav posao voditi, sad izdaje desetak poslovnih prostora, ima prihod od 5 - 6 hiljada eura mjesečno + par stanova koje uvijek može prodati i boli ga q. Znači nema jasnih pravila. Možeš biti doktor ekonomskih nauka i da nemaš za kiflu krajem mjeseca ili zaostali dripac sa milionima kapitala. Toga treba biti svjestan.

Drago mi je ako sam nekom pomogao svojim pisanjem, iz čiste želje da podjelim neka svoja iskustva sam se raspisao. U svakom slučaju najvažniji zaključak je da se uvijek misli SVOJOM glavom, posebno kad je u pitanju svoj novac. Izbaci marketing, mešetare, "dobročinitelje", politiku i ostale uticaje. Posavjetovati se sa svakim, pokupiti dostupne informacije i opet misliti SVOJOM glavom. U zdravlje svima!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 17/01/2021 : 20:09:52  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Ti bi mogao naplacivati ove postove

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

tihomirduras
Senior Member



1820 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 17/01/2021 : 23:26:17  Show Profile Show Extended Profile  Send tihomirduras a Private Message  Reply with Quote
ajde da imam malo vremena na poslu da pročitam i nešto drugo, mogu samo reći iz iskustva mog poznanika koji je prije neka dva mjeseca kupio bitcoin za nekih 100000 kuna da ga je do sada i više nego udvostručio baš sam gledao danas da mu je cijena 229 tisuća kuna, uglavnom ono što znam da se jako puno informirao glede kupnje i u kratkim crtama ispričao kako sve vodi k tome da će bitcoin drastično rasti kroz nekih godinu možda dvije, stvar je u tome da se tiskaju ogoromne količene novaca zbog čitave ove situacije sa covidom (nisam siguran od kud mu informacija ali čini mi se da je rekao da se u prošloj godine u usa tiskalo više novaca nego u razdoblju od 60ih do te prošle godine) i uslijed velike količine novaca višak novaca se investira u te kriptovalute i cijena im drastično raste.
Eh kad se sjetim da sam bitcion mogao kupiti za svega par dolara kad se tek pojavio.
I jedna zanimljiva vijest:
https://www.24sata.hr/news/programer-zaboravio-lozinku-jos-me-dva-pokusaja-dijele-od-gubitka-220-milijuna-dolara-739398
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 18/01/2021 : 06:14:34  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

ja sam zadovoljan sa 1.2% kamate kod nas u nekoliko banaka
skromnost je vrlina ljudi koji nemaju drugih vrlina

gore je kolega dobro objasnio
ali ja npr ne volim zlato :D niti sta osjecam prema njemu

a za stan nemam ni za sebe da zivim a kamoli nesto kao investicija

1.2% zakon za ljude ko ja



U HR su ti kamate an oročenu štednju 0,10-0,30%, tj tako nešto cca ili možda i manje. Kad kažem mrvice, doslovno mislim, baš zato i mislimda će još malo tražit klijente da im plate da barataju njihovom lovom.

EDIT: Išao provjeriti, zapravo je od 0,02-0,4%(ovih 0,4% je za oročenje na 6 godina ). Dakle, kituljac. Dolar ispada najisplativiji, a opet mi se kao laiku čini da njegov vrijednost najviše tj najbrže oscilira.

EDIT2: @Tihomir: Da, ispada da se u kriptovalute isplati ulagati...ali ja bi rekao da se treba jako jako dobro informirat i naučit nešto o njima prije ulaganja. Mislim da bi se isplatilo to proučiti.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 18/01/2021 07:37:53
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 18/01/2021 : 07:37:09  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Predjes granicu i u bih orocis
Ima osiguranje depozita do 25000 eura

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 18/01/2021 : 14:50:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Granicu ne smiješ proći s više od 10 000 eura.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 18/01/2021 : 14:56:16  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Predjes tri puta sa po 9999

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 18/01/2021 : 15:26:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Ili ideš s dvije osobe.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2963 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 18/01/2021 : 16:31:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
ja nemam tih briga.

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3053 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 19/01/2021 : 08:21:27  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Štednja novaca u bankama i život od kamata već dugi niz godina ne postoji kao realna pojava (tipa uložiti ću milion kuna u banku, s kamatom od 7% imam čistih 70 000 godišnje, što je nekih 5 500 kn po mjesecu - ležim i ne raadim ništa, a pare samo idu) čak štoviše mnohe banke imaju NEGATIVNU stopu na dugoročnu štednju. Skužilo se da je bitno da se novac vrti/troši/investira...
Pa i ta zlatna poluga koju imate. Ok, imate zaltnu polugu. i što ćete s njom? Staviti je na zid i gledati je? Ok, ona predstavlja (kao i nekretnine neko psihološko obazbjeđenje ali dugoročno npr. sa polugom ti imaš kapital koji ti stoji u potpunosti neiskorišten, samo zbog tvoje (psihičke) sigurnosti, a kapital koji stoji je jako loša pojava za ekonomiju.



dobra računica, ali u praksi teško da možeš na nju naići.... tko ima miliju kuna teško će se zadovoljiti sa 5 500 kn mjesečno.... u pravilu tko puno ima puno i troši tako da češ često ćuti one najbogatije da kukaju kako nemaju novaca (jednostavno ne mogu kontrolirati rashode)….

„And I know what I want….When the timing is right…Then I'll take what is mine…I am the clansman“
"...gdje god da te život nosi, uvijek moraš znati 'ko si..."
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/01/2021 : 09:13:28  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by xilrion

ja nemam tih briga.

isto ti je ka i ovima šta ih imaju- krematorij na kraju puta

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 19/01/2021 : 11:13:27  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
To su slatke brige

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

il cattivo
Average Member



Croatia
858 Posts

Member since 25/05/2005

Posted - 29/01/2021 : 09:17:38  Show Profile Show Extended Profile  Send il cattivo a Private Message  Reply with Quote
U 21.stoljeću manite se banaka...po meni zlato i kripto valute jer nisu podložne inflacijama i jer ima limitirani broj (bitcoin 21M, zlata isto nema unedogled)...znači što se tiče kripta i dugoročne i kratkoročne štednje - CeFi (Centralizirano financiranje) i DeFi (decentralizirano financiranje) je budućnost financiranja...isto kao što su ljudi prije 20 godina bili skeptični prema .com i email -u pa vidite sada...tako će i kriptovalute...još uvijek stignete ;-)

To really live you must almost die
And it happened just that way with me

Edited by - il cattivo on 29/01/2021 09:18:16
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 29/01/2021 : 14:37:55  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by il cattivo

U 21.stoljeću manite se banaka...po meni zlato i kripto valute jer nisu podložne inflacijama i jer ima limitirani broj (bitcoin 21M, zlata isto nema unedogled)...znači što se tiče kripta i dugoročne i kratkoročne štednje - CeFi (Centralizirano financiranje) i DeFi (decentralizirano financiranje) je budućnost financiranja...isto kao što su ljudi prije 20 godina bili skeptični prema .com i email -u pa vidite sada...tako će i kriptovalute...još uvijek stignete ;-)



I baš od svega ti spomeneš .com, pa di si bio zadnjih 30ak godina?
Uz Enron i financijsku krizu 2008-e vj najpoznatiji fail:https://en.wikipedia.org/wiki/Dot-com_bubble

Samo da dodam da se u financije kužim ko Mara u onu stvar, ali za ovo sam mislio da su opće poznate stvari.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 29/01/2021 14:39:06
Go to Top of Page

il cattivo
Average Member



Croatia
858 Posts

Member since 25/05/2005

Posted - 30/01/2021 : 11:53:45  Show Profile Show Extended Profile  Send il cattivo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:
Originally posted by il cattivo

U 21.stoljeću manite se banaka...po meni zlato i kripto valute jer nisu podložne inflacijama i jer ima limitirani broj (bitcoin 21M, zlata isto nema unedogled)...znači što se tiče kripta i dugoročne i kratkoročne štednje - CeFi (Centralizirano financiranje) i DeFi (decentralizirano financiranje) je budućnost financiranja...isto kao što su ljudi prije 20 godina bili skeptični prema .com i email -u pa vidite sada...tako će i kriptovalute...još uvijek stignete ;-)



I baš od svega ti spomeneš .com, pa di si bio zadnjih 30ak godina?
Uz Enron i financijsku krizu 2008-e vj najpoznatiji fail:https://en.wikipedia.org/wiki/Dot-com_bubble

Samo da dodam da se u financije kužim ko Mara u onu stvar, ali za ovo sam mislio da su opće poznate stvari.


Pa kao i dosta drugih stvari...treba uletiti na vrijeme ;)
Nemoj odmah skakati...
Zato i spomenuh famozni .com ali nisam doduse mislio po pitanju stock marketa vec uporabe u svakodnevnom zivotu..a 20 je trebalo biti 30, vrijeme leti a i ja bio u brzini...uglavnom...smisao mog posta je bio da ljudi budu otvoreniji prema novim mogucnostima i...da odfakaju banke koliko god mogu...

To really live you must almost die
And it happened just that way with me
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000