forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Walter Simonson
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/01/2022 : 16:03:46  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
I dobro veli ovo za prikaz veličine i prostora. Niko to ne radi kao Druillet.



A ovako ruši utvrde. Osjeti se i težina kamenog bloka.



Scena borbe kopljima.



Ili war elephants iz albuma Salammbô.






Have mercy

Edited by - izivko on 17/01/2022 16:43:44
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/01/2022 : 23:30:01  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Hvala na iscrpnom odgovoru.

Pogledat ću Aliena, Orion koliko sam vidio nije objavljen u Njemačkoj.



Alien je vrhunski!
I vrhunsko je domace izdanje Stalkera!
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 04/02/2022 : 21:31:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Ovo je neko skoro stavio na Twitter:



To je iz Close Encounters of the Third Kind, adaptaciji filma koja je izašla u Marvel Comics Super Special #3, početkom 1978. Takođe je Goodwin adaptirao scenario (kao i u kasnijem Alienu), a tušer je ovde bio Klaus Janson. Simonson i Janson su sarađivali i na Battlestar Galactica, i sve to izgleda prilično dobro. I drugačije nego kada Janson radi sa drugim crtačima, posebno Frankom Millerom.

I koliko samo Simonsonov crtež izgleda modernije i neuobičajenije nego npr. Perezov iz istog doba! (Videti Loganovo bekstvo.) Tačno je da njih dvojica nisu vršnjaci po godinama, ali su u slično vreme ušli u industriju stripa (1972/1974).

Znam da je ovo bio omiljeni strip Stevea Liebera, koji je radio sa Ruckom na Whiteout i sa Fractionom na novom Jimmy-ju Olsenu.

Ovakvo crtanje nestalnih oblika (podrhtavanje, u ovom slučaju) me podseća na nešto drugo. Jedan od uticaja na Simonsona je bio britanski ilustrator Charles Keeping, koji je crtao za knjige, uglavnom dečje, i bio totalno sjeban lik, da prostite. Iako je ono što sam video od Keepinga objavljeno posle 1978, ipak ću staviti ovde pošto ga Simonson zvanično priznaje kao favorita.

Iz dečje knjige The Wedding Ghost, iz 1985. Dečje, zaboga!





Rekao sam da se neću upuštati u priču o ilustraciji i njenim uticajima - a na Simonsona i Chaykina, koji su zajedno išli da slušaju predavanja Boba Peaka, kralja filmskih postera, početkom 80-ih, je OGROMAN - ali moramo jednom i početi. To je jedan od razloga zašto većina komentatora iz sveta stripa ne može da razluči šta je uticalo na radove pomenutih. (Poput Kayfabeovaca, koji svugde traže Kirby-ja, Corbena, evetualno Totha, Kirbyja, Crumba, Kirbyja...) Sienkiewicza tek da ne pominjem...

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 04/02/2022 22:59:42
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 02/05/2022 : 16:45:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
šon i karson listaju osmog putnika i ćaskaju o topiju i štampi. zvuk postane bolji u jednom trenutku.

Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 02/05/2022 : 18:45:03  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Video sam jutros da taj video postoji, ali tek sam ga sad posle tvog podsećanja i pogledao.

Vidim da Šon i Karson imaju neke nedoumice oko upisivanja, pa evo onog što znam. (Ovo što sledi je uglavnom za profesionalce i fanatike.)

Sajmonson uvek radi na sledeći način: kada ima ideju kako će strana da izgleda, nacrta je olovkom - donekle detaljno, ali ne preterano - i u toku te faze odredi gde će baloni da budu, i gde će zvučni efekti da budu, i gde će da bude sav ostali tekst koji pripada crtežu. Zatim se tušem upisuje tekst, u balone i u kadrove, što uglavnom radi za njega John Workman, još od ovog stripa (pre toga ga je obično unosio sam, a na Manhunteru je to bio Ben Oda), i tek zatim Sajmonson tušira crtež.

Dakle, prvo olovka, zatim upis, na kraju tuš.

Ovo ima za posledicu da stranice izgledaju organski - crtež i tekst kao jedno - za razliku od, npr. Čejkina, koji je tu (po meni) potpuno zastranio, i čiji novi radovi izgledaju kao da je crtež na jednom sloju, a tekst u drugom. Nije samo on u pitanju, tako izgleda solidan deo moderne produkcije, poput novog Palmiotijevog projekta, na Kikstarteru, koji crta slika Scott Hampton.

Workman uvek upisuje rukom, bar kada radi sa Sajmonsonom. Ali on radi i sa T.L.Edwardsom, i povremeno i sa drugima, i moguće da za njega (ili njih) upisuje i digitalno.

A on je bio i upisivač za Doom Patrol dok je ovog pisao Morrison, a crtao Case, ali ne sećam se da mi je tamo toliko privukao pažnju. Možda zato što Sajmonson smišlja sve, ili bar većinu stvari, na nivou ukupnog izgleda stranice - Workmanu uglavnom ostaje samo krajnja realizacija.

Što se tiče referenci, da, Sajmonson ih je imao dosta, i on i Goodwin su bili zahvalni studiju 20th Century Fox na nemešanju u njihov rad, i dozvolu da vide radnu verziju filma (tada još nezavršenog), mnoge fotografije, modele, nacrte scenarija, i sve ostalo. Čak nije morao ni posebno da pazi na izgled glumaca, a ipak su svi likovi prepoznatljivi.

Slova upisana plavom bojom su glasovi koji se čuju preko zvučnika.

A baš je ovaj strip izrodio kritiku koja me je bila toliko impresionirala da sam počeo da čitam prikaze i kritike stripova napisane u tom periodu na internetu - pre 10-15 godina, kada su blogovi i prikazi nicali kao cveće posle prolećne kiše. (Danas vlada prava kritička pustoš u odnosu na to vreme.)

Taj prikaz je od Johna Kane-a, za sada neaktivni sajt Savage Critics. Nije čak ni celoviti prikaz, više je skup pojedinačnih zapažanja. Na neki način, ovaj video je za mene prolazak pored kuće.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 02/05/2022 18:50:03
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000