forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 175 - D
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 11/02/2022 : 22:15:02  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Alan Erol,šta reći!! Podario nam je genijalne Plašt i očnjake (sigurno u mojih top ten pročitanog,ako ne i u top 5),predobrog Garulfa,i ništa manje senzacijalnog Lupeža iz Nove Indije/Podmuklih Indija.
Vampirski D je njegova varijanta Drakule,sjajan je ovo strip,ali ne toliko sjajan kao nabrojani.Mada ja nisam ni očekivao da će biti,tako da sam dobio ono šta sam očekivao pa sam prezadovoljan pročitanim.

Znači D (kao Darkula,kao Drejk kao Dejzi,kao ...) je netipičan vampirski strip,pa Erol opet iskače iz ustaljenih žanrovskih šablona,pri tom ne narušivši "suštinske temelje" postulata o nemrtvima.Samo to je bilo dovoljno da me D osvoji.
Kroz tri albuma,ulice i vile Londona,pustare Jorkšira, uz izlete u crnu Afriku,autori nas vode u dramatičnu vampirsko-akciono-ljubavnu priču,sa zapletima i rešenjima istih,na način dostojnih Alana Erola.
Bruno Majorana,kao i u Garulfu,na najvišem nivou,mada ovde sa stilom koji odgovara jezi i hororu.

4.5/5 (8/10)

Da je u pitanju scenarista iza koga ne stoje Plašt i ostali stripovi,verujem da bi bila petarda.Ovako,ipak je to nešto slabije.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 11/02/2022 22:30:36
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 11/02/2022 : 22:33:44  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Može mala pomoć: zar vam se ne čini da je lančič sa krstom na vratu “lika” na13. strani drugog albuma greška? Zar isti nije ustuknuo od krsta na kraju prvog dela? Zar nije trebalo da to bude onaj medaljon koji se kasnije pojavljuje?


odmah sam uočio ovu grešku;trebao je da stoji medaljon umesto krsta,i ne mogu da verujem da se takva greška potkrala!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 11/02/2022 : 22:41:15  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Pročitao sam pre koji dan ovaj strip i mogu reći samo da mi se baš svideo! Čitao sam PiO i zbog nekih obaveza napravio pauzu pa čekam trenutak da krenem ispočetka - ako bi se poredili, PiO su mi bolji naravno, ali Erol ovde uopšte ne kaska puno. Pre svega ta inovativnost i neizvesnost u priči je prisutna od samog strarta i posebno mi se svidelo kako radnja krene u jednom pravcu, a završi potpuno u suprotnom. Sve krene oko lorda Faurestona, on je na naslovnici, svi mislimo da znamo kuda priča ide, i onda od drugog albuma krene ludilo i zaokret, pa još jedan i tako sve do kraja. Tako mi prvi album dođe kao neki uvod (i to jako dobar), drugi onda ubrzava i diže sve na 200, malo usporava u trećem i na kraju sve obrne od samog starta i napravi veoma dobru završnicu.

Vrhunac mi je deo u drugom albumu kada se otputuje u onaj mali gradić i zamak - kako po priči, tako i po atmosferi. Najdinamičnije, najzabavnije, najinteresantnije i najneizvesnije. Početak trećeg albuma me je malo gušio, ali se sve završilo i više nego dobro. Posebno sama završnica i poslednjih nekoliko stranica gde je nešto što je sve vreme bilo humoristično i održavalo taj neki "svetliji ton" koji je Erol koristio i u drugim delima došlo na naplatu. Od mene preporuka, posebno za ljubitelje fantastike i horora (posebno vampira), viktorijanske Engleske i Erolovog humorističnog a opet ozbiljnog pristupa nekim temama. Crtež je isto jako dobar, atmosferičan, tačno je prikazano kada je vreme za šalu i zabavu a kada stvari postaju ozbiljne (predobra mi je i jeziva scena kada gola krvava vampirka pravi dogovor sa glavnim junakom). Sigurno ću ovog meseca nabaviti i Garulfa, pa da i u tome uživam, a ovom stripu ću se rado vratiti i iščitati ga opet.

8/10


uz iznimku da su meni jednako dobri i drugi i treći (sa opasno dobrom završnicom) album,sve drugo se skroz slažemo.

quote:
Originally posted by sawitch

Nakon procitanog integrala mogu reci da sam razocaran. Kvalitet koji jose tri prethodna stripa ne moze ni u ludilu da dosegne D. Ovakav crtez pase Indiji i Garulfu ali ovde ne. Vuce na karikaturu i sprdnju a tematika je kasapljenje. Prica takodje neubedljiva, isfuran D sa ko zna kojom verzijom. Bas mi se nije svideo. Moja ocena 4/10


ipak saviću moraš da pročitaš još dosta toga da ne bi pisao ovakve nebuloze.Čuj,neubedljva priča.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Živs
Starting Member

61 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 04/06/2022 : 11:41:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Živs a Private Message  Reply with Quote
Dobro, ali ništa osobito. Slažem se sa svima koji kažu da je ovo najslabiji Ayroles u izdanju Fibre, meni je jasno najslabiji.
Priča ok, crtež ok, no nigdje posebno ne udara, ne oduševljava.
Inače sam zaljubljen u Ayrolesova djela pa nužno svaki sljedeći strip imam uspoređivati s prethodnima.
Zar nije tako sa svima nam dragim autorima?

Nema D dovoljno svježe krvi da bih se njome oslastio.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 10/06/2022 : 10:59:06  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Uspjela prerada priče o Drakuli, istovremeno stavlja checkmark kraj svih općih mjesta Stokerovog predloška i priča jednu potpuno novu priču iz drugog ugla.
Kao što su drugi već primjetili, treba neko vrijeme da se stvari zahuktaju, ali budite strpljivi, isplati se proći kroz build up do zadnjeg albuma koji onda postaje rollercoaster vožnja puna akcije i preokreta.


U nastavku ima SPOILERA u citiranim dijelovima.

quote:
Originally posted by pcoro

Svidjelo mi se što strip pristupa vampirima na starinski način, bez kerefeka - to su krvopije i treba ih pobit i ne komplicirat. Obično se danas vampire prikazuje sivima ili ih se koka u hordama, a ovdje je sve svedeno na jednu razumnu mjeru - par likova, par vampira i zna se ko je dobar, a ko je loš.



Izvini, ali mislim da je jedan od glavnih plot devicea koji pokreće radnju upravo to što ne znamo tko je dobar, a tko loš ;)

quote:
Originally posted by pcoro


Kao manu bi naveo pokušaj da se bude aktualan i društveno kritičan prikazivanjem vampira kao utjelovljenja ljudske pohlepe - ok zamišljeno, ali ta linija da su vampiri prvo bili aristokrati, pa industrijalci, a onda burzovnjaci i zadnja stranica sa onim logoima multikorporacija mi je banalna. Kao i preokret na kraju, nekako mi se učinio neuvjerljiv.



Nisi dobro detektirao što strip sugerira gdje je početak vampirizma ni metu kritike. Nije ovo tipična "bogataši i kapitalisti su zločesti" packa.
Strip kaže da je sve počelo još u predhistoriji, onog trena kad su ljudi naučili obrađivati zemlju i ubijati životinje.
Kritika je usmjerena na vampirizam koji je urođen ljudskoj prirodi, na činjenicu da su ljudi kroz povijest čovječanstva, kroz sva društvena uređenja, uvijek beskrupulozno, do uništenja eksploatirali sve što im je u tom trenu bilo pod rukom: zemlju, mora, rijeke, prirodne resurse, biljke, životinje i u konačnici jedni druge.

Slijedi mala digresija da ilustrira tu poantu. Razina CO2 u atmosferi je u zadnjih 6000 godina bila otprilike ista. Onda je počela eksponencijalno rasti u zadnjih 150 godina sa industrijskom revolucijom. Ovih dana (uvijek se mjeri u svibnju jer je tad najveća) je izmjerena najveća razina dosad, kao uostalom i prošle: svake nove godine se izmjeri nova najveća razina; unatoč svim raspravama i zelenim aktivistima, rast emisije Co2 još nije zaustavljen. Procjenjuje se da je zadnji put na Zemlji tolika razina CO2 u atmosferi bila prije 5 milijuna godina. CO2 je plin koji zadržava toplinu i stvara efekt staklenika. To što strip podsjeća da su takvi primjeri pravi vampirizam, a ne sisanje krvi iz bijelih vratova djevica i jest najveća vrijednost ovog stripa.

Onda u tom kontekstu treba gledati i preokret na kraju. Svi smo mi skupa vampiri i u svakom od nas čuči vampir. Logično da u takvom sistemu najveći predatori prokrče svoj put do vrha, no svi zajedno sudjelujemo u toj raboti.

quote:
Originally posted by Kerempir

Prvo da razriješim kontroverze sa križem, mislim da ustuknutost vampira nije zbog križa samog već zbog onog koji ga drži, ako shvaćate što mislim da ne odajem spojlere. To bi objasnilo i zašto je vampir pobjegao kada je prvi put napao onu žensku u vrtu.



Ovo si dobro primjetio.

quote:
Originally posted by GGG

najviše podbacio kod ženskih likova.



Crtež na momente šteka, naročito u anatomiji. Lady Opasna malo popravlja stvar u odnosu na glavnu junakinju i njenu prijateljicu.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 10/06/2022 : 12:01:05  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec
Izvini, ali mislim da je jedan od glavnih plot devicea koji pokreće radnju upravo to što ne znamo tko je dobar, a tko loš ;)



Ok, u neku ruku je ali ja sam najviše mislio na to da ovdje nema vampira koji npr ne želi pit krv ili ima moralne dvojbe ili se zaljubljuje u smrtnicu. Svi ovi glavni vampiri su krvopije i ne srame se toga (bar sam tako zapamtio ) I treba ih pobit

quote:
Originally posted by vukozec
Nisi dobro detektirao što strip sugerira gdje je početak vampirizma ni metu kritike. Nije ovo tipična "bogataši i kapitalisti su zločesti" packa.

Strip kaže da je sve počelo još u predhistoriji, onog trena kad su ljudi naučili obrađivati zemlju i ubijati životinje.
Kritika je usmjerena na vampirizam koji je urođen ljudskoj prirodi, na činjenicu da su ljudi kroz povijest čovječanstva, kroz sva društvena uređenja, uvijek beskrupulozno, do uništenja eksploatirali sve što im je u tom trenu bilo pod rukom: zemlju, mora, rijeke, prirodne resurse, biljke, životinje i u konačnici jedni druge.

Onda u tom kontekstu treba gledati i preokret na kraju. Svi smo mi skupa vampiri i u svakom od nas čuči vampir. Logično da u takvom sistemu najveći predatori prokrče svoj put do vrha, no svi zajedno sudjelujemo u toj raboti.




Ok, pročitat ću još jednom pa vidjet.. D mi je ostao u dobrom sjećanju, ostala mi je želja da ga opet čitam - to nije mala stvar za neki strip.

A ona prošlost onog lovca? Kako te se to dojmilo? Ostalo mi je u sjećanju da se o tome dosta priča kroz strip, a na kraju sve završi nekako bljedunjavo.

Inače, vezano za tu digresiju u CO2 - ne bi sad to povezivao sa tim kako ljudi sve uništavaju. OK, je na neki način, ali nas u biologiji uče i da su već prvi organizmi suludom proizvodnjom kisika potpuno promijenili planet i učinili od njega zelenu loptu, znači nije sad da je povijest života povijest očuvanja i nemijenjanja nego baš suprotno. Pa je tako i ljudska aktivnost koja vodi povećanju CO2 samo nastavak miljardugodišnje tradicije mijenjanja okoliša pa makar i po cijenu vlastite glave
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 10/06/2022 : 13:21:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Strip kaže da je sve počelo još u predhistoriji, onog trena kad su ljudi naučili obrađivati zemlju i ubijati životinje.
Kritika je usmjerena na vampirizam koji je urođen ljudskoj prirodi, na činjenicu da su ljudi kroz povijest čovječanstva, kroz sva društvena uređenja, uvijek beskrupulozno, do uništenja eksploatirali sve što im je u tom trenu bilo pod rukom: zemlju, mora, rijeke, prirodne resurse, biljke, životinje i u konačnici jedni druge.



Uglavnom sam i sam tako doživio strip.
Uz mali dodatak.
Možda je, kako kažeš, u ljudskoj prirodi "vampirizam", ali na str.182 dosta jasno se navodi da kad se naruši ravnoteža u prirodi, kad čovjek pretjera, onda stiže kazna - priroda se povampiri i stvori čovjeka nečovjeka (vampira) sposobnog uništiti čovječanstvo. Tako da je vampir, i dio prirode i njena kazna čovječanstvu.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 10/06/2022 : 13:29:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Nisu svi vampiri povezani samo s ravnotežom u prirodi.

Vidi koje krvopije danas vode ratove i koje se krvopije bogate zbog tih ratova (a njih ima na svim stranama samo im je retorika drugačija).
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 10/06/2022 : 13:30:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

...ljudska aktivnost koja vodi povećanju CO2 samo nastavak miljardugodišnje tradicije mijenjanja okoliša pa makar i po cijenu vlastite glave



Tako je nekako, ovisi iz kojeg kuta gledaš. Iz kuta čovjeka sve što mu ugrožava opstanak je uništavanje prirode. Što bi tek dinosaurusi rekli? Promjene su neminovne, sve je podložno promjeni, na osnovu promjena i postojimo, život i je promjena... važno je znati prilagoditi se.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 10/06/2022 : 13:44:14  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ono što čovjeka razlikuje od dinosaura (i ostalih bića), jest što može razmišljati dugoročnije i prepoznati stvari koje mu dugoročno štete i nešto poduzeti u vezi sa time.
U teoriji, je li. Ali sad već više ne pričamo o ovom stripu ;)
Go to Top of Page

ivi skoj
Senior Member



Croatia
2112 Posts

Member since 07/12/2015

Posted - 16/06/2022 : 08:07:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ivi skoj a Private Message  Reply with Quote
Mene ubi ono skakanje sa teme na temu, dvije stranice neke radnje, okreneš ajmo korak nazad, pa tako preko previše puta.
Nije mi bilo ono lagano da klizi, nego narezano sjekirom.
Inače, meni dobar i priča i crtež.
Lovac kao da malo prelako ostvaruje pobjede u pripetavanju sa krvopijama, ali da gubi ne bi došao do velikog finala.

samo još vjeverice, Pola i Slatea cekam
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.36 seconds. Snitz Forums 2000