forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Manga
 Najznačajniji crtači
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

ridiculus
Senior Member



1398 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 16/04/2021 : 17:51:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
2006. je na japanskom forumu 2channeru održano glasanje za najbolje mangake ikada. Ja sam u to vreme aktivno učio japanski (između ostalog i da bih mogao da čitam stripove), i nekako sam već bio nabasao na rezultate. Ova lista stoji na jednom drugom domaćem forumu već više od 10 godina, ali neka bude i ovde. Pre toga, par napomena.

Prvo, 2channeru je (bio) strogo tekstualni i apsolutno anoniman forum. (Kažem "bio" jer ga nisam posećivao godinama.) Ali iz samih rezultata mogu da vidim da glasači uglavnom nisu neka neuka dečurlija, več ljudi koji znaju o čemu se priča. Možda je među njima bilo i dosta ljudi koji se profesionalno bave stripom (uredništvo, kritika, marketing, itd.)

Sledeće - što sledi iz prvog - ovo je lista koja zadovoljava kriterijume japanske estetike stripa i nema veze sa ostatkom sveta. Jednom me je neka devojka sa internog foruma Anime News Network ubeđivala kako lista maltene nema veze sa mozgom i skroz je pogrešna. Ok, suludi egocentrizam ume da bude i sladak, ali treba imati i granicu. Ova lista nije o toj devojci. O japanskom stripu je, i nisam je ja smislio. Mada zapravo nemam dokaz za ovo o čemu pričam, i čak nisam siguran da topik još postoji tamo. Ali, ako neko misli da sam baš nešto ovoliko duboko mogao sam da smislim, ja mu se zahvaljujem na takvoj proceni mojih sposobnosti, ako već ne čistote mojih namera.

Na kraju, struktura liste. Kao što ćete videti, Tezuka je van konkurencije. Ostali su raspoređeni ovako: prvo mesto jedno ime, drugo mesto dvoje, treće troje... sve do desetog mesta sa deset imena. Ukupno 55 imena (+Tezuka). Negde u svojim beleškama imam i rangiranje nekoliko sledećih nivoa, ali treba to naći posle 10 i kusur godina.

Elem,

0. Osamu Tezuka

1. F Fujio Fujiko

2. Shotaro Ishinomori/Machiko Hasegawa

3. Mitsuteru Yokoyama/Fujio Akatsuka/Shigeru Mizuki

4. Reiji Matsumoto/Go Nagai/Fujio A Fujiko/Sanpei Shirato

5. Yoshiharu Tsuge/Katsuhiro Otomo/Akira Toriyama/Moto Hagio/Kazuo Umezu

6. Daijiro Morohoshi/Yu Koyama/Rumiko Takahashi/Yumiko Igarashi/Takao Saito/Shinji Mizushima

7. Takehiko Inoue/Osamu Akimoto/Naoki Urasawa/Hiroshi Motomiya/Jiro Taniguchi/Mitsuru Adachi/Tetsuya Chiba

8. Hideo Azuma/Ryoko Yamagishi/Yukinobu Hoshino/Takao Yaguchi/Jiro Tsunoda/Kaiji Kawaguchi/George Akiyama/Masamune Shirow

9. Fumiko Takano/Yumiko Oshima/Hirohiko Araki/Shinji Nagashima/Yoshito Usui/Mineo Maya/Monkey Punch/Momoko Sakura/Masami Kurumada

10. Taiyo Matsumoto/Hiroshi Hirata/Tsukasa Hojo/Riyoko Ikeda/Hideko Mizuno/Buichi Terasawa/Nobuyuki Fukumoto/Mikio Igarashi/Yoichi Takahashi/Kyoko Okazaki

Iako lista imenuje "najbolje" autore mangi, očigledno je da se može - možda čak i treba - čitati kao da su u pitanju oni "najznačajniji".

Uživajte, diskutujte, negodujte... Excelsior!



In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 16/04/2021 17:52:59

fler
Senior Member



Croatia
1970 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 17/04/2021 : 01:03:04  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
Zanimljiva lista, hvala.
Poslužit će kao vodič, uz onu RadioClashevu temu

Šteta, nema mi omiljenih (Miura, Ito).
Moram priznati da mi većina ovako na prvu nije poznata,
iako sam po svoj prilici nešto čitao -
van legendarnih Tezuke i nekoliko ostalih,
naprosto mi japanska imena teže sjedaju od zapadnjačkih/europskih
(..jesam li jedini?).




Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1398 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 17/04/2021 : 06:44:38  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fler

Zanimljiva lista, hvala.
Poslužit će kao vodič, uz onu RadioClashevu temu

Šteta, nema mi omiljenih (Miura, Ito).


Miura i Ito su relativno novi, s obzirom da je ova lista napravljena 2006. Ovako na prvi pogled (a ni ja nisam dugo video neka od ovih imena), Taiyo Matsumoto i Kyoko Okazaki su najmlađi na njoj, budući da su postali poznati krajem 80-ih/početkom 90-ih, a oni su na samom kraju. No, kao što rekoh, postoji nastavak - imena koja nisu imala dovoljan broj glasova, raspoređena u kategorije, i tu su odmah na početku Miura, Iwaaki, CLAMP, i još mnogi kojih se ne sećam. Imam to negde, ali treba naći.

Osim toga, Miura se oslanja na Nagaija, a Ito na Umezua.


quote:
naprosto mi japanska imena teže sjedaju od zapadnjačkih/europskih
(..jesam li jedini?).


Fonetika japanskog je gotovo identična našoj (srpski ili hrvatski), i sa te strane je lakši. Plus što engleski nema stroga pravila za čitanje. A tek što irski zbunjuje na prvi pogled!

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 17/04/2021 06:55:05
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1970 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 17/04/2021 : 13:37:43  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
Ma, nije čitanje/izgovaranje toliki problem, koliko što su sama imena drastično drugačija
od onih koja se obično sretnu kod nas ili npr. engleskih, njemačkih itd.
Nije da ih se ne može zapamtiti, jasno, nego mi ne sjedaju na prvu,
a još ih k tome ima i brdo sličnih pa se pomiješaju.


A Miura i Ito - sad baš gledam i još više me čudi, obojica su aktivni još od kraja osamdesetih,
nije da su bili nepoznati kad je lista izašla ..
ali, kako je gore spomenuto, japanski kriteriji.
Što ja znam o mangama

Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1398 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 17/04/2021 : 13:55:26  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Sve tačno, ali Japanci cene originalnost. Kao što rekoh, Miura je mnogo kopirao Nagaija, a Ito Umezua, pogotovo u svojim počecima. Jebiga, Okazaki je praktično stvorila kategoriju stripova za odrasle žene, a Matsumoto izgleda drugačije od svega. Iako ga nije lako slediti, privukao je pažnju od početka. Što kažu, on je umetnik za umetnike, i zato ga mnogo cene i u Evropi.

Imam nekoliko prvih japanskih zbirki Berserka, i u prvoj piše:

quote:
prvi put objavljeno u decembru 1990.


Sve to još mnogo liči na Devilmana. Zreliju verziju, doduše - Devilman je originalno izašao u časopisu za dečake - ali tema, dizajn demona, pa čak i glavni zaplet i likovi kao da su pokupljeni odatle. Naravno, Miura je kasnije dodao mnogo svoga, ali do te tačke je trebalo još puno vremena.

Uzgred, moj primerak je 85. tiraž (iz 2005), pa vi vidite!


In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 17/04/2021 : 14:58:13  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Zanimljiva lista.
Naravno da se apsolutno ne slažem sa redosledom , osim za Maestra,
Bilo bi zabavno diskutovati, ali mislim da će to da se svede na “Ko je jači: Bris Li ili Godzila?”

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6915 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 17/04/2021 : 16:28:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Meni je sve to jako zanimljivo, ali i uglavnom nepoznato. Oglasim se za koju godinu kad (nadajmo se) budem znao više.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1398 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 18/04/2021 : 11:03:59  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Bilo bi zabavno diskutovati, ali mislim da će to da se svede na “Ko je jači: Bris Li ili Godzila?”



To je lako. Odgovor je Chuck Norris!

Našao sam sledeće. Od imena koja se nisu našla na listi, a bila su vrlo blizu, u prvoj grupi su:

Hitoshi Iwaaki
Naoki Yamamoto
Fujihiko Hosono
Yukari Ichijo
Suzue Miuchi
Suehiro Maruo
CLAMP
Kentaro Miura

Dalje, postojale su dve manje kategorije: humor/yon-koma i groteska (guro). Prvu ne mogu da nađem, a u drugoj dominiraju Shintaro Kago i Suehiro Maruo (Kazuo Umezu za njima).

Inače, pojedini Japanci imaju fenomenalan smisao za humor. Ovaj moj avatar je jin/jang pingvin iz Sayonara, Zetsubo-sensei, o učitelju koji je najveći pesimista na svetu, i često pokušava da se ubije, od čega ga spašava njegova učenica, koja je najoptimističnija osoba na planeti.


Dalje - da, mogli bismo diskutovati, ali ja sa pola ovih crtača nisam baš upoznat i ne znam mnogo više od enciklopedijskih unosa ili onoga što sam čuo od drugih. Koncentrisao sam se na autore čiji mi je stil interesantan ili se bave tematikom koja me najviše zanima. Od ovih pomenutih, Shigeru Mizuki, Daijiro Morohoshi, Naoki Urasawa, Hitoshi Iwaaki, Kyoko Okazaki... pa donekle i Hirohiko Araki (JoJo's Bizarre Adventures) - o kome imam čitave časopise - iako prvi deo tog serijala nije po mom ukusu (vizuelno). Pa i Fukumoto, ali njegov crtački stil će da odbije mnoge, iako mu je psihologija likova odlična. Yu Koyama takođe, ali od njega sam video (tj. imam nekoliko tankobona) samo Azumi, o devojci-ubici u srednjevekovnom Japanu.

Žao mi je što nisam imao vremena za Mikia Igarashija - on crta uglavnom humorističko-filozofske stripove sa antropomorfnim životinjama, a i dan-danas je miljenik kritike u Japanu. Ima tu još likova koji me izrazito zanimaju, a nisu pomenuti, ali ajde da ne preterujem ovaj put.

Baš me ovo podsetilo da pogledam zbirku Mizukijevih priča iz ranijeg perioda karijere (iz 50-ih i 60-ih), koja se zove Moryo. Mizuki je interesantan jer je jedan od retkih crtača koji nisu bili dodirnuti Tezukinim uticajem. (A i bio je neviđen lik.) U toj zbirci, prva priča, Jigoku (Pakao), je o dolasku tajanstvenog asteroida na Zemlju, reakciji ljudi, panici koja sledi... Šalje se misija na asteroid, naravno. A oni tamo pronalaze...? Poslednji put kada sam čitao priču sa takvim zapletom, zvala se Nameless (za Image, Grant Morrison i Chris Burnham) . A Jigoku je iz 1965.

Taschen je pre nekih 15 godina objavio knjižurinu koja se zove Manga (Design), gde su predstavili radove oko 140 crtača, sa dosta primera i sa propratnim tekstom na 4 jezika (japanski, engleski, francuski, nemački), i mnoga od ovih imena se mogu sresti tamo.

Jedino što mi je upadljivo na listi je odsustvo Gosekija Kojime. (Inače, nema čistih scenarista - samo crtači.)



In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 18/04/2021 16:52:48
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 19/04/2021 : 12:09:52  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Ja sam samo ovlaš pregledao listu i naravno mogu da komentarišem samo ono što sam čitao.
Logično je da stari majstori kao Tezuka i Shigeru Mizuki budu pri vrhu, ali mi je zanimljivo je da su Akira Toriyama i Rumiko Takahashi ispred Urusawe i Inoua (sve moji omiljeni autori/ce).
Ali stvarno je skandal da Goseki Kojima nije na listi, po meni isto važi za i Takeshi Obatu iako je "samo" crtač.
Možda je iznenađenje i što na listi nije ni Eiichiro Oda.
Ipak mi je najveće iznenađenje da je Fujio Fujiko toliko visoko na listi. Volim Doraemona, ali nisam bio svestan koliko je to izgleda važan strip za Japance.

U svakom slučaju, zanimljiva lista za istraživanje.
Meni je dosta dugo kao referenca bio spisak dobitnika nagrade Osamu Tezuka Cultural Prize.
Nije nešto pouzdana i ponekad su stripovi prilično hermetično japanski, ali je dobra polazna osnova.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!

Edited by - KuntaKinte on 19/04/2021 12:13:08
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1398 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 19/04/2021 : 19:12:24  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Ipak mi je najveće iznenađenje da je Fujio Fujiko toliko visoko na listi. Volim Doraemona, ali nisam bio svestan koliko je to izgleda važan strip za Japance.


Ne mogu da govorim u ime onih koji su glasali, ali F Fujio Fujiko ima mnogo više od Doraemona. Doduše, on je uglavnom crtao dečje stripove i zato mi je manje zanimljiv od drugog Fujika (Fujio A), koji se (posle razlaza) više okrenuo crnom humoru, iako su im crtački stilovi bili slični. Ali on (F Fujio) je svakako neka vrsta japanskog Carla Barksa.



I on je jedan od retkih crtača stripova u Japanu koji imaju sopstveni muzej.

Upućeniji sam u rad Ishinomorija - mada ni to ne dovoljno - koji je stvarno bio upleo svoje prste u sve, skoro kao Tezuka, i pokrenuo bar nekoliko žanrova.

quote:
U svakom slučaju, zanimljiva lista za istraživanje.
Meni je dosta dugo kao referenca bio spisak dobitnika nagrade Osamu Tezuka Cultural Prize.
Nije nešto pouzdana i ponekad su stripovi prilično hermetično japanski, ali je dobra polazna osnova.



Ah, Tezuka Osamu Cultural Prize... Tu sam prvi put čuo, još pre 20 godina, za Dragon Head i Saiyu Yoenden, tako da je bilo neke vajde od nje . ( Imaš još i Media Arts Festival i njihove nagrade, gde je strip samo jedna od kategorija. Ostalo su nagrade pojedinih izdavača. I imaš nekoliko časopisa - od onih populističkih do hermetično akademskih - koji prave svoje godišnje liste najboljih novih stripova.


In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 19/04/2021 : 23:31:31  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Ih da: Dragon Head! Fenomenalno, jezivo, odlična priča, odlična atmosfera, a čini mi se da je niko nigde odavno nije pomenuo.
To pokušavam da nađem da kupim već desatak godina na engleskom, ali nigde ga nema. Mislim da postoji neko izdanje na španskom.
Ima još par zaista interesantnih laureata OTCP.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1870 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 25/03/2024 : 21:31:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
Prosečan mangaka kratko živi, ali zato malo spava.

Repostovan tekst Pola Graveta sa Fejsbuka.



THE HARD LIFE OF A MANGAKA: EIICHIRO ODA TAKES 3 WEEKS OFF 'ONE PIECE'
This might seem the most earth-shattering announcement, but here's some context for why 'One Piece' creator Oda is taking a break. Here's a typical weekly schedule for a manga creator from 2010, which shows only two meals a day and only 3 hours per week for time not working on your comic! And ComicsBeat reports it's hardly got any better these days: 'Oda himself has admitted that he only sleeps about 3 hours every night as recently as 2021.' Follow the death of 'Dragon Ball' creator Akira Toriyama, 'A Japanese blogger compiled the average lifespan of the average Japanese man versus the average mangaka and the result is shocking. 62.6 years for a mangaka versus 83 for the average Japanese is mind boggling.' From Tezuka and Ishinomori, the 'God' and 'King' of Manga, to Bucihi Terasawa ('Cobra) and Kentaro Miura ('Berserk') who died aged 67 and 54, massive success in Japanese comics can come with a heavy price...
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1870 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 25/03/2024 : 21:58:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
https://bizportal.rs/karijera/rade-po-37-sati-u-nizu-a-plata-bedna-da-li-je-to-najgori-posao-na-svetu/?fbclid=IwAR0F73-c1xyUoYjmQ3LC5zk9AlTpUQ8XbDCPgLrnsqOl2K5_VvcD0q7V-ps
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000