forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SP 38 - Čovjek iz tundre
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

naker
Advanced Member



3388 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 14/05/2021 : 20:08:45  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Kao što oni koji su čitali Stripoteku već znaju, Taniguči je adaptirao par priča Džeka Londona i ko god ceni ovog pisca ne bi trebao propustiti ovu zbirku gde se čovek na jedan pre svega nasilan način sukobljava sa okrutnom prirodom i neizbežno i sa drugim ljudima

Preostale tri priče teku u nešto drugačijem, sporijem ritmu, reč je o sentimentalnijim pričama koje su odrađene u maniru istočnjačkog učenja da prirodu treba razumeti, a ne iskorišćavati, tek njenim prihvatanjem učimo da živimo u skladu sa njom, u skladu sa samim sobom

Poslednja priča sa grobljem kitova ostavlja najsnažniji utisak. Fanovi Tanigučija će biti zadovoljni sa ovom zbirkom, preporuka
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1662 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 15/05/2021 : 00:57:41  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Različito su mi legle ove price, od veoma interesantnih do mlakih. Jiro mi uvek prija, tako da mi je generalno i ovaj miks priča bio zanimnjiv. Pročitalo se u cugu, iako sam planirao da svako veče čitam po jednu. Al mi se nije dalo  [big-bravo]

Crtež je veoma dobar, Jiro čak i životinjama ume da razradi lik kroz crtež i priču tako da one budu punopravni likovi svake priče.

Denona je odradila sjajan posao što se tiče tehničke izvedbe.

Negde sam se zamislio, kao na ovoj stranici ispod. Ova dvojica su obučeni zimski, toplo, vidi se dah kada pričaju, što znači da je jako hladno...Na planini su. Sneg je svuda oko njih... A opet, zaključak im je bio - Ovi oblaci nagoveštavaju kišu?!
I naravno već na sledećoj stranici kreće mećava...
Kao kada bi neko otišao na Kopaonik, u snežnoj opremi, gazi po snegu i komentariše- vidi oblake, izgleda će uskoro kiša...
E sada, da li je to do prevoda ili je autor hteo da istakne neiskustvo ove dvojice i time kaže kako su osuđeni na smrt tako "nepripremljeni" na surove uslove?

Resistance is futile.

Edited by - borg on 15/05/2021 01:00:27
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2318 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 15/05/2021 : 14:51:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
@borg: Odlično si ovo primetio...

Carpe diem
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6819 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 19/05/2021 : 12:34:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

Različito su mi legle ove price, od veoma interesantnih do mlakih. Jiro mi uvek prija, tako da mi je generalno i ovaj miks priča bio zanimnjiv.


Ovo bi bio i moj dojam. Rekao bih da su ove priče uglavnom slabije od ostalih Taniguchijevih radova koje je Fibra objavila. Najinteresantnija mi je bila Shokaro, s tim da mi se čini kako bi mi još bolje legao Kloroform, (pretpostavljam) fiktivni strip iz spomenute priče. Generalno mi je Jiro bolji u gradu nego na planini, pa se nadam da ćemo vidjeti još takvih radova.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

brko17
Junior Member



Croatia
379 Posts

Member since 30/08/2011

Posted - 19/05/2021 : 12:44:44  Show Profile Show Extended Profile  Send brko17 a Private Message  Reply with Quote
Meni je Jiro puno zanimljiviji i bolji u divljini, na planini. Dok su mi ove njegove gradske priče mlake i dosadne, kao da gledam žvakaću gumu kako se lagano topi na užarenom ljetnom asfaltu, zijev .....

Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1751 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 19/05/2021 : 19:32:54  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Jedva sam cekao da ovo izadje i da nadjem vremena da se posvetim. Jiro mi je postao jedan od omiljenih strip autora koji pleni prelepim crtezom i dubokom emocijom. Ni ovde nije omanuo. 6 kratkih prica o susretu coveka i prirode. Posebno mi se dopala zadnja prica. Dugo nisam tako uzivao u neizvesnosti. Sve price su mi bile dobre i ponovo cu im se vracati kao i ostalim Taniguchi-jevim radovima. Zeljno iscekujem jos!

9/10

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Živs
Starting Member

59 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 01/11/2021 : 11:51:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Živs a Private Message  Reply with Quote
Crtež ugodan, nježan, priče meditativne, čak i kad su akcijski intonirane.
Ne spada u vrh najboljih Taniguchijevih ostvarenja, no vrlo je ugodno čitanje.
Omiljena mi je priča iz zbirke posljednja, o groblju kitova.
Taniguchi je najveći liričar među stripašima.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3636 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 19/11/2021 : 22:38:07  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Evo majstora Taniguchija i u formi kratkih priča.
Oni koji prime ovaj strip u ruke vjerojatno već znaju što očekivati i imaju ranijih susreta s ovim manga majstorom.
Inače, ovdje je 6 priča o različitim (a opet sličnim) susretima čovjeka i prirode. Jedna priča doduše odskače i nije baš o prirodi, ali je svakako fokusirana na okolinu.
Prve dvije priče su posveta Jacku Londonu i aljaškoj divljini. Surove, hladne, ali s odličnom dozom ljudskog duha prepletenog sa životinjama.
Druge dvije priče su više sentimentalne te se bave temama gubitka i stjecanja životnih suputnika.
Nakon toga slijedi jedna dosta drukčija priča o manga crtaču koja se ne događa striktno gledano u prirodi.
Zadnja je priča o promatraču kitova. Vrlo snažna priča i dojmljiv, poetičan završetak ove zbirke.
Fascinantan, elegantan i zavodljiv Taniguchijev stil u scenariju, ali i crtežu ovdje izbija sa svih strana. Fanovi Jira ovdje će doći na svoje i neće biti razočarani.
4.5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4085 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 11/01/2022 : 20:23:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Ovaj bog ugođaja, emocije i poezije me svaki puta iznova oduševljava. Jednostavno pogađa svojom mirnoćom, sjetom (ali nikad tugom!) i zaokruženošću svake priče koju nacrta i napiše, pa je tako i sa ovom zbirkom radova koju smo svi dugo čekali. Ovo su priče za meditaciju, oda prirodi i Taniguchijevoj vječitoj inspiraciji- samom životu.

10/10

Bok, kako si.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11285 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/01/2022 : 20:33:35  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell

Ovaj bog ugođaja, emocije i poezije me svaki puta iznova oduševljava. Jednostavno pogađa svojom mirnoćom, sjetom (ali nikad tugom!) i zaokruženošću svake priče koju nacrta i napiše, pa je tako i sa ovom zbirkom radova koju smo svi dugo čekali. Ovo su priče za meditaciju, oda prirodi i Taniguchijevoj vječitoj inspiraciji- samom životu.

10/10



Bas lep osvrt.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9172 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 27/01/2022 : 11:23:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Nakon što sam preskočio par njegovih knjiga kupio am Čovjeka iz tundre. Dobar je to Taniguchi. Baš na kakvog sam navikao. Draže su mi ove priče vezane za prirodu jer tako počinje knjiga. Vjerujem da sam ih čitao odvojeno, u kakvom magazinu, da bi mi bila najjača možda baš Shokato. Ovako zbog različitosti teme malo ne dolazi do izražaja. Barem meni.

Dobar je Taniguchi i u kratkim formama.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6022 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 28/02/2022 : 10:56:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Taniguchi jednostavno zna znanje. Zna pričat i držat pažnju čak i ako se ništa posebno ne događa. Majstor ugođaja, atmosfere...točno zna kad treba ubacit kadar prirode, omatopeju, crtež životinje..da na taj način još više uvuče čitatelja u priču.

Same priče i nisu neki spektakl, ali svaka je upečatljiva. Priča o crtaču mangi je više kao nekakav intermeco dok su najbolje sa kitom i medvjedom (ova ima par jako dobrih akcijskih scena što znači da je Taniguchi sposoban i za takvu vrstu stripa).

Sve u svemu - možda nije za svakoga ali meni savršeno paše njegov stil i nadam se da će bit još koji njegov strip u fibri.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000