forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 49 - Blast
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Shaner
Advanced Member

Croatia
6950 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 01/07/2021 : 21:18:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Dobar ti je tekst Marko. Najbolji dio je što nas čeka još Larceneta dogodine.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1301 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 23/11/2021 : 21:25:27  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Baš sam razmišljao kakva li se pozadina krije iza ovakve priče jer, mada sam čitao njegove stripove, nisam baš upoznat s Larcenetovim životom.
Pa mi je marketinško-konstruktivno prijateljski nastrojen šef prodaje Marko to sada rasvjetlio svojim informativnim osvrtom.
Ovaj Blast mi je postao jedan od najdražih stripova jer...

Ovo je pravi silazak u ponor ljudskog uma. Realistično i istovremeno surealno, tjeskobno, mračno i, možda u samoj srži, beznadno.

O raznolikosti i samoj kvaliteti crteža dalo bi se diskutirati, ali na zadnjoj stranici integralnog izdanja ipak su pojašnjeni i oni dječji crteži, točnije žvrljotine koje su zaista nacrtala djeca. To saznanje mi je naposljetku podiglo i vizualnu kvalitetu Blasta jer, koliko god da je inteligentan i naizgled odrastao, Polzino poimanje svijeta i dalje je, barem u nekim bitnim segmentima, ostalo na razini djeteta.

A tako je i u stvarnom životu: oni koji istovremeno posjeduju bujnu maštu i visok prag intelekta, neizostavno ostaju zakinuti po nekim drugim životnim pitanjima. Svatko ima svoje mane i nedostatke, odnosno poneku egzistencijalnu zakinutost. Ali neki od tih nedostataka su društveno prihvatljiviji i lakše zanemarivi od drugih.

Reklo bi se da jednosmjerna pravocrtnost prosječnosti i prije svega nedostatak, možda čak i strah od preispitivanja svakodnevno nametnutih istina, vjerovanja i standarda - ta bezrezervna zdravogotovost ljudske naravi - vodi do ispraznih zadovoljstava čija je dugoročnost zaštićena bedemima ograničenog svjetonazora. Uljuljkanost u komatoznost vlastitog samoostvarenja često biva pogrešna protumačena kao ekvivalent uspjeha. Gomila svega zapravo je gomila ničega.

Zamislimo na trenutak nakinđurenu svinju koja se zadovoljno brca u vlastitom izmetu, dok se tovi i nadima poput beskonačne vreće govana koja samo što se nije raspuknula i sve nas blagoslovila...

Teško je to izraziti riječima, a kamoli tome pridati jezgrovitost i toliko željenu smislenost. A oni koji se previše revno prepuštaju takvim promišljanjima često završe na terapiji.

No, u svakom slučaju - iliti istražnom postupku - upravo ta Polzina egzistencijalna onemoćalost da se suoči sa svijetom kao odrasla i zrela osoba koja stoji čvrsto na zemlji, te da prihvati bezizlaznu tragiku društva koje marginalizira sve što se boji razumjeti, ispoljila je stravičnu sumanutost i krvoločnost njegove emotivne izopačenosti. Duboko u sebi Polza i dalje želi vjerovati da je dobar, čak i da je nevin, ali istina je da ga je svijet uništio, obeznanio, zgromio i raznesao do ruševina, od čijih je ostataka on bezuspješno pokušavao nanovo izgraditi život.

Ali svijet u kojem on zaista živi, u kojem je takoreći zaglibio, odvratan je, gnjusan i pun abominacija - sukladno tome je Larcenet i prikazao ljude koji ga nastanjuju - a gonjen tim nesrazmjerom Polza želi odbaciti sve što ga veže uz društvo. Želi postati kamen, poput onog "uskršnjeg kipa" iz njegovih vizija, nedodirljiv i neuništiv, ali koliko god bili zastrašujući razmjeri njegovog ludila, on je i dalje osjećajan, čak i altruističan, jer to je u njegovoj prirodi, njegovoj srži. Samo što je ta srž postala poprište najvećih katastrofa koje čovjek može zamisliti. I sada je zagađena svime što je osakaćeno. Obezvrijeđeno. Mrtvo. Njegov svijet je blast, niz destruktivnih manifestacija koje se oslobađaju kad razum izgubi spone, kad moral napusti svijest i čovjek je sveden na primordijalne instinkte razbješnjele zvijeri koja kida sve što ju ugrožava. A negdje duboko u sebi Polza to osjeća; razara ga pandemonij koji je odavno van njegove kontrole. I koji vodi do jedinog mogućeg svršetka.

U svakom slučaju priča vrijedna promišljanja i ponovnog čitanja. Svojevrstan slobodan pad u ponor koji je, iz moje perspektive, dočaravan vrlo inspirativno i blisko u mnogim kontemplativnim studijama. Ne osjećam se ništa normalnije nakon što sam ovo pročitao i to mi se zapravo jako dopada.

Čak štoviše, poslao bih ja ovo i kao recenziju, ali ne znam na što bi to ličilo i tko bi za to preuzeo odgovornost.

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain

Edited by - bonjovi4ever on 23/11/2021 21:36:09
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 18/02/2022 : 20:41:47  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Mislim da sam doživeo blast dok sam čitao Blast.. Genijalan strip. Da li ću ikada doživeti sličan osećaj čitajući neke druge stripove?

A ne znam kakva je to kosmička (ne)pravda bila ovde na delu pa da je jedan od likova srbin koji je prikazan kao klošar-pesnik-alkoholičar

Hvala za reprint jer sam konačno dobio priliku da pročitam ovo vrhunsko delo i debeljuca je već našla svoje mesto u vitrini. Blast je više od stripa.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10066 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/02/2022 : 01:00:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker
Blast je više od stripa.



Ima nešto u tome.

Ili bi bilo ispravnije reći ponajviše od stripa?
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 19/02/2022 : 14:08:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Mislim da sam doživeo blast dok sam čitao Blast.. Genijalan strip. Da li ću ikada doživeti sličan osećaj čitajući neke druge stripove?

A ne znam kakva je to kosmička (ne)pravda bila ovde na delu pa da je jedan od likova srbin koji je prikazan kao klošar-pesnik-alkoholičar

Hvala za reprint jer sam konačno dobio priliku da pročitam ovo vrhunsko delo i debeljuca je već našla svoje mesto u vitrini. Blast je više od stripa.



Što se boldovanog tiče, bojim se da nećeš.
Ja i dalje jurim taj blast u drugim stripovima i delima sličnog žanra, ali nema ga. Čini se da je ovo najviši stupanj psiho-trilera / egzistencijalističke-drame.

Možda je mana a ne prednost što sam Blast prvi put čitao pre 5 godina, kada sam se posle duge pauze vratio stripovima, i sada imam tu nesvesnu naviku da doživljaj nakon svakog stripa poredim sa Blastom, jer taj doživljaj nakon Blasta je unikatan i neponovljiv. Strip koji nadilazi žanrove. One morbidne kolaže i nadrealne scene ne mogu da izbacim iz glave, ma strip koji se ne zaboravlja.

Povukao bih paralelu sa filmom koji sam prošle godine ponovo po ko zna koji put gledao, Mašinista - oba lika imaju upečatljiva imena (Trevor Reznik vs Polza Mancini), oba su po fizičkoj konstituciji otišla u krajnost (jedan je predebeo, drugi je anoreksičan) što će reći da njihova spoljašnjost oslikava njihovu morbidnu psihu, obojica su psihotični i imaju ozbiljne rupe u pamćenju. Žrtve su sopstvenog uma i ne mogu da razluče stvarnost od uobrazilje. Ono što muči obojicu nije baš uobičajeni školski psihički problem iz DSM-5 priručnika, već jedan ozbiljan koktel poremećaja koji utiče na rasuđivanje, ponašanje i samu srž ličnosti, i da bi se do korena problema došlo, mora se kopati mnoogo dublje, toliko je sve to duboko i isprepletano da je to nemoguće odmrsiti. Na putu su bez povratka, jer je nemoguće poništiti ono što se dogodilo. A sučeljavanje sa sopstvenom nakaznom psihom je nemoguće dok je čovek u negaciji. Zato je takozvane ego-syntonic poremećaje ličnosti najteže lečiti, jer pacijent ne smatra da ima ikakav problem. Što kaže narod, ludak nije svestan da je lud. Ostaje samo pitanje da li je i koliko Polza zapravo svestan sranja u koje se uvalio, a to će mi biti jasnije na sledeće, ponovljeno čitanje. Stvar je u tome što osoba može biti natprosečne inteligencije i pokazivati izvanredne znakove rasuđivanja i razmišljanja u nekim segmentima života, a opet biti potpuno ''slepa'', bezumna i psihotična u drugim segmentima. Tako Polza tokom ispitivanja zasija nekim genijalnim i vrlo visprenim, čak i poetičnim, mislima, a onda u nekom sledećem kadru ga zatičemo kako pred šokiranom decom lupa kamenčugu o sopstvenu glavu sve dok ne prokrvari. Uglavnom fascinantan lik je Polza, tako da jedva čekam naredno čitanje.




Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 19/02/2022 : 22:31:06  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
@Peyo, sviđa mi se ta definicija Mada ovo je takva jedna doktorska disertacija sunovrata inteligentnog uma u ambis iz kojeg nema povratka da u neku ruku i prevazilazi medijum stripa, o ovome se može pisati naučni rad.

@Jocko, moguće da sam malo brzopleto doneo zaključak jer upravo čitam Goodnight Punpun i što više zalazim u materiju to više pronalazim sličnosti sa Blastom.
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1772 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 17/04/2022 : 12:14:01  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Umobolno remek-delo koje me je posteno zakucalo za fotelju i bacilo na razmisljanje...
Mracan i teskoban strip koji me je odusevio ali nikada ga ne bih preporucio nekome koga volim...

Nisam uzimao ovo debelo izdanje jer mi je super prvo u 4 knjige.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25928 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 17/04/2022 : 14:08:23  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Prodajem debelo izdanje za 210 kn

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000