forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Alvar Mayor
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 9

pcoro
Senior Member

Croatia
2126 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 21/04/2022 : 08:10:21  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
A da, nešto što se pročita u djetinjstvu ostavi puno jači dojam. Ti si pročitao tu varijantu prvu i za tebe je ona prava.
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1552 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 21/04/2022 : 17:55:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
A dobro, ipak je sreća što je ovo bila jedina epizoda koju sam tad pročitao u ovakvom obliku.

Kao što rekoh, ima tih rečenica koje mi deluju (ili su mi bar delovale) fino sročene,
ali i onih koje, kad se sad uporede sa originalom, jasno odudaraju od koncepta stripa, i kod njih ne pomaže ni nostalgija.
Evo još jednog primera gde su Italijani proizvoljno nabacivali činjenice o Alvaru, "čitajući" mu misli i osećanja (pretposlednja didaskalija).
Ovaj domaći primer je iz Spunk Novosti, ovde su ipak ubacili taj dodatni tekst, pomenuo sam da je kod njih neka kombinacija,
u zavisnosti od table do table, izgleda da pored ove italijanske postoji još neka "međuverzija"?





Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1552 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 08/06/2022 : 01:35:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Imam Birsovu knjigu sa tom pricom, zbirka se zove "Grob bez dna", i zavrsava se sa "ujela ga zmija", valjda isto kao i kod Kena.


Uzeo sam i ja sad iz biblioteke da pročitam ovu Birsovu zbirku.

To je priča "Izginuli kod Rizake". Tačno je da se priča završava kao što kažeš, ali pretposlednja rečenica glasi: "Nikada
nisam video nešto tako lepo kao to odvratno stvorenje." Iz toga je jasno "šta je pisac hteo da kaže".

Ali, u stripovima koji obrađuju datu priču nisu korišćene didaskalije niti unutrašnje misli protagonista,
tako da su u adaptaciji kod Alvara autori pojasnili scenu time što su je malo proširili,
dok je kod Kena scena vernija originalnoj priči, ali bez ubačenih misli protagoniste, interpretacija je ostala nejasna i dvosmislena.

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3636 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 15/01/2023 : 13:05:09  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Riječ-dvije o ovome.
Inicijalno sam čitao ovo prije taman prije pojave ovog izdanja pa sam napavio stanku da nabavim ovo izdanje koje je fenomenalno.
O kvaliteti izdanja neću puno, dovoljno je reći da je monumentalno.
O samom stripu ne mogu izreći toliko hvalospjeva. Riječ je o kratkim, na momente i povezanim pričama o misterioznom i mističnom Alvaru, koji utjelovljuje miks bjelačkog kolonijalizma i domorodačkog stanovništva.
U takvoj post-konkvistadorskoj Južnoj Americi sudjeluje u raznim avanturama, prevratima i nezgodama, često kao vodič ili autsajder. Njegova pojava je iznenadna i efikasna i gotovo pa je nepogrešiv.
Iskreno kvaliteta priča mi nije bila nešto previsoka, uvijek je rješenje na sličnu foru i prečesto neka deus ex machina rješenja. Repetitivni obrazac likova i situacija također nije puno doprinjeo kao i nezgodna i nekorektna ubacivanja žena i mentalno zaostalih likova u priče.
Crtež je ozbiljno dobar i jako dobro i očaravajuće prikazuje krajolik i taj mistični štih. Ima stvarno dobrih momenata i priča kada se malo uključuje fantazije. No, u suštini meni je ovo prosječan strip natprosječnog crteža i vrhunskog izdanja. Još se nećkam ostaviti ga u kolekciji ili ne.
3/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Chui
Average Member



920 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 15/01/2023 : 13:24:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by don_draper

Riječ-dvije o ovome.
Inicijalno sam čitao ovo prije taman prije pojave ovog izdanja pa sam napavio stanku da nabavim ovo izdanje koje je fenomenalno.
O kvaliteti izdanja neću puno, dovoljno je reći da je monumentalno.
O samom stripu ne mogu izreći toliko hvalospjeva. Riječ je o kratkim, na momente i povezanim pričama o misterioznom i mističnom Alvaru, koji utjelovljuje miks bjelačkog kolonijalizma i domorodačkog stanovništva.
U takvoj post-konkvistadorskoj Južnoj Americi sudjeluje u raznim avanturama, prevratima i nezgodama, često kao vodič ili autsajder. Njegova pojava je iznenadna i efikasna i gotovo pa je nepogrešiv.
Iskreno kvaliteta priča mi nije bila nešto previsoka, uvijek je rješenje na sličnu foru i prečesto neka deus ex machina rješenja. Repetitivni obrazac likova i situacija također nije puno doprinjeo kao i nezgodna i nekorektna ubacivanja žena i mentalno zaostalih likova u priče.
Crtež je ozbiljno dobar i jako dobro i očaravajuće prikazuje krajolik i taj mistični štih. Ima stvarno dobrih momenata i priča kada se malo uključuje fantazije. No, u suštini meni je ovo prosječan strip natprosječnog crteža i vrhunskog izdanja. Još se nećkam ostaviti ga u kolekciji ili ne.
3/5


Bok ti prosti duši sinko al moram reći jedno, makar ovo izdanje ima bolju naslovnicu i box izgleda jebeno, meni ctrež bolje diše u onom manjem izdanju.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 15/01/2023 : 13:26:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Slažem se s don_draperom po pitanju dojmova oko stripa i s Chuijem po pitanju formata

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7602 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 15/01/2023 : 13:31:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Slažem se sa svime s čim se paka slaže.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6491 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 15/01/2023 : 13:47:46  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Neka ovakvo pakovanje bude za prosečne stripove. Hajde da tako upakujemo Džoni Pantera, meni je on prosečan.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 15/01/2023 : 13:53:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Šta te muči?

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6919 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 03/05/2023 : 15:33:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Dovoljno je reći Alvar Mayor:

https://www.stripovi.com/recenzije/alvar-major-alv-fb-0-alvar-mayor/3012/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1173 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 18/11/2023 : 10:47:49  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
I rasproda se ova kutija.. da li cemo imati priliku videti reprint? Sta ja znam tesko verovatno bese cena odlicna i deo fibrine proslave petnaestgodisnjice

Nabavih svoj primerak prosle godine (iako sam se dugo ubedjivao da ne uzmem :) ) iako mi se strip nije previse svideo prilikom citanja "cigle" (drugo izdanje nabavih cini mi se, ne ono trece falicno tj falila je jedna strana?)
Ako mi se ne bude strip svideo pri drugom citanju.. necu zaliti previse.. kada procitaju i meni neki bliski moze da ide dalje ako se nikome ne svidi..
samo izdanje je prekrasno hm i meni i dalje oko 2000 km udaljeno :)

???????? ???? ??? ??????? ? ????? ? ?????!
Izdavaci koji nas brukaju u zemlji i svetu!

Edited by - matori paraliticar on 18/11/2023 10:51:00
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6491 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 18/11/2023 : 14:08:34  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by matori paraliticar

I rasproda se ova kutija.. da li cemo imati priliku videti reprint? o :)



Pa ovo je reprint, reprinta, Ti bi hteo reprint, reprintovog reprinta?
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6491 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 18/11/2023 : 14:09:47  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
A da, možda govoriš doslovno o kutiji, ne o stripu...?
Go to Top of Page

dapazin
Starting Member



51 Posts

Member since 23/11/2022

Posted - 19/11/2023 : 20:27:34  Show Profile Show Extended Profile  Send dapazin a Private Message  Reply with Quote
Devet stranica je nakucano o monumentalnosti izdanja i papiru, ali nije bilo previše konkretnih dojmova, koji su vjerojatno na temama za originalne printove, pa ću ovdje ostaviti svoje dojmove, neka stoje.

Prvo, izdanje je vjerojatno najbolje koje je Fibra ikad izdala, od cijene, papira, grandioznosti, kvalitete prijevoda, originalnog crteža samo za ovo izdanje - bez riječi sam bio kad sam ga dobio u ruke, ovaj crtež stvarno zaslužuje ovakvo izdanje.

Nisam odrastao uz Alvara, ali obožavam Borgesa, Puiga, Marqueza, Casaresa i ostale latino mađioničare, pa sam znao da ovo moram uzeti. Ono što nisam očekivao jest ogromna sličnost s mojim daleko najdražim likom s avatara.

Alvar je fantastičan lik. Kao i Corto, pero je na vjetru i daje vjetru da ga nosi gdje god želi. Ne zato što mu je stalo do avantura u klasičnom Indiana Jones smislu, ne zato što nužno ima neki moralnu agendu, nego jednostavno jer mu je kao škorpionu u priči sa žabom - "to u prirodi". Možda traži neku poantu, smisao, ne znam. Zlato, slava - to je sve samo isprika koju sebi i drugima daje, ali mu to ništa ne znači.

Jednostavno, živi za uhvatiti neuhvatljivo. Lucia mu je postala opsesija tek kad je otišla i postala mu nedostupna. Lovio ju je u jednoj priči ali brzo pustio jer ju nikad ni nije htio imati, samo je htio nešto neuhvatljivo da ima u zivotu. Postala mu je ideal koji je postao neuhvatljiv. Slična priča se odvija u milijardu malih pričica gdje lovi neki famozni dragulj ili neki grad od zlata, ali kad dodje do toga, pusti i ode u drugu avanturi. Zna da će, kao i trkaći hrt koji uhvati kost, prestati trčati - a ne može se smiriti i usidriti negdje (što je najbolji primjer priča o brijaču kojem zavidi, ali to nikad ne može biti).

Zanimljivo je spomenuti i način na koji Trillo ubacuje i miče likove. Počne se sa Tihuom kao nekim generičnim domorodačkim sidekickom, koji je uvijek tu bezrezervno za našeg vrlog heroja, ali kako su se raspojasali sa pričama i otišli u apstraktnije vode, maknuli su Tihua a kad se vratio, bio je drugačiji Tihuo - ne više dobrodušan, simpatičan nego mudar, hladan, odvojen od Alvara (da tako opišem). I onda je opet otišao, bez riječi. Slična stvar je sa svakim sporednim likom - dođu i odu bez pompe. Možda se vrate, možda ne.

Svijet u kojem Alvar živi je također briljantno koncipiran jer taman je na korak od "magičnosti" Cortesovih i Pizzarovih avantura. Svo zlato je već nađeno, Amerika je pokorena, Inke i Maye su gotovo uništeni i jedino što ostaju su napola izrečene legende o čudesnim poduhvatima prijašnje generacije i mitovi o gradovima punih blaga. Što bi se reklo, svijet bez slave i čudesnih bogatstava. Svaki lik ima tu žed za slavom i osjećaj da je rođen prekasno da ju uhvati.
Nastavno na taj novi svijet, jako zanimljiv je prikaz živućih domorodaca. Svi su odreda stari čuvari starog poretka, svijeta koji je uništen i kojeg se još ofrlje sjećaju. Čuvaju te gradove, utvrde jer im je jedino to ostalo od njihovog starog života, a na novi poredak se ne mogu prilagoditi. Trillo i Breccia usađuju snažan osjećaj melankolije i prolaznosti u sve to.

A što se tiče svijeta došljaka, prljav je, neuređen, gradove vode redom ljudski otpadi koje zovu guvernerima, kolje se zbog uvrede. Strašno mi je zanimljiva bila i oprečnost u poimanju svetosti - domorocima su ti idoli jedina svetinja koju imaju, došljacima su to samo kilogrami zlata. Priča o Alvarovom tati koji je svetog idola rastalio u kocku zlata, srce mi se malo slomilo (pogotovo uz scenu domoroca koji zaziva svojeg boga da mu pomogne).

Crtež je stvarno čista magija. Prva polovica prve knjige mi je ostavila dosta mrljav dojam - u smislu "jel to to?". Sve je bilo dosta generično stripovski i junački, ali onda kad se Breccia opustio i počeo izbrijavati je ovo odvelo cijeli strip na pet razina više. Kadrovi su često nejasni, sanjivi, neodređeni, pogotovo u scenama bitke gdje se ne zna tko koga kolje ubija, prepuni su (naizgled) nedovršenih crta. S druge strane, crteži koji su apsolutno minimalni, bijela površina i minimalni crtež su predivni (iako mozda previše iskorištavani). Stvarno, može se uzeti bilo koja stranica druge knjige i prve polovice prve knjige i uokviriti, bez ikakvih problema. Stvarno, čista magija.

Ono što je najveći problem su dužine priča. 12 stranica stvarno je premalo, pogotovo kad se forma priča ponavlja jedna za drugom - netko dodje, zeli naci neko legendarno blago, Alvar ih vodi do tog blaga i oni ne dobiju blago i vjerojatno poginu. E sad, ako ce osoba citati jednu priču dnevno, nije toliki problem, ali većina nas ovdje proguta stripove u komadu. Ni u jednom sessionu nisam procitao manje od pet priča odjednom, a kad imaš pet de facto istih priča, malo dopizdi. Zato su najpamtljivije priče ovih par koje su u nastavcima - Tri smrti Alvara Mayora, saga s Luciom i Gavranom, saga s Fuentesom, Aldanom i vojskom Luđaka. Šteta, puni bi snažniji efekt bio da su priče bile u pet nastavaka npr. jer malo ih je koje se ističu svojom pamtljivošću.

Sve skupa - briljantno. Ne mogu preporučiti svakome jer popriličan je strip za "mood", ali stvarno mi je drago da sam ga pročitao i da ću ga gledati svaki dan na polici - ovaj crtež na hrbatu, s Alvarom do koljena u vidi i krvavim suncem iznad njega je nestvarno lijep.

Go to Top of Page
Page: of 9 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000