forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Hercegnovski strip festival, 3. - 8. sept. 2021
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 06/09/2021 : 18:06:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Iako mi je Herceg Novi relativno blizu, godinama se nikako ne bi uspilo poklopit da bi imao vremena sjesti u auto i otići na strip festival. Ove godine su se stvari napokon posložile kako treba tako da smo cura i ja jučer u 7 ujutro sjeli u auto i zaputili se prema Crnoj Gori. Oko 10:30 smo ostavili auto u garaži (hvala Ace of Spades na pomoći!) te se lagano uputili u restoran Jadran gdje se jučer održavao program. Nije nam ovo prvi put da smo u Herceg Novom (prije dvije godine smo odradili jedan lijep roadtrip po crnogorskoj obali) tako da smo otprilike znali gdje trebamo ići.

U restoranu Jadran nas je dočekao pristojan broj ljudi i zavidna količina mlađih ljubitelja stripa (o tome malo više pri kraju ovog teksta) te sam tu sreo i neka meni poznata lica poput organizatora festivala Ace of Spadesa ili pak dobro poznate mi mostarske ekipe koju znam još odavno iz Makarske. Unaprijed isprika ako je bio još netko s foruma, baš ne mogu povezati forumaška imena s licima U svakom slučaju, atmosfera je bila poprilično opuštena, taman kako treba za jedan izrazito sunčan dan. Sjeli smo prvo popiti kavu, a zatim sam ja lagano stao u red za jedan od crteža, dok je ona kod Filipa Andronika nećakinji kupila Amneziju i usput unutar korica dobila jednu od najsimpatičnijih posveta koje sam do sada vidio.

Nakon toga je odlučila da joj je ipak dosta strip festivala za danas i otišla na plažu, dok sam ja uhvatio par crteža, popio pokoje pivo, razgovarao s ljudima i autorima te provjerio kakva je ponuda na burzi stripova. Šta se tiče ponuđenih izdanja, prednjačila je striparnica Mister No iz Podgorice koja je imala stvarno lijep presjek izdanja svih srpskih izdavača. Nisam baš došao s ciljem išta kupovati, no na kraju sam kući otišao s prvim brojem nove Darkwoodove mange Ubica Demona (i o tome malo više na kraju teksta). Šta se gostujućih autora tiče, bilo je tu i domaćih i stranih imena, svi od reda skroz dobro opušteni tako da je s nekima bio pravi gušt razmijeniti par rečenica. Srića pa je vrijeme poslužilo i bilo je sunčano i vruće iako su najavljivali nekakvo nevrijeme, no mimoišlo nas je. Stali smo otprilike do 6 popodne kad smo ponovno sjeli u auto i uputili se kući kako nas umor ipak ne bi ubio. Otežavajuća je okolnost što sam večer ranije bio na momačkoj večeri pa nisam bio baš nešto previše naspavan

Stvarno mi je bilo lijepo i zabavio sam se, posebno zbog toga što baš odavno nisam bio na nikakvom strip festivalu i moram priznati da mi je sve to itekako falilo i hvala organizatorima na svemu! Šteta što sam HSF po prvi put posjetio tek na 15. izdanju, ali bolje ikad nego nikad. Bude li prilike otići i dogodine - definitivno se vidimo!

E sad, šta se tiče onoga "malo više o tome na kraju teksta" htjedoh reći ovo:

Djeca čitaju više nego što mislite!

Znači, ne znam kad sam se zadnji put toliko ugodno iznenadio kao jučer. Mladih posjetitelja je bilo stvarno puno i praktički je svaki od njih imao barem jedan strip u rukama, a da ne govorim o onima koji bi nosili pune ruke raznoraznih naslova. E sad, mnogima je u glavi da se djeca koja čitaju rijetko viđaju te da su Zagor i ekipa stvar prošlosti, no slušajte me - tek ste djelomično u pravu! Istina, Zagor, Tex, Miki i slični Bonelli junaci naših djetinstva možda stvarno nisu više toliko u modi, no je li to uopće bitno? Naši junaci ne moraju nužno biti i njihovi. Ne, ova nova mladež većinom odrasta na mangama i moram priznati da ni u kojem slučaju nisam očekivao vidjeti toliko njih s gomilom Darkwoodovih mangi u rukama. Bilježnica Smrti je izgleda najpopularniji naslov o kojem su mnogi pričali, no izgleda da i Napad Titana ima svoje fanove među mlađima jer bilo mi je stvarno simpatično čuti jednog dječaka od cca 10 godina kako prijatelju objašnjava šta se događalo u zadnjih par brojeva koje je pročitao Bilo je tu onih koji su u rukama nosili i Naruto i One Piece, tako da nijedna od tih mangi nije bila zapostavljena.

Nadalje, kad sam htio kupiti Ubicu Demona na Mr. No štandu, prodavač mi je rekao da je rasprodao sve što je donio. Tek kad se jedna djevojčica predomislila i zamijenila svoj primjerak Ubice za neku drugu mangu, uspio sam uhvatiti sebi taj primjerak. Mislim, svaka čast! Tako da eto, budite sigurni da mladi čitaju, samo šta mi to možda baš i ne doživljavamo. Ne čitaju možda iste stvari koje smo mi čitali u njihovim godinama, ali šta ima veze? Čitaju, imaju neke svoje druge strip junake po kojima će jednom pamtiti djetinstvo, a možda zbog njih otkriti i čari svih drugih škola stripa. To svakako treba cijeniti i čini se da je Darkwood ipak dobro prepoznao ciljanu publiku za te naslove.

Eto, za kraj evo i šest crteža koje sam uhvatio, čisto da stavim barem pokoju sliku s obzirom da nisam ništa slikavao po festivalu.

Marcello Mangiantini - Hellingen
Sedat Ozgen - Spawn



Esad Ribić - Conan
Giorgio Pontrelli - Dylan Dog



Will Simpson - John Constantine
Cian Tormey - Batgirl


Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 06/09/2021 18:09:06
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 07/09/2021 : 03:48:04  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Bas lep osvrt Paka! I ove godine sam bio u Herceg Novom ali u spicu sezone s drustvom, volim Novi i njegovu atmosferu tako da moram jednom da dodjem u vreme odrzavanja ovog festivala.
Go to Top of Page

Ace of Spades
Junior Member



457 Posts

Member since 13/01/2009

Posted - 05/11/2021 : 08:51:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Ace of Spades a Private Message  Reply with Quote
Ljudi, evo kako je bilo! Ne propustite sledeći HSF od 02. do 07. septembra 2022. godine!

https://www.youtube.com/watch?v=f-l-b-nBVYY

I've spent my entire life doing nothing but collecting comic books... and now there's only time to say... LIFE WELL SPENT!

Edited by - Ace of Spades on 05/11/2021 08:52:45
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.15 seconds. Snitz Forums 2000