forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 ČK PREDSTAVLJA - Tornjevi Boa-Morija 1
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Melusine
Junior Member



350 Posts

Member since 17/05/2017

Posted - 24/06/2021 : 12:31:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Melusine a Private Message  Reply with Quote
📢LEGENDARNI SERIJAL JEDNOG OD NAJVEĆIH AUTORA FRANCUSKO–BELGIJSKE ŠKOLE STRIPA, HERMANA IPENA, SMEŠTEN U NEPONOVLJIVU ATMOSFERU SREDNJOVEKOVNE EVROPE!

„TORNJEVI BOA-MORIJA“ 1 na LETEĆEM STARTU po ceni od 1.340 dinara!



Format 20,8 x 29,7 cm
Povez Tvrd
Broj strana 144
Štampa Kolor
Serijal STARI KONTINENT

PRELISTAJTE OVO IZDANJE:
https://carobnaknjiga.rs/chest/odlomak/_Tornjevi%20Boa-Morija%20za%20prelistavanje%20kona%C4%8Dno.pdf

Pred vama je prvi od pet tomova kompletnog serijala, koji sadrži 16 albuma, u koje će biti uključena i najnovija Hermanova priča.

Časni vitez Emar od Boa-Morija postavio je pred sebe nemoguć zadatak – da jednog dana opet ugleda tornjeve svog zamka Boa-Morija, iz kog je proteran, i potpuno je posvećen tom cilju. Ta odluka će ga osuditi na dugo putovanje, pravo srednjovekovno lutanje širom Evrope, pa sve do palestinske zemlje.

Tokom putešestvija susretaće se sa mnogim iskušenjima i izazovima. Steći će uvid u najveću ljudsku bedu i bol, ali i doživeti prelepa prijateljstva i ljubavi. Ipak, ma šta ga u njegovom napredovanju snašlo, neće izgubiti veru da će jednog dana povratiti svoj posed i vratiti se svom poreklu. Avantura ga, pritom, ni u jednom času neće zaobići...

U ovom Hermanovom remek-delu istorijskog stripa, koje stoji rame uz rame sa slavnim Džeremajom, do izražaja dolazi puna raskoš pripovedačkog i crtačkog talenta ovog franko-belgijskog umetnika, dok sa virtuoznom preciznošću pred očima čitalaca rekreira evropski srednji vek, pun prašine i krvi, surovosti i lepote.

„TORNJEVI BOA-MORIJA“ 1 na Letećem je startu u okviru LETNJE STRIPOMANIJE ČAROBNE KNJIGE u striparnicama „Čarobna knjiga“ u Dečanskoj 5 u Beogradu i TC „Kalča“ u Nišu, striparnici „Alan Ford“ na Novom Beogradu, u Klubu čitalaca Čarobne knjige „Bulevar Books“ u Novom Sadu i na našem sajtu po ceni od 1.340 dinara, od petka, 25. juna, do subote, 3. jula 2021. Posle Letećeg starta, cena u našim klubovima čitalaca i na sajtu iznosiće 1.500 dinara, a u ostalim knjižarama 1.999 dinara.

knauso
New Member



297 Posts

Member since 18/12/2020

Posted - 19/09/2021 : 07:19:03  Show Profile Show Extended Profile  Send knauso a Private Message  Reply with Quote
Do kog broja ce biti integrali, tj da li ce i Boa Mori upasti ili sam Tornjevi Boa Morija?
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2300 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 19/09/2021 : 20:29:17  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by knauso

Do kog broja ce biti integrali, tj da li ce i Boa Mori upasti ili sam Tornjevi Boa Morija?


Au, brate... pročitaj još jednom, sve ti je napisano... 5 tomova, Tornjevi+ Boa Mori...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

knauso
New Member



297 Posts

Member since 18/12/2020

Posted - 20/09/2021 : 10:02:55  Show Profile Show Extended Profile  Send knauso a Private Message  Reply with Quote
A jeste, brzoplet sam :)
Hvala!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 02/11/2021 : 09:22:17  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Kupio ovo. Htio sam Strip Agenta, kao, kupujmo hrvatsko, ovo ono ali me odbila kutija. Jebeš kutiju, stripovi nisu da budu zarobljeni u kutijama, stripovi moraju biti vani, živi, pod krevetom, na kauču, u ladici, a nikako ne u nekakvoj kutiji. A i iživciralo me što su nakon odličnog 5 u 1 pristupa kod Komanče i Bernard Princea prešli na ovaj bezvezni 3u1.

Inače mi je jedan od najvećim misterija hrvatskog izdavaštva bio baš ovaj Bois Mauri. Sve je od Hermanna izdavano i to u onim mračnim godinama prije stripovske renesanse, samo Tornjevi nisu. A čine se kao sigurna oklada - em je Herman uvijek bio popularan, em su Tornjevi dobri i nema razloga da se ne bi prodavali. Ali eto, nakon sto godina su tu, u dva kvalitetna i pristupačna izdanja. Samo, nekako je kasno. Kao susret sa starom ljubavi - još ima nešto žara ali ostario sa ja, a ostarili su i ovi stripovi.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12766 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 02/11/2021 : 09:33:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Inače mi je jedan od najvećim misterija hrvatskog izdavaštva bio baš ovaj Bois Mauri. Sve je od Hermanna izdavano i to u onim mračnim godinama prije stripovske renesanse, samo Tornjevi nisu. A čine se kao sigurna oklada - em je Herman uvijek bio popularan, em su Tornjevi dobri i nema razloga da se ne bi prodavali. Ali eto, nakon sto godina su tu, u dva kvalitetna i pristupačna izdanja.


Svojedobno je Marketprint objavio kompletan serijal u pojedinačnim albumima, koji su se mogli kupiti i u hrvatskim striparnicama.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 02/11/2021 : 09:35:38  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Dugo nisam čitao Tornjeve pa me prvo listanje me odmah katapultiralo u prošlost. U ona vremena kad mi je Hermann bio najbolji na svijetu, apsolutni car. A bio je najbolji tamo polovinom devedesetih, kad su mi već pomalo dosadili Bonellijevci, a pojavio se Comic strip i u njemu Bluberi, Jeremiah i ostali Francuzi. Zapravo, Hermanna sam skužio već i prije, jer se nakakon raspada juge Jeremiah objavljivao u propalom Stripteenu, a Tornjevi u propalom Comiconu. U ta vremena, kad sam počeo otkrivati BD scenu činilo se da vlada konsenzus da su dva najveća umjetnika realističnog stripa Hermann i Giraud i da im niko nije ni blizu. Moglo se jedino odabrati koji je od ova dva bolji, ovisno u ukusu.

Meni je uvijek bio bolji Hermann. Giraud je Bluberija crtao nevjerovatno raskošno, nisi se moga ne diviti tim ultradetaljnim dablama, ali opet, bilo je to nekako školski, lijepo, crtež koji bi se svidio i učiteljici likovnog. A Hermann je imao neku svoju estetiku, gdje je i ružno moglo biti lijepo. Crtao je pomalo čudne likove, a i imao je drugačiji pristup pripovijedanju - držao je do ritma, atmosfere, do promjene kadrova. Nije pričao samo crtežom nego i dizajnom stranice, u doba kad sam mogao čitati samo pravilno ukalupljene rešetke bonelija ili onih starih francustkih stripova sa po 12 kvadratića po stranici. Jednostavno se vidjelo da on kuži strip više nego ostali smrtnici.

A u to doba su stripovi dolazili na kapaljku, nije bilo ko danas kad uzmeš integral i predoziraš se. Dobio bi jedan Comic strip ili stari Strip art sa deset ili uvrh glave 20 strana neke priče i onda bi te strane trebalo detaljno proučavat dok ne uspiješ doć do nekih drugih.
Jack pot bi bio kad bi se dokopao Stripoteke sa cijelom epizodom Komače..

Edited by - pcoro on 02/11/2021 12:12:34
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 02/11/2021 : 09:43:10  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by pcoro

Inače mi je jedan od najvećim misterija hrvatskog izdavaštva bio baš ovaj Bois Mauri. Sve je od Hermanna izdavano i to u onim mračnim godinama prije stripovske renesanse, samo Tornjevi nisu. A čine se kao sigurna oklada - em je Herman uvijek bio popularan, em su Tornjevi dobri i nema razloga da se ne bi prodavali. Ali eto, nakon sto godina su tu, u dva kvalitetna i pristupačna izdanja.


Svojedobno je Marketprint objavio kompletan serijal u pojedinačnim albumima, koji su se mogli kupiti i u hrvatskim striparnicama.



To je bilo kasnije.

E, a još je, tih devedesetih Hermann bio u uzlaznoj putanji - svaki serijal mu je bio jak, sve klasik do klasika. Bernard Prince, pa Komanča, Jeremiah i onda Bois Maury. Tad mi je u glavi bilo da Bois Maury mora biti najbolji ikad, jer je jednostavno išlo tako - putanja je bila uzlazna, autor je bio najveći živući klasik, ovo ne može nego biti genijalno. A sam strip mi je bio pomalo nerazumljiv - prvo sam se dokopao onog jednog Comicona koji je imao polovicu pete epizode. Znači, tu sam upao na pola priče, nisam ni znao tko su svi ti likovi, kakvi su im odnosi, samo sam to mogao proučavati, diviti se crtežu, pripovijedanju i računati da tu ima neki duboki skriveni smisao koji mi izmiče jer sam upao na pola.

A i taj Comicon je bio zvjerka za sebe, baš taj 4. broj je izgledao potpuno drugačije od svega što je izlazilo na kioscima. Bio je sjajan, gladak, na blještavom papiru, a u njemu su bili stripovi kakve niko nikad nije vidio - Ranxerox (!!!! ej, Ranxerox, bio je to šok kad sam ga vidio), ti tornjevi i još neka druga čuda.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12766 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 02/11/2021 : 09:54:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by pcoro

Inače mi je jedan od najvećim misterija hrvatskog izdavaštva bio baš ovaj Bois Mauri. Sve je od Hermanna izdavano i to u onim mračnim godinama prije stripovske renesanse, samo Tornjevi nisu. A čine se kao sigurna oklada - em je Herman uvijek bio popularan, em su Tornjevi dobri i nema razloga da se ne bi prodavali. Ali eto, nakon sto godina su tu, u dva kvalitetna i pristupačna izdanja.


Svojedobno je Marketprint objavio kompletan serijal u pojedinačnim albumima, koji su se mogli kupiti i u hrvatskim striparnicama.



To je bilo kasnije.


Hoću reći, razlog zbog kojeg Tornjevi nisu ranije objavljivani u Hrvatskoj je taj što je postojalo Marketprintovo izdanje. Prije su stripovska scena i stripovska publika bili znatno manji, pa su izdavači više pazili na preklapanja izdanja i njihovu isplativost.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 02/11/2021 : 10:28:31  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
+1 na Pcoro-a, i meni je Hermann dan danas jedan od najdražih autora.
Ne znam objasniti, ali taj njegov crtež (kako neki kažu sa knjskim facama) mi je iz nekog razloga odličan.
Šteta što je krenu radit očajne stripove sa juniorom, radujem se Tornjevima (nisam ih nikada čitao) kod kojih sam se nakon vaganja ipak odlučio za ČK izdanje jer je tiskano u fantastičnoj Rotografici i jer je jeftinije nemalih 200kn, što je gotovo 100% razlike samo zbog kutije. Sada još čekam i da netko (ČK :D) izda Bernard Prince-a jer ni njega nisam nikada čitao i vjerujem da je strip pristojan s obzirom da vidim da se dosta hvali od strane oldskul ekipe.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 02/11/2021 : 11:33:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro
... još ima nešto žara ali ostario sa ja, a ostarili su i ovi stripovi.



Ruino stara ...
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 02/11/2021 : 12:18:48  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
A tako je to, šta ćemo. Hermann je rođen 1938me, znači do 60te je još radio kako tako, ankon toga je krenula propast. Propast je naznačila suluda odluka da krene bojati stripove onim nekim vodenim bojama (bar ja mislim da su to vodene?) Mislim da nitko nije rekao ni jednu dobru riječ na taj kolor, a Hermann ga se drži već godinama. Zapravo su mi njegovi stripovi još najbolje izgledali tamo kasnih 70tih kad je još ima dosta crne na stranici, tad boja uopće nije trebala. I kasnije, dok je onaj Freymond bojio je bilo super, ali kad su došle vodene boje sve je propalo. I crtež je postajao manje detaljan, likovi sve više deformirani, a priče loše. Počeli su izlaziti oni albumi jednopuci, a svaki je bio sve manje bitan. I Jeremiah se srozavao.. jednostavno godine. Vidi se to i u ovim integralima - naslovnice albuma su nove i većinom su grozne.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 02/11/2021 : 12:21:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Crtaj ti braco sa preko 80 pod nogama ...

Ruka dršće, vid zamućen, ženskog izgleda se i ne sjećaš, tuga pregolema ...
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 02/11/2021 : 12:35:55  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Što se samih Tornjeva tiče, oni su zadnje veliko djelo majstora. Nisu remek djelo, imaju svojih mana ali su veliko djelo. Vidi se ambicija, vidi se da ima još žara. A i na kraju ipak to bude jedna velika priča sa glavom i repom, a to je ono što najviše volim - velike priče, kojima treba vremena da se ispričaju, koje nose posljedice i mijenjaju svoje junake. Velika razlika u mom doživljaju je što sam nekad te priče čitao dio po dio, album po album i znao bi cijeniti sve sitne detalje, a sad sam ovih par integrala smlatio u par dana i onda tu nema onako jakog doživljaja.

Vidi se da je Hermann to pisao iz duše. Čovjek je mizantrop, nema puno povjerenja ni u ljude ni u sudbinu.. Sve priče imaj neki suhi humor, a ljudi su većinom prikazani kao glupi i zlobni, a život je okrutan. Čak su i glavni junaci pomalo smiješni, recimo taj smrtno ozbiljni, suhoparni vitez Emar. Ali uz svu tu zlobu, ipak Hermann vjeruje u poštenje i pravdu, samo što ih ne traži u svijetu niti vjeruje u karmu. Kod njega se čast, pošenje, milost, pa čak i ljubav može naći isključivo u srcima junaka, ali te vrline im baš neće pomoći da dobro prođu u životu. Ovdje nema sretnog kraja. Svaka epizoda završi nekako gorkasto. Jedino zlikovci najebu, to je valjda crta preko koje Hermann ne želi ići - iako dobrota neće biti nagrađena, podlost mora biti kažnjena.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 02/11/2021 : 16:14:25  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Mene je začudilo što Herman ima negativan status kod "mlađih" fanova stripa (sad ni oni nisu više mladi), ali mi je brzo postalo jasno da ga procenjuju po kasnijim radovima. To je totalno pogrešno, jer autori stripa (filma, muzike...) daju najbolje radove u prvim godinama - prve decenije, dve-tri (neko se sroza pre, neko kasnije). U svakom slučaju, cene se po najznačajnijim delima.

Herman je zaista najboji do Tornjeva, računajući i njih. Posle toga sam vrlo malo i čitao, ali se videlo po kasnijim epizodama Džeremaje da je to rutinski. U prvih 30-ak godina karijere, on je jedan od značajnijih evropskih, pa i svetskih strip stvaralaca, pre svega - crtača.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 02/11/2021 : 21:59:45  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Crtaj ti braco sa preko 80 pod nogama ...

Ruka dršće, vid zamućen, ženskog izgleda se i ne sjećaš, tuga pregolema ...



Svakako, i ovo što Alexts kaže, treba ga se gledati po najboljim radovima

Još bi prokomentirao, vezano za Tornjeve: radnja se dijeli u dva ciklusa - prvih pet albuma čine jednu labavo povezanu priču koja se odvija u srednjovjekovnoj Evropi, a prati lutanja viteza Emara i njegovog štitonoše Olivijea koja se preklapaju sa putom bande drumskih razbojnika. U onih drugih pet albuma radnja se seli na Bizant u doba križarskih ratova i na kraju opet vraća u Evropu. Prvih pet albuma mi je najbolje, crtežom i pričom ali zapravo je cijeli serijal vrlo konzistentan - svi su albumi dobri osim šestog, Sigurda di se po meni Hermann pogubio i napravio neku glupu neuspjelu horror priču (iako vidim da je na BDu jednako dobro ocijenjena kao sve ostale, možda je u meni problem). Zadnji, deseti album zaokružuje priču, možda i malo na silu i na brzinu ali ipak zadovoljavajuće.

Iako je glavni lik kao taj vitez Emar, on je često samo sporedan lik koji svjedoči udesima svojih suputnika i ponekad ima vrlo malu ulogu u priči. Hermann zapravo i nije htio napraviti klasičnu vitešku priču nego dat sliku srednjeg vijeka. To je po meni i najveća snaga serijala - Hermanov srednji vijek - blatna, prljava sela, oronuli drveni zamci, magle nad brežuljcima, mračne šume, drmusavi putevi, priprost praznovjerni puk, oholi plemenitaši, neznanje, predrasude. Uspio je stvoriti jedan svijet koji je prilično jedinstven u okviru stripa.

Što se crteža tiče, već sam rekao da je prilično konstantan ali prvi albumi su bolji - manje su deformacije likova i detaljniji su. Rekao bi da je tih prvih par albuma Hermann u ili blizu svog zenita. I kolor je bolji u početku, nekako je plošniji što više paše crtežu. Kasnije, u zadnjih par albuma ima natruha sjenčenja bojom, onako, kao nekih gradijenata, a to mi se manje sviđa. Ali to su male razlike, u globalu je sve to jako dobro.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 02/11/2021 : 22:34:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Pcoro, a šta je sa epizodama 11-16? Kako su i koliko one povezane sa prvih 10?



Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 02/11/2021 : 22:57:23  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Kažu da su to pustolovine potomaka viteza Emara u raznim dobima, ja nisam čitao.

Zapravo sam loše objasnio, ni ovih prvih 10 epizoda nisu jedna prica nego je radnja svake epizode za sebe ali su labavo povezane i tvore nekakvu cjelinu.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 03/11/2021 : 01:27:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Dugo nisam čitao Tornjeve pa me prvo listanje me odmah katapultiralo u prošlost. U ona vremena kad mi je Hermann bio najbolji na svijetu, apsolutni car. A bio je najbolji tamo polovinom devedesetih, kad su mi već pomalo dosadili Bonellijevci, a pojavio se Comic strip i u njemu Bluberi, Jeremiah i ostali Francuzi. Zapravo, Hermanna sam skužio već i prije, jer se nakakon raspada juge Jeremiah objavljivao u propalom Stripteenu, a Tornjevi u propalom Comiconu. U ta vremena, kad sam počeo otkrivati BD scenu činilo se da vlada konsenzus da su dva najveća umjetnika realističnog stripa Hermann i Giraud i da im niko nije ni blizu. Moglo se jedino odabrati koji je od ova dva bolji, ovisno u ukusu.

Meni je uvijek bio bolji Hermann. Giraud je Bluberija crtao nevjerovatno raskošno, nisi se moga ne diviti tim ultradetaljnim dablama, ali opet, bilo je to nekako školski, lijepo, crtež koji bi se svidio i učiteljici likovnog. A Hermann je imao neku svoju estetiku, gdje je i ružno moglo biti lijepo. Crtao je pomalo čudne likove, a i imao je drugačiji pristup pripovijedanju - držao je do ritma, atmosfere, do promjene kadrova. Nije pričao samo crtežom nego i dizajnom stranice, u doba kad sam mogao čitati samo pravilno ukalupljene rešetke bonelija ili onih starih francustkih stripova sa po 12 kvadratića po stranici. Jednostavno se vidjelo da on kuži strip više nego ostali smrtnici.

A u to doba su stripovi dolazili na kapaljku, nije bilo ko danas kad uzmeš integral i predoziraš se. Dobio bi jedan Comic strip ili stari Strip art sa deset ili uvrh glave 20 strana neke priče i onda bi te strane trebalo detaljno proučavat dok ne uspiješ doć do nekih drugih.
Jack pot bi bio kad bi se dokopao Stripoteke sa cijelom epizodom Komače..



Herman je kužio dizajn table i akcionu montažu nekih 30 godina poslije Kirbyja i Tezuke. Samo mi nismo znali Tezuke a Kirbyja tek onako pomalo.

Iz ovih prostora je bio ispred vremena Maurović. A u Europi su bili ispred vremena Herge i Moebius. Herman je bio efikasan.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 03/11/2021 01:30:36
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 03/11/2021 : 01:41:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

A tako je to, šta ćemo. Hermann je rođen 1938me, znači do 60te je još radio kako tako, ankon toga je krenula propast. Propast je naznačila suluda odluka da krene bojati stripove onim nekim vodenim bojama (bar ja mislim da su to vodene?) Mislim da nitko nije rekao ni jednu dobru riječ na taj kolor, a Hermann ga se drži već godinama. Zapravo su mi njegovi stripovi još najbolje izgledali tamo kasnih 70tih kad je još ima dosta crne na stranici, tad boja uopće nije trebala. I kasnije, dok je onaj Freymond bojio je bilo super, ali kad su došle vodene boje sve je propalo. I crtež je postajao manje detaljan, likovi sve više deformirani, a priče loše. Počeli su izlaziti oni albumi jednopuci, a svaki je bio sve manje bitan. I Jeremiah se srozavao.. jednostavno godine. Vidi se to i u ovim integralima - naslovnice albuma su nove i većinom su grozne.



Njegov akvarel nije loš, samo su mu priče poslednjih 20 godina u glavnom grozne. Barem ono što sam pročitao a toga nije bilo mnogo. Ona glupost iz ratnog Sarajeva recimo. Nekakve pobjede dobroga koje je na kraju umorno i takva neka retro romantika. Uvjek ista struktura priče, junak skače i zalaže se za stvar.

Hermanova manira crtanja žena je užas. Same žilave Nadie Comaneci.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 03/11/2021 01:43:29
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/11/2021 : 01:54:38  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon



Herman je kužio dizajn table i akcionu montažu nekih 30 godina poslije Kirbyja i Tezuke. Samo mi nismo znali Tezuke a Kirbyja tek onako pomalo.

Iz ovih prostora je bio ispred vremena Maurović. A u Europi su bili ispred vremena Herge i Moebius. Herman je bio efikasan.



Verovatno nije bio ispred vremena, ali njegov pristup stripovskoj režiji skoro da nema dodirnih tačaka sa Kirbijem. (Ni sa Tezukom)

S druge strane, uticaj starije generacije američkih crtača na potonju generaciju evropskih postoji, naravno, kao i tih Evropljana na kasnije američke itd.

Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 03/11/2021 : 11:52:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Svi su dosta gledali filme i akcionu montažu. Postojala je filmska teorija montaže kad stripovske još nije bilo. Razni planovi, kadar-kontrakadar, nevidljiva crta između dvojice u kadru, stupnjevi uglova...

Nemaju likovnih dodirnih tačaka, montažne po moje imaju kroz film.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 03/11/2021 : 12:12:11  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Kad bi gledao Hermannovu režiju, rekao bi da su na njega najviše utjecali špageti vesterni. Kirbi, Tezuka, on su radili svoje, a Hermann je na svom tržištu (komercijalni frankofoni stripovi izdavani u časopisima i albumima) bio napredan i originalan.

Što se tiče akvarela, ne znam dal ima iko tko misli da su ti akvareli bolji nego ono što je bio prije. Poštujem njegovu hrabrost i želju za promjenom, možda je čak i dobro da je išao na to jer se s lakoćom može povući linija između dobrih i loših Hermanna
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000