forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 ČK PREDSTAVLJA - Život i smrt Konana
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 30/08/2021 : 22:53:00  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
@going
sad pročitah šta si napisao - majko mila,idi brzo obriši one gluposti nesrećo.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 31/08/2021 : 01:19:08  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

@going
sad pročitah šta si napisao - majko mila,idi brzo obriši one gluposti nesrećo.




Dzabe! Meni nikako nije legao novi Konan. Crtez pogotovo.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 10/10/2021 : 19:00:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Ocekujem uskoro komentare i kolege antoana, alextsa, polija i kandraksa i dzekdenijelsa i ostalih ljubitelja Konana ili sword and sandal avantura.



Evo, procitao prosli mesec ali nisam stigao baciti neki kratki osvrt.

Znaci, na sve napisano ocekivao sam ne znam kakvo zestoko sranje ali... ovo uopste nije toliko lose.

Nekako mi se sviđa ideja da su sve price povezane tom "kletvom" vestice i da deca i dalje... ok, da ne spoilam.
Crtez naravno nije bogovski kao u stara vremena Busceme i Alkale, ali nije ni los. Drukciji, ali ne los. A naslovnice su mi super. Kao i oznaceno podrucje gde se prica događa na karti pre svakog pocetka price.

Dopala mi se npr. prica o starom Kralju Konanu koji mora da se iskrada nocu da zadovolji zov po starom zivotu (celik i krv) i tamani lopove, zlocince... Heh, da o povezu/marami preko lica na pricamo, nekako Punisherovska (namerno, valjda).

Kraj mislim da bi neki mogli popljuvati, ali... hmm, sta ja znam, iskreno cu reci da nemam bas prevelike zamerke.

Na kraju i dodatni materijali sa alternativnim naslovnicama.




Ali! Dao bih (ubaci po zelji sta sve), da se nastavi "Divlji mac Simerije", kao i Hronike. Ok, sestica (Hronike) jesu izasle, ali kruze glasine da je to kraj.

Sto se SSOC tice, zadovoljo bi se i origi formatom (znaci "malim) i mekim koricama, samo da idemo dalje. Recimo jedna knjiga godisnje, a moze i na svake godine i pol.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 10/10/2021 : 20:16:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by going going

Ocekujem uskoro komentare i kolege antoana, alextsa, polija i kandraksa i dzekdenijelsa i ostalih ljubitelja Konana ili sword and sandal avantura.



Evo, procitao prosli mesec ali nisam stigao baciti neki kratki osvrt.

Znaci, na sve napisano ocekivao sam ne znam kakvo zestoko sranje ali... ovo uopste nije toliko lose.

Nekako mi se sviđa ideja da su sve price povezane tom "kletvom" vestice i da deca i dalje... ok, da ne spoilam.
Crtez naravno nije bogovski kao u stara vremena Busceme i Alkale, ali nije ni los. Drukciji, ali ne los. A naslovnice su mi super. Kao i oznaceno podrucje gde se prica događa na karti pre svakog pocetka price.

Dopala mi se npr. prica o starom Kralju Konanu koji mora da se iskrada nocu da zadovolji zov po starom zivotu (celik i krv) i tamani lopove, zlocince... Heh, da o povezu/marami preko lica na pricamo, nekako Punisherovska (namerno, valjda).

Kraj mislim da bi neki mogli popljuvati, ali... hmm, sta ja znam, iskreno cu reci da nemam bas prevelike zamerke.

Na kraju i dodatni materijali sa alternativnim naslovnicama.




Ali! Dao bih (ubaci po zelji sta sve), da se nastavi "Divlji mac Simerije", kao i Hronike. Ok, sestica (Hronike) jesu izasle, ali kruze glasine da je to kraj.

Sto se SSOC tice, zadovoljo bi se i origi formatom (znaci "malim) i mekim koricama, samo da idemo dalje. Recimo jedna knjiga godisnje, a moze i na svake godine i pol.






Daleko je ovo od lošeg. going going ima čudne kriterijume

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 10/10/2021 : 23:37:03  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
jeste čudan going - nekad ubode u centar,nekad omaši celu metu.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6571 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 10/10/2021 : 23:53:37  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ništa going nije mnogo omanuo u analizi, jeste malo u sintezi, tj konačna ocena je premala, ali utisak mu je OK.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6571 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 10/10/2021 : 23:54:23  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Dobar je ovaj Konan, ali ne previše. Jeste drugi crtač bolji.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/10/2021 : 00:36:10  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je da se raspravlja o ovom Konanu, sto znaci da ga ljudi i kupuju, i to ne samo nasi u Srbiji, nego i u komsijskim zemljama, sto bi trebalo da bude dobar znak da ce CK nastaviti da objavljuje ovako neke nove neisprobane i neproverene stvari kod nas (koje uvek oberucke prihvatam) ili mozda i jos ponekog Konana (iako su Darkvudovci najveci ljubitelji Konana od svih izdavaca).
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6571 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 29/03/2022 : 22:16:50  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Prvi kolaž-kadar uvodne epizode predstavlja slabu poveznicu sa ranijim izdanjem Conan The Barbarian, a koncepcijski opet su u pitanju priče originalno pisane za strip. Konan se vratio u Marvel - pravo u ruke scenariste Jasoana Aarona (Scalped, Thor: God of Thunder, The Goddamned...), koji je osmislio solidnu priču, kroz koju u prvih 12 epizoda pratimo Konana u različitim razdobljima života. Ponajbolji element njegovog doprinosa Konanu, definisao bih kao "povratak ne-ekspendiranog (komprimovanijeg) pripovedanja", jer pojedinačne epizode, sem što su povezane u veću celinu, funkcionišu istovremeno i kao donekle celovite priče. Znači, sasvim dovoljno je zanimljivih zapleta i dešavanja u epizodama prvog trejda nove serije, ali ima i slabijih scenarističkih rešenja i momenata (onaj u kome Konan vezan, ramenom obara ogromno drvo, je najniža tačka, jer po gluposti/naivnosti nadilazi bilo šta iz perioda Marvelovog Konana 1970/80-ih).

Za crtež, većinom u rukam Mahmuda Asrara, može se reći da je dobar, iako nema snagu slavnijih prethodnika, a svaka (pa i blaga) "karikaturalnost" u stilu, ne deluje kao najbolje rešenje, kad je Konan u pitanju (za drastičnije slučajeve videti neke DH ili Glénatove varijante Hauardovog junaka). Par epizoda, drugačijim a efektnim stilom (tušerski klasičnije - tamnije), odradio je Gerardo Zaffino.

Sve u svemu, novi čitaoci Konana imaju razloga da budu zadovoljni, a stari, zavisno od preferencija i kriterijuma.

*** do ***1/2

Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 31/03/2022 : 17:29:28  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Mene je isto naživciralo to obaranje drveta, tu sam odustao od serije. Već sam napisao u topicu o Kćeri ledenog diva, ne sviđa mi se taj trend nepobjedivosti i svemoći glavnog junaka. To onda dovodi strip u neravnotežu, ne moš se baš uživiti u borbu protiv nekog neprijatelja kad znaš da ovaj ne može ništa Konanu. Mora postojati privid ravnopravnosti.
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 19/12/2022 : 14:50:34  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Život i smrt Konana

Nakon što se Konan vratio iz DH u Marvelove ruke, očekivanja su bila velika. DH je započeo sa Konanom snažno, Bjusik i Nord su ostavili neizbrisiv trag i doneli nam najbolje ispropovedane priče Konana još od vremena Roja Tomasa i Vindzor-Smita, prilagođenu modernijim vremenima i novim čitaocima. Posle nekog vremena ipak se osetio pad u kvalitetu priča, pa nakon povratka u Marvel, čitaoci su očekivali "clean slate". Hard reboot, krećemo ispočetka, ljudi su naloženi a Marvel angažuje jednog od najboljih scenarista današnjice, što samo doliva ulja na vatru.

Ipak, Život i smrt Konana je jedan krajnje osrednji strip. Kao i u svakoj "antologiji" (iako su priče povezane jednom širom narativnom celinom) same epizode variraju u kvalitetu od sramno loših (Divlja granica) do veoma dobrih (Kapetan lađe mrtvih). Kao što su i drugi članovi pomenuli, ovih 12 priča predstavljaju celinu i predstavljaju "ultimativnu" priču o životu i smrti Konana Varvarina, no ipak većina priča (do negde #10 broja) se može čitati i zasebno. Ovo nas vraća na sam početak izdavaštva Konana, i na Vindzorove radove u istoimenom serijalu gde ste mogli da pročitate 20 stranica i uživate u vrhunskom palpu mača i magije. Lopovi, pirati, drevni bogovi i zaboravljeni narodi i stvorenja koja šetaju detaljno izmaštanim svetom lako uvlače čitaoca i predstavljaju odličnu početnu tačku za nove čitaoce koji nemaju puno predznanja o Varvarinu. S druge strane, iskusniji čitaoci nemaju puno razloga za radovanje, budući da povremene reference na određene likove i događaje nisu dovoljne da proizvedu bilo šta više od blagog smeška. Kao što je Aleks pomenuo, čitaoci koji su već upoznati sa Konanom mogu uživati u ovom formatu (u zavisnosti od svojih preferencija), no meni deluje da je serijal prvenstveno namenjen novim čitaocima bez predznanja, kako bi zavoleli ovog junaka i nastavili da kupuju buduće brojeve.

Utiska sam da je Eron od samog starta znao kako želi da započne serijal i kako želi da ga završi. Imao je ideju koja mi se jako svidela, otišao je korak dalje no ijedan drugi scenarista, ali mu je debelo falilo meso (sredina). Zato je i prva epizoda ovog serijala vrlo dobra, kako u predstavljanju Konana kao lika, tako i u predstavljanju pretnje (i negativaca) koji će mu se suprotstaviti i koji će mu, ako je verovati naslovu celine, doći glave. Nakon toga, Eron popunjava prostor kratkim pričama koje dosta variraju u kvalitetu, kako po tome koliko su interesantne, tako i po kvalitetu same naracime. U određenim epizodama atmosfera je opipljiva, ideje su sjajne a egzekucija vrlo dobra - dok u drugim scenarista tretira svoje čitaoce kao debile, ponavljajući se kako bi bio siguran da će svi razumeti njegovu strašno komplikovanu "metaforu". Tako sam se recimo osećao dok sam čitao priču Lav u kavezu; nakon naslova priče i naslovnice bilo mi je jasno šta Eron želi da postigne, no toko čitanja priče sam se osećao kao da scenarista gura pod nos taj zaključak toliko agresivno, da je to proizvelo zapravo kontraefekat frustracije. I taman kad sam potpuno izgubio interesovanje i želeo da otaljam knjigu do kraja, Eron je ubacio jeddnu od najboljih Konanovih kratkih priča do sada: epizodu u kojoj se Konan direktno suprotstavlja Kromu. Sad kad razmislim, to je jedino moguće rešenje cele ove zavrzlame, a ni u jednom trenutku tokom čitanja uopšte nisam pomislio da će se scenarista odvažiti da ide u tom pravcu. Sve je na kraju izuzetno smisleno, Konanova borba kao i ideja koju je Hauard utkao u svog junaka se tek eksplcira na kraju u potpunosti. Hauardova kritika civilizacije, konstantno suprotstavljanje civilizovanom društvu, ali opet ne odustajanje i volja za istraživanjem, avanturom i životom kao Konanova pobeda na kraju knjige ipak ostavljaju lep ukus u ustima nakon što se korice zaklope.

Sve u svemu, po mom mišljenju odlična ideja koja je mogla (i morala) biti mnogo bolje izvedena; sam početak i kraj su veoma dobri, no sredina vrlo brzo postaje monotona i dosadna, sa dosta scenarijskih brljanja i jeftinih rešenja koje ubijaju opšti utisak. Mahmud Azrar se vrlo lepo snašao, a i kolor mi je potpuno odgovarao. Jeste gostojući crtač bio bolji, no nekako mi je ovaj "karikaturni" stil Azrara vrlo lepo odgovarao celini. Velika šteta što se Eron nije više potrudio kada su u pitanju kratke priče, jer svi znamo da on može mnogo bolje od ovoga. Videćemo kako se Zab snašao dalje, ako ništa drugo očekivanja su daleko niža budući da njegove priče nisu ovoliko pretenciozne.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000