forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 101 najveći crtač stripova po izboru Tripwirea
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 11/09/2021 : 23:00:44  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Pre nekog vremena je britanski "časopis" o popularnoj kulturi Tripwire počeo seriju članaka o najvećim crtačima stripova. Ponekad bacim pogled na njihov sajt, zato što ga uređuje Joel Meadows, koji je imao neke dobre tribine i projekte vezane za strip - na primer, bio je urednik knjige Masters of Comics, gde su predstavljeni studiji i radni prostori nekih od najvećih živih crtača, ne samo sa engleskog govornog područja.

Ali pomenuta lista jeste vezana samo za angloamerički strip, barem kako sada stvari stoje. A stvari sad stoje... i bukvalno. Hoću da kažem, serija je išla jednom dnevno sa novim unosom i novim imenom sa liste, ali pre jedno dve nedelje je stala, i nema promene i nema obaveštenja.

A obaveštenje je ono što ova lista nema u izuzetnoj meri. Ništa nije objašnjeno, ništa nije nagovešteno, nema nikakvog konteksta. Nisam siguran ni da je poređana po redosledu - i voleo bih da nije, jer Barks na 90-i-nekom mestu bi značio objavu rata. Ali predstavljena imena do sada su zvučna, i osim jednog ili dvoje, svi i treba da su tu. Tako nekako.

Evo šta su do sada napisali. A, koga mrzi da čita na sajtu (iako će tamo videti vizuelne primere), evo liste imena do sada ubačenih, kako su se pojavljivala:

- Kevin Nowlan

- Murphy Anderson
- Jim Aparo
- Tim Sale
- Bob Fujitani
- Syd Shores
- CC Beck
- Alan Davis
- Carmine Infantino
- Carl Barks
- Fiona Staples

- Todd McFarlane
- Matt Baker
- Michael Golden
- George Evans
- Paul Gustavson
- Ross Andru
- Denys Cowan
- Jim Lee
- John Paul Leon
- Marie Severin

- Dan DeCarlo
- Jose Luis Garcia-Lopez
- Sean Phillips
- Tommy Lee Edwards
- Gilbert Shelton
- Dan Zolnerowich
- Irv Novick
- JH Williams III
- Eduardo Risso
- Tarpe Mills

- Nestor Redondo
- Al Feldstein
- Shawn Martinbrough
- Bryan Hitch
- Matt Wagner
- Nick Cardy
- Harry Anderson
- Reed Crandall
- David Mazzucchelli
- Brian Bolland

- Alex Toth
- John Severin
- Marshall Rogers
- Joe Maneely
- John Romita
- Michael Zulli
- Gil Kane
- Steve Dillon
- Darwyn Cooke
- Johnny Craig

- Mike Ploog
- Frank Quitely
- Cary Nord
- Michael William Kaluta
- George Perez
- Gene Colan
- Daniel Clowes
- Adam Hughes
- Mike Zeck
- Jim Starlin

- Jerry Robinson
- Mac Raboy
- Robert Crumb
- Bill Everett
- Bernard Baily
- LB Cole
- Burne Hogarth
- Hal Foster
- Milt Caniff
- Creig Flessel

- Dave Gibbons
- Moebius
- Howard Chaykin
- Basil Wolverton
- Mike Mignola
- John Byrne
- Alex Ross
- Barry Windsor-Smith
- Al Williamson
- Graham Ingels

- Bernie Krigstein
- Jack Cole
- Bill Sienkiewicz
- Russ Heath
- Walter Simonson
- Harvey Kurtzman
- Alex Raymond
- Jim Steranko
- Wally Wood
- Joe Kubert

- Alex Schomburg
- Lou Fine
- Will Eisner
- Frank Miller
- Steve Ditko
- John Buscema
- Bernie Wrightson
- Neal Adams
- Frank Frazetta
- Jack Kirby

Neka imena nisu tagovana, pa se ne mogu naći na linkovanom spisku, ali njih sam zasebno "hipertekstovao".

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 09/04/2023 18:46:14

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 12/09/2021 : 18:52:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
prilicno nasumicna imena. mislim, nemam nista efikasno protiv nekih, samo mi nisu u top 101. mozda 1001

evo jedna matora lista, znam koliko voles liste

http://www.acomics.com/best.htm

Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 12/09/2021 : 18:58:15  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

prilicno nasumicna imena. mislim, nemam nista efikasno protiv nekih, samo mi nisu u top 101. mozda 1001

evo jedna matora lista, znam koliko voles liste

http://www.acomics.com/best.htm





A, znam za to, mislim da sam jednom ukazao Aleksu na nju. Strogo američki crtači, bez novinskih stripova i andergrounda. Ali ono što ima je dobro i (uglavnom) dobro argumentovano.

Ali nema Garcia-Lopeza. Automatski povlači -1000 poena.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 12/09/2021 18:58:52
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 12/09/2021 : 20:12:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Postoje još dva teksta koja se ne mogu naći preko pretrage ili ključnih reči (osim ako umapred ne znate koje ime da tražite). Ali ima ih pod "strip-vestima". Tommy Lee Edwards i Gilbert Shelton. Dodao sam ih gore na listu.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 18/09/2021 : 21:50:45  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Izbor za najbolja izdanja i stripove 2020, snimljen i postavljen na YouTube-u. Nisam glasao - a mogao sam - jer više od pola ovih stvari nisam čitao. Kako zašto, pa valjda živim daleko od mesta dešavanja! (a i od sadašnjosti, aka odma i ovde, ali to je dobrovoljno)



Ne može biti gore od Eisnera, nemate šta da izgubite.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 26/10/2021 : 19:14:24  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Nisam neko vreme bio pratio listu, pa sam je sada dopunio.

Sam raspored je neuredan, ali ima bitnih informacija i primera radova kod svakog, pa lako može da se otkrije nešto novo i interesantno.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6575 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 26/10/2021 : 22:01:53  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Uh, Irv Novick na Greatest listi! Ali, verujem da ima dosta takvih primera.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 26/10/2021 : 22:27:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Uh, Irv Novick na Greatest listi! Ali, verujem da ima dosta takvih primera.

hahaha
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 26/10/2021 : 22:28:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Uh, Irv Novick na Greatest listi! Ali, verujem da ima dosta takvih primera.



quote:
Originally posted by Vlaadisha

prilicno nasumicna imena. mislim, nemam nista efikasno protiv nekih, samo mi nisu u top 101. mozda 1001



Todd?

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 18/03/2022 : 20:42:02  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Osvežio sam listu, koju smo prošli put ostavili na Rogersu. Mnoga poznata imena od tada! I ovo:

quote:
Kaluta also revisited the Shadow on more than one occasion, as well as drawing covers for Vertigo, which is more than apt considering that he may well be the most influential artist for that imprint, with many Sandman pencillers owing him a significant debt.


Što je, naravno, bulzaj! Ali ne pominje se često, pa treba skrenuti pažnju.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 07/05/2022 : 14:52:57  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Ponovo sam osvežio listu za nekoliko imena.

Još uvek mi nije jasan princip po kome je pravljena. "Veličina" je subjektivna i može se menjati od doba do doba, u skladu sa prihvaćenim načelima i vrednostima, ali teško da neko može razložno da tvrdi da je, na primer, Cary Nord (#48) bio značajniji od Gila Kanea (#54) ili Alexa Totha (#60). Možda položaj nije bitan? A opet, mnogih najpoznatijih imena za sada nema, i očekujem da će biti na samom vrhu. Videćemo. Čovek koji stoji iza Tripwire-a je vrlo dobar poznavalac angloameričkog stripa - samo zato sam i postavio ovu listu.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 07/05/2022 14:53:48
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 06/11/2022 : 22:47:44  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Dugo nisam osvežavao ovu listu, pa evo je. Prošli put sam bio stao kod Raboya. I već smo skoro na kraju, tj. vrhu planine izgrađene od značaja i uticaja. Još je ostalo 8 imena. Naravno, Kirby, Eisner, Ditko, Neal Adams... za ostale mogu da nagađam. Možda neko iz ranih dana novinskog stripa, ili Charles Schulz (pre nego Walt Kelly). Možda Corben, u zavisnosti od ukusa prezentera.

Lista je potpuno usmerena na anglo-američko tržište, i čak i Mebijus je prisutan samo kao neko ko je imao uticaja tamo. No, što se mene tiče, to je ok - bolje je usmeriti se na jedno, bez nepotrebnog pokušaja da svi budu zadovoljni u teoriji, a niko u praksi.

Okvirno bih rekao da je redosled napravljen na osnovu značaja, odnosno, nečijeg stava o značaju, ali opet mi je neshvatljivo da Flessel bude toliko ispred Totha, ili - ajde da uzmemo nekog čiji rad poznajem i čak volim - da Adam Hughes bude iznad Totha, koliko god on bio dobar crtač. Toth je vrlo mnogo uticao na tako različite crtače kao što su Howard Chaykin, Bruce Timm, Darwyn Cooke, i John Paul Leon. Neki tu svrstavaju i Mignolu, mada ovaj poriče faktički uticaj.

Svejedno, ovakve liste su namenjene širokoj publici, i treba ih čitati zbog onog što imaju, a ne onog što nemaju, a to što ova ima možda zainteresuje nekog za nešto iz prošlosti. Nisam ni sam stigao da pročitam sve, pa ću možda naknadno dalje komentarisati.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 06/11/2022 : 22:50:49  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Ah da, možda i Frazetta uđe u onih osam nedostajućih.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 09/04/2023 : 18:50:23  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Eto, završilo se ovo odavno, pa da završim ono što sam započeo.

Neke sa vrha sam pogodio, ali čudi me kako mi je bio promakao John Buscema. Wrightsona, iskreno, nisam očekivao da vidim u vrhu, ali to je zbog navike na njegovo odsustvo a ne zato što mislim da ne zaslužuje da se nađe tamo.

I Frank Miller ispred svog idola Eisnera!

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 22/05/2023 : 18:07:14  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Trazim topik koji se tice Paul Popea i njegovih stripova, pa naletim na ovaj topik sa listom…
Primjetio sam da i Paul Pope nije na listi kao i Bill Watterson (Calvin & Hobbes).
Tek toliko.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 23/05/2023 : 10:29:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

Primjetio sam da i Paul Pope nije na listi kao i Bill Watterson (Calvin & Hobbes).



Zapravo, veći propust od Wattersona je što nema Segara, Kellyja, ili Shulza, od kojih ti je svako Watterson puta dva što se tiče nekog globalnog uticaja (za razliku od intimnog, subjektivnog). A nema ni Windsora McCaya.

Ali moja glavna zamerka je to što pri pravljenju liste nisu date nikakve smernice, nikakva objašnjenja, nikakva pravila...

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 23/05/2023 : 11:24:45  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

Trazim topik koji se tice Paul Popea i njegovih stripova, pa naletim na ovaj topik sa listom…


Meni stvarno nije jasno kako niko ovde (Markos?) do sad nije objavio "100%".
Za ostale Popeove radove ne znam kako bi reagovali ljudi ovde, jer su opskurniji, ponekad su priče i nedovršene (kao recimo Battling Boy), ali "100%" je remek delo, urbana futuristička distopijska drama.
A to kako PP crta... nekima se sviđa, nekima je crtež previše prljav, meni je genijalan.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 23/05/2023 : 13:30:44  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

quote:
Originally posted by emirem

Trazim topik koji se tice Paul Popea i njegovih stripova, pa naletim na ovaj topik sa listom…


Meni stvarno nije jasno kako niko ovde (Markos?) do sad nije objavio "100%".
Za ostale Popeove radove ne znam kako bi reagovali ljudi ovde, jer su opskurniji, ponekad su priče i nedovršene (kao recimo Battling Boy), ali "100%" je remek delo, urbana futuristička distopijska drama.
A to kako PP crta... nekima se sviđa, nekima je crtež previše prljav, meni je genijalan.



Neki dan citao "heavy liquid" meni je strip neobican skroz, a jos sam citao neke kratke price iz New Yorka zaboravio kako se zove neki naslov na spanjolskom, ali je strip na engleskom. Morao bi pogledati.
Lik je bas alternativac, vele Jim Morrison stripa, a i slici mu. 😁

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"

Edited by - emirem on 23/05/2023 15:32:09
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6575 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 23/05/2023 : 13:31:55  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

quote:
Originally posted by emirem

Primjetio sam da i Paul Pope nije na listi kao i Bill Watterson (Calvin & Hobbes).



Zapravo, veći propust od Wattersona je što nema Segara, Kellyja, ili Shulza, od kojih ti je svako Watterson puta dva što se tiče nekog globalnog uticaja (za razliku od intimnog, subjektivnog). A nema ni Windsora McCaya.

Ali moja glavna zamerka je to što pri pravljenju liste nisu date nikakve smernice, nikakva objašnjenja, nikakva pravila...



Sve su to propusti. Izuzev Paula Popea.
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 23/05/2023 : 15:42:23  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Malo sa Popeom treba dati cajta.
Navikne se covjek na sve, jeste nisu price "paf",jeste mu crtez hektican i "žbrlj" tu i tamo kad je akcijska scena, ali ima neki sentiš filing.
A to volim kod cyber-punk prica.
I ja sam se u ovih 13 godina na forumu, a i drugim sajtovima naucio dosta o stripu, vise o autorima od starih skola do ekscentrika bilo scenarista bilo crtaca.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 23/05/2023 : 17:51:23  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Heavy Liquid je slične tematike kao 100%, ali je 100% bolji, mnogo, bar meni. Ne sećam se koji je prvo nastao, a mrzi me sad da gledam, ali deluju kao da su iz istog “ciklusa”.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 23/05/2023 : 22:28:45  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte
Meni stvarno nije jasno kako niko ovde (Markos?) do sad nije objavio "100%". Za ostale Popeove radove ne znam kako bi reagovali ljudi ovde, jer su opskurniji, ponekad su priče i nedovršene (kao recimo Battling Boy), ali "100%" je remek delo, urbana futuristička distopijska drama. A to kako PP crta... nekima se sviđa, nekima je crtež previše prljav, meni je genijalan.



Ajde, ubedio si me, ide na listu, i to veoma uskoro
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2510 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 13/06/2023 : 19:47:31  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
Znam da ovo nije idealno mjesto, ali ne znam gdje postaviti... ne da mi se otvarat poseban topic (stari "Frank Frazetta" topic je iz nekog razloga zaključan) a s obzirom da je riječ o jednom od največih (sigurno najveći slikar među strip crtačima), nadam se da mi nećete zamjeriti.

Dakle, Heritage Auctions - The World's Largest Collectibles Auctioneer trenutno na aukciji imaju "Dark Kingdom", Frazettino remek-djelo, originalno ulje na platnu iz 1976.




Eto, pa ako netko ima viška milijuna $$ ili je voljan prodat kuću, oca, mater, ženu, punicu, bubreg, psa... može se uključiti u bidanje, aukcija traje još 8 dana tako da još stigne.

https://comics.ha.com/itm/original-comic-art/covers/frank-frazetta-dark-kingdom-painting-original-art-1976-/a/7340-91009.s?ic4=GalleryView-Thumbnail-071515

Sretno bidanje. :)

EDIT:
otišlo za 6 000 000 USD.

hejt, jal & rock 'n' roll

Edited by - verab on 26/06/2023 15:18:58
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/06/2023 : 18:57:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by verab
otišlo za 6 000 000 USD.



Ah, k vragu .

Tek sad sam vidio ovaj topic!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6575 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 26/06/2023 : 19:15:53  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Pretekoše me za manje od 100$
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000