forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 ČK PREDSTAVLJA - Bluberi 4 i 5
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11075 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 16/05/2022 : 01:13:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Činjenica da čitatelj mora... baš mora prihvatiti kontekst vrimena i stila pisanja/crtanja stripova nekad i danas ako želi biti realan.
Nitko ne tvrdi ( bar se nadam ) da je prvih pet epizoda remek-djelo... ali onda su bile sasvim ok. Tko je mogao onda znati di će se Giraudova genijalnost zaustaviti... Ali danas, kad smo svi svjesni da govorimo o jednom od najvećih ikad, naravno da su prve epizode, recimo, meh.
Mislim da ne postoji stripofil koji nije upoznat sa većinom radova Girauda ali kad bi takav postojao i počeo čitati od prve epizode Blueberryja, samo bi iz epizode u epizodu više uživao. Na kraju bi bija oduševljen i reka... Genijalno... ali ipak su mi one prve epizode pomalo naivne
I ne, ako se daje sud o cilom serijalu... ne može se upasti na pola serije... pa bila to i trinaesta epizoda. Iskreno treći ciklus je sjajan, pa i četvrti... Činjenica da je sve opet stvar ukusa i dostupnosti... Kad je bilo stripova puno manje nego danas, gutali smo iste epizode svjesno ili zato što smo bili bombardirani reprintima... Danas je kompletna svjestka scena tu, nama na dlanu i naravno da smo zahtjevniji i educiraniji... no Blueberry i dalje ostaje klasik vridan svake pažnje

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1552 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 16/05/2022 : 06:44:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Ali čitanje iz sredine, je glupost.


Netačno.

U slučaju Bluberija, pa i mnogih drugih starih strip serijala,
poželjno je da oni, koji se nisu ranije sretali s njim, počnu sa čitanjem od boljih epizoda, jer će ih prve epizode smoriti i odbiti od daljeg čitanja.

quote:
Originally posted by Red Marquis

Ne krivim ja tu swamp thinga, krivim ljude koji su čitali Bluberija i takve stvari pričaju. Generalno mislim da ljudi ne umeju da se otklone od svog iskustva, i misle da ako oni sad mogu da uzmu neki deo serijala i tu da uživaju da to može da važi i za novajlije.


A ja krivim one, ako si i ti među njima, koji misle da ako su oni pre 40 godina čitali serijal od prve epizode,
da bi tako trebalo da rade i današnji čitaoci, koji se tek sad upoznaju sa serijalom.
Ako se swamp thingu nisu dopale epizode koje važe za bolje, misliš da bi mu bio bolji dojam da je krenuo sa prvim epizodama?

Na njegovom primeru, vidimo da ni te bolje epizode nisu dovoljno moderne, da bi mu danas legle,
ali onda ne mogu da kažem da ti čitaoci nemaju ukusa, već mislim da western kao žanr nije za takve čitaoce.
Ne znam šta očekuju od western žanra? Da li je problem samo do previše teksta i gustog crteža ili do još nečeg?
Koliko znam, takvi elementi swampu nisu smetali u Nadziračima...

Eto, u onoj drugoj temi sa ČK Bluberijem, Iluvatar je pitao za savet i pita da li je ozbiljan i realan western...
Pa, ako glavni junak uvek preživi i izvlači se iz raznih neugodnih situacija, onda ne znam kakvu realnost očekuje?!
To ne važi samo za Bluberija, i ne važi samo za western kao žanr, već za skoro sve serijale u kojima postoje
glavni junaci, koji iz epizode u epizodu prolaze kroz mnogobrojne avanture...

Sam western kao žanr predstavlja romantizovan prikaz Divljeg Zapada;
ako neko hoće realnost, eno mu najbliže tome epizode Meta Meriota u kojoj kauboji gone stoku od Teksasa za Kanzas.




Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6489 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/05/2022 : 07:16:26  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli


Sam western kao žanr predstavlja romantizovan prikaz Divljeg Zapada;



Jasno. Kao i ostalo što si napisao.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6030 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 16/05/2022 : 10:51:19  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Evo Jozo je to lijepo napisao.
Ja bi se samo osvrnuo na gusti tekst, poanta je tu da ima previše opisa koji je već vidljiv na slici, a ne u prevelikoj količini teksta.
Opet, nije da western nije za nas kojima Blub nije sjeo, jer su meni npr Comanche, Bouncer, Pogrebnik, Maršal Bass (ni ne sjećam se što sam sve čitao)....sve redom odlični westerni.
Starinski način pisanja i crtanja nije za svih.

A apropos vrijeđanja, pa i ja sam dovla shvatio da je napisao u prijevodu kome se ne sviđa Blub je nepismen, nema ukusa i slično...

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 16/05/2022 10:53:06
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2717 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 16/05/2022 : 11:36:29  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
Pa naravno da nikad neće svi imati isti ukus...čiji je bolji ili lošiji ukus nema jedinstvenog odgovora ali neki serijali definitivno imaju taj kultni status - opravdano. Što ne znači da se svima moraju sviđati.

Dobar je Blueberry, Comanche, Bouncer, Pogrebnik, Maršal Bass ali netko tko je to sve pročitao i dalje mi je osobno što se tiče westerna bolji Deadwood Dick a još bolji Tex, u svojim najboljim epizodama naravno.

E pa sad meni je tako i baš me briga što se netko oko toga neće složiti i što ti stripovi nemaju možda status kao prije nabrojeni. Zato samo opušteno, neka svatko uživa u onom što mu najbolje odgovara.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 16/05/2022 : 12:27:31  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Red Marquis

Ali čitanje iz sredine, je glupost.


Netačno.

U slučaju Bluberija, pa i mnogih drugih starih strip serijala,
poželjno je da oni, koji se nisu ranije sretali s njim, počnu sa čitanjem od boljih epizoda, jer će ih prve epizode smoriti i odbiti od daljeg čitanja.

quote:
Originally posted by Red Marquis

Ne krivim ja tu swamp thinga, krivim ljude koji su čitali Bluberija i takve stvari pričaju. Generalno mislim da ljudi ne umeju da se otklone od svog iskustva, i misle da ako oni sad mogu da uzmu neki deo serijala i tu da uživaju da to može da važi i za novajlije.


A ja krivim one, ako si i ti među njima, koji misle da ako su oni pre 40 godina čitali serijal od prve epizode,
da bi tako trebalo da rade i današnji čitaoci, koji se tek sad upoznaju sa serijalom.
Ako se swamp thingu nisu dopale epizode koje važe za bolje, misliš da bi mu bio bolji dojam da je krenuo sa prvim epizodama?

Na njegovom primeru, vidimo da ni te bolje epizode nisu dovoljno moderne, da bi mu danas legle,
ali onda ne mogu da kažem da ti čitaoci nemaju ukusa, već mislim da western kao žanr nije za takve čitaoce.
Ne znam šta očekuju od western žanra? Da li je problem samo do previše teksta i gustog crteža ili do još nečeg?
Koliko znam, takvi elementi swampu nisu smetali u Nadziračima...

Eto, u onoj drugoj temi sa ČK Bluberijem, Iluvatar je pitao za savet i pita da li je ozbiljan i realan western...
Pa, ako glavni junak uvek preživi i izvlači se iz raznih neugodnih situacija, onda ne znam kakvu realnost očekuje?!
To ne važi samo za Bluberija, i ne važi samo za western kao žanr, već za skoro sve serijale u kojima postoje
glavni junaci, koji iz epizode u epizodu prolaze kroz mnogobrojne avanture...

Sam western kao žanr predstavlja romantizovan prikaz Divljeg Zapada;
ako neko hoće realnost, eno mu najbliže tome epizode Meta Meriota u kojoj kauboji gone stoku od Teksasa za Kanzas.






Dobar post, nema šta
Samo razjašnjenje oko teksta, meni nije problem puno teksta, već šta je sadržaj tog teksta. Ima ona druga tema gdje se o tome drvi, dakle, Šerlije je utrpao previše teksta koji je totalno redundantan. Mur u Nadziračima nije.
Takođe, slažem se za ovu romantizaciju Zapada, ali kad se u jednoj priči dogodi previše sličnih okršaja ili opasnih situacija i izvlačenja protagoniste, to već smara (a takva je situacija u ovoj priči). Znam da si se ovdje osvrnuo na post Iluvatara, ali...
Da su bar junaci i negativci interesantniji likovi (mimo Bluba), ali su i oni ravna crta.
I da se zna, mene jeste ovaj strip smorio dok sam ga čitao, ali naravno da nije loš. Jednostavno me je na osnovu reputacije dobrano razočarao. Neću sigurno reći smeće, govno od epizode itd., ne bih to rekao ni da crtež nije na visini, jer ni scenario nije krš. Da sam se uhvatio Bluba kao nečega što ne prate takvi hvalospjevi, ne bih ga ni komentarisao, samo bih ga odmah zaboravio
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6489 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/05/2022 : 14:29:06  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing


I da se zna, mene jeste ovaj strip smorio dok sam ga čitao, ali naravno da nije loš.



Da se zna - tebi nije loš!

Inače je briljantan.
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3109 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 16/05/2022 : 14:43:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by Red Marquis

Ali čitanje iz sredine, je glupost.



Zašto?
Ne provociram (stvarno nisam) već me zanima zašto misliš da je tako?

Mislim, moj prvi kontakt s Blueberryjem je bio 13. album jer sam isto tako pročitao da je to najbolji dio serijala tako da sam se odmah dao na njega i nabavio cijelu Konfederacijsku Sagu koja mi je fenomenalna. Prije toga nisam imao nikakvog iskustva s Blueberryjem. Za vrijeme čitanja tih albuma nisam imao osjećaj da sam propustio nešto bitno zato što nisam pročitao prvih dvanaest albuma. Chihuahua Pearl donosi početak jedne veće priče i mišljenja sam da se može čitati samostalno, bez da se mora ovjeriti prvih dvanaest.

Naravno da je bolje pratiti serijal od početka i na taj način gledati kako je on evoluirao kroz godine, no mislim da kod Blueberryja to nije od presudnog značaja, barem ne što se tiče Konfederacijske Sage.


Možemo se složiti da se ne slažemo.
Za mene strip koji se menja kroz godine, i prolazi put od nekih ripoff John Ford klasika preko špageti antivesterna do nekog svog izraza nije strip koji zaslužuje da se čita na način odabira. Nije to Boneli i status quo.
Nije to zbog nekog kompletizma/kolekcionarstva, jer imam dosta stripova gde nemam sve već samo ono što po meni zaslužuje da čitam i posedujem.

Pogled unazad daje širu sliku. Može da se uživa i bez toga naravno u nečemu. Neko može da gleda Curb Your Enthusiasm a da ne gleda Woody Allena. A Woodya bez braće Marx. Ali kad se to sve odgleda, potpunija slika sličnog stila i humora kroz vremenski period se vidi.
Tako ja gledam na komplet serijal Bluberija.
Jasno mi je da mnogi ne dele takav prilaz.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 16/05/2022 : 14:48:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis


Pogled unazad daje širu sliku. Može da se uživa i bez toga naravno u nečemu.



Ovo je srž Sve ovisi šta netko traži od nekog stripa.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2379 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 16/05/2022 : 15:15:21  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Slazem se sa Redom. Do pre par godina nisam ga citao hronoloski, sve na preskok...pre 10ak godina sam imao sakupljunu Sagu o konf zlatu na engleskom, cb, manji format od a4, sa sjajnim tekstovima. Saga mi se bas svidela, ali jos vise kada sam uspeo hronoloski da ga procitam, da vidim, stvorim kompletnu sliku o serijalu...

Slicno mi se desilo sa Kortom, neke epizode stotinu puta procitane, a Tango tek nedavno, u sjajnom Dw izdanju. Npr. Kelti su mi sjajan strip, iznimne kvalitete, ali sada kada sam citao hronoloski, jos bolji mi je ispao, jos jace su poruke koje salje, dobija se jos neka dimenzija...
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 16/05/2022 : 21:34:04  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by swamp thing


I da se zna, mene jeste ovaj strip smorio dok sam ga čitao, ali naravno da nije loš.



Da se zna - tebi nije loš!

Inače je briljantan.


🙄
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000