forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Mary Perkins on Stage
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/02/2022 : 12:31:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Koja elegancija i ispoliranost crteža.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 03/02/2022 : 12:33:45  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Mary Perkins On Stage, tom IV (jun 1960 - septembar 1961)



Nisam našao sliku naslovnice u većoj rezoluciji od prikazane.

U ovom tomu dolazi do značajnog povećanja broja strana, od ~200 do ~250, ali ovde će taj višak biti posvećen ogromnom, "ultimativnom" intervjuu sa Starrom, koji je originalno bio objavljen u Comics Feature #9, početkom 1981. Richard Howell je ovde napisao i novi predgovor za taj intervju. Takođe, uvod u samu knjigu je od Eddie-ja Campbella, koji kaže kako mu je On Stage jedan od tuceta omiljenih stripova ikada, i kako je mnogo uticao na njega kada je pokušavao da smisli gramatiku prikaza realističnog, svakodnevnog života u svojim radovima. Eto.

[ovde sledi spisak pojedinačnih priča, koji ću ubaciti naknadno]

Arhivar Starrovih radova, James Gauthier, počev od 1960. poseduje primerke nedeljnih tabli uglavnom iz novina, i kolor iz štampe nije baš sjajan. Izbegavao sam takve primere do sada, uglavnom, ali ubuduće ću morati češće uključivati i njih. Sledeća tabla mi je jedna od omiljenih u ovom tomu, ima dinamiku, ima izražajnost, i pokazuje zašto je ovo bio bolji (= pametniji, konkretno) strip od konkurencije.



Ovde se taj strip još uvek zvao samo On Stage, odatle takav logo. I, kao što već rekoh, Ben Oda je odradio sjajan posao na upisivanju, i u ovih evo skoro 3 toma koliko sam pažljivo čitao, ima možda samo 2-3 sitne greške, poput dva puta napisane reči THE i slično.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 23/04/2022 : 11:41:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Još uvek čitam On Stage; nisam ga zaboravio, i neću. Budući da je veći deo mog slobodnog vremena posvećen čitanju ili gledanju drugih stvari, čitam ga onako kako dolikuje: po malo. A pošto sam dugo vremena uz taj strip, padaju mi na pamet stvari koje verovatno ne bih primetio da sam pročitao u celini, odjednom, onaj deo stripa koji imam.

Na primer, teksture su sjajne, među najboljim što sam video u stripu. Kao što je Joe Jusko rekao u predgovoru, a ja pomenuo negde gore, niko, izuzev Raymonda (i možda još par njih) nije crtao odeću u toj ligi, sa toliko mnogo razlika u samoprezentaciji, koja vodi i do razlike u socijalnom statusu. Drugim rečima, kada neko nosi siromašnu odeću, a drugi skupu, to se ne samo vidi, nego bode oči. U jednoj ranijoj priči jedan lik je doživeo transformaciju od neuglednog u privlačnog, zahvaljujući doterivanju i odeći, i efekat je bio zapanjujući.

A evo i primera neuredne frizure Meri Perkins, prošarane vetrom i kišom:



To su detalji na koji mnogi nisu navikli da obraćaju pažnju, jer ih stripovi ne uče da obraćaju pažnju. Čitav pristup "uprošćavanja", vađenja esencije, koji je potekao od Totha (i animacije, i industrijskog dizajna) je doneo mnogo sjajnog, ali ima i svojih problema, pogotovo ako postane jedini model.

A posledica će biti to da generacija ili pojedinci koji odrastaju na takvim primerima fikcije više neće razumeti ništa što je neizvesno, što je dvosmisleno, što nije super-naglašeno i sasvim očigledno. Ili, zamenimo buduće vreme sadašnjim, jer se već dešava. Mi zaista utičemo na priče koje pričamo, ali i te priče utiču na nas.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 24/04/2022 : 08:28:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
A ovaj gornji primer je i dobar pokazatelj zašto mi sporo čitanje ide u prilog. Odnosno, ide u prilog mom uživanju u stripu.

Kaiš je podeljen na dve scene, koje povezuju ista radnja i - donekle, možda - isto vreme. Ili bar slično vreme. Ništa od jedinstva mesta. Prethodni i naredni kaiš bi mogli biti isto tako podeljeni - nisam siguran napamet, ali nema potrebe da tražim, pošto se sećam da se mnoge priče zaista sastoje iz kaiševa takve dramske strukture.

Kada se svi ti kaiševi slože na istu stranicu knjige, dobijamo i malo neželjene konfuzije, gde se stalno ide tamo-amo, stalno je neko "u međuvremenu" upleteno u priču. Da je Starr pisao istu priču kao strip-sveščicu, to bi bilo drugačije postavljeno. Ako je u pitanju jedna strana, gornji deo bi bio posvećen jednoj sceni, a donji drugog. Ili, ako je na nivou čitave sveščice, jedna ili više strana bi bile posvećene jednoj sceni, a sledeća (ili više njih) drugoj, kao što su mnogi kasnije radili.

To je jedan od razloga zašto novinski strip danas izgleda manje čitljiv ako mu pristupamo u kolekciji kaiševa i tabli. U mnogim drugim stvarima on je bio ispred svog konkurenta, sveščice. Na primer, u novinskom stripu (i to iz 40-ih, 50-ih, i 60-ih) imate koliko vam duša ište primera da je crtežu pušteno da ispriča priču bez teksta i dodatnog tumačenja.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 07/05/2022 : 15:31:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
A sada idemo sa teškom municijom...



Tabla je iz marta 1961. Zna li neko nešto slično iz tog vremena? Starr ovde ostavlja jak utisak zato što njegov strip inače funkcioniše u granicama realnosti, ma kako idealizovane, a ovde iskoračuje u nadrealno. Čak i granice kadrova se gube. Obratiti pažnju i na upisivanje.

Stvar je u tome što je Starr započeo karijeru kao crtač za strip-sveščice, ne za novinski strip, i mislim da ovde vidim tragove toga. Sve ovo liči na nešto što bi Ditko uradio, ali on nije imao Starrov realizam i prefinjenost, i njegovi kadrovi su znali da budu pretrpani tekstom.

Što više idemo ka sredini 60-ih, ovakvih upečatljivih primera će biti sve više (mada ne po nadrealnosti). Što bi mudar čovek rekao, "ništa još niste videli."

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 07/05/2022 15:33:08
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 09/04/2023 : 19:02:17  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Pošto dugo ovde nisam stavljao ništa, evo jedne nedeljne table iz 1962:



Ovde vidim dosta od Johna Busceme iz kasnijeg perioda (Marvelovog), u smislu anatomske stilizacije i gipkosti poza, ali ne zato što je ovaj učio od Starra ili na njemu, već zato što su obojica bila pod istim uticajima, rekao bih.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000