forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 James Tynion IV
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 30/11/2021 : 13:27:44  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Na James Tynion IV sam naleteo sasvim slučajno, tj. na njegov Eugenic. Onda kasnije bacio pogled na dobitnike Eisnera za ovu godinu i krenuo redom da ga čitam. Nije JT4 do sad napravio nijedno remek-delo, ali svaki strip koji sam pročitao je više nego dobar, uglavnom su svi ultra zanimljivi i navlakački, a svi, ali svi su izvandredno ispripovedani. Dodatak njegovom pisanju je što su SVI crtači sa kojima je do sad radio od odličnih do neverovatnih, pa su vizuelno svi stripovi izvanredni.
U svakom slučaju, meni je ovo autor na koga bacam oko i počinjem da pratim šta god da napiše.
Evo i utisaka, onako redom kako sam i čitao.

Lažnu trilogije koju je radio sa Eryk Donovanom, čine Eugenic, Cognetic i Memetic.
Eugenic je nastao pre par godina, a zaplet je poluvizionarski u dva nivoa: prvi je predviđanje pandemije, a drugi se odnosi na neki način na stvarnost gde je ono što je do juče bilo nenormalno postaje ta neka nova realnost. Preporučujem, ništa spektakularno, ali vrlo zanimljivo.

Something is Killing the Children je verovatno najpoznatiji, Marko ga je već najavio u izdanju Fibre, pa ne bih da previše spojlujem, ali meni je veoma zanimljiv, hororčić, nije toliko skeri, ali je odlično vođena priča. Serijal je relativno nov, ongoing, trenutno završena 4 trejda. Dobra zabava. Crtež odlični Werther Dell'Edera.

The Department of Truth (13 sveski za sada) je crtao neverovatni Martin Simmonds i to je praktično i glavni adut ovog stripa. Ovo jednostavno izgleda neverovatno. Zaborative sve one slikare, poput Dave mcKeana, Simmonds rules! Priča je neki uvrnuti mindfucking Dosije X, priča o teorijama zavera, gde one nisu baš samo teorije. Ne znam, ovo mi je ipak najslabiji JT4, jer kao da još uvek ne zna da li baš da se sprda sa teoretičarima zavera ili da ovo bude priča o dubokoj državi. Svakako pogledajte šta se sve može sa četkicama, bojama, kompjuterom (meni je ovo nešto najsličnije onome što radi Mitch Gerads).

Wynd crta opet odlični Michael Dialynas, ovo je mač i magija i Bone i svašta još nešto fentazi, ali opet fenomenalno vođena priča, brzog ritma, koja se brzo i čita i osim malog usporavanja i gnjavaže tu negde oko 8. sveske, tera vas da je ne isputšte iz ruke. Ongoing, trenutno 2 trejda, tj 10 sveščica.

The Backstagers, tri trejda, crtao Rian Sygh, ima zaista zanimljivu premisu: priča je o pozorištu u srednjoj školi za dečake, ali ne o glumcima, reziserima, onim "bitnim", već o onim nesrećnicima na koje niko nikad obratio pažnju, onim iza scene, rekviziterima, tehničarima zvuka i ostalima. Deluje da je ovo neki shonen, ali veoma simpatično i blesavo i povremano baš duhovito.

Ostalo mi je da pročitam Woods (9 trejdova) i one-shotove Cognetic i Memetic. Javljam dojmove i o njima. Betmana ću da za sada preskočim, nešto mi govori da treba tako.

Za kraj jedna napomena. Ne znam seksualno opredeljenje JT4, ali često su mu glavni (ili neki od glavnih likova) gej, pa čisto da znate,. I u DoT, i u Wind, naročito u Backstagers, dok u SiKtC (još uvek) ne znamo seksualno opredeljenje glavne junakinje Erice.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 30/11/2021 : 14:35:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Za kraj jedna napomena. Ne znam seksualno opredeljenje JT4, ali često su mu glavni (ili neki od glavnih likova) gej, pa čisto da znate,. I u DoT, i u Wind, naročito u Backstagers, dok u SiKtC (još uvek) ne znamo seksualno opredeljenje glavne junakinje Erice.


Tynion se javno deklarirao kao biseksualan.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/11/2021 : 18:22:16  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte



Something is Killing the Children je verovatno najpoznatiji, Marko ga je već najavio u izdanju Fibre, pa ne bih da previše spojlujem, ali meni je veoma zanimljiv, hororčić, nije toliko skeri, ali je odlično vođena priča. Serijal je relativno nov, ongoing, trenutno završena 4 trejda. Dobra zabava. Crtež odlični Werther Dell'Edera.




Najavili su taj strip i Darkvudovci. Werther Dell'Edera je odlican crtac, vidjao sam ga u Dilan Dogu a i Veseli cetvrtak je pre nekog vremena izbacio graficku novelu koju su zajedno uradili Sclavi i Dell'Edera Glasovi vode https://alanford.co.rs/stripovi/veseli-cetvrtak/medjuvreme/medjuvreme-1-glasovi-vode/
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 30/11/2021 : 18:53:45  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Kada vidim ovo prezime uvek pomislim da se radi o Tyrionu iz GoT

Nisam se do sada susretao sa ovim autorom ali Something is Killing the Children i Woods mi deluju interesantno tako da ide na listu
Go to Top of Page

mpavin
Advanced Member



Niue
7720 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 08/12/2021 : 20:12:28  Show Profile Show Extended Profile  Send mpavin a Private Message  Reply with Quote
Naletio sam danas na IGN-u listu najboljih stripova u 2021.
Ovaj mi je upao u oko, djeluje skroz zanimljivo.

https://assets-prd.ignimgs.com/2021/12/02/img-4377-1638477701193.JPG
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 08/02/2024 : 15:50:03  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Something Is Killing the Children (#1-35)

+

House of Slaughter (#1-20)


Malo zabačeno mesto gde se deca i tinejdžeri bore protiv čudovišta koje odrasli ne mogu da vide su jasne asocijacije na romane Stephena Kinga i Stranger Things seriju. Ja bih dodao i aromu The Last of Us jer likovi često izlaze iz ormana, i činjenice da kako priča odmiče to ima manje čudovišta, a više likova, gde se shvata da priča u suštini nije o čudovištima već o samim likovima i ljudskim odnosima. Strip obećava mnogo akcije, krvi i borbi, ali zapravo se malo toga dobije jer bitke ne traju dugo. Strip ima taj sveopšti blockbusterski doživljaj da je štivo zarazno i jestivo pa se lako navučeš i tražiš još, iako nije hranljivo i što više čitaš to osećaj više nije isti kao na početku. Tokom čitanja se stiče utisak da je strip pisan imajući u vidu eventualnu adaptaciju kroz seriju i ne bi me začudilo da se ovo uskoro pojavi na Netflixu.

Pohvale idu na račun naslova stripa jer ima taj kontraverzni clickbait efekat, ali zapravo je pametno smišljen i dvosmislen jer na početku priče čudovišta ubijaju decu, a nedugo zatim ljudi ubijaju decu tj. nakot čudovišta. Crtež i kolor sasvim korektni za ovaj tip stripa, pogotovo upada u oči (no pun intended) detaljan način na koji se crtaju oči gde je očigledan manga uticaj. Mislim da je autor sam sebi pucao u nogu sa ovim jer će kasnije u stripu Ericu uvek crtati samo sa jednim okom kao da je neki kiklop dok će joj kosa pokrivati drugo oko. Nemam drugo objašnjenje za ovaj čudan potez i prepostavljam da je crtač ovo uradio kako bi uštedeo na vremenu i brže crtao. I za kraj najznačajniji atribut stripa - Erica Slaughter. Ajde na stranu što joj ime i dato prezime zvuči tako madafaka, ona je seksi lik koji je veći od samog života, kao što su raniji komentari već primetili. Sexy je Erica, glavni razlog da se strip prati i dalje i saznamo kakvu će sudbinu doživeti.

Pronašao na netu jedan komentar da se strip komotno mogao nazvati Something is Making the Children Homosexual, što je jedan rasistički i uvredljiv komentar u današnjem dobu, iako u suštini nije daleko od istine. Tynion se javno deklarisao kao biseksualac pa su mu takvi i likovi, strip je totalno moderan gde likovi imaju frizure boje duge i gde izlaze iz ormana na svakih par poglavlja. Najjači momenat u kasnijim poglavljima mi je kada se dva tinejdžera smuvaju i kada jedna žena komentariše: "Ostavila sam dva momka same u sobi, šta sam mislila da će se dogoditi." Apsolutno genijalno, mislim stvarno, šta će dva tinejdž dečaka raditi ako ne međusobno se trpati. Slobodno piši o LGBTQ likovima, ali nemoj mi kroz strip plasirati svoju agendu molim te. Sve ove moderne autore treba poslati na dopunsku nastavu da čitaju Scotta Pilgrima da vide kako ovo treba da se radi.

Iščitao i ono što je do sada izašlo od spinoff serijala, House of Slaughter. Serijal je odmah u startu loše počeo jer je prva priča bazirana na Aaronu, liku koji je potpuno nezanimljiv i nebitan i zaginuo je još u ranoj fazi osnovnog serijala. Da stvari budu gore, cela priča oko njega je još jedna priča o izlasku iz ormana.. Uh.. Ono što je porazno u ovom spinoff serijalu je što naziv asocira da će se više saznati o toj tajnoj kabali kuće Slaughter, npr. bilo bi sjajno da se sazna nešto više o glavi kuće tj. Zmaju, ali nažalost apsolutno ništa bitno se ne saznaje, a da ima nekog dodira sa glavnom pričom. Veliko gubljenje vremena što se mene tiče, a inače Tynion za ovaj serijal samo daje generalne smernice dok je pisanje i crtanje prepustio drugim autorima. Jedina svetla tačka u ovom spinoff serijalu su poglavlja #6-10 i "Scarlet" deo priče. Ovde pratimo jednog člana fakcije kabale koji ne želi da se bori i koji kroz razgovore sa pripitomljenim čudovištem zarobljenim o totemu želi da sazna više o samoj prirodi čudovišta i poretku u svetu, da bi se kasnije ispostavilo da ga je čudovište sve vreme koristilo. Ovo je za mene bio jedini momenat u celom stripu gde se zapravo osetila jeza koja se očekuje od jednog horor stripa. Ali premalo, prekasno, ne gubite vreme na spinoff serijal.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000