forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Kolekcija filmova & serija (VHS, DVD, USB...)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 19

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12352 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 26/03/2024 : 13:28:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote


The Others (2001)

Moram odmah iskoristit priliku da se zahvalim našem Shaneru na preporuci, zaista me ovaj film oduševio! Ne znam kakve je kritike doživio film, ali mogu reći da je film prilično zastrašujući i da je napeta atmosfera prisutna neprekidno, držeći gledatelja u stalnom iščekivanju sljedeće scene. Ono što je posebno vrijedno spomena je činjenica da film uspijeva postići ovu napetost bez korištenja jeftinih skokova iz prikrajka, krvavih scena ili eksplicitnog nasilja, što ga čini zaista inteligentnim ostvarenjem. Izvedba Nicole Kidman je izvanredna, ali isto tako treba pohvaliti i mladu djevojčicu koja se suočava s neobičnim okolnostima koje vode do iznenađujućeg kraja i tog konačnog prevrata gdje mi kao gledatelji i likovi doživljavamo pomalo šokirajući trenutak spoznaje. Malčice me to podsjetilo na kraj filma „Six Sense“ kad je lik Brucea Willisa došao do saznanja na kraju filma da je on zapravo mrtav svo to vrijeme.

Interesantna stvar što se gotovo čitava radnja odvija unutar kuće, izuzev onih kratkih trenutaka kad Kidman iziđe van i skoro se izgubi u magli (gdje pronađe muža) i kad djeca izađu van i vide grobove, a posuga ide prema njima. Jedina mana ovog filma je što ga možeš pogledat samo jednom, dok si u onom blaženom neznanju i nije ti poznat taj konačni twist.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12352 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 26/03/2024 : 13:51:01  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote


The Orphanage (2007)

The Orphanage je još jedan film kojeg mi je preporučio naš Dean Šoš.. ups, hoću reći Shaner . Jedan od boljih horor filmova koje sam gledao u posljednje vrijeme, gdje je napetost slično kao i u „The Othersu“ bila gotovo opipljiva tijekom cijelog filma. I ovdje su djeca uključena, zapravo dječak Simon koji vidi drugu djecu, tj. ima zamišljene prijatelje i nitko mu ne vjeruje, a stvari po zlu kreću onog trenuka kad Simon misterizono nestaje iz kuće što je naravno noćna mora svakog roditelja. Kraj je također prilično zastrašujući i neočekivan, ta spoznaja kad otkrijemo gdje je mali bio svo to vrijeme i što se točno dogodilo, uh.. naježio sam se. A ona scena kad babu pokupi kombi, dobro mi srce nije iskočilo!

Lijepo je bilo za promjenu pogledat i neki film na španjolskom jeziku.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12352 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 26/03/2024 : 14:19:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Loophole (1981)
VHS: Rupa u sistemu

Loophole je intrigantan film koji nas vodi kroz uzbudljivu pljačku banke, a u središtu priče su dva iskusna protagonista, Albert Finney i Martin Sheen. Finney je majstor za obijanje sefova, dok je Sheen arhitekt koji se našao u financijskim nevoljama. Priča se razvija oko plana za pljačku banke gdje Finney koristi svoje vještine i otkriva ranjivost u sigurnosnom sustavu jedne banke, odnosno tu „rupu u sistemu“. Da bi izveo pljačku, treba mu partner, arhitekt koji će ga provesti kroz kanalizacijske otvore točno ispod sefa, a Sheen se čini kao idealan kandidat zbog svojih financijskih problema.

Iako je tema pljački banaka već obrađivana u mnogim filmovima kasnije, Loophole zaslužuje poštovanje jer je možda poslužio kao inspiracija za kasnije filmove slične tematike. Osobno sam uživao u napetim trenucima filma, posebno kad kiša počinje padati (a radnjom smo u Londonu, kakvo drugo vrijeme i očekivat) i voda počinje rasti dolje u kanalizaciji, dok lik Sheena ostaje zarobljen u sefu. Jedna od zanimljivosti ovakvih filmova je što često navijamo za likove koji rade na planovima kako nešto opljačkati i pritom želimo da se izvuku, iako znamo da to nije moralno ispravno pa tako film u neku ruku i potiče razmišljanja o granici između dobra i zla u svijetu kriminala.


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12352 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 26/03/2024 : 19:26:23  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Web of Deceit aka I Know My Son Is Alive (1994)
VHS: Obmana

Sjajan triler/drama koji je prava uživancija, ali istovremeno i težak za gledanje budući da je u sve to uključeno novorođenče i izmanipulirana majka. Ispočetka sve počinje idealno, a brzo se stvari pretvaraju u noćnu moru za lik koji tumači Amanda Pays, žena koja je toliko bila obmanuta i izluđena skoro do ruba da joj nitko nije vjerovao, do te mjere da je i sama počela sumnjati u sebe. Zanimljivo da joj muža u filmu glumi Corbin Bernsen koji su u stvarnom životu supružnici još od 1988. pa do danas. Bernsen je izvrstan u svojoj ulozi gdje glumi lika koji se isprva čini brižnim ocem, ali se kasnije otkriva kao manipulativni zločinac koji pokušava iskoristiti situaciju kako bi došao do bogatstva. Iako je težak za gledanje zbog teme koja uključuje novorođenče, krajnji rasplet donosi osjećaj zadovoljstva i pravde.


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 27/03/2024 : 09:54:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je da su ti se svidjeli filmovi.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12352 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 27/03/2024 : 13:16:45  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Stvarno su top-top filmovi, baš sam uživao :)

Zaboravio sam jednino spomenuti (a imao sam na umu) kod The Others da me Kidman podsjetila pomalo na njen film iz 2007., mislim na The Invasion. Primijetio sam da su njene facijalne ekspresije u oba filma gotovo identične, gdje gotovo da nema trenutaka kada se smije ili izražava bilo kakve druge emocije osim ozbiljnosti. To je posebno izraženo u Invaziji, gdje njen lik ne smije pokazivati nikakve emocije zbog specifičnih okolnosti u priči. Kada sam gledao taj film, imao sam osjećaj da bi mogao biti dio franšize Body Snatchers filmova, gledao sam onu verziju iz 1993., ali i originalni film iz 1978. s Donaldom Sutherlandom. Nikada neću zaboraviti one posljednje sekunde tog filma kada shvatimo da je i on... hm.

Kad sam već spomenuo Sutherlanda, zapeo mi je za oko jedan njegov film u polici koji bi mogao biti dobar pa moguće da je taj sljedeći na listi za gledanje.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 27/03/2024 : 21:28:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Nisam gledao The Invasion, ali mi je Kidman u The Others, kao i (gotovo) uvijek, izvrsna.


quote:
Originally posted by ReemCP


Kad sam već spomenuo Sutherlanda, zapeo mi je za oko jedan njegov film u polici koji bi mogao biti dobar pa moguće da je taj sljedeći na listi za gledanje.


Nadam se da je ovaj: https://www.imdb.com/title/tt0069995/


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12352 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 28/03/2024 : 08:48:18  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Ako ti nekad naleti taj film, svakako ga pogledaj pogotovo kad voliš Kidmanicu, a još ako si usput i fan tih Body Snatchers filmova, tim bolje :) Kidman je i tu sjajna, njen lik je većinom vremena morao biti hladnokrvan, bez emocija, suzdržan, što je u nekim situacijama bilo prilično zahtjevno za njen lik.

Inače, nije u pitanju Don't Look Now, ovaj moj je 20 godina stariji Za ovaj što si spomenuo znam da ga prati ona legenda da su navodno scene seksa u filmu bile stvarne, ali nikada nisam posve u to povjerovao.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12352 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 28/03/2024 : 10:33:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Benefit of the Doubt (1993)
VHS: Ubojica među nama

Daddy will never forget this

Film kojeg sam najviše uzeo zbog Donalda Sutherlanda i gdje mogu slobodno reći da nisam pogriješio, glumac koji je u ovom trileru još jednom demonstrirao svoj talent kroz uvjerljivu interpretaciju složenog lika. Nevjerojatno je kako je njegov lik fascinantan - slatkorječiv, ali istovremeno monstruozan, jezivi psihopat koji naposljetku nije niti trebao biti pušten iz zatvora. Iako mi otpočetka vjerujemo da je pošteno osuđen i zasluženo dobio kaznu zatvora, opet u nekim dijelovima filma (barem kod mene) se nekako lome te misli je li on zaista bio kriv, jesu li sudac i ljudi od pravde uistinu tada utjecali na tu malu djevojčicu da optuži svog oca gdje je smrt njezine majke možda bila samo posljedica nesretnih okolnosti? Toliko je Sutherland uvjeljiv u svojoj ulozi da je prevario svoju kćer i unuka (pa i mene u jednom trenutku), zapravo, ako smo i sumnjali u njegovu nevinost, u onoj zlatarnici zapravo počinjemo povezivati konce da je ipak njegova kćer ispočetka bila u pravu u vezi svog oca.

Ima veoma zanimljivih scena u filmu, primjerice kad Sutherland dočeka u autu onog nasilnika i drži ga za vrat s leđa da mu očita lekciju o ponašanju, a drugom rukom (mi to ne vidimo, ali pretpostavljamo) uhvati ga za jaja pa ga pita kako se osjeća i je li ok da on tako tretira žene, zaista moćna scena. Također i taj završni dio koji se pretvara u potjeru, prekrasna pozadina krajolika s veličanstvenim prizorima, posebice kod one završne potjere gliserima između tih prelijepih prirodnih kamenih blokova.

Ono što bih rekao za kraj ovog mini osvrta, mi možemo svakom filmu tražiti mane i govorit da je trebalo bit ovako, onako, da su neke scene pretjerane.. kako god, na kraju dana, ako ništa, ovaj film se mora i isplati pogledat zbog Donalda Sutherlanda čiji performans je nevjerojatno impresivan. Sjetio sam njega iz koje godine ranije u odnosu na ovaj film kad je glumio zločestog upravitelja zatvora u filmu „Lock Up“ gdje je Stalloneu zadao mnogo briga, ali ovdje njegov karakter doseže još jedan viši nivo. Kćer mu glumi Amy Irving koja je isto izvrsna, tu je i onaj mali dječak Rider Strong kojeg smo kasnije mogli vidjet i u nekim serijama, Christopher McDonald i Graham Greene kojeg, čini mi se, najviše patim iz serije „Život na sjeveru“ (koju sam nedavno cijelu ponovio) i filma „Maverick“, meni osobno jako simpa glumac i uvijek mi je drago kad ga vidim, bilo da se radi o filmu ili nekoj od serija.

Pohvalio bih i prijevod VHS kasete, Ubojica među nama, doslovni prijevod nije uvijek najbolje rješenje, ali ovaj kreativni prijevod baš odražava ton i sadržaj filma i ono što je najvažnije, u konačnici privlači te da uzmeš film i pogledaš ga.


"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 28/03/2024 10:37:23
Go to Top of Page
Page: of 19 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000