forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 KNJIŽARE
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 08/01/2022 : 18:44:03  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
“What I say is, a town isn’t a town without a bookstore. It may call itself a town, but unless it’s got a bookstore, it knows it’s not foolin’ a soul. - Neil Gaiman

Neki dan sam pretražio sve trgovine u VZR, odnosno mjestu gdje živim, jer sam trebao par potrepština za pisanje.
Knjižara je ovdje odavno propala, mada je ta knjižara bila tek neka jadna papirnica.
Često su se tamo, posljednjih godina, prodavale bilježnice požutjelih listova i slične potrepštine za školu, a inače je ta "knjižara" radila u okviru pogrebnog poduzeća.
Pogrebno poduzeće je preživjelo, "knjižara" ne.
Najviše me fasciniralo kad u cijelom VZR nedavno nisam mogao pronaći crnu kemijsku olovku.
Onda sam srećom prebolio koronu pa sam tu prokletu crnu penkalu slučajno pronašao u pošti, gdje sam ujedno i kopirao dokumente, jer u VZR nema nijednog drugog mjesta gdje čovjek može fotokopirati papire.
Drugim riječima, najbliža knjižara (u smislu nabave uredskog materijala, potrepština za školu i sl.) se trenutno nalazi na kakvih 15 kilometara udaljenosti.
Najbliža knjižara u kojoj čovjek može kupiti romane je na kakvih 40 km udaljenosti.
Nekada je u blizini bila jedna Algoritmova knjižara - u njoj sam znao sebe počastiti kupnjom knjige - ali ta je isto davno propala.
U prostor VZR knjižnice se zbog korone ne smije ulaziti, bez obzira jest li cijepljeni ili ne, pa smo i po tom pitanju nekako zakinuti.
Srećom pa se sve danas može naručiti internetom, ali to nije ni blizu onom osjećaju kad uđete u knjižaru i odaberete knjigu. Isto vrijedi i za knjižnicu, gdje sada moram rezervirati knjige preko online kataloga.
I ta promjene je zapravo krenula u zadnjih 10ak godina, s pojavom onih teholoških čitača (koji vrag već) za čitanje prek ekrana, a korona je samo udarila pečat.
Mada očito je to i stvar navike: jednom su mi dali taj čitač u ruke i meni je to bilo naprosto idiotski, ko da ionak dovoljno ne buljim u raznorazne ekrane po cijele dane.
Ali ovim mladim generacijama je to čisto normalno, tako su i nerijetko odgojeni.
Pogotovo dok telebaju o tisućama knjiga koje mogu pohraniti na taj mali uređaj i tako uštediti prostor, ali meni je to opet idiotski (ok, razumijem da pročitaš online nešto što ne možeš nabaviti na papiru jer je skupo, rasprodano i sl.).
Istina je i da je većinu tih "mladih nada" sram uokolo nositi knjigu, a kamoli ju otvoriti i čitati.
Mislim da onaj tko zaista voli knjige (romane, stripove, enciklopedije...) bi trebao voljeti biti i okružen njima.
Baš me zanima što će biti s knjižarama za kakvih 5 ili 6 godina, pogotovo s obzirom da su, barem kod nas, cijene knjiga većinom previsoke i svi čekaju online rasprodaje, aukcije i sl.
S jedne strane meni je drago zbog toga jer posljednjih sam godina nakupovao cijelu gomilu vrlo starih knjiga većinom po 20 ili 30 kn. I baš mi ih je užitak čitati.
Ali, upravo kao u Gaimanovom citatu, volio bih se povremeno prošetati i skoknuti do knjižare, malo udahnuti tu čitalačku atmosferu koja sad već polako pripada prošlosti.
P.S. VZR je Vukoj**ina Zdravog Razuma
P.S. (2.) Razlog otvaranja ove teme je taj da volim misliti da nije i u drugim mjestima takva situacija. Ovdje kod nas je nekoć sve bilo slavno, a sada sve bazdi i propada, pa možda VZR i nije baš neko mjerilo

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain

Edited by - bonjovi4ever on 08/01/2022 18:45:20

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 08/01/2022 : 18:59:52  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Knjižare su nam drage ali jednostavno nisu baš isplative.
U Splitu su velike cijene najamnina plus skupe knjige za prosjećni hrvatski džep plus konkurencija u vidu izdavača koji sami imaju svoje lance prodaje pa onda kupci koji uvijek znaju gdje se(i kad) može kupiti jeftinije i normalno da promet pada.
Ne sjećam se kad sam nešto kupio u knjižari zadnji put...
Lažem.Prošlu godinu sam kupio par stripova u Školskoj k.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 08/01/2022 : 19:01:25  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Možda da i naša država da one bonove za kulturu..
Bar 500 kuna po čoviku.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1050 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 08/01/2022 : 20:10:39  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
Problem prostora skladištenja u stanu, navike čitanja općenito bilo čega, navike čitanja i kupovanja fizičkih knjiga, cijena knjiga, digitalne zamjene, manjak vremena, slaba zainteresiranost, slaba mogućnost preprodaje knjige i za puno manje novaca...
Neki su od razloga slabe potražnje za knjigama u knjižarama.
Ako je malo potražnje za knjigama onda je teška isplativost knjižara.
I mene zanima kako posluju i uspiju li profitabilno poslovati knjižare?

Zanimljivo je da je sredinom 2000-ih bio neki mali boom kupovanja knjiga preko kioska po pristupačnim cijenama tipa 30 kn, ali i to je zamrlo.
Sad su nova izdanja po knjižarama min. 10 eura do 100 kn.
To je što se tiče kupovanja knjiga, što se tiče izdavača, pogotovo malih koji jedino od toga preživljavaju s nekoliko naslova, nadam se da ih država - ministarstvo kulture donekle financira.

Bolje bi bilo da tim kulturnjacima uplaćuje porez koji se plaća za hrt.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 08/01/2022 : 20:35:05  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
ja sam ovogodišnje bonove(vavčere)za kulturu unovčio kod poznate striparnice u Ljubljani..
Hvala Janša(inače mi nije osobito drag)... što si mi dao novac za stripove...
Moj,ženin,sinov i čerkin vavčer i 400 eura otišlo na stripove..

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 08/01/2022 : 22:15:55  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 08/01/2022 : 23:45:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by teller

ja sam ovogodišnje bonove(vavčere)za kulturu unovčio kod poznate striparnice u Ljubljani..
Hvala Janša(inače mi nije osobito drag)... što si mi dao novac za stripove...
Moj,ženin,sinov i čerkin vavčer i 400 eura otišlo na stripove..



Nije lose...dapace, odlicno!
Ako nista, bas mi je to drago cuti.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000