forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka sp. 45 - Apolonova pjesma
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Chui
Average Member



922 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 12/12/2022 : 00:23:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Otkako je krenulo nogometno prvenstvo poprilično mi se rastegnulo čitanje stripova, 15 dana za jednu knjigu Tezuke definitivno je previše.
Apolonova pjesma mi je pomalo bizaran strip, ok često se u stripu vrlo ozbiljne teme crtaju karikaturalnim crtežom, al način na koji Tezuka priča priču je prilično bizaran, kreće se od dječje naivnih situacija do poprilično brutalnih i sjebanih. Od ovih jednodjelnih Ayako nisam još čitao, a u usporedbi sa MW, MW mi je odličan večim dijelom jedino na kraju pada, dok je Apolon drži dobar nivo kroz cijelu priču do samog kraja.

Edited by - Chui on 12/12/2022 00:42:30
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 16/12/2022 : 18:23:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Apolonova pjesma

Osamu Tezuka

Surovom igrom sudbine, mladić Shogo, ima potpuno iskrivljenu odnos prema ljubavi. Bogovi ga kažnjavaju tako da iznova i iznova pronalazi pravu, istinsku ljubav, samo da bi je isto tako izgubio.

Kroz niz kraćih priča Tezuka nam pokušava ispričati svoje viđenje ljubavi, kako njezino fizičkog tako i metafizičkog aspekta. Bez obzira na "šablonu" priča one nisu nezanimljive i nema se neki poseban osjećaj ponavljanja. Odnosi među likovima su često drugačije postavljeni kao i sam sukob među njima. zapravo me iznenadilo koliko su priče i same po sebi dobre.
Ipak, nisam siguran koliko ih je Tezuka pripovjedno razradio. U priči o Sigmi kod zamjene glava kraljici on je i dalje zaljubljen u nju (glavu) dok je tijelo, iz nekog razloga, zaljubljeno u njega. I tu umjesto da poentira sa nekom nadtezom zapravo baca sve pod vlak.

Sam kraj nažalost ne ispire gorak okus priče jer je sama priča tek bezobrazna igra bogova koju smo prisiljeni ponavljati iz generacije u generaciju

Surovom igrom bogova, mladić Shogo, ima potpuno iskrivljenu odnos prema ljubavi. Bogovi ga kažnjavaju tako da iznova i iznova pronalazi pravu, istinsku ljubav, samo da bi je isto tako izgubio.




"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 18/04/2023 : 20:43:36  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Japan progresivna nacija po pitanju tehnologije, ali je po nekim drugim, životnim stvarima zaostajala u odnosu na druge razvijene zemlje, pa je Tezuka odlučio da napiše strip koji će pre svega biti namenjen mlađim naraštajima (Shogo komunicira sa životinjama koje se ponašaju kao da poseduju ljudsku inteligenciju pa nekad deluje kao da čitate basnu, a ne strip), kako bi ih edukovao o tematici koja je u to vreme bila tabu u Japanu - seksualnom vaspitanju. Zaista fascinantno da je strip sa jednom ovakvom tematikom, gde glavni lik između ostalog muči i ubija životinje, počeo da izlazi u ni manje ni više nego shonen magazinu početkom '70tih. Tezuka, kao i ostali japanski autori, ovim činom ponovo dokazuju svoju veličinu jer su imali ambiciozan pogled na strip kao medij, i da se strip ne treba isključivo doživljavati kao sredstvo za eskapizam i dokonu razonodu, već da mladi ljudi čitanjem stripova mogu mnogo toga naučiti o ljubavi, porodici, životu uopšteno govoreći, iako dela nekada znaju imati poprilično kontraverzne sadržaje koji mogu biti mučni za čitanje.

E sad, čitati Apolonovu pesmu kao pubertetlija tokom '70tih i kao odrasla osoba u 21. veku su dve potpuno različite stvari, i po meni svaka dublja analiza ovog stripa ozbiljno dovodi u pitanje Tezukine prvobitne namere. Glavni lik je u suštini loša osoba koja muči životinje, ali pošto biva kažnjen da večito proživljava gubitak svoje ljubavi autor od njega stvara mučenika, i čitaoci se dovode u situaciju da počnu da ga sažaljevaju što je u najmanju ruku dubiozno; autor iznosi primere parenja iz životinjskog carstva kako bi dokazao da je heteroseksualni vid ljubavi jedini ispravan vid ljubavi kao da su mu Sawitch i Anto pomagali pri pisanju scenarija. Ovaj deo nije najsrećnije ostario, valjda nam neće cancellovati Tezuku!; poglavlje "Trenerica" gde Shogo trenira da postane maratonac najradije ne bih komentarisao koliko je to loše i naivno odrađeno i čitava ta celina je za jedno veliko kolutanje očima; Pcoro je ovo već spominjao, ali Tezuka ideal ljubavi prikazuje kao nešto predodređeno, kao sudbinu, što je poprilično površinski, previše pojednostavljen, i jednodimenzionalan pogled na ljubav. Ovo poslednje deluje pogubno za strip kome je glavna premisa priča o ljubavi.

Sama ideja o potrazi za ljubavlju i prokletstvu gledanja kako svoju ljubav iznova i iznova gubiš, je OK, ali ne mogu reći da sam zadovoljan sa razradom. Što se tiče stripova iz japanske škole, cenim da se o ljubavi može više naučiti čitajući Cross Game ili Maison Ikkoku, i da ovi stripovi imaju puno zdraviji pristup ovoj tematici od onog prikazanog u Apolonovoj pesmi
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/04/2023 : 00:27:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
@Nakeru, ako već nisi pročitaj "Priča o Osamuu Tezuki".

Nakon što sam ju pročitao uopće mi nije jasno kako je Tezuka uspio stvarati takve stripove kakve je stvorio (tu mislim na uglavnom na objavljeno kod Fibre + Phoenix serijal, npr. Apolonova pjesma mi je kvalitetno ispod ovih spomenutih).

Naime, Tezuka je doslovce danonoćno radio na više stripova odjednom, prebacujući se s jednog na drugi, dok su u njegovoj blizini tapkali urednici raznih magazina iščekujući završetak pojedinih stranica da bi ih stigli na vrijeme poslati i objaviti.

Ono što mi je tu nevjerojatno, osim količine nacrtanih stranica koja je znala ponekad biti od 300 do 400 stranica mjesečno, da je uz crtanje uspijevao osmišljavati nastavke tako različitih sadržaja i održavati kvalitet scenarija.
I usput pored toga još štošta planirati i raditi.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 19/04/2023 : 07:59:08  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Na listi je, do sada sam uostalom uspeo iščitati sve Fibrine mange, ali ne znam koliko će još dugo Priča o Tezuki biti dostupna u Srbiji
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 04/09/2023 : 23:08:46  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Uvijek je dobro vrijeme kad je vrijeme za Tezukin strip.
Baš kao i u svojim prijašnjim uracima, i ovdje je Tezuka vrlo zaokupljen filozofskim temama i velikim životnim i egzistencijalističnim pitanjima. Ovaj put u središte svega stavlja ljubav, provlačeći je od onih doslovnijih, fizičkih implikacija pa preko najapstraktnijih emocija. Ono što je vrlo zanimljivo u ovom stripu je što tu "studiju" o ljubavi projicira preko glavnog lika, pacijenta u psihijatrijskom promatranju koji se nalazi u nekom nadrealnom svijetu i bude proklet na okrutan način.
Tezuka se u takvim postavkama radnje sjajno poigrao i provukao je svoje ideje u raznim okruženjima, od Drugog svjetskog rata pa sve do tehno budućnosti. Zanimljivo je bilo vidjeti pogotovo ovaj drugi dio gdje je Tezuka kreativan sto na sat, a opet u radnji tako kritičan i relevantan.

Nije u pitanju najbolji njegov strip i ipak mi nije za maksimalnu ocjenu. Neke nijanse su ipak dijelile ovaj strip od vrha. Neke ideje vezane za glavnog lika su bile nejasne ili nedovoljno uvjerljive. Također, imam osjećaj da je par stvari na kraju ostalo visiti u zraku, u smislu neodgovorenih pitanja. No, strip je itekako kreativan i neobičan i isplati se provjeriti što je majstor mange ovdje priredio. U njegovoj kreativnoj spirali i punoj pari kojom radi, teško je bilo ne nadiviti se prizorima prošlosti i budućnosti, mitološkim prizorima i sličnome. Tezuka idealno spaja teške teme s pitkim ritmom i radnjom. Stoga, jako dobar strip.

4.5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 12/01/2024 : 01:05:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Eh, sad... Nakon Ayako, koja je stvarno remek-delo, jesam očekivao više od Pjesme.

Ovde je najzanimljiviji protok vremena i događaja; pitanje, tj. pitanja šta se stvarno desilo, a šta je izmaštano ili plod hipnoze. Tezuka se u stvari prošetao kroz um jednog mladog psihopate, što me je podsetilo na Bezimenu Nine Bunjevac.

Isto tako, osvrće se i na nastanak poremećaja kakav ima Shogo, ali i svest takvih ljudi da s njima nešto nije u redu, a opet ne uspevaju da se odupru potrebi da naude...

I ta dva aspekta stripa su mi baš odlična, ali škripi u delovima kada bi Shogo trebalo da posluži kao prizma za kajanje, nauk i sticanje empatije. Nekako, previše Tezuka relativizuje ljubav... Prvo je stavlja u kontekst životinjskog sveta, prirode, nagona... A onda u kontekst onoga što danas zovu transhumanizmom, gde ti nagoni prevladaju i kod sintetičkih ljudi. To je baš moćan narativni sled, ali je nažalost između te dve krajnosti, i Shogovog oporavka, autor preterao sa bogovima na početku i kraju. Bez njih bi priča bila dosta ljudskija, da tako kažem, ali se onda ne bi zvala Apolonova pjesma...

Sve u svemu, drago mi je što sam otkrio koliko je Tezuka fascinantan, makar i sad, kad već nisam pre. Sledi Dororo...

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000